Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > ANILAR

ANILAR Yaşanmış veya yaşanmamış anılar.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 23-01-2006, 08:23   #1
aserkansatı
Guest

Varsayılan 165 İsparoz...

Tarih:20/Eylül/1995
Yer:Karşıyaka Yelken Klübü Marinası
Çok ilginç bir gündü.Memleketimin korkunç sıcak ve nemli günlerinden biriydi.Babamla beraber Evka 2 den otobüse atlayıp saat 10 sularında Olof Palme anıtının altına oturduk...Niyetimiz şamandıralı oltaya ekmek hamuru takıp,rutin isparoz avlarından birini yapmaktı.Ekmek takınca kupesler de (GOPEZ) fazla rahatsız etmediği için stressiz bir av oluyordu su kirliyken,üstelik isparozun eşek olmayanı da atlamıyordu ekmeğe...
Ortalama iki oltayla 80-90 balık alıp dönüyorduk eve.Birazı komşulara,birazı rakı mezesi derken idare ediyorduk işte...
Her neyse,niyetimiz buydu ama o gün ters başladı.Oltayı atıyoruz tık yok.Şamandıralar öylece keyif yapıyor suyun üzerinde.Deniz yatağı gibi yüzüyorlar nisbet yaparcasına.Zaman uzadıkça stres de yaptı tabi...Normalde batmayan her şey batıyor artık.Babamla gözgöze gelmemeye dikkat ediyorum.Hadi dönelim demesin diye.Bir de o meşhur soru var gelip geçenlerin sorduğu;Aa buranın balığı yeniyor mu?
Yahu ben de biliyorum yenmiyor ama ben isparozu seviyorum.Yiyorum bu balığı ama soranlara ne diyeceksin.Bir iki kişi değil ki,her geçen soruyor sanki...Bir de balık tutamamışsan imalı bakanlara bile cevap veriyorsun; 'Yok abi yenmez bu balık da bizim kedi var Sarman ,isparoz hastası.Onun için burdayız...' Tarzında saçma sapan cevaplar...
Her neyse saat oldu 12 hala tık yok,geleli 2 saat olmuş,canım burnumda,hava 40 derece vs vs vs.
Birden bire marinanın 500 metre kadar açığında bir hareket oldu.Aman Allahım yunuslar...Yedi sekiz tane yunus zıplaya zıplaya geçiyor önümüzden.Alışkın da değiliz kirli körfezimizde yunusa.O yüzden heykelini bile diktiydik Bostanlıya.Yok çünkü...
Her neyse elemanlar raksederek dolaştı önümüzde ben de babama söylenmeye başladım ,niye fotoğraf makinasını almadın diye.O ara benim şamandıra daldı ,çektim bir tane eşek isparozu.Nerelerdeydin dercesine mırıldanarak attım torbaya,pek de yüz vermedim açıkçası.Sonra babam duble yaptı,sonra ben,sonra o,sonra ben...Olay sapıttı ardından.At çek yapmaya başladık.Yaklaşık iki saat kadar sürdü çılgınlık.Bir büyük migros poşeti doldu,diğeri de yarıyı geçti ama benim kamışı tutan elim yanmaya başladı.Baktım ki su toplamış.Babamın hamuru sıkıp takan parmakları uyuşmuş...Avı bırakmak zorunda kaldık o gün.Hepsi eşek 165 isparoz yakalamıştık üstelik de kıyıdan.Gidelim yarın gene geliriz diye konuştuk.İnsan balık tutmaktan sıkılır mı?İnanın o gün sıkıldık ve döndük.Ama açıkta gezerek balıkları sığa sıkıştıran yunusların katkısı da inkar edilmez tabi bu rekorda...
Ertesi gün yine gittik tabi,şimdi merak edersiniz söyleyeyim.Bütün gün küçük balıklar kaçıştı suyun üzerinde ve 6 kupesten başka bir şey tutamadık.Her halde yunus korkusu levrekleri de atmıştı kıyıya ve hiç balık tutan olmadı o gün...

SON SÖZ : Denizin kirli olduğu dönemlerde isparoz ve kefal çok boldu ama şimdiki gibi lidaki,levrek ve çipura bolca girmiyordu körfeze.Biz o dönemde yanlış yaptık ve bu balıkları yedik.Oysa körfezin balıklarının dip çamuru temizlenene kadar yenmemesi gerekiyormuş.Bu anımın kimseyi iç körfez balıklarını yemeye teşvik etmemesi için yazıyorum.Lütfen arkadaşlar iç körfezden tutulan balıkları yemeyin.Çok zararlı ve kanserojen maddeler taşıyor.Bu gün olmasa yarın çıkar zararı...Sizler iyi balıklara layıksınız.Sevgiler...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 23-01-2006, 09:59   #2
uzman
Kaptan

uzman kullanıcısının avatarı

165 rakamı tam bir balıkçı sayısı Serkan. Ben de kızılırmakta tamı tamına 67 tane bıyıklı balık yakalamıştım. Dikkat et lütfen 70 değil. 60 da değil.
Rakam küsüratlı olacak ki inandırıcılığı yüksek olsun...
Saygılarımla...

BALIK TUTULAN TEK GEZEGENİ YOK ETMEYELİM...
A.R.B.
uzman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-01-2006, 22:19   #3
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Serkan abi eskiden sadece kefal ve ısparoz varmış şimdi mübarek balıkçı tezgahı gibi. Ama yemek yinede sakıncalı önümüzdeki sezon keyif için avlıycam balığı körfezden.
Yakaladığım balıkların ufak bir listesi aşağıda.
Çupra
Sübye
Isparoz
İzmarit
Gopez
İstavrit
barbun (yeşil ot barbunu)
Karagöz
Mercan (mandagöz,fangri)
sargos (150 gram falan vardı)
kefal (mavraki,sarıkulak,topan)
Yakalandığını gördüklerim
çüçüna
mırmır (bende inanamadım ama adam güzel bir mırmır almıştı)
kalamar (içim gitti onu görünce)
levrek (bacak gibi deyimi yanlış olmaz)
duyduğum
ahtapot
bu kadar balık çeşidi körfezde yaşıyor ama yemek sakıncalı tabiki dip çamuru hala ağır metaller taşıyor.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-01-2006, 07:02   #4
aserkansatı
Guest

Alıntı:
uzman tafarından gönderildi
165 rakamı tam bir balıkçı sayısı Serkan. Ben de kızılırmakta tamı tamına 67 tane bıyıklı balık yakalamıştım. Dikkat et lütfen 70 değil. 60 da değil.
Rakam küsüratlı olacak ki inandırıcılığı yüksek olsun...
Saygılarımla...
Aa ben bu mesajı farketmemişim...Demişsin ki;Rakam küsüratlı olacak ki inandırıcılığı yüksek olsun...
Rakam doğru olduktan sonra isteyen inanır,isteyen inanmaz ne önemi var...
Rakam doğru değilse kim inanır,Kadir İnanır ... Benim yazdığım skorlar doğrudur.Hepsi şu an sitede yapılmakta olan almanağın bir benzeri olarak 15 yıl önce tarafımdan hazırlanmış olan balık günlüğünden alıntıdır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları