Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > TATLI SU AVI

TATLI SU AVI Tatlı sularda olta ile yapılan avlar hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 04-02-2011, 14:48   #1
sazancı
Miço

sazancı kullanıcısının avatarı

Varsayılan Porsuk barajı

PORSUK BARAJI
Tam tamına on iki yaşındaydım Hollanda da çalışan teyzem ve eşi eniştem çok sevdiğim yeğenim ile birlikte her yıl olduğu gibi yıllık tatillerini geçirmek üzere yanımıza gelmişlerdi bir iki gün dinlendiler hoşbeş sohbetten sonra eniştem “haydi bakalım balığa gidiyoruz”dedi dünyalar benim olmuştu sanki cennete gidiyordum.
Büyüklerimiz Babam ve Eniştem hazırlıkları yaptılar ben o zamanlar ne oltadan anlarım ne balıktan nede balığı yakalamaktan,gecenin yarısı düştük yola hepimizde yük var eniştemde sırt çantası var diğerlerimizde ise sıradan Pazar çantaları yürüyerek tren istasyonuna gittik yaklaşık 2 km ama hiç yorulmadım çünkü çok heyecanlıydım trene sıkış tıkış bindik ama oturacak yer bulmak ne mümkün o zamanlar trenler şimdiki gibi değil belediye otobüsünden farkı yok ve üstelik hepsi bizim gibi balıkçılar taka tuka taka tuka git babam git yol yaklaşık kırk km fakat tren her köyde duruyordu en sonunda bir hareketlilik başladı balıkçılar o zamanın en iyisi bambu kamışlarını ellerine aldılar ve trenden inmeye hazırlandılar bizde aynısını yaptık tren durur durmaz öyle bir patırtı koptu ki vay anam vay millet sanki savaşa gidiyor koştura koştura,meğer bu işin kuralı buymuş iyi yerleri kapabilmek için tren istasyonu ile göl arasında ki yaklaşık 3 km yolu koşturarak gitmek gerekiyormuş.
Hayallerini kurduğum göl kenarına gidiyorduk karanlıktı saat gece iki filandı bir tane el lambası vardı ve o da eniştemin elindeydi pilleri bitmesin diye çok az kullanıyordu,şimdi ki gibi led ışıklar,kafa lambaları filan yok tabi,göl kenarına vardık ama 3 km yolu 2 saatte zor gittik bizimle yarış edenlerin hiç biri ortalıkta yoktu iyi yerleri kapmışlardı herhalde,sabah uyandığımda gözlerime inanamadım tam üzerimde dev gibi çam ağaçları vardı ormanın içerisindeydik arka tarafımızda İncesu köyünün tarihi mezarlığı önümüzde ise uçsuz bucaksız adeta deniz gibi olan Porsuk baraj gölü, karşı tarafa yakın bölümünde suyun ortasında o da ne bir minare şerefesine kadar suyun içerisinde yakınlarında çatısına kadar suyun içerisinde bir bina sonradan öğrendim İncesu köyünün İlkokuluymuş,adeta yeryüzü cenneti hayatımın en güzel günleri gibiydi.
O dönemde en büyük Sazan avlanma yöntemi ayçiçek küspeli oltalardı eniştem bu oltayı yapmayı Bulgaristan göçmenlerinden öğrendiğini söylüyordu sağ tarafımda birkaç kez çevirdikten sonra atıyordum 30 –40 metre mesafeden avlanıyorduk zil takmıştık oltalara belki 25 –30 adet küspeli olta atmıştık (o zamanlar sirküler filan yoktu) her şeyi eniştem öğretiyordu hafif sağ tarafımızda kalan kayalıklardan ise eniştemin Hollanda,dan getirdiği fiber oltaları atmıştık ki diğer balıkçıların ağzının suyu akmıştı bu oltalara,genellikle Livar denilen ama biz Eskişehirlilerin Hapis dediğimiz alette yok tabi ki o zamanlar bir şeker çuvalına sigara ile yüzlerce delik açılır ağzını da çamaşır ipi ile büzdürdün mü al sana Hapis.Çok balık yakaladığımızı hatırlıyorum küspe oltasına sarı balıkta geliyordu iki sazan yakalıyorsak bir sarı balık yakalıyorduk öyle bir sevdim ki sazan avını 33 yıl oldu daha o sazanın peşindeyim yani büyük olanın 15 kg mı olur 20 kg mı yoksa 25 mi bilemem ama bu kadar uğraştım ve bekledim verecektir biliyorum.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

işte İncesu köyü ve önünde eskiden su altında olan ilkokul.

aynı okul su altındayken

İncesu köyünün sular altında olan Minaresi ancak şu aralar su az ve minare dışarıda duruyor

Kütahya yolu tarafında Çanakkıran köyü yakınlarında kayıkçı koyunda karagöz avlarken.

Porsuk çayından başka bu barajı besleyen derelerden biri İncesu deresi

Porsuk barajının ilk zamanları su aşırı yüksek karşı sol tarafta sarı renkli tarla görünümü veren yerler daha sonra su azalınca koylar bölgesi olacak ve Aile koyu,Yılanlı koy,Kaynak koyu,Ali aganın koyu gibi isimler alacak tam karşıda duran ise meşhur ada.

Bizzat babam tarafından yakalanan 10 kg lık sazan sağda pala bıyıklı olan Rahmetli babam ortada yeğenim solda beni sazancı yapan Hüseyin eniştem

Babam

sazancı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 04-02-2011, 15:06   #2
muhabbetci
Kaptan

Ne güzel hazırlamışın,teşekkürler.Babaya ALLAH rahmet eylesin.Büyük sazan bir gün mutlaka gelir.Aramaya devam.Şansın bol olsun.
MANİSA/ iZMİR /ÇANDARLI
muhabbetci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-02-2011, 16:32   #3
serhatengin
Kaptan

serhatengin kullanıcısının avatarı

anlatımla birlikte güzel bir konu olmuş
Yaşadığım Yer:İZMİR-KARŞIYAKA

Herkese Rastgelsin
05067328711
serhatengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-2011, 08:08   #4
trakonya55
Tayfa

trakonya55 kullanıcısının avatarı

Benide eskilere götürdün Mustafa,babanın toprağı bol olsun ne mutlu ona sana bu amatör balıkcılık ruhunu aşılamış paylaşım ve fotolar için teşekkürler.İnşallah gönlündeki balıklarıda tutarsın.Rastgele.
trakonya55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-2011, 17:46   #5
discus
Kaptan

discus kullanıcısının avatarı

Güzel bir anı ve bir okadarda güzel bir anlatım. Paylaşım için teşekkürler abi.
discus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-2011, 21:04   #6
sazancı
Miço

Alıntı:
muhabbetci tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ne güzel hazırlamışın,teşekkürler.Babaya ALLAH rahmet eylesin.Büyük sazan bir gün mutlaka gelir.Aramaya devam.Şansın bol olsun.
Alıntı:
serhatengin tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
anlatımla birlikte güzel bir konu olmuş
Alıntı:
trakonya55 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Benide eskilere götürdün Mustafa,babanın toprağı bol olsun ne mutlu ona sana bu amatör balıkcılık ruhunu aşılamış paylaşım ve fotolar için teşekkürler.İnşallah gönlündeki balıklarıda tutarsın.Rastgele.
Alıntı:
discus tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Güzel bir anı ve bir okadarda güzel bir anlatım. Paylaşım için teşekkürler abi.
hepinize çok teşekkür ederim sağolun arkadaşlar.
Eski 07-02-2011, 07:57   #7
Necati ARAT
Kaptan

Yaaaa Mustafa abi ..
Geçen konuda açtık Porsuk barajının mevzusunu..
Sen eski resimler ve güzel anlatımlı hatıraların ile güzel süslemişsin..
Babaya Allahtan rahmet dilerim.. Ne güzelki Babayla birlikte Bu balık sevdası üzerine bir fotoğrafınız var..
Bilinçli bir avcı olarak, seninde evlatlırınla bu güzel ruhu ve hobiyi daim ettirmeni temenni eder avlarınızın devamını dilerim..
Emeğine sağlık Paylaşım için teşekkürler..
Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-2011, 10:59   #8
Emre
Tayfa

Emre kullanıcısının avatarı

mustafa abicim yazdıklarını okurken insan sanki o anı yaşamış gibi hissediyor kendini.... çok güzel anlatmışsın yaşadıklarını.....tebrik ederim....

Millet Deliye Hasret Bizde Koycak Yer Yok

45-MANİSA / MERKEZ-45

A rh (+)
Emre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-2011, 15:33   #9
ARDA26
Oltacı

Mustafa abi fotoğraflar ve anlatım çok güzel..umarım hayalindeki balığı tutarsın.
ARDA26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-02-2011, 06:47   #10
sazancı
Miço

Alıntı:
Necati ARAT tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yaaaa Mustafa abi ..
Geçen konuda açtık Porsuk barajının mevzusunu..
Sen eski resimler ve güzel anlatımlı hatıraların ile güzel süslemişsin..
Babaya Allahtan rahmet dilerim.. Ne güzelki Babayla birlikte Bu balık sevdası üzerine bir fotoğrafınız var..
Bilinçli bir avcı olarak, seninde evlatlırınla bu güzel ruhu ve hobiyi daim ettirmeni temenni eder avlarınızın devamını dilerim..
Emeğine sağlık Paylaşım için teşekkürler..
Alıntı:
Emre tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
mustafa abicim yazdıklarını okurken insan sanki o anı yaşamış gibi hissediyor kendini.... çok güzel anlatmışsın yaşadıklarını.....tebrik ederim....
Alıntı:
ARDA26 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Mustafa abi fotoğraflar ve anlatım çok güzel..umarım hayalindeki balığı tutarsın.
Çok teşekkürler arkadaşlar.
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları