Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN) > Sırtı-Seğirtme

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 12-10-2006, 18:26   #11
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

bende şu mercanları çok karıştırıyorum ama şöyle hakikatten pes pembe olan hakiki mercan, patlak gözlü olan mandagöz, gopez gibi ince uzun sadece kuyruğu pembe olan erkek mercan, antenli olan zaten belli ediyor kendisini fangri ise biraz daha koyu pembe olan mercandır diye biliyorum yinede karışık bir sülale pembe olsun ne olursa olsun diyorum en güzeli

ayrıca çıkrık çok güzel olmuş tebrikler ve paylaşım için teşekkürler Rauf abi
takıma balık vurduğunu nasıl anlıyorsun paylaşabilirsen sevinirim merak ettim

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 12-10-2006, 21:50   #12
mercan
Miço

mercan kullanıcısının avatarı

rauf bey. derin suda arkadaşlarla tuttuğumuz balık fotograflarınıda göndermek istiyorum.Benim çıkrığım elle çevrilen ve demirden yapıldı. aynı şekilde kromdan yapılanları ve akü ile çalışanlarıda var. Kumluca'da arkadaş grubumuzla değişik teknikler geliştirmeye çalışıyoruz. Bunlardan biri fosforlu ışıkları kullanıyorduk daha sonra değişik ışık kaynakları bulduk. takımlarımızı geliştirdik. 150 gr bir mercan geçse oltaya yukarı gelinceye kadar misinayı çevire çevire kırıyordu. çelik tel kullanmaya başladık oda kırıldı arkasından üçlü fırdöndüyü kullandım köstekler kırılmaz oldu. Daha sonra patlak gözleri yakalamaya başladık. lahosların takımdaki hangi kancaya geçtiğini tesbit ettik. sürekli olarak bir arayıştayız.Size takımlarımızın ve çıkrıkların fotolarını göndericeğim ilginizi oldukça çekecektir.
mercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-2006, 22:55   #13
Rauf
Guest

.hüsnü kardeşim merakla bekliyorum.taygun bir önceki yazımda unuttum daha evvel 0.90 lık bir misina kullanıyordum tabiki vuruşları duymuyordum ancak el alışkanlığı ağırlığını fark edebiliyordum.tabi 200mt derinlikte misina don lastiği gibi oluyor iki metre boşluğunu alıyorsun kurşun hala dipde duruyo.sonra bir ara istanbula gittim maksadım sert az esneyen bir misina bulmaktı ama bir dükkan sahibi bana örme naylon iplik gösterdi 0.69 kalınlığında idi ama 59 kl cekeri vardı ve esneme 0n metre ipte bile nerdeyse yarım santim bile yoktu hemen 400 mt aldım şimdi cok rahatım 200 metrede bile ipin elinizden balık tarafında cekildiğini hissediyorsunuz bu ipin makarasının resmini ekliyorum herhelde sorunuzun cevabını almışsınızdır.selamlar rastgele.[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-10-2006, 00:42   #14
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Merhaba arkadaşlar,
malzeme konusunu şöyle bir toparlamak istiyorum,Rauf abinin yazmış olduğu gibi misina olarak örgü ipler yani dynemalar, bu iş için biçilmiş kaftan,gerek esnemediğinden dolayı vuruş algılamalarını,gerekse çekerlerinin yüksek oluşundan dolayı tercih edilmelidir.İkinci bir faktör ise ışık kaynağıdır.Bu konuda bir hayli kafa patlatıp uzun zaman deneyler yaptım,süpriz yumurtaların içinden çıkan kutuçuklardan tutun da fotoğraf plastik film kutularına kadar birçok malzemeyi denedim.Bunların içine de ışık kaynağı olarakta sahillerde çocuklar için satılan yoyo türü çeşitli renklerde yanıp sönen ışıldaklardan kullandım.Bu deneylerde esas olan 150-200 metre derinliklerdeki 16-21 bar lık basınça dayanabilecek malzemeyi oluşturabilmek idi.Her ne kadar çelik tel ve super kompanentli yapıştırıcı destekli malzemeler kullanmış olsam bile, bunlardan hiç biri bir işe yaramadı,ancak yüzey avlar için uygundular.Demek ki para harcanacaktı,böylece aşağıdaki fotoğraflarda göreceğiniz malzemelere yöneldim.
Bir nolu fotoğraftaki ürün Kristal fishing in misinaların yetmediği derinlere inebilen bir ürünü,fiyatı boyuna göre 80-100 dolar arasındadır,tipine göre beyaz-yeşil veya sarı ışık veriyor,ışıtma şekli ise belli aralıklarla yanıp sönüyor.
İki nolu fotoğraftaki Rapala nın bir ürünü,o da oldukça iyi sonuçlar veriyor,ışıtma şekli Kristalinkisi gibidir,ancak fazla derinliklerde deneyemedim , en fazla 120 metreye inmişliği var.Fiyat olarak daha cazip,20-25 YTL arasında.
Üçüncü fotoğraftakisinin markası ise Sea Master dir.Derinlikte kullanabilindiği gibi tombik orkino sırtısında da kullanılabiliniyor.Bu da çakarlı bir modeldir ve birçok renk seçenekleri vardır.Bu üç modelde çeşitli sayılarda pil ile çalışırlar,genelde 2 kalemdir bu.
Dördüncü ışık kaynağı ise her satıcıda bulabileceğimiz ve en ucuz olanıdır.Genel olarak Day light diye anılırlar.Kırıp istediğiniz derinliğe indirebilirsiniz,yanış şekli süreklidir,yeşil-sarı ve mavi renkleri mevcuttur.Fuar zamanlarında 20 cm.likleride piyasa çıkar,çocuklara bilezik diye satılırlar.
Beş ve altı numaralı fotoğraflardaki ışık kaynalarını kullanmadım, ama kullanan bir arkadaşımın anlatıma göre oldukça işe yarıyorlar.Bunlar belli bir metreye kadar suyun içine daldırılan cinslerden olan kaynaklar,12 volt DC ile çalışırlar.Aşağıda verdiğim linklerden bunların etkisini izlemek mümkündür.

Birde ışığı yansıtan fosforlu malzemeler vardır ki bunlar bir işe yaramazlar, sadece görebildikleri bir kaynaktan gelen ışığı yansıtma özelliğine sahiptirler,ancak 2 sene önce Bursa da bir boya fabrikasında imalatına başlanan bir boyayı keşfettim.Boyanın özelliği ışık kaynağından gelen ışığı emip daha sonrada tabiri cahilse kusmasıydı.Bu boya benim işime çok yaradı, kurşunlarımı,lurelerimi hatta kaşıkların kimisini bu boya ile boyadım,ışıl ışıl oldu hepside.Boyadığım bir kurşun 2 sene geçmesine rağmen yapısından hiç ödün vermedi.Fiyatı ise biraz pahalıca,1 Kilogramı 100 YTL.zannedersem bir ömüre yetecek bir miktar bu.
Işık kaynaklarını genelde beden uçundaki fırdöndüye yakın bir yere takılması yani dipten 1-2 metre yukarıda duruşu, daha etkili olmasını sağlıyor.Askerlikten kalma bir bilgi ile gece karanlığında bir sigaranın 5 km. den görülebileceği söylenmişti,zannedersem bu tip derinliklerde de aynı durum geçerlidir.30 metre derinlikten sonra gölgeler yok oluyor,yani cisimler tek boyuda iniyor,geriye sadece balıkların ilgisini çekebilecek ses,koku ve ışık faktörleri kalıyor.

Takımlarda kullanılacak iğneler genelde kısa saplı ve çapraz iğneler olmalıdır,bu avın verimi artacaktır,Mustad ve WMC markaların güçlendirilmiş iğneleri bu işi rahatlıkla görecektir.Gelecek olan balığın ne olacağı süpriz konusu olduğundan mevcut fırdöndüleri de buna göre hazırlamak misinanın-örgü ipin gam yapmaması açısından önemli başka bir unsurdur.ana bedenden sonra iki adet 2 li iyi marka,kolçaklara da yine iyi bir markanın 3 lü fırdöndüsünün bağlanması gamı kesecektir.
Çıkrık düzenekleri farklı olduğundan kişisel bir durumdur,ama yapı elemenlarının paslanmaz malzemeden seçilmesi uzun ömürlü olması demektir,ayrıca malzemelerin et kalınlarını da iyi hesaplamak gerekir,çünkü yukarıda dediğim gibi her zaman dişli süprizlerle karşılaşmak mümkündür.Buna göre tüm düzeneği tartabileceği ağırlığa göre hesaplamak gerekir,yani çıkrık-misina-örgü ip ve iğnelerin çekerleri eşit kuvvette olması gerekir.Böylece korkusuzca balığı yukarıya çekmeye devam edebilirsiniz,sevgilerimle

Işık Kaynakları ile ilgili linkler;
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg lamba çeşitleri.jpg (76,0 KB, 314 Görüntülenme)

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)

Bu mesaj en son " 13-10-2006 " tarihinde saat 09:32 itibariyle levrek tarafından düzenlenmiştir....
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-10-2006, 10:05   #15
Rauf
Guest

erol bey bu anlattığınız ışık kaynakları nasıl kullanılıyor ben bunları kullanan hic görmedim vede bunların köstek düzeneklerinde nasıl kullanıldıklarını tarif edermisiniz bilhassa day liht olanını.forforlu boyanın markasını acaba yazabilirmisiniz.teşekkürler rastgele.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-10-2006, 10:14   #16
Rauf
Guest

hüsnü bey bende köstek konusunda baya deneyimlerim oldu en sonunda üclü pırdöndülü takım daha işe yaradı bundada bükülme oluyor ama kopma olmuyor yanlız terettüt ettiğim nokta şu kaliba balık bu pırdöndüden dolayı biraz naznanıyor.unutmadan ben avda cift takımla calışıyorum birini aşağıya gönderdikten sonra diğer köstekteki balıkları alıp yemliyorum nede olsa attığım takım dibe inene kadar 3 dakka sürüyor buda bana yetiyor ve diğer kösteği cekip hazırlanmış diğerini atıyorum bu bana bayağı zaman kazandırıyor.rastgele.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-10-2006, 10:15   #17
aganta borina borinata
Guest

adamla acayip işler yapmış...elektrikli çıkrık...

belki faydası dokunur...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-10-2006, 10:35   #18
Rauf
Guest

doğan bu linki uğraşmış bulmuşsun sağ ol bir kersin de istanbulda böyle bir şey bulmuş heveslenmiştim almak icin hemde ikinci eldi.kac para dedim bin yuro dedi hayırlı işler bol güneşler dedim kactım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-10-2006, 10:44   #19
aganta borina borinata
Guest

vallahi bedavaymışşşş ...

tabi fiyat ihtiyaç durumuzuza göre kıyaslanmalı...eğer gerçekten bi mala ihtiyaç duyuyorsanız ve sürekli kullanacaksanız fiyat kendini amorti edecektir...bu makinelerde de öyle...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-10-2006, 13:05   #20
mercan
Miço

mercan kullanıcısının avatarı

rauf bey üçlü fırdöndü ile kanca arasına fosforlu parlayan 1 adet tespih tanesi veya boncuk koyarsanız problem hallolucaktır.
mercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları