Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > Dökümanlar ve Makaleler

Dökümanlar ve Makaleler Makale veya döküman yayınlayabiliceğimiz bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 22-01-2007, 21:52   #1
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Varsayılan Amatör teknelerin donatımı...

Aramızda tekne ile balığa çıkmakta olan ve bu konuda niyeti bozuk olan ( ) arkadaşlarımızın da olduğunu düşünerek "Özel Teknelerin Kayıt, Belgelendirme ve Donatımına İlişkin Yönerge"de yer alan bilgilerden bir özet yaptım. Yönergeye [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] adresinden ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan bilgiler özel teknelerde (amatör tekneler) bulunması zorunlu olan ve bulunması önerilen belge, doküman ve donanımı içermektedir. Her ikisi ayrı başlıklar altında açıklanmıştır.

Özel Teknelerde Bulunması Zorunlu Belgeler

Özel Tekne Belgesi: Özel tekneler gerçek kişilere ait olup, ticaret amacıyla kullanılmayan teknelerdir. Özel Tekne Belgesi, teknenin ruhsatıdır.

Telsiz Telefon Ruhsatı: Teknede telsiz donanımı varsa telsiz ruhsatı ve en az kısa mesafe tahditli telsiz operatörü ehliyetine sahip bir kişi bulunmalıdır.

Amatör Denizci Belgesi: Amatör teknenin grostonajına bağlı olarak en az bir amatör denizci belgeli kişi teknede bulunmalıdır. Grostonaj arttıkça belgeli amatör denizci sayısı da artar. (Not: İstenirse bununla ilgili de ayrıca bir tablo verebilirim).

Özel Teknelerde Bulunması Zorunlu Donanım

Can Kurtarma Donanımı

Can Yeleği: Boyu ne olursa olsun, denize çıkan her teknede seyire katılan kişi başına bir adet can yeleği bulunacaktır. Teknede çocukların bulunması halinde her çocuk için bir can yeleği bulunacaktır. (Not: Amatör denizci belgesi ile yönetilen bir teknede, teknenin boyuna bağlı olarak kendisi dahil en çok 12 kişi bulunabilir.)

Can Simidi: Boyu 9 metrenin altında olan teknelerde en az 1 adet ışıklı 20 m salvolu, boyu 9 metrenin üzerinde olan teknelerde biri ışıklı salvolu olmak üzere en az 2 adet can simidi bulunmalıdır.

Paraşütlü İşaret Fişeği: Her teknede en az 1 adet, boyu 10 metreden fazla teknelerde en az 2 adet tarihi geçmemiş paraşütlü işaret fişeği bulunmalıdır.

El Maytabı: Her teknede en az 1 adet, boyu 10 metreden fazla teknelerde en az 2 adet tarihi geçmemiş el maytabı bulunmalıdır.

Duman Kandili: Her teknede en az 1 adet, boyu 10 metreden fazla teknelerde en az 2 adet tarihi geçmemiş yüzer veya elde tutulan tip duman kandili bulunmalıdır.

Seyir Fenerleri ve Yardımcı Donanım

Seyir Fenerleri: Bütün teknelerde "Uluslararası Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü"ne (UDÇÖT) uygun olacaktır.

Pusula: Her teknede bir adet manyetik pusula bulunacaktır.

Siyah Küre: UDÇÖT'ne uygun olacaktır.

Kampana: UDÇÖT'ne uygun olacaktır.

Düdük: UDÇÖT'ne uygun olacaktır. Seyyar tip hava basınç tüplü olabilir.

Radar Reflektörü: Boyu ne olursa olsun 150 grostonun altındaki bütün teknelerde bulunacaktır.

Yangınla Mücadele Donanımı

Taşınabilir Yangın Söndürme Tüpü: Makine dairesi veya sandığı dışında 1 adet 6 kg'lık, varsa kuzinede veya kamarada 1 adet 6 kg'lık bulunmalıdır. Boyları 15 metrenin altında olan teknelerde Yangın söndürme tüpleri 2 kg'lık olabilir.

Deniz Kirliliğini Önleme Donanımı

Pis Su Tankı: Pis su oluşabilecek yapıdaki teknelerde aranır.

Özel Teknelerde Bulunması Zorunlu Dokümanlar

Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü Kitabı: Her teknede 1 adet bulunmalıdır.

Can Kurtarma İşaretleri Tablosu: Bütün teknelerde bulunmalıdır.

Amatör Denizci El Kitabı (ADEK): Her teknede 1 adet bulunmaldır.

Özel Teknelerde Zorunlu Markalama

Gemi ve bağlama limanı adının yazılması: Teknenin başomuzluklarına ve aynasına yazılacaktır. Aynası dar veya baş kıç bir teknede gemi ve bağlama limanı adları iki kıç omuzluğa yazılır. Yazılar okunaklı olmalı, batone harf kullanılmalıdır. El yazısı ve süslü yazılar kabul edilmez.

Can simitlerinin markalanması: Üzerine tekne adı ve bağlama limanı yazılacaktır.

Özel Teknelerde Önerilen Diğer Donanım

Hizmet Botu (varsa markalanmalıdır), İlk Yardım Takımı, Sabit veya Otomatik Şişen Can Salı (varsa markalanmalıdır), Dürbün, Ayna, Balta, Bıçak, Çamçak, VHF Telsiz Telefon (ruhsatlı ve KMTTO ehliyetli), Termometre/Barometre, Yangın Battaniyesi, Demir Irgatı, zincir ve/veya halatı, Seyir Haritaları (seyir sahasına ait), Pergel, Paralel Cetvel, Kalem, Silgi, İlkyardım El Kitabı, Denizde Canlı Kalma El Kitabı, Can Kurtarma Donanımı Kullanma Talimatı, Uluslararası İşaret Kod Kitabı, Fenerler ve Sis İşaretleri Kitabı, GPS, Radar, EPIRB ve SART cihazları.

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 22-01-2007, 21:56   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

mert abi güzel bir yazı olmuş fakat okuyunca bukadar malzeme teknenin neresine sığacak diye düşünmekten kendimi alamadım açıkçası hele önerilen donanımı tekneye koyduk mu adım atacak yer değil binecek yer kalmaz yada şöyle güzel iri bir yat bulmak lazım en güzeli kalabalık kalabalık ava çıkarız

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-01-2007, 21:58   #3
katiti
Kaptan

Tago doğru söylüyorsun ama kanun böyle diyor, küçük teknelerde gerçekten sorun . Diğer taraftan baktığında da bunların tamamı denizde güvenlik düşünülerek hazırlanmış. O nedenle biraz rahatımızdan feragat edip güvenliğimizi düşüneceğiz herhalde...

Navigare necesse est...

Eski 23-01-2007, 08:17   #4
aganta borina borinata
Guest

ellerine sağlık mert...gerekli bi dökümandı...araçlarda zorunlu olarak belirtilenlerinin çok yer kaplayacağını sanmıyorum...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-01-2007, 20:35   #5
igmsva
Kaptan

igmsva kullanıcısının avatarı

mertim hepsi doğru teşekkürler. ben sadece şunu ilave etmek istiyorum arkadaşlar nasıl olsa radar reflektörüm var diye güvenip yüksek tonajlı gemilerin rotalarının (trafiğin) üzerinde sakın ola avlanmaya kalkmasınlar özellikle fiber teknelerin yüksek tonajlı gemilerin radar skoplarında piyasada satılan uyduruk radar reflektörleri ile görülmelerine imkan yok. bide aşağıdaki dosyada sanırım fayda görülebilecek bir broşür ekledim.
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: zip tekne.zip (1,00 MB, 72 Görüntülenme)

ilker GÜMÜŞOVA
İZMİR 1966
A Rh(+) pozitif
igmsva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-01-2007, 20:59   #6
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Mert ellerine sağlık.aslında bunlar fazla yer tutmaz küçük bir poşetlik yer (can simitleri hariç)yeter.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-01-2007, 22:02   #7
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Valla Mehmet abi,ben iki adet en büyük boy siyah poşetlerden kullanmak zorunda kalıyorum teknemle çıktığımda.Tabi bu durum teknede bir şey bırakmayanlar için geçerlidir,emeğin için teşekkürler Mert,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-01-2007, 23:42   #8
ADNAN
Organizatör

ADNAN kullanıcısının avatarı

Varsayılan gerkli belgeler

mert kardeşim bu gün hep sana yazıyorum . verdiğin bilgiler doğrudur ,bu belgeleri ve can yeleklerinin tamamlama işlerini sana bırakacağım, tabi bir teknem olursa haberin olsun . bu arada emeğine ellerine sağlık.
Eski 25-01-2007, 10:01   #9
Güven ÖZYELDAN
Guest

kardeşim teknede bir şeyi unutmuşun onuda ilave edelim sanırım en önemlileri bunlar ''ben ve tüm dostlarımız'' ellerine sağlık kardeşim....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-2007, 14:00   #10
katiti
Kaptan

Alıntı:
ADNAN tafarından gönderildi
mert kardeşim bu gün hep sana yazıyorum . verdiğin bilgiler doğrudur ,bu belgeleri ve can yeleklerinin tamamlama işlerini sana bırakacağım, tabi bir teknem olursa haberin olsun . bu arada emeğine ellerine sağlık.
Abi sen tekneyi al da gerisini düşünme ...

Navigare necesse est...

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları