Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 30-06-2008, 00:11   #11
Teaser
Kaptan

Question

Ben şahsen uçak olayını 3 sene öncesine kadar bilmiyordum.Hatta boğazı geçen denizaltıları da .Bunları Tolga adlı bilgisayarcı arkadaşım bana (kayalıklarda denizi seyrederek) yaptığımız bir muhabbette anlatmıştı.Hatta en çok savaş uçağı düşüren alman pilotu da.Diyelim ki bunlar (Sırplar,Ruslar ve Arap mücahitler )tamammıyle doğru.Peki bu bilgilere siz olmayan arşivlerden ve Bulgaristan'a ot fiyatına satılan bilgilerden mi ulaştınız.Ben bunu "teori"den öteye göremem.Özür dilerim.Çünkü savaşı yaşayan "canlı ağızlardan" da bu konuya dair bir açıklama duymadım ve herhangi resmi ( yabancı da olabilir) yayın kaynağından ne okudum ne de izledim.Anzac dedelerden 2 tanesi ile konuşma fırsatım olmuştu.Ama zaman kısıtlı olduğu için sadece çıkartma ile ilgili bilgiler alabilmiştim.Öyle şeyler yazdınız ki ben bunları yabancılardan değil de hep Türkler'den duydum.Yani şehir efsanesi şeklinde.Eğer bu tür herhangi bir kaynak var ise lütfen sununuz."Tez" demek "bilimsel kesin sonuç" anlamını taşımaz .Ama tezinizdeki kaynaklarınızdan benim gibi merak edenler de faydalanabilir.Aksi halde bu durum sadece kafa karıştırmaya yarayacaktır.2. İnönü Muharebesi ise bambaşka bir tartışma konusu ve doğrusu hiç bilgim yok diyebilirim.Sadece Lise'den kalma bilgiler.
Bir de Koca Yusuf derken Seyid Onbaşı mı demek istediniz?

DUR YOLCU , BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.

EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN ,BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.
Teaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 30-06-2008, 09:56   #12
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Evet yanlışlıkla Koca Seyyid yazacağıma Koca Yusuf yazmışım. Düzeltirim.
Bahsettiğim konular ile ilgili bilgiler resmi tarih kitaplarında yer almaz. Zaten alamaz. Daha düne kadar, Sultan Vahdettin'in ihaneti konuşulurken, belgeler ortaya çıkarıldıkça aslında M.Kemal Paşa'yı anadolu yapılanması için S.Vahdettin'in bizzat görevlendirdiği ortaya çıktı. Bu çok bariz bir örnektir.

GenelKurmay Başkanlığı; Cumhuriyetin ilanı ile el koyduğu ve (-tasnif edilmediği gerekçesi ile-), elde kalan 1.5 milyon Osmanlı arşivini tarihçilere açmamaktadır. Bunları ancak; özel izin ile inceleyebiliyorsunuz. Özellikle ermeni olayları ile ilgili olaylar, Kurtuluş savaşı ile ilgili olaylar bu sebeple bir sır perdesi olarak tutulmakta, ve resmi ideolojinin isteği doğrultusunda ilkokul kitaplarından itibaren öğretilmekte ve sahte bir tarih yaratılmakta.

Alman ve Rus askerler konusunu; Alman, Rus, İngiliz ve Amerikan kütüphanelerindeki tarihi vesikalardan bulabiliyoruz. Ancak söylediğim gibi, bu tür kaynaklar ancak araştırmacılar tarafından incelenebiliyor. Uluslararası protololde aslen; tarih/arkeoloji,antropoloji,nümizmatik gibi alanlarda öğrenim gören, öğretim veren belgeli kişilerin; tarih kaynaklarında sınırsız araştırma yapma izni bulunur. Bu bir uluslararası protokoldür. Ancak bazı 3.dünya ülkeleri, tarihi ile yüzleşemedikleri için bu anlaşmaya sağdık kalmazlar. Örneğin Türkiye'nin Ermeni'leri 1914-17 olayları için tarihi belgeleri açmamak ve incelememekle suçlaması.. Ancak kendisinin de bu belgeleri açmaya yanaşmaması gibi..

Örneğin siz, Ermeni olayları konusunda doğru düzgün kaynak bulamazsınız. Neden bulamazsınız ? Bu olay yaşanmamış mıdır ? Anlatıldığı gibi mi yaşanmıştır ? Hayır.
Peki konu hakkında binlerce belge, sevk ve iskan kağıdı olması gerekirken, bu belgeler neden yok ?...
Aslında bu belgeler var. Ancak ortaya koyulmuyor. Konu bu şekilde değerlendirilmelidir.

Benim aktardığım bilgilerin, tarafınızdan kabul görüp görmemesi açıkçası benim açımdan fark etmiyor. İkna etme gibi bir niyetim de yok İnanmayabilirsiniz veyahut teori olarak görebilirsiniz ). Çünkü, ben bizat incelediğim ve 2 yıllık bir araştırma ile tez haline getirdiğim bir çalışmanın sonucu olarak bazı şeyleri yazmıştım Ben bizzat incelediğim tarihi vesikaları atlayıp sizin ayağınıza getiremeyeceğime göre.. elbetteki sizin bakış açınız yine sizi bağlar. Ben; böyle bir konu gördüğüm ve konu hakkında akademik bir çalışmam olduğundan, tarihi bir anektoda şerh koymayı uygun gördüm.

Akademik konusu tarih olmayanların tarihi vesika adı altında okuduğu kitapları yazan yazarlar'da bizlerin hocalığını yapmış kişiler. Ancak bu kişilerin hemen hepsi gerektiğinde (akademik kariyerlerinin bekaası için) resmi ideolojinin tarih yalanına boyun eğmek zorunda kalırlar. Kimileri buna zaten dünden razıdır ve hatta destekçisidir. Bu bilinçli saptırmanın, ve hatta yalan denebilecek masalsı ve uydurma tarih mizanseninin, 10 yılda 15 milyon genç yaratma politikasının gönüllü bir neferi olurlar. Gelişmiş ülkelerde, tarih özerk bir bilimdir. Tarihi ve tarihçileri, genel olarak vakıflar desteklerler. Okul öğretmenliği ise ayrıdır. Çünkü okul öğretmenleri, tarihi resmi ideolojinin ve devlet politikasının eğiliminde anlatırlar.

ANCAK TARİH, SU ÜZERİNDEKİ YAĞ GİBİDİR. Çünkü yaşananlar reeldir, kadimdir, haktır. Binlerce sene toprak altında yatsa bile, bir yerden artezyen gibi deliğini bulur ve fışkırır. Mereklı birkaç göz, araştırmacı özgür ruh, o kaynağı bir yerlerde bulur ve mutlaka ortaya çıkarır.

Sonuç olarak; bahsettiğim konular tarihi vakialardır. Bunların gizli tutulmasının farklı ideolojik sebepleri bulunuyor. Bu gerçeklerin olması, sizin inancınızdan birşey mi kaybettiriyor ? Kurtuluş savaşına yapılan muazzam Rus askeri yardımının, Kurtuluş savaşında Yunanlılar dışında başka devletler ile bir savaşımızın olmaması ancak değilmiş gibi gösterilmesi, Yunanlıların yaktığı söylenen İzmir'in; aslında Türk Ordusu 9 Eylül 1922'de İzmir'e girdikten 4 gün sonra 13 Eylül 1922'de çıkmış olması(!?), Çanakkale stratejilerinin Alman Genelkurmayı tarafından organize edilişi Çanakkale savaşını önemsiz mi kılıyor ?
Veya burada canını vermiş yüzbinlerce insanın bir hiç uğruna ölüşü anlamına mı geliyor ?
Elbetteki hayır.
Tarihe reel olarak bakmak gerekir. Trajedileri ortaya koymak, sonuçları irdelemek gerekir.
Gerçeği öğrenmek istemek ayrı bir konudur, görmek istediğini öğrenmek ayrı...

Saygı ve selamlarımla.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 30-06-2008 " tarihinde saat 12:12 itibariyle xnode tarafından düzenlenmiştir....
xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2008, 13:47   #13
Teaser
Kaptan

Exclamation

Bana kızmış olabilirsin.Bunu doğal karşılarım.Bize yıllardır bazı olayların yanlış veya taraflı anlatıldığını biliyoruz.Bazı gerçeklerin de anlatılmadığını tahmin edebiliyoruz.Çünkü savaş psikolojisinin insanı ve milletleri ne kadar yoldan çıkarabileceğini bile kestiriyoruz.En azından son zamanlarda bu tür şeyleri Afrika da , Irak'ta da gördük.Ama "gerçek" denen şey göreceli maalesef.Kişilere ve toplumlara göre değişebiliyor.Kaç ülkenin vatandaşı kendi tarihi gerçeklerini biliyor da onlara dayanarak lobiler oluşturuyorlar sizce? Ben ce bu insanlık tarihinin değişmeyecek bir gerçeği ve hep de yaşanacak.Yoksa savaş denen şey yaşanır mıydı ki ? Hangi askeri inandırıp savaşa gönderebilirsiniz ; aklı olan ve gerçekleri objektif değerlendirebilen ?
Televizyonlarda Ermeni Sorunu ile ilgili tüm Avrupa'ya "arşivlerimizi hepimiz açalım da gerçeği hep beraber görelim" çağrısının yakın zamanda yapıldığını çok net hatırlıyorum.Avrupa ne yapıyor."Hadi bakalım" mı diyor.O zaman tarihi herkes hatta tüm ülkeler istediği gibi alıyor.Bu da tarihi pozitif bilim olma yolundan uzaklaştırıyor.
İşte sırf bu yüzden sizden kaynak istedim.Eğer bu kaynaklara ulaşmak bu kadar zor ise bence sizde ulaşabildiğiniz kaynaklara biraz şüphe duysanız iyi edersiniz.Belki de farkında olmadan yönlendirilmiş olabilirsiniz.Bazı şeylerden bahsederken Kurtuluş Savaşı gerçeklerini de Çanakkale Savaşına kaynatmışsınız.Yani o bambaşka bir konu.Geçen Fatih Altaylı'da Nene Hatun'un başörtüsünün Kurtuluş Savaşının başlangıcı olduğunu da duyduk.Hatta Sütçü İmam'ın bu yüzden isyan ettiği.Bambaşka illerde olmasına karşın hem anlatanın gerçeği başka hem de Erzurum ve Maraş aynı şehir oluverdi.Herşeyin birbirine karıştırılıp herkesin kendi "amaçlı" gerçeğini dayatmaya çalışarak çıkarımlarda bulunulduğu bu ülkede özellikle dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.
Bu yüzden de biz Seyid Onbaşı , Yahya Çavuş ve en önemlisi Mustafa Kemal Atatürk gibi ulusal kahramanlarımıza sonuna kadar son gücümüzle sahip çıkmalıyız.Çünkü bu gün muasır medeniyetler olarak bildiğimiz bilim ve teknoloji ile donanmış ülkeler de bunu yapıyor ve bir adım bile geri gitmiyorlar.Başkalarının hele ki Sırp ve Rusya gibi düşmanlarımızın ( ki Goben ve Breslav'ın da Rusya'yı bombaladıkları için Ruslar düşmanımız olmuştu) bizim milletimize bu savaşta yardım ettiklerini söylemek kafa karıştırır daha da önemlisi bizim yerel ve ulusal kahramanlarınızı zayıflatmak dışında bir işe yaramaz.Peki bu İtilaf ve Müttefik kutuplaşmasında bu ülkeler hangi tarafta idiler ? Lütfen "tarihte bazı gizli kalmış gerçekleri gün yüzüne çıkarayım" derken yeni tarih yazılmaya çalışılmasın.O zaman herkes kendi şahsi tarihini yazar ve kargaşa yaratılır.Ki son zamanlarda bu konuda çok acayip "ardniyetli" çalışmalar ve girişimlerde bulunuluyor.Özellikle de sizler gibi tarih konusunda tez çalışmaları yapmış kişilerin buna sahip çıkması en büyük dileğimiz.Saygılar...

Bu mesaj en son " 30-06-2008 " tarihinde saat 13:49 itibariyle Teaser tarafından düzenlenmiştir....
Eski 30-06-2008, 15:14   #14
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Neyse; ben size teşekkür edeyim ve konuyu kapatayım. Ben aktarmak istediklerimi aktardım...
Selamlar.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2008, 23:21   #15
Teaser
Kaptan

Smile

Ben de size teşekkür ederim.Ne Mutlu Türküm Diyene...

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları