Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > Balık Yemekleri

Balık Yemekleri Yakaladığımız balıkları pişirelim...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 04-05-2007, 12:35   #11
atilerdogan
Oltacı

bi sorum daha var lütfen kızmayın...mangalı sandalın yanına gereklı apartlarıyla sabitledik diyelim.bu sandalın dalgalarda neresine kadar su cıkar! bunda önemli olan tabi ki bordanın yüksekliği olacak ama sandaldaki mangalın dalgalarda suya batma olasılığı hakkında bişeyler söylerseniz cok sevinirim... herkesse tekrar ilgisinden dolayı cok tesekkürler
Eski 04-05-2007, 12:42   #12
atilerdogan
Oltacı

alıntı yaparak galiba msj yazamıyorum henüz!! bu yuzden tek tek cvp yazamadım cümleten hosbuldukkkk
Eski 04-05-2007, 12:43   #13
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Atıl mangalın ısısının zararı dokunmasın diye zaten mümkün olduğunca tekne dışına almaya çalışıyoruz. Yüksek ısı her zaman için (en iyi ihtimalle boyaya) zarar verecektir. Teknenin orta kısmına koymayı düşünüyorsan sökülebilir olmasında yarar var, çünkü kürek çekmeyi zorlaştıracaktır. Sandal ufaksa yer sorunundan dolayı mangalı her zaman yanına alman gereksiz olabilir, bu tamamen tercih meselesi.

Suyun nereye kadar geleceğinin cevabı ise ancak "hangi havada?" sorusunun cevabına bağlıdır. Sert bir havada borda yüksekliğin de az ise mangalın suya girme riski vardır. zaten mangal ayağı sabit de olsa seyir esnasında mangalı tekne içerisinde tutmak daha mantıklıdır. Eğer ufak bir teknedeysen zaten demirli olma durumu dışında mangal yakmak gereksiz risk almak ve kazaya davetiye çıkarmaktır. Mangalı demirlediğinde yerine takar ve yakarsın, işi bitince de söndürür kaldırırsın...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-2007, 12:53   #14
atilerdogan
Oltacı

yani en mantıklı mangal keyfi balıkları tutup sakin biyere yanastıktan sonra mangalı yakmaktır diebiliriz... gercekten cok tesekkürler...cok sagol. cok farklı bi sorum daha olacak teknelerde,gemilerde pruva ve kıc tarafları kullanıldıkları denize göre şekil değiştiriyormu?işte ne bileyim küt bir kıç,dışbüküm bi pruva.. bunlar neye göre bu formu kazanmışlar.tekrar cok tesekkürler
Eski 04-05-2007, 13:06   #15
gıracemi
Kaptan

gıracemi kullanıcısının avatarı

atıl senin sorulara can dayanmıyo vallahi.. hakikatten güzel bölüm seçmişsin.. yaratıcı bi arkadaşımızsın.. umarım amaçlarında başarılı olursun..
Nasip olursa bu sezon bundan bi tane tutucam inşallah...
Aramıza katılan bayanlar olduğu için sansürü uygun buldum...

iskele_bekcisi@hotmail.com
'' No one live forever ''
gıracemi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-2007, 13:08   #16
gıracemi
Kaptan

Alıntı:
HALDUN YALIMLI tafarından gönderildi
Kürşatım tekne şahane mangal nerede?
canım kardeşim eylülde hep beraber görcez nerde olduğunu nasipse.. hemde dumanı tüterken

Eski 04-05-2007, 13:12   #17
atilerdogan
Oltacı

kürşat iyi niyetlerin için gercekten cok tesekkürler. ama bu soruları emin ol ben de cekine cekine soruyorum,ama yanıtlarına gercekten ihtiyacım olan sorular!! rahatsızlık veriyorsam kusuruma bakmayın!
Eski 04-05-2007, 13:13   #18
atilerdogan
Oltacı

ve unutmadan amaçlarımda başarılı olmam için niçin bana yardımcı olmuyormusun
Eski 04-05-2007, 13:20   #19
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Alıntı:
atilerdogan tafarından gönderildi
yani en mantıklı mangal keyfi balıkları tutup sakin biyere yanastıktan sonra mangalı yakmaktır diebiliriz... gercekten cok tesekkürler...cok sagol. cok farklı bi sorum daha olacak teknelerde,gemilerde pruva ve kıc tarafları kullanıldıkları denize göre şekil değiştiriyormu?işte ne bileyim küt bir kıç,dışbüküm bi pruva.. bunlar neye göre bu formu kazanmışlar.tekrar cok tesekkürler
Teknelerde baş ve kıç formları kullanım yerine, amacına, estetik duruşuna, hidrodinamik özelliklerine kadar pek çok etkenden etkilenerek zaman içerisinde çok değişik şekillere ulaşmıştır. Örneğin bir buzkıranda pruva formunu kullanım amacı etkilerken bir gezinti teknesinde estetik, hız teknesinde suya direncin azaltılması daha önemli olmaktadır.

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-2007, 13:28   #20
gıracemi
Kaptan

rahatsızlık falan yok.. olumu hiç öyle şey, elbette başarılı olman için yardım etmeye çalışıyoruz.. ama ilk önce bu keyfin oluşturulacağı teknenin ebatlarını sabitlemen gerekir.. yazılanlardanda anlayacağın üzere her teknenin farklı bi takım donanım ve taşkilatı var.. sulara verdikleri yanıtlar farklı.. önce teknenin ebatlarını ve seyir anındaki hareketleri hakkında bilgi sahibi olman gerekir.. ayrıca üzerindeki mürettebatın demirlerken ( limana veya mevkiye) tekne üzerindeki hareket ve tavırlarını bilmen gerekir.. mangalın öyle bi terde olması gerekir ki;

1- tekneye zarar vermesin ( boyasına veya ahşabına )
2- mürettebata engel olmasın ( limanda veya mevkiide)
3- seyir anında suyla teması olmasın ( yüksek denizli havalarda )

bilemiyorum ama bu saydıklarımın küçük bi teknede sağlanabilmesi bana çok zor geliyo.. ama sen sistemi tasarla bende balıkçı teknemde bu sistemi kullanayım.. mutlu olurum çünkü keyif adamıyım.. kolay gelsin..

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları