Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Amatör Balık Avı nedir nasıl yapılır?

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 01-04-2010, 17:51   #21
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Alıntı:
alpargun35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kaptan dediğiniz kişinin yanlış bilgilendirmesi var,veya bilgi eksikliği mevcut.!!

Hukukta böyle bir madde yok,SG, cezayı hangi maddeye göre kesmiş,olmayan maddeye göremi ?

Aslında cezanın niye kesileceğini arkadaşlar açıklamış,Bazı yeşil ruhsatlı balıkçı tekneleri,yasalara aykırı olarak teknelerini işi bilmeyen ''amatör arkadaşlarımıza kiralıyorlar ,SG bu amatörlere ''Belgesiz ticari faaliyette bulunduğu için cezai müeyyide uyguluyor,tekne ticari olduğu için.
Kaptanlar da hatasını gizleyebilmek için bunları uyduruyor.
Ceza tutanağının, buraya yapıştırılma, ihtimali olsa, gerçek net olarak ortaya çıkacaktır.

Evet bende aynen bu şekilde biliyorum. Plakalı teknelerde ticari amaçlı veya ticari amaçsız olsun amatör balıkçıların avlanmasının yasak olduğu. Yani plakalı teknelerde av yapıcak her vatandaşın kabaca sarı belge dediğimiz tarım ve köy işlerinin ikametkah, nufüs kağıdı fotokoposi, 15 lira para karşılığı verdiği belgeyi bulundurmaları zorunludur..
Birde şöyle birşey olduğunu biliyorum profesyonel balıkçı teknesinde av yapan her profesyonelin 1 amatör balıkçıyı misafir edebilme şeffaflığı..
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 03-04-2010, 15:03   #22
BALIKÇIHOROZ
Miço

BALIKÇIHOROZ kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Necati ARAT tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Abim sana yerden göğe kadar katılıyorum..

Ceza makbuzunda hangi sebepten yada hangi maddeden ceza yazıldığı önemlidir ki ..
Olmayan maddeye göre ceza keseceği yok..

Bu yüzden konu aydınlatılmalıdır..

Hangi sebepten yada maddeden ceza kesildiği öğrenilmeli ve buradan paylaşılarak konuya açıklık getirilmelidir..
(DEGERLİ DOSTLARIM BALIK TURUMUZDA SAHIL GÜVENLK TARAFINDAN KONROLE ALINDIK KONTROLDEBALIGA ÇIKAN ARKADAŞLARIMIZDAN SU ÜRÜNLERINDEN ALINAN BALIK AVLAMA BELGESI İ,STENDİ. ARKADAŞLARDA BU BELGE OLMADIGINDAN DOLAYI KİŞİ BAŞI 360 TL CEZA UYGULANDI. BU DURUMA TEKRAR MAHAL VERNMEMEK İÇİN BALIKÇI DOSTLARI UYARMAK HASIL OLDU.KİMİ DIYORKI BU BELHGE KALKTI ŞART DEGIL DIYOR ANCAK KESINMI DOGRUMU BILEMIYORUZ. BHU KONUDA BILGISI VEYA BELGESI OLAN DOSTLARDAN YARDIM TALEP EDIYORUM BENI BILGILENDIRIN LUTFEN. YİNE DEDIGIM GIBI EN YAKIN TARIM İLL VEYA İLÇE MUDURLUKLERINIZE MURACAAT EDEREK BALIK AVLAMA RUHSATI ALMANIZI ÖNEMLE RİCA EDIYORUM.SANIRIM 20 TL GİBİ BİR ÜCRETLE BU BELGENIN ALINDIGINI BILIYORUM.
BU HAFTA 6 BALIKCI ARKADAŞIMIZ VE BEN TOPLAM 2.650 TL CEZA UYGULAMASINA GİRDIK. TONOZLARA YAKLAŞMAKTAN 750 TL DE KAPTAN OLARAK BAN UYGULANDI. LUTFEN TURLLARIMIZDA TONOZLARA VE CIFLIKLERE 200 MT DEN YAKINA YAKLAŞMAM İÇİN ISRAR ETMEYIN. KAPTANINIZA GUVENIN SIZE BALIK TUTTURACAKTIR. SAYGILARIMLA.)
kaptanımızın bizlere göndermiş olduğu mesajı tekrar okuduğumda görüldüğü gibi ve sizlerinde söylediğiniz gibi tamamiyle bir açıklık getirilmemiş ve anladığım kadarıyla da açıkça bilgilendirme yapılmamış sanırım dediğiniz gibi gizlediği şeyler de var.Bu konuda yapmış olduğunuz bilgiler doğrultusun da belgeleri tamamlamak ve balığa çıktığımız tekne ve kaptanı da iyice araştırmak lazım.. sizlere bir sorum da var ,hem amamtör balıkçı belgesi ve dediğniz sarı balıkçı belgesini aynı andalıp kullanabilirmiyiz acaba.
BALIKÇIHOROZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-04-2010, 16:55   #23
Denizkızı35
Kaptan

Denizkızı35 kullanıcısının avatarı

önce selamlar abdurrahman abi eşimle birlikte bizde amötör belgesi aldık sahil güvenlik istiyor dıye sonradan sahil güvenliğin amatör belgesine gerek duyulmadıgını okuduk ınternette evet amatör belgesi ufak bir ücretle halledılıyor ancak sahıl guvenlık oltacı götüren bir tekneye yanaştıgı zaman oltacı götürebilmek için belgen var mı dıyor eger yok ıse ceza kesme yetkısı var ama bıldıgım kadarı ıle tekne sahıbıne kesıyor olması lazım yanlış bılgı vermeyeyım ama benım bılgım bu sıteden dıger arkadasların yorumlarını da alırsanız sızın ıçın garantı olur saygılar..
0506 854 17 22
Kalpleriniz Mutlulukla Oltalarınız Balıkla Dolsun
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Denizkızı35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-04-2010, 20:18   #24
alpargun35
Tayfa

alpargun35 kullanıcısının avatarı

Alıntı:
BALIKÇIHOROZ tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
( sizlere bir sorum da var ,hem amamtör balıkçı belgesi ve dediğniz sarı balıkçı belgesini aynı andalıp kullanabilirmiyiz acaba.
Şöyle bir cevaplama yaparsak sanırım daha doğru olacak.!

1.) ''Özel,yani amatör bir motorlu tekneyle balığa çıkarsak (arkadaşımızın )

''Bağlama kütüğü ruhsatı ,(bu kayığın motoru 10 hp ve üzeri ise ,''Amatör Denizcilik Belgesi de ister)
Şayet bu kayığın sahibi yanımızda yoksa,''Ruhsatla birlikte kayık sahibinin imzalı yazılı izin belgesi gerekir.!!!
ABB'sinin hukuki bir yönü şu an yoktur.

2.) Tekne ''yeşil ruhsatlı balıkçı kayığı ise,!!
''Sarı kağıt dediğimiz ,Ticari avlanma belgesi ister.

KAFASINDAKİ , 100 FİKİRDEN , 99 TANESİNİ , MADDİYATLA ÖLÇEN KİŞİLERİN HOBİSİ , ''AMATÖR BALIKÇILIK'' OLAMAZ !!!

BİLGİ GÜÇTÜR...
alpargun35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-04-2010, 20:45   #25
Denizkızı35
Kaptan

Denizkızı35 kullanıcısının avatarı

Sarı balıkcı kagıdı alabilmek için ikamet etiginiz yerdeki limandan veya su urunleri kooparatifinden bu kişi yeşil ruhsatlı balıkcı teknesi sahibi veya calışanı olduguna dair balıkcılık yapmaktadır diye bir belge goturmeniz gerekiyor
Gökhan
0506 854 17 22
Kalpleriniz Mutlulukla Oltalarınız Balıkla Dolsun
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Denizkızı35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-04-2010, 21:05   #26
BALIKÇIHOROZ
Miço

BALIKÇIHOROZ kullanıcısının avatarı

aydınlatıcı bilgileriniz için sizlere çok teşekkür ederim değerli denizkızı 35 ve alpargun35.bu hafta sarı renkten belgeyi elmayı düşünüyorum ,malum balık avına çıktığımda bir belge için keyfimin kaçmasını istemem tekrar teşekkürler...
BALIKÇIHOROZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları