Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > SAĞLIK

SAĞLIK Sağlık konusunda herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 19-10-2005, 02:54   #1
Bir Dost
Kaptan

Bir Dost kullanıcısının avatarı

Varsayılan Balık Depresyon Riskini Azaltıyor

:dikkat: Balık, depresyon riskini azaltıyor :dikkat:
Balık yağındaki Omega 3 yağ asitlerini yiyenlerde depresyon ve intihar riskinin azaldığı belirtildi.

Trabzon
AA

9 Şubat 2004 — Balıkların insan sağlığı açısından öneminin, özellikle içerdikleri yağdan kaynaklandığını belirten Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevim Köse, “antidepresanlar yerine belli miktarlarda omega 3 yağı alımının antidepresan ilaçlardan daha yararlı olacağı düşünülmektedir” dedi.
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevim Köse, balık ve diğer su ürünlerinin içerdiği protein, yağ ve vitaminlerin niteliği bakımından insan beslenmesinde önemli bir besin kaynağı olduğunu ifade etti. Balıkların kalp damar hastalıklarında yararlı etkileri olduğunun hemen hemen herkes tarafından bilindiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Köse, “Artık ‘balık ye, kalbini koru’ şeklindeki sloganlar ya da tavsiyeler hem uzmanlar, hem halk arasında hem de balık tanıtım reklamlarında sıkça gündeme gelmektedir” dedi.

İÇERDİĞİ YAĞDAN KAYNAKLANIYOR
Balıktaki hangi madde ya da maddelerin sağlık için yararlı etkiyi yaptığı ve her balık aynı ölçüde mi yararlıdır sorularının cevabı herkes tarafından bilinmediğini vurgulayan Yrd. Doç. Köse, şöyle devam etti: “Balıkların insan sağlığı açısından önemi, özellikle içerdikleri yağdan kaynaklanmaktadır. Balık yağındaki omega 3 yağ asitleri insan sağlığı açısından yararlı etkiyi yapan maddelerdir. Bu etki omega 3 grubu yağ asitlerinden EPA (eikosapentaeonik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit) adlı iki önemli yağ asidi çeşidinden kaynaklanmaktadır. Çeşitli yayın ya da kaynaklarda omega 3 içeren pek çok gıda türü verilmektedir. Ancak EPA ve DHA genelde balık yağlarında bulunmaktadır.”
Yağlı balıklarda fazla bulunuyor
Her balık ya da su ürününün yeterince omega 3 yağ asidi içermeyebileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Köse, bu asidin, yağlı balıklarda fazla bulunduğunu, bu balıklara, somon, uskumru, ton balığı, alabalık, hamsi, tirsi ve morina balığı gibi balıkların örnek verilebileceğini kaydetti.

BALIK YAĞI TABLETLERİYLE DE ALINABİLİR
Yrd. Doç. Dr. Köse, DHA ve EPA asitlerinin, yağlı balıklardan direk olarak alınabileceği gibi, eczanelerde satılan balık yağı tabletleriyle alınabileceğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Eğer diyetimizde sağlık açısından sıkça balık tüketiyorsak bunun yanında E vitamini içeren gıdalar ya da E vitamini tabletleri almamız gereklidir. Balık yağı tabletleri, E vitamini eklenmiş olarak satılmaktadır. Bunu nedeni, balık yağındaki yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri olan omega 3 ve diğerleri yaşlanmayı hızlandırıcı etkisi olduğu ve bunun da E vitamini takviyesiyle engellendiğidir. Yani bol balık yiyelim ancak bunu E vitamini ile yiyelim. İçeriğinde bulunan Omega 3 yağ asidi, iyi kolesterolü yükseltir ve yüksek tansiyonu düşürür, kalp damar hastalıkları riskini azaltır. Aynı zamanda kanser riskini azaltır, yaşa bağlı hastalıkları önler, büyüme ve gelişmeyi olumlu etkiler.”

ANTİDEPRESAN YERİNE OMEGA 3
Omega 3 yağ asitleri yiyenlerde depresyonun azaldığı ve dolayısıyla intihar risklerinin azalttığının ortaya koyulduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Köse, “Antidepresanlar yerine belli miktarlarda omega 3 yağı alımının antidepresan ilaçlardan daha yararlı olacağı düşünülmektedir. Omega 3 yağı beyindeki uyarıcıların doğru çalışmasını sağladığından dolayı faydalı olmaktadır. Son yıllarda özellikle hamile kadınlarda depresyonu engelleyici olarak önerilmiştir” diye konuştu. :dikkat:
Eski 19-10-2005, 03:08   #2
aserkansatı
Guest

Can nasıl yazabiliyosun baba böyle uzun uzun...Ben tek parmak çalıştığım için zor görünüyo gözüme.Eline sağlık...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-2005, 17:19   #3
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Evet arkadaşlar,
yemekten ziyade tutarken daha da faydası var, insanın hiç bir şeyciği kalmıyor avlanırken,tamamıyla Relax oluyorum
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-2005, 18:12   #4
aserkansatı
Guest

Doğru söyledin levrek...Tüm dünya kaygılarından uzaklaşıyor insan.Meditasyonun babası bu olsa gerek.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-2005, 18:19   #5
ilhan
Kaptan

ilhan kullanıcısının avatarı

Çok sıkıntılı ve sitresli bir iş temposundan sonra balığa gittimmi herşeyi unutuyorum ve - (notr) oluyorum. Sanki beynim boşalmış gibi. İşe başladığımda daha pozitif işe saldırıyorum.
ilhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-2005, 18:21   #6
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Bazılarınında Nirvana'ya ulaştıklarını duydum,hehe
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-11-2005, 09:17   #7
Bir Dost
Kaptan

Bir Dost kullanıcısının avatarı

Bence stresin acının kederin olumsuz düşüncenin rahatsızlığın bittiği nokta ;eline oltayı aldığın andır.

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları