Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > TATLI SU AVI > Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 08-11-2005, 18:03   #1
aserkansatı
Guest

Varsayılan Turna Avciliği

Turna konusunda deneyimi olan arkadaşımız yok mu? Tatlı su avı bölümümüzde bu konu boş kalmamalı.Haydi arkadaşlar , turnacılar...

Bu mesaj en son " 24-05-2007 " tarihinde saat 15:17 itibariyle aserkansatı tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 08-11-2005, 18:55   #2
aserkansatı
Guest

1- Turna avına giderken kullanacağımız sasi,kaşık ve mepsin kaliteli olması gerekir. Sasi için Mister Twister markasından vazgeçmeyin (sasi üzerinde MT kabartması vardır). Diğer sasilerle fiyatı nerdeyse aynı ancak dağlar kadar kalite farkı vardır.Kaşık içinse 5 li paketlerde satılan kaşığın bir tarafı renkli bir tarafı gümüş rengi olanları seçin(bunların daha iyi dönmesini sağlamak için küçük yuvarlak halka demirini çıkarın ve direk buraya oltamızın ucundaki çatal iğneye benzer mekanizmayı takın). Sürekli gittiğimiz av bayileri maalesef bu konularda bizi pek uyarmamakta ancak talep edersek bu sasi ve kaşıkların gerçekten diğerlerine göre çok iyi olduğunu söylemektedirler.

2- Kullanacağımız kepçenin mutlaka misinadan örülmüş olması gerekir.İpten örülmüşse balığı kepçeyle aldığımızda üçlü kanca ipe saplanır ve kancayı ipten çıkarmak bizi epey uğraştıracaktır.

3- Makaralı oltaların ön göbeğinde yada arka tarafında fren veya debriyaj ayarı denilen düğme bulunmaktadır.Buradan misinanın ayarının muhakkak yapılması gerekir.Bu ayar yapılarak büyük balık çok şiddetle misinayı gerdirdiği zaman misinanın makaradan yavaş yavaş boşalması ve balığın misinayı kopartmaması sağlanır.Debriyaj ayarını elimizlede kontrol edebiliriz. Motorun hemen önünden biraz misinayı elimizle dolayarak ileri doğru çekebiliriz. Eğer misina gelmiyorsa bu ayar yapılmamıştır ve büyük balık yakaladığımızda olta kopacaktır.

4- Yine basit ama önemli bir hususta çelik beden kullanmaktır.

5- Tekne yada bottan avlanıyorsak mutlaka can yeleği giyiniz. Bir kere satın alacağımız ve pekde pahalı olmayan can yelekleri önemli bir riski ortadan kaldıracaktır. Toplum olarak bazı basit tedbirleri almamak gibi bir özelliğimiz var ne yazıkki. 2005 yılında televizyonlarda seyrettik. Ankarada usta dalgıçlardan biri maalesef balık avlarken boğuldu.
(alintıdır)

Bu mesaj en son " 24-05-2007 " tarihinde saat 15:17 itibariyle aserkansatı tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-2005, 23:29   #3
star
Çımacı

Varsayılan Turna

Merhaba ben STAR Ankaradan yazıyorum. Bende turna ve sazancıyım ama havaların birdenbire soğumasıyla maalesef özellikle sazan avından verim alamaz olduk. Turna ise sazan avına nazaran tek tükte olsa oltaya gliyor. Daha derin sulara çekildikleri için kenara fazla yaklaşmıyorlar. Bilgi ve bilgileri paylaşmak dileğiğle STAR/ANKARA
star Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-2005, 23:43   #4
star
Çımacı

Varsayılan Sazan

Ankara çevresinde oturan ve sazan avına giden yokmu .Varsa lütfen bu mevsimle bilgili bilgiye ihtiyacım var
STAR/ANKARA
Eski 09-11-2005, 03:38   #5
ilhan
Kaptan

ilhan kullanıcısının avatarı

Alıntı:
star tafarından gönderildi
Ankara çevresinde oturan ve sazan avına giden yokmu .Varsa lütfen bu mevsimle bilgili bilgiye ihtiyacım var
STAR/ANKARA
Ben istanbuldayım fakat sazan balığı havaların soğuması iel beraber derinlere sıcak sulara iner ve kışı derin sularda çok seyrek hareket ederek geçirirler.

Bu zamanalarda Ankaranın havası çok soğuduğundan sanırm sazan avı randıaman vermez. Forumdaki üstatlarada danışmak gerekir
ilhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-11-2005, 06:22   #6
aserkansatı
Guest

Sevgili Star öncelikle aramıza hoşgeldin.Sazan avı konusunda şunu söyleyebilirim.Amasya civarındaki göletlerde avlanıyoruz.Havaların soğuması ile birlikte sazan avlayamıyoruz çünkü balıklar derinlere çekilip hareketsiz yaşamı tercih ediyorlar.Bir nevi kış uykusu da diyebilirsin...Çok şanslı olacaksın,yem ağzına düşecek,o da lütfedip yiyecek...Zor yani...Ama bu civarda turna canlı yemle halen avlanabiliyor.Eminim Kesikköprü tarafında avlıyorsunuzdur.Zira oranın adını balık avı yarışmalarından biliyoruz.Bereketli bir bölge olmalı.Turna avı konusunda katkılarını bekleriz.Sevgiler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-11-2005, 09:42   #7
Bir Dost
Kaptan

Bir Dost kullanıcısının avatarı

merhaba star aramıza hoşgeldin ben genelde sapancada turna ve sazan avına çıkıyorum evet sazanlar havaların soğumasıyla derinlere çekildi yani anlayacağın sazanı ayağına bekleme ama sen ona gidebilirsin gerçi avlandığın gölde sandala izin varmı bilmiyorum ama sandalla gölün en derin noktalarında turna ve sazan avcılığı yapılabilir bu tembel balıklara artık yemi ayağına götürmek gerekiyor birde ufak bir öneri sazan kışın derinde yerinden bile oynamaz canlı yemler kullanırsan tembel balığın iştahını kabarta bilirsin ve kışın aç olan balık için ekstra yemleme yapmanada gerek yok umarım yardımcı olabilmişimdir
Eski 09-11-2005, 18:57   #8
star
Çımacı

Varsayılan turna sazan

Merhaba arkadaşlar vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Ankara çevresinde çeşitli baraj gölet ve kızılırmak olmak üzere balık avlanacak yerler mevcut .Arkadaşımız aserkansatı nında yazdığı gibi köprüköy beldesinde turna kadife sudak zaman zamanda sazan cıkmaktadır Ankaraya yaklasık 100 km civarında olup ancak yanlış ve yasak avlanmalar nedeniyle eskiye nazaran balık sayısında azalmalar meydana gelmiştir. Öncelikle tırıvırı ve ağ kullanımının yasaklanması gerekiyor.Denenmiş bir bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum .Her sazan her yeme gelmiyor her göletteki balığın farklı yemlere geldiğini kesinlikle deneyerek gördüm. İlk defa gitmek istediğiniz gölet vs. varsa çeşitli yemler almayı unutmayın. Sazan yemlerini veriyorum.Benim gözde yemim iyi haşlanmış buğday her bir iğne icin tek olarak takılır. Evde haşlanmış mısır, ve kullandığınız oltada yemlik var ise civciv yemi,yumurta,normal un,biraz irmik ve vanilya bunları sıcağa yakın suyla hamur yapıyoruz soğuk su kesinlikle kullanmayın yoksa yeminiz dağılır.Birde orta sertlikte haşlanmış düdük makarna tabiki vanilya katmayı unutmuyoruz.
PAYLAŞMAK ÜZERE. STAR/ANKARA
Eski 09-11-2005, 19:02   #9
star
Çımacı

Varsayılan Köprü köyden çeşitli görüntüler

Star/ankara
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg Photo-0024.jpg (100,0 KB, 200 Görüntülenme)
Eski 09-11-2005, 19:11   #10
star
Çımacı

Varsayılan Tekrar Deneme

Star/ankara
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları