Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > AT-ÇEK

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 28-03-2008, 17:43   #11
mufi
Guest

Levent kardeşim ilk mesajında 80/100 den bahsediyorsun ve yemde 15/40 gr arası.. çok verimli bir mesafe sayılır ama agırlık tan bahsetmemeşsin..agırlıksız o mesafeye maşallah derim..
zira surf kamışlarında genelde malzeme sert olur..elindeki kamış ve makinanın detaylı bilgisini verirsen hepimiz öğrenöiş oluruz.
teşekkürlerimle
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 28-03-2008, 19:22   #12
Teaser
Kaptan

Smile Ben de öyle düşündüm

Çünkü benim at-çek için kullandığım kamışım Erma İmpact 2789 3 metre 100-200 gr. atarlı.Yumuşak aksiyonlu sayılabilecek bir kamış olduğu için kullanıyorum.Normalde at-çek ' in yanına bile yaklaşamaz.En azından parametreler belli ediyor.Bu teleskobik tip kamışla attığım mesafe bana göre fazla bile geliyor.Levent Kardeş sanırım Surf değil de Spin demek istediniz.Zira Spin tip kamışlarda uzunluk 2,40-2,7 civarı oluyor genelde.Sevgiler...

DUR YOLCU , BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.

EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN ,BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.
Teaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-03-2008, 17:43   #13
araştırıcı
Miço

Alıntı:
mufi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Levent kardeşim ilk mesajında 80/100 den bahsediyorsun ve yemde 15/40 gr arası.. çok verimli bir mesafe sayılır ama agırlık tan bahsetmemeşsin..agırlıksız o mesafeye maşallah derim..
zira surf kamışlarında genelde malzeme sert olur..elindeki kamış ve makinanın detaylı bilgisini verirsen hepimiz öğrenöiş oluruz.
teşekkürlerimle
Alıntı:
Teaser tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Çünkü benim at-çek için kullandığım kamışım Erma İmpact 2789 3 metre 100-200 gr. atarlı.Yumuşak aksiyonlu sayılabilecek bir kamış olduğu için kullanıyorum.Normalde at-çek ' in yanına bile yaklaşamaz.En azından parametreler belli ediyor.Bu teleskobik tip kamışla attığım mesafe bana göre fazla bile geliyor.Levent Kardeş sanırım Surf değil de Spin demek istediniz.Zira Spin tip kamışlarda uzunluk 2,40-2,7 civarı oluyor genelde.Sevgiler...

Merhaba Muaffak bey, Merhaba Nedim Bey....

Burada birçok arkadaşımın olduğu gibi benimde elimde farklı amaçlar için kamış,makina ve misina seçeneklerim var... Hangi yemi ve hangi balıkta kullanacaksam ona göre tercih yapıyorum...

80/100 mt lik atış yaptığım kombinasyon için ustaların fikirleri ve deneme yanılma yöntemini kullandım...
Kullandığım makina, Örgü ip, Kamış ve yapay yem; uyumlu ve orantılı olduğunda bu atış mesafesini yakaladım. Daha önce makina surf, misina naylondu= savurma sırasında sahte balıklar kırılıp denize gidiyordu... Birkaç gün yas tutuyordum....
Sonra makina surf, misina örgü oldu ama kamış istediğim atışlara izin vermiyordu. Ben hala merakla bana uygun malzemeyi aradım...
En son Yurtdışı platformlardan ve Türkiyede saygı duyduğum çok değerli üstadlardan aldığım bilgiler doğrultusunda
Makina: Denizde kullanmak üzere yapılmış uzak atış makinası (Saltwater Spinning Reels) aldım. Marka -model seçeneği çok olduğu için ben kendi bütçeme uygun olanını seçtim...

Kamış:Yüksek modüllü Titanyum-Grafit karışımı (10" surf spinning)
3 mt iki parçalı bir kamış aldım...

Misina-İp: 30 lb (yaklaşık 14 kg) çekeri olan Braid - Örgü ip aldım.

Yem : 15- 45 gr değişik model ve türde yapay yemler aldım Ama Alinin Balıklarını uzun yıllardır kullandığım için sıklıkla onu kullanıyorum...

Leader=öncü-Lider kullanarak av yapmaya çalışıyorum...

Yukarıda yazdığım tüm ürünleri başka ülkelerden ve kendi bütçemle orantılı olarak almaya çalıştım...

SONUÇ: Dün sabah saat 07:15 sularında bu saydığım malzemeleri kullanarak bir adet sırtı kara yada namıdiğer KOFANA (3600 gr) yakaladım.. (şükürler olsun... inşaallah tüm arkadaşlar daha keyifli ve bereketli avlar yaparlar)

umarım ayrıntılı ve aydınlatıcı bilgi verebildim....
En güzel dileklerimle..
Selamlar
İskenderundan Yumurtalık' a...
araştırıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-03-2008, 18:41   #14
mufi
Guest

Levent kardeşim verdiğin bilgiler için teşekkürler.. aslında kullandıgın malzemelerin tam adını markasını mod. vs detaylı olarak bizlerle paylaşmanın bir sakıncası yoktur sanırım..
böylece üye arkadaşlar senin tecrübenden daha fazla yararlanacaktır....
yardımın için teşekkürler..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-03-2008, 19:06   #15
walras
Kaptan

walras kullanıcısının avatarı

levent abi tebrik ederim.. afiyet olsun..3600 gram çok güzel rakam.. devamını dilerim
walras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-03-2008, 19:22   #16
Teaser
Kaptan

Smile Sevgili Levent

İnan ben şimdiye kadar 3 m. spin kamışına hiç rastlamadım.Belki de uğradığım yerlerde yoktu.Ama birazcık kimyadan anladığım için titanyum-grafit ikilisinin kaliteli bir kombinasyon olduğunu düşünüyorum.Ayrıca da bir sakıncası yoksa markalarını verirsen sevinirim.Sırtıkara için de tebrik ederim.Avlarının her zaman bereketli geçmesini dilerim.Sevgiler...

DUR YOLCU , BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.

EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN ,BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.

Bu mesaj en son " 30-03-2008 " tarihinde saat 19:23 itibariyle Teaser tarafından düzenlenmiştir.... Neden: eksik kelime
Teaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-2008, 08:25   #17
kırımlı
Miço

kırımlı kullanıcısının avatarı

Alıntı:
katiti tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Eğer yüksek atarlı kamışlarla at-çek yapacapsanız mutlaka bir ağırlık kullanmanız gerekiyor. Bu amaçla en basit çözüm olarak zargana topu denilen beyaz şamandıralar kullanılıyor. Bunun dışında piyasada daha yeni olan spriluno (ya da benzeri, şunun adını bir tam öğrenemedim ) denen şamandıralar var. Bunların güzel tarafı; şekil itibariyle şamandıranın öncesindeki ve sonrasındaki misinanın birbirine dolaşmasını engellemesi, mesafeyi uzatması ve batar tiplerinin kullanımı ile sahte balığın istenen derinlikten çekilebilmesini sağlamasıdır. Rastgelsin...
mert abiciğim uzun zamandır görüşemiyoruz umarım sağlığın sıhhatin iyidir inş.abi ben bu sene denize gitmeyi düşünüyorum ve takımları ona göre hazırladım ve zargana topu hakkında yazmışsın çok önemli bilgiler bunlar .abi bu zargana topunu rapalanın önüne hangi mesafede takmam gerekiyor ? ve agırlık rapalanın dengesini bozar gibisinden yorumlar duymuştum ne kadar dogru ?sevgili abim .zahmet olmazsa çizimli bir bilgi verirsen hem beni hem dostlarımızı en güzel şekilde bilgilendirmiş olursun.saygılarımla üstadım......
Eski 31-03-2008, 08:57   #18
araştırıcı
Miço

Alıntı:
mufi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Levent kardeşim verdiğin bilgiler için teşekkürler.. aslında kullandıgın malzemelerin tam adını markasını mod. vs detaylı olarak bizlerle paylaşmanın bir sakıncası yoktur sanırım..
böylece üye arkadaşlar senin tecrübenden daha fazla yararlanacaktır....
yardımın için teşekkürler..
Alıntı:
Teaser tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İnan ben şimdiye kadar 3 m. spin kamışına hiç rastlamadım.Belki de uğradığım yerlerde yoktu.Ama birazcık kimyadan anladığım için titanyum-grafit ikilisinin kaliteli bir kombinasyon olduğunu düşünüyorum.Ayrıca da bir sakıncası yoksa markalarını verirsen sevinirim.Sırtıkara için de tebrik ederim.Avlarının her zaman bereketli geçmesini dilerim.Sevgiler...

Kullandığım ürün Shimano ürünüdür. Türkiyede olan bir model ve türle ilgili herzaman isim edres verdim ama yurtdışından aldığım bu ürün Türkiye ye gelirken bir kez kırıldı, iade ettim.....ÇOK ÜZÜLDÜM.. yaşadığım sıkıntı tarifsizdi... Aldığımız şirket Allahtan ürünü gönderirken sigorta yapmış..... Ürünü tekrar kargo yaptılar... Ben verdiğim para gitti diye dünyalar kadar üzüldüm...
MARKA, MODEL ve adres yazarsam bu sıkıntılı yollardan başka arkadaşlarımda geçebilir... Onların ürün sorununu kimse üstlenmeyebilir... Sigorta kabullenmeyebilir... vs...
BİR SÜRÜ PARANIN HEBA OLMASINDA PAYIM OLSUN İSTEMİYORUM....

Saygıdeğer Nedim ve Muaffak Bey; Umarım beni anlarsınız... Ülkemdeki ürünleri kullanan arkadaşlarımın bu hobiden daha çok keyif alması ve benim yaşadığım sıkıntıları yaşamaması için daha fazla açıklayıcı bilgi vermek istemiyorum....

Yazdığım bilgilerin yeterince ayrıntısı var... Arkadaşlarım kendileri araştırır ve alırlarsa ben vicdan azabı yaşamam...

En güzel dileklerimle...
Selamlar

Bu arada Alper ve Nedim arkadaşımınızın Kofana için güzel dileklerinize en içten teşekkür ederim Darısı başınıza....
İskenderundan Yumurtalık' a...
araştırıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-2008, 11:37   #19
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

Arkadaşlar sahte yemler 5-12 cm kadar genelde 6-14 gr ağırlığında olur, popper denilen gagasız ve su üstünden gelenlerde bu ağırlık 20-40 gr arası olur ,yemler 14 cm ulaştığı taktirde 45 gr ları bulur.Bu tip yemleri surf kamış ile atmak için ya 22 cm gibi 100 gr ma yakın ağırlıklarda olanlarını kullanmak yada ilave ağırlık takmal gerekir.En kolay yolu spin kamışları kullanmak ve ağırlığa göre seçim yapmaktır.genel olarak yem boylarını 7-12 cm aralığında kullandığımızdan 10-30 gr bir kamış en iyi şekilde cevap verecektir.Oltacının boyuda çok önemli bir faktördür .Ben 180. cmm ve 2.40 kullanamıyorum mesela tüm kamışlarım 2.70 cm hatta şu sıralar 300 cm de kullanmaya başladım.Sahtenin uzağa gitmesi için yalnız kamış değil makinede önemli rol oynuyor bu konular çok kere işlendi ama açılmışken bir daha üstünden geçelim.Sığ makaralı makineleri tercih ederseniz misina daha kolay sağılacağından atış mesafesi epey farkeder.Bir de unutulmaması gereken konu kamışın kalitesidir.2.80 cm Daiwa theory 2 parçalı 10-30 gr kamış ile 25 lik shimano exage ile 12 gr lık,12 cmlik Rapala huskyJerki 50 mtlere rahatlıkla atabiliyorum.
Yer:İSTANBUL
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-2008, 19:14   #20
mufi
Guest

Cevat kardeşim haklısın boy 1,70 i geçerse 2,70 lik ve 3,00 lik kamışlar çok daha kullanılışlı..
malum birazda agır ve uzun kamışları(üç parçalıları ki 100/300) agır kurşunla atmak için adele de lazım..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları