Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Amatör Balık Avı nedir nasıl yapılır?

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 13-06-2011, 21:08   #1
ErenSaruhan
Oltacı

Varsayılan Sazan avında yemleme nasıl olmalı ?

balıksevr arkadaslar bu sene ılk kez sazan avında yemleme yapıcam. roket pva file ve pva poşetim var.yemlemeyı hangısıyle yaparsam daha verimli sonuç alırım? ve yemlemeyı ne sıklıkta yapmam gerekır?
seceneklerden bahsetmişken kendimce gordugum olumlu ve olumsuz yönlerinide yazmalıyım galiba.

yemleme roketinin gordugun tek dezavantajı her atışı aynı noktaya yapmak zorunda oldugumuzdur.
file ise kırık mısır boili kırıkları gıbı kucuk yemlerı kesinlikle dökecektir.tenis topu büyüklüğünde hamur topları yapıp koymak gerekir galiba.
pva poşet en kolayı gıbı geldi. suya girdiginde eriyecektir ama yemleri pek dagıtıcagını sanmıyorum.iğnenin etrafında toplanıp kalıcak yemler. bunun bana bi dezavantajı olurmu?

bu malzemeyı daha once kullanmıs olanlardan bikaç öneri almak isterim. deneme yanılma yöntemiyle en dogrusu ögrenilir ama ufak bi altyapı fena olmaz hani
ErenSaruhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 14-06-2011, 18:10   #2
adolomorola
Kaptan

adolomorola kullanıcısının avatarı

Sevgili Eren avlak bölgesini yemlemek senin şansını her zaman artıracağı kesin.
bunu ne şekilde yaparsan yap sana bir avantaj sağlar ..

Ben olta atacağım yerlere genellikle elimle atarak yemleme yapıyorum
Senin kullanmak istediğin mahzemeleri hiç kullanmadım,onun için sana hiç bir fikir veremiyorum ama bana kalırsa yem suya atıldığı zaman ne kadar belli bir noktada toplanırsa o kadar iyi olur kanısındayım ...

1973/Manisa

0 535 5875786

''Sürküler dışı balıkları geri iade et ''
Zamanını balık aramakla değil
Balık yakalamakla geçir.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
adolomorola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-06-2011, 21:40   #3
rascal54
Oltacı

rascal54 kullanıcısının avatarı

eren ben bu konu hakkında biraz bilgi vereyim;

yemleme, avlanılacak bölgeye ve avda kalınacak süreye atım mesafesine göre değişir.
örnek vermek gerekirse eğer 10 15 metre atım mesafesinde av yapacaksan elle yemleme yapabilirsin roket veya eriyen poşete gerek yok mesafe biraz daha uzadığında poşet kullana bilirsin bu yemin kancana yakın olmasını sağlar ben roket kullanımını pek benimsemiyorum çıkardığı ses balığı ürkütüyor özellikle günü birlik avlarda kesinlikle kullanılmamalı, bunun yerine kuşlastik ile yemleme yapmak daha mantıklı.
eğer uzun süreli kamp yapılarak bir avcılık yapacaksan ( barajlarda vs. ) küspe - mısır takozu ve kuru mısırla yemleme yapmak daha iyidir. kuru mısırın avantajı sert olduğundan 1 gün boyunca bölge hep yemli kalıyor. boili ile bir bölgede netice almak için uzun süre aynı bölge yemlenerek sazan ı boiliye alıştırmak lazım bunun içinde uzun bir süre gerekli onun için her suda sazanın ana yemi olan mısır daha verimli olur.

biz yemlemeyi mısır ve küspe- mısır takozu ile yapıyoruz, avlağın dip durumuna göre boncuk veya küllü mısır, freş mısır kullanıyoruz.

dip yapısı kum , taşlık olan bir bölgede mısır, eğer dip yapısı otluk ise boncuk kullanıyorum, boncuk kullanmamdaki sebep otluk bölgede mısır belli bir zamanda kararmaya başlıyor sürekli yem değiştirip atış yapmak ses çıkaracağından özellikler durgun sularda dezavantaj, bu yüzden boncukta renk kaybı olmadığı için daha avantajlı.

yinede sormak öğrenmek istediğin bir şey olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
Rastgele
rascal54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-06-2011, 22:13   #4
ustam18
Kaptan

ustam18 kullanıcısının avatarı

Eren Kardeş ben genelde yemlemeyi bayat ekmekle yapıyorum.ekmeği suda ıslatıp yumruk büyüklüğünde oltayı atacağım bölgeye atıyorum ve gözlemleme sonunda balığın yemi yediği derinliğe oltamı atıyorum.bazende bardakta mısır alarak avlanacağım yerlere atarak yemleme yapıyorum.birde bayan çorabına ekmek koyup kurşun yerine bağlayarak iğnelere de ekmek takarak avlanıyorum.bu son yöntem sürekli verimli oluyor.
O Rh +
ÇANKIRI
ustam18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları