Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Meteoroloji,Navigasyon , Harita ve Denizcilik > METEOROLOJİ

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 18-10-2006, 09:23   #1
erhan
Tayfa

erhan kullanıcısının avatarı

Varsayılan Yönler ve Rüzgarlar

Pusulada dört ana yön, bu istikametten esen rüzgârlar ve kısaltmalar şunlardır.

0°, Kuzey, rüzgârı: yıldız - N
90°, Doğu, rüzgârı: gündoğusu - E
180°, Güney, rüzgârı: kıble - S
270°, Batı, rüzgârı: batı - W

Bunların ara yönleri ise:

45°, Kuzeydoğu, rüzgârı: poyraz - NE
135°, Güneydoğu, rüzgârı: keşişleme - SE
225°, Güneybatı, rüzgârı: lodos - SW
315°, Kuzeybatı, rüzgârı: karayel - NW

Ana ve ara yönler arası da şöyledir:

22° 30' Yıldız - poyraz - NNE
67° 30' Gündoğusu - poyraz - ENE
112° 30' Gündoğusu - keşişleme - ESE
157° 30' Kıble - keşişleme - SSE
202° 30' Kıble - lodos - SSW
247° 30' Batı - lodos - WSW
292° 292' Batı - karayel - WNW
337° 30' Yıldız - karayel - NNW

Bir yerin istikametini verirken, her üçü de kullanılabilir, mesela, falanca koyun güneydoğusu, dendiği gibi, koyun keşişleme yönü de, denebilir. .. Ayrıca bu ana ve ara yönler kendi aralarında "kerte° denen 32 yöne bölünür. Her kerte 11° 15'dır.
YÖN- DERECE ADI
N 0 YILDIZ
NNE 22 YILDIZ POYRAZ
NE 45 POYRAZ
ENE 67 GÜNDOĞUSU POYRAZ
E 90 GÜNDOĞUSU
ESE 112 GÜNDOĞUSU KEŞİŞLEME
SE 135 KEŞİŞLEME
SSE 157 KIBLE KEŞİŞLEME
S 180 KIBLE
SSW 202 KIBLE LODOS
SW 225 LODOS
WSW 247 GÜN BATISI LODOS
W 270 GÜN BATISI
WNW 292 GÜN BATISI KARAYEL
NW 315 KARAYEL
NNW 337 YILDIZ KARAYEL

ALINTIDIR
Sponsored Links
Eski 18-10-2006, 14:02   #2
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Ellerine sağlık....

Erhan ellerine sağlık abisi.Çok güzel ve faydalı bir çalışma olmuş.Şimdi senin verdiğin bilgiler doğrultusunda ben kendi bulunduğum yer itibariyle test edeceğim,yanıldığım yer varsa lütfen beni uyar.Çünkü biz amatör balıkçılar için rüzgar kavramı çok önemli bir husus.Şimdi konak meydanında var olduğumuzu düşünürsek.Karşıyaka yönünden yüzümüze doğru esen bu rüzgar yanılmıyorsam,Yıldız oluyor.Eğer biz yine aynı mekanda durduğumuzu varsayarsak,bornova yönünden eserse bu da Poyraz oluyor galiba.Eğer kadife kale yönünden eserse bu da kesişleme olduğu kanaatindeyim.Eğer yeşilyurt devlet hastanesi yönünden konağa doru estiğini varsayarsak bu da lodos olsa gerek.Çeşme yönünden İzmir'e doğru eserse buda karayel adı verilen rüzgara denk geliyor galiba.
Bilidiğim kadarı ile genelde mevsim değişikliklerinin meydana geldiği zamanlarda güneyli yönlerden lodos-güney batı/kıble-güney rüzgarları daha çok esmekte.Bu güney yönlü rüzgarlar kışdan çıkarken adata sihirli bir deynek değmişcesine ağaçların uyanıp çiçek açmasına yol açıyor.Yada kışa girerken havanın yumuşayıp yağmur toplamasına yol açıyor.
Yıldız-Kuzey yönünden/Poyraz-kuzey batı yönünden esen rüzgarlar da genellikle kış rüzgarları oluyor.Poyraz ne kadar sert ise anlıyorum ki İzmir'den salihli-uşak yönüne gittikçe oraların havasının daha sert olduğunu ve oralarda kar başlamış olabileceğini tahmin ediyorum.Bu iki rüzgar kolay kolay yazın esmiyor diyebilirim.
Karayel denilen rüzgarda genellikle sadece yazları esen batı yönlü rüzgarlardan olduğunu tahmin ediyorum.Bütün yaz bu rüzgar eser.Genellikle sabah saat;10-11 den sonra başlar ve akşamüstü saatlerinde kuvvetlenir.Yazları ekseriyatla havanın kararmasıyla hızını azaltıp sonrada yerini yazları sakin bir geceye
bırakır.
Kıyıdan avlanacağım zaman esen rüzgara göre balığa çıkmaya karar vermenin iyi olacağını hep düşünmüşümdür.Eğer yıldız veya poyraz tatlı tatlı esiyorsa ve sakin bir yer arıyorsam.Genelde gerence-ıldır-zeytineli-alaçatı veya gümüldür taraflarını tercih etmişimdir.Eğer eğer mesela geçen haftaki gibi kuvvetli bir yıldız veya poyrazda bu yöreler bile kolay kolay balık vermez.Bu yörelerde ensemizden sert olarak gelir.Tamam su sakindir ama çok çekikdir ve balığı açığa sürer.Yıldız ve poyraz körfezi ayağa kaldırırken gerek körfez gerekse mordoğan tarafları rüzgara ve soğuğa dayanabilenler için gece güzel balık verir.

Sevgili Erhan yazdıklarımdan yanlış olanlar var ise arkadaşların yanlış bilgilenmemesi için lütfen düzeltmeler yaparmısın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-2006, 14:49   #3
erhan
Tayfa

İshak abi selamlar,
Verdiğin örnekler bana göre doğru ayrıca senin ve sitedeki diğer arkadaşların rüzgarları benden daha iyi tanıdığınızı düşünüyorum. O yüzden gerekli düzeltme ve pratik bilgiler için sizin müdahaleniz daha uygun olur. Sadece "Yıldız Kuzey yönünden/ Poyraz Kuzey batı yönünden esen rüzgarlar genellikle kış rüzgarları oluyor" kelimesinde Poyrazı, Poyraz Kuzey Doğu olarak düzeltebiliriz. Yanılmıyorsam Poyraz 45 derece Kuzey doğu yönünden esiyor.Sanırım orda bir karışıklık olmuş. Rüzgarlar ve yer seçimi ile ilgili verdiğin bilgiler için çok teşekkürler.
Eski 18-10-2006, 15:50   #4
sbasaran
Guest

ishak. yaz aylarında genelde poyraz ve yıldız esmez yazmışsın. gün dönümünden (21 haziaran) sonra çok kuvvetli rüzgarlar eser ki ben bu rüzgarları beklerim hep. bırakma yapmak için.
diğer bilgilerin doğru olduğunu onaylıyorum. ama konaktan verdiğin yönlere pek bir şey diyemiycem. öncelikli olarak eline bir pusula alıp kuzeyi netleştirmen lazım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-2006, 19:39   #5
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Teşekkürler...

Erhan düzeltmen için sağol.Dedğin doğru,yazarken poyraz yönünü yanlış yazmışım.Seninde dediğin gibi poyraz-kuzey doğu rüzgarı.
Süleyman kardeşim seninde uyarıların için sağol.Poyraz'ın poyraz olduğunu esas yaz bitip de kışa girerken ve esas kışın daha iyi hissettiğimizi anlatmak için kış rüzgarı diye tanımladım.Kışın bu rüzgar zehir zemberek soğuk getirdiği için kış rüzgarı diye betimlemişdim.
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg 121-ruzgargulu.jpg (62,9 KB, 135 Görüntülenme)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-2006, 19:55   #6
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan İzmir Körfez haritası...

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Yukarıdakı adreste izmir haritası var.Buna göre süleyman abi,konak-karataş tarafının kuzeyinde karşıyaka denk gelmiyormu ?Fakat en kısa zamanda bir pusula alıp kendi evimin kuzeyinde hangi semt yer alıyor söz abi bakacağım.
Ayrıca İzmir ve civarında yaşayan arkadaşlarım yukarıda sizlerle payalaşmış olduğum rüzgar skalası ve izmir haritası sayesinde artık hangi yönden esen rüzgarın adının ne olduğunu daha somut anlarlar kanaatindeyim.

Bu mesaj en son " 18-10-2006 " tarihinde saat 19:58 itibariyle Uzm.Dr.Rastgele tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-2006, 20:27   #7
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

ishak abicim selamlar
Şimdi poyraz hangi semtten eser bilmiyorum ama konak meydanında olduğumuzu varsayarsak ve denize baktığımızı varsayarsak rüzgar yüzümüzün sağ çaprazından eser
eğer direk karşıdan esiyorsa bu yıldız olur
eğer soldan soldan eserse karayel olur
yaz aylarında karayel hakim izmirde
fakat temmuzda 3 gün garanti poyraz esiyor hiç kesmeden bu 3 gün hiç balığa gitmeye yeltenmeyin derim boşa kürek çekmiş olursunuz ısparoz bile yeme vurmuyor (gözlemlerim bu yönde)
kış aylarındada yıldız-poyraz veya yıldız-karayel ağırlıklı olarak rüzgar esiyor ve bu kuzeyli rüzgarlar genelde insanın yüzüne çarpınca acıtıyor bilhassa poyraz
kapalı havalarda genellikle lodos hakim veya güneyli rüzgarlar
ve bu güneyli rüzgarlar estiğinde havada kapalıysa şemsiyenizi almadan çıkmayın derim
körfezde en uygun avlanma rüzgarı karayel benim tecrübelerime göre
poyrazda balığın keyfi kaçıyor
lodos estiğindede aynı şekilde balık keyifsiz oluyor
bunlar nacizane benim edindiğim tecrübelerdir faydalanan olursa ne mutlu bana

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-2006, 22:33   #8
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Taygun ve ben aşağı yukarı birbirine yakın semtte yaşadığımızdan dolayı benim tam ne demek istediğimi anladı.Hakikaten de dostlarım yazları İzmir'de çeşme yönünden diyebileceğim yani kuzeybatı yönünden esen adına da Karayel dediğimiz rüzgar hakim olur.Bütün yaz bu rüzgar hakim oluyor.Ama başka yönden hiç rüzgar esmiyor desem tabiki doğru olmaz.Ama rüzgar artık poyraz'a dönmüşsse ve sertleşmiş ise bunu kışın habercisi olarak görüyorum.
Bakın benim pek ansiklobedik kültürüm var diye idda edemem.Yazdıklarım ve sizlerle paylaşmaya başladıklarım benim yaşadığım yöre ile ilgili deneyimlerimden kaynaklanmaktadır.
Ne alakası var demeyin ama.bakın size bir dip not anlatatayım.Arkadaşlarım havada kırlangıçları gördüğümde anlarım ki,kış mevsimi artık tay tay olmaya başlamıştır.Yani gitti gidiyor demektir.Pazarda ilk tam olmamış yeşil mandalinayı gördüğümde de artık Yaz mevsiminin bittiğini anlarım.Hele kışı geçirmek amacıyla Sığırcık kuşlarının geldiğini gördüğümde ise kış ayağını sallamış ve kapıdan içeri girmiş demektir.İğdeler çiçek açtığında çupra kıyılamaya başlamış demektir.Eğer iğdeler sararmış ve olgunlaşmısa o zaman da çupranın tersine göçü başlamış demektir diye biliyorum. Mesela Lodosda ne kıyıdan ne tekne ile pek balık alamamışdır.Mesala eski kıyıcı oltacılar der ki, ''Keşişleme-yat iş işleme'' yani bu yönden rüzgar estiğinde insanlar balık tutamamışlar ve böyle bir deyim gibi bir şey ortaya atmışlar.Neyse lafı uzattığım için kusura bakmayın....

Bu mesaj en son " 18-10-2006 " tarihinde saat 22:39 itibariyle Uzm.Dr.Rastgele tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-10-2006, 13:08   #9
erhan
Tayfa

Bilgiler için herkese teşekkürler,
İshak abi ben demiştim sitede rüzgarlar konusunda bilgisi olan çoktur diye. Bak sen de döktürmüşsün ne o yoksa beni denemek için mi sormuştun soruyu
Eski 19-10-2006, 13:22   #10
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan kardeşim benim....

Erhan'cım olur mu hiç öyle bir şey.Maksat birbirimizin varsa eksiklerini tamamlamaya çalışmak ve dost ortamında bir şeyler paylaşmak.İnşallah en yakın zamanda bir araya gelipde yüzyüze tanışmak dileğiyle iyi bayramlar diliyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları