Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > RASTGELSİN HAKKINDA > Üye olma ve Forum Kullanma Kılavuzu

Üye olma ve Forum Kullanma Kılavuzu Üye olma, resim ve video yükleme gibi konularda yardımların bulunduğu bölüm...

Kapalı Konu

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 31-10-2010, 10:10   #1
Yenişehirli_balıkçı
Oltacı

Yenişehirli_balıkçı kullanıcısının avatarı

Varsayılan Seçenekleri Düzenle

Merhaba Abilerim ve ablalarım, Kullanıcı Paneli'nde bildiğiniz gibi Seçenekleri Düzenle Bölümü var. Bu bölümde toplam 5 adet Konuda gerekli, uygulanması gereken bilgiler vardır. Ben bugün size bunlardan bahsedeceğim.
Aslında her konunun başında kısa kısa açıklamalar verilmiş fakat ben biraz daha geniş kapsamlı anlatacağım.

Öncelike anlatıma Sayfanın en altından yani Çeşitli Seçenekler Bölümü'nden başlamak istiyorum.
Bu bölümde Mesaj Editörü ve Forum Dili olarak adlandırdığımız iki adet özellik vardır. Bu özelliklerden biri olan Mesaj Editörü : Forumda yeni mesaj göndermek için mesajımızı yazdığımız editör tipini değiştirebilirmeye yarayan bir özelliktir. Mesaj Editörü de bildiğiniz gibi, bir konuya yorum yazrken veya herhangi bir konu açarken karşımıza çıkan sistemdir. Misal ; ''Ben şuanda bir Smiley ( Yüz ifadesi) ekleyeceğim. Bu Smiley'i ekleyebilmem için öncelikle ekleyeceğim Smiley'i seçmem gerekli fakat nereden seçeceğim ? İşte bu Smiley'i Mesaj editöründe bulabiriz. ''
Forum Dili : Adından da anlaşılabilineceği gibi Forumun Dilini değiştirmeye yarıyan bir özellik. Bu özellikte ki diller sadece Türkçe ve İngilizce'dir. Birde ek olarak Standart Kullan diye bir yazı eklenmiştir. Bu Standart Kullan'ı işaretlediğimiz de Forumda en çok hangi dil kullanılıyorsa o aktif oluyor. Yani doğal olarak biz Türkçeyi kullandığımız için Standart'ı seçince Dil yine Türkçe oluyor.

Tarih ve Saat Ayarları Bu bölümde toplam iki adet konu bulunuyor, bunlar;
Zaman Ayarları ve Başlangıç Günü olarak adlandırılırlar...
Ben Öncelikle Zaman Ayarları ndan başlamak istiyorum;
Zaman ayarları bölümün de Forum'a nereden katılıyorsak oradaki saat ayarlamasını yapabiliriz. Mesela ben Amerikadan foruma katılıyorum, bu bölümden saat aralığını seçebilirim. Buradan ayarlama yaptığımız gibi Forumda ki tüm saat gösterilen yerler ayarladığımız saat aralığına göre işliyor. Mesela Bu Saat Aralığı Türkiye Saatindeyken ben saat 12:45 te bir rütbe aldım (miço vs.). Rütbeyi aldıktan sonra Saat' aralığını değiştirirseniz Rütbey'i aldığınız zaman zarfıda değişir. Saat 12:45 te aldığınız Rütbe saat ayarlamasından sonra 13:45 te alınmıştır vb...
Başlangıç Günü: Bu özellikte Ülkenizin Başlangıç Gününü seçiyorsunuz. Mesela İngiltere de yaşıyorsanız Haftanın Başlangıç günü Pazardır. Bizim yani Türkiyenin ise Pazartesidir. İşte bu bölümde bu tür ayarlamaları yapabilirsiniz.

Konu Görünüm Şekilleri Bu bölümde toplam dört konu vardır, bunlar;
Mesaj Elementlerini Değiştir, Konu Görünüm Şekli, Bir Sayfada Gösterilecek En fazla Sayfa Sayısı ve son olarakta Geçerli Konuların Gösterim Süreleri olarak adlandırılır.
Mesaj Elementlerini Değiştir: Profilinizde avatarınızın, imzanızın ve Grafiklerin Görünmesini istemiyorsanız bu bölüm de bunları engelliyebilirsiniz. Bu özelliğin eklenme sebebinin bir diğeri ise; Bazı internetlerin yavaş olmasıdır. Eğer ki internetiniz yavaşsa bu özelliği aktif edin.
Konu Görünüm Şekli: Bu bölüm de konularanızda ki mesaj dizimlerini deiştirebilirsiniz. Bildiğiniz gibi en yeni mesajlar, konunuzda veya konularda en sonda oluyor. Bu bölümde dilediğiniz şekli seçin ve kullanın.
Normal- Eski Mesajlara Göre: Şuanda kullandığınız şekil, En yeni mesajlar en sonda belirir. (Ben artık bu yola alıştım fakat siz yinede bir deneyin)
Normal- Yeni Mesajlara Göre: En yeni mesajlar en başta belirir. Bir konuya mesaj attıysanız o mesaj en başta konunun altında belirecektir.
Ağaç Şeklinde : Konuda ki mesajlar ağaç şeklinde olur. Sayfanın en üstünde yeni bir bölüm oluşur. O bölümde, konuda ki mesajlar ağaç dalları gibi olur. Resim ekleyemiyorum çünkü konunun yani sayfanın görüntüsü bozulabilir.
Hybrid- Şeklinde: Ağaç şeklinde ki gibi aynı işlemler fakat sadece en yeni mesajlar en başta gözüküyor. Bu çok fazla ayrıntıya giriyor. Yani bunu pek önermem fakat siz bilirsiniz.
Bu Sayfada Gösterilecek En Fazla Mesaj Sayısı: Bu özelliği çok gereksiz buluyorum. Bence boşu boşuna eklenmiş.Ben yinede size ksıaca anlatayım.Bu özellik sayesinde herhangi bir konuda görüntülenmesini istediğiniz sayfa sayısını belirliyorsunuz. Bunu yaptıktan sonra sadece sizde aktif oluyor bu özellik.
Geçerli Konuların Gösterim Süresi: Bu bölümde dilediğiniz bir zaman aralığı seçin. Bu seçimi yaptıktan sonra artık sadece o aralıktan sonra ki konular belirecektir. Eğer ki ben 2 gün önce bir konu açtıysam bu bölümden; Son 2 Günün Konularını Göster'i seçeceğim.

E-Mail Ve Özel MesajlarBu bölümde toplam dört konu bulunuyor. Bu konular sırasıyla Ziyaretçi Mesajları, Özel Mesaj Ayarları, Abonelik Ayarları ve E-Mail almak (tır)
Ziyaretçi Mesajları: Ziyaretçi Mesajları Porfilinizde bulunur. Bazı üyeler veya Görevliler sizinle bu bölümden konuşabilrler.
Eğer ki bu bölümden rahatsız oluyorsanız ve engellemek istiyorsanız bu bölümde ki ''Ziyaretçi Mesajlarına İzin ver'' 'in yanındaki kutucuğa bir kere basın. Bu kutucuğa bastıktan sonra artık profilinizde bu bölüm gözükmeyecektir.
Eğer ki Sadece görevlilerin ve arkadaşlarınızın profilinize Mesaj yazmasını istiyorsanız alttaki '' Sadece Moderatörler ve Arkadaşlar Ziyaretçi Mesajı Yazabilir'' kutucuğuna basın. Artık bu özellikte aktif durumdadır.
Özel Mesaj Ayarları: Bu sistem Forumda ki kişler ( Kullanıcılar) ile mesajlaşmamızı sağlar. Eğer ki forumda Mesajlaşmak istemiyorsanız bu bölümde ki '' Bu bölümde ki Mesajlar Aktif'' ikonuna basın. Artık Özel Mesajlaşma sistemini kapatmış olursunuz. Eğerki sadece arkadaşlarınızın ve Moderatörlerin(görevlilerin) size Özel Mesaj atabilmesini istiyorsanız '' Sadece Moderatörlerden ve arkadaşlardan Özel Mesaj alsın'' İkonuna tıklayın.
Bu sistemde ki başka, bize sunulan özellik ise '' Yeni Mesaj geldiğinde E-Mail yolu ile Uyar'' dır.
Ayrıca benimde şuanda kullandığım bir özellik daha var bu sistemde.
Eğerki size Özel bir Mesaj geldiyse bu mesaj geldiği anda karşınıza bir Pop-Up Pencerisi belirir. Bu pencere bizi mesajın olduğu sayfaya yönlendirir. Bu özelliği Aktif hala getirmek için '' Yeni Özel Mesaj alınca Pop-up Penceresi Görüntüle'' ikonuna tıklayın.
Abonelik Ayarları: Bu özellik çoğunlukla Moderatörler tarafından kullanılmaktadır. Bu özellik sayesinde herhangi bir konu açtığınızda veyahutta bir konuya mesaj yazdığınızda o konu Kullanıcı Panelinizde belirir. Eğer ki Abone Olduğunuz konuya cevap gelirse bu konu Kullanıcı Panelinde gözükür.
Bu özelliği aktif hala getirmek için şu yolu izlemeniz gereklidir;
Öncelikle Sol üst bölümde ki Kullanıcı Paneli'ne gireceksiniz. Ardından aşağıdaki Özel Mesajlar bölümünde Klasörleri Düzenle'ye tıklayacaksınız.Karşımıza çıkan sayfada en üstte Klasörün İsmi yerinde Subscriptions yazıyor.Oraya Kendi adınızı yazacaksınız. Bu işlem bittikten sonra sayfanın aşağısında ki Klasörleri Kaydet yazısına tıklıyorsunuz.
Şimdi Tekrar Seçenekleri Düzenle bölümüne geliyoruz ve şuanda anlattığım bölümde ki Abonelik Ayarları bölümünü Haftalık E-Mail Bildirimi olarak değiştiriyoruz.
Bu işlemde bittikten sonra artık dediğim özellikten faydalanabilirsiniz.

YENİŞEHİRLİ_BALIKÇI
Not : Bu yazılanlar Powered By vbulletin versiyonlarında geçerlidir.

Aristotales
...

Bu mesaj en son " 31-10-2010 " tarihinde saat 10:12 itibariyle Yenişehirli_balıkçı tarafından düzenlenmiştir....
Yenişehirli_balıkçı Çevrimdışı  
Sponsored Links
Kapalı Konu

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları