Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Tekne Bakımı ve Donanımı

Tekne Bakımı ve Donanımı Motor tavsiyeleri, tekne ve motor bakımı hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 07-10-2006, 13:08   #1
BALCI KAPTAN
Oltacı

Varsayılan Çapalar ve ipler

İp benim teknemde en fazla harcadığım materyel.Ben ip kullanımında şu karışımı yapıyorum.Remençe ipi olarak ipek halat onluk,çapa ipi olarak ekonomik onluk naylon,rıhtım ipi olarak ipek halat sekizlik.Ayrıca Aliağa gemi sökümden aldığım ve bocurgatla tekne karaya çekerken kullandığım Aliağa gemi sökümden edindiğim 20 metrelik kalın bir halatım var.Bence çok profesyonel bir tekne olmadıktan sonra ipek halat gereksiz.Ekonomik naylon halatlar gayet iş görüyor fakat güneş, yağmur ve tuzdan dolayı ömrü kısa oluyor.Ancak İzmirde Mendereste bulunan bir halat ve çuval fabrikasında kilo ile bu ipleri bolca miktarda ve ekomik olarak almanız mümkün.Kürek iplerini ise sentetik kuvvetli naylondan seçin ve bu ipin kolay aşınmasını istemiyorsanız ıskarmozu dana iç yağıyla iyice yağlayın.Bu iplerde önemli kıyıya yanaşırken veya ağ atarken çat diye koptumu insan sinir oluyor.Bu ipnde teknede mutlaka yedeğini bulundurun.Doğal materyallerden yapılmış ipleri denizde kullanmayın.Pratik olarak benim uzunluklarım şöyle remençe ipi olarak max.iki buçuk tekne boyu,baş ipi olarak yarım veya 4 te üç tekne boyu.Bu ölçülerle hem limandan sıkışık düzende rahat çıkıyorum.Hem uzun remençe ipi ile diğer tekneleri rahatsız etmiyorum.Baş ipinide uzatıp kısaltarak istenmeyen şahısların(bu pek mümkün olmuyor tabi)çocukların tekneye binişini kontrol altına alıyorum.

İkamet Gaziemir Emlakbank konutları
BALCI KAPTAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları