Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > ANILAR

ANILAR Yaşanmış veya yaşanmamış anılar.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 10-10-2007, 20:30   #1
MEHTERAN
Kaptan

MEHTERAN kullanıcısının avatarı

Varsayılan Çocukluğumdaki bayramlar nerde şimdi.

Bayram geliyor bayram, hemde şeker bayramı haaa, vay be günlerdi o günler. Bayrama 3 yada dört gün kala rahmetli annem fırında bir tekne ekmek yapardı, şu an inanın kokusu burnumda tütüyor o ekmeklerin. Babam maaş alacak ve bizi çarşıya çıkartıp ıskarpin ve pontolon alacak, bayram şekerlerimiz kağıtlı olsun diye babama zırlardık, Şekerlerimizi iyisinden alırsak ve çorap ve mendilde aldıkmı pantolon almaya paramız kalmazdı, rahmetli anam en pantolonlarımızı yakar yamar bayram günü giyerdik. Bayram sabahı olmak bilmezdi bir türlü, yeni iskarpinlerimizi ve elbiselerimizi başucumuza koyar öyle uyurduk, hele babamın sabah kalkın oğlum namaza demesi yokmuydu ya, hiç aklımdan gitmiyor. Namaz dönüşü çok güzel bir kahvaltı sofrası ozamanlar şimdiki imkanları bulmak mümkün değil tabiki. Soframızda bayram olduğu için peynir zeytin ve reçel olurdu, ve bunlar bizim için büyük mutluluklardı, Kahvaltı sonrası mahalledeki üçbeş arkadaş toplanıp komşularımızın ellerini öpmeye koşardık, ve topladığımız paralarla sarı gazoz alır bayram eylencelerinin olduğu bayram yerlerine eylenmeye giderdik. Ne bayramlardı unutmak mümkün değil o günleri. Şimdiki zamana ve gençlere bakıyorumda ne papuç beğeniyorlar nede urba, Şimdi kendi kendime ve sizlere soruyorum, acaba bizmi yaşadık bayramları yoksa şimdiki gençlikmi yaşıyor. Saygılarımla.
Sponsored Links
Eski 10-10-2007, 21:40   #2
Caner BALIKÇI
Tayfa

Caner BALIKÇI kullanıcısının avatarı

gürkan abı önce sana teşekkür eder saygılarımı sunarım.ınan anlattıkların öle etkıleyıcı olmuş kı sankı bı an bende kendımı o zamanlarda hısettım.nerde eskı bayramlar dıe bazen ben bıle dıyorum .esas bayramları sızler yaşamışsınız abı bızım nesıl ne hayat yaşıyo ne de bayramm herkese ıyı bayramlar büyüklerımın ellrınden küçüklerımın gözlerınden öperım
saygılar ;sevgıler

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

O ŞİMDİ ASKER ş=222
Caner BALIKÇI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-10-2007, 00:52   #3
tr16hunter
Oltacı

tr16hunter kullanıcısının avatarı

Alıntı:
ayar tafarından gönderildi
Bayram geliyor bayram, hemde şeker bayramı haaa, vay be günlerdi o günler. Bayrama 3 yada dört gün kala rahmetli annem fırında bir tekne ekmek yapardı, şu an inanın kokusu burnumda tütüyor o ekmeklerin. Babam maaş alacak ve bizi çarşıya çıkartıp ıskarpin ve pontolon alacak, bayram şekerlerimiz kağıtlı olsun diye babama zırlardık, Şekerlerimizi iyisinden alırsak ve çorap ve mendilde aldıkmı pantolon almaya paramız kalmazdı, rahmetli anam en pantolonlarımızı yakar yamar bayram günü giyerdik. Bayram sabahı olmak bilmezdi bir türlü, yeni iskarpinlerimizi ve elbiselerimizi başucumuza koyar öyle uyurduk, hele babamın sabah kalkın oğlum namaza demesi yokmuydu ya, hiç aklımdan gitmiyor. Namaz dönüşü çok güzel bir kahvaltı sofrası ozamanlar şimdiki imkanları bulmak mümkün değil tabiki. Soframızda bayram olduğu için peynir zeytin ve reçel olurdu, ve bunlar bizim için büyük mutluluklardı, Kahvaltı sonrası mahalledeki üçbeş arkadaş toplanıp komşularımızın ellerini öpmeye koşardık, ve topladığımız paralarla sarı gazoz alır bayram eylencelerinin olduğu bayram yerlerine eylenmeye giderdik. Ne bayramlardı unutmak mümkün değil o günleri. Şimdiki zamana ve gençlere bakıyorumda ne papuç beğeniyorlar nede urba, Şimdi kendi kendime ve sizlere soruyorum, acaba bizmi yaşadık bayramları yoksa şimdiki gençlikmi yaşıyor. Saygılarımla.
Gürkan Arkadaşım;
Negüzelde anlatmışsın eski günleri,Nerede o eski bayramlar değilmi.
Aslında bayramlar yine o eski bayramlar, sadece biz değiştik çocuk gözüyle bakmıyoruz. Sağ iseler Allah uzun ömürler versin ana babanıza ellerinden öperim, farkı kıyasen bu günkü düşüncelerimizi o gün onlar yaşıyorlardı meşakkati çeken o zaman onlar bu gün biziz fark ondan kaynaklanıyor çocuklar için bayramın ayrı yeri vardır hep. Yeni asvab, ayakkabı ,akraba ziyaretlerindeki el öpmelerden gelecek mendil,çorap şeker,tatlının ise bini bipara ayrıca yılda ikikez de olsa çocuklar için çok sayılabilecek miktarda bayram harçlığı bunlardı bizlere o günlerin özlemini çektiren. Bugünün çocukları içinde durum aynen o günkü gibi çocuklar için değişen birşey yok.Kabul etmeliyiz biz değiştik yaşlanıyoruz meşakkatin ağır yükü bugün bizim omuzlarımızda öyle değilmi?
Allah sağlıklı sıhhatli ana,baba,çoluk çocuklarımızla birlikte güzel hep birlikte mutlu huzurlu nice Bayramlar nasib etsin.Mübrek RAMAZAN Bayramızı en içten duygularımla kutlar sağlık mutluluk ve esenlikler dilerim, sağlıcakla kal
RASTGELE...
B U R S A

RAMAZAN Bayramınızı eniçten dileklerimle kutlar, Tüm sevdiklerinizle birlikte sağlık, sıhhat ve esenlikler dilerim...

Herkes Nasibini Yer.
R A S T G E L E
tr16hunter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-10-2007, 16:44   #4
discus
Kaptan

discus kullanıcısının avatarı

babam yumurta tokuşturmalarından, panayırlarda elle dönen salıncaklardan bahsederdi hep.oysa biz şimdi lunaparka dahi gitmiyoz.aile ziyaretleri harçlık toplamalar hepsi bitmiş durumda.sanırım gelecek nesile bayramın ne olduğunu anlatacak hikayelerimizde olmayacak. yazık çok yazık
discus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-2007, 09:33   #5
mufi
Guest

Gürkan kardeşim ve diger kardeşlerimiz söz açılmışken..
eskiler eskide kaldı...
eskiye rağbet olsa bit pazarı esnafı köşeyi dönerdi..
bizler çocuk ken Türkiye farklıydı mesela:
benim 0-6 yaş dönemim ailem+halam ın ailesi+amcamın ailesi +babannen+nine
toplam8 büyük 7 çocuk aynı binada idik + buna ilave yenge ve diger baba tarafı akrabalar aynı şehirde be şehirde bu günkü kadar büyük değil..

ee sonuç. tabiiki bayramda güzel giyinip kolonyalarıda sürüp el öpmeye gidersin..
ya şimdi..? ve şu andaki nesil olarak
ben izmirde emekli bir adam+ amca oglu istanbulda kendi sorunları ve diger nesil de diyarbakırda kendi sorunları ile...
buyrun akraba ziyaretine??
komşuluk desen sadece merhaba... öteye gidemiyor..zira kafa dengiydi / dünya gürüşüydü /hele birde siyaset anlayışı vs de girdimi koy kenara komşugu...
Arkadaşlar insanlar kendi istekleri ile değişmedi.. ben şuna inanıyorum.. hayat bizleri değiştirdi../ senelerce maaşlı bir yerlerde çalışıyorsun...bayram geliyor fısat bilip ya tatile gidiyorsun yada evde ayagını uzatıp oturuyorsun..
bu zamanın insanlara getirisidir/yaptırımıdır..
eğri oturup doğru konuşalım .... bizler buradan balık ve av çagrıları yaparken bakıyoruzki arkadaşlarımızın mesajlarında
-hafta sonu bilr çalıştık/ çok yogunuz/vs. ..
bu da şu demek oluyor.. arkadaş ilk fırsatta ben istirahat edeceğim.. yada kafama göre davranacagım...
hele büyük şehir yaşamaında her gün saatlerce yol bir sürü insan gör+dert dinler+dert anlat+ee bayra gelince adı tatil olsun.
bayramlar bir kenarda dursun..
olay budur bence..
bu olgu dogru veya yanlış o tabiiki şahsi görüştür ama ben derimki bizler kendi isteğimiz ile değil zaman ve şartlar bizi bu hale getirdi..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-2010, 20:50   #6
MEHTERAN
Kaptan

MEHTERAN kullanıcısının avatarı

Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları