Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > TATLI SU AVI

TATLI SU AVI Tatlı sularda olta ile yapılan avlar hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 01-03-2007, 00:05   #1
balıkların_efendisi
Oltacı

balıkların_efendisi kullanıcısının avatarı

Varsayılan yayın avı konusunda yardım ???

arkadaslar yayın avın da ne tip olta kullan malıyım ayrdımcı olursanız sevinirim.
0 RH - 1979

RÜZGAR NE KADAR SERT ESERSE ESSİN KAYALARDAN ALIP GİDECEĞİ TOZDUR...
balıkların_efendisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 18-03-2007, 01:00   #2
Emre
Tayfa

Emre kullanıcısının avatarı

Abicim yayın avında gennellikle benim gördüğüm kadarıyla dip oltası kulanıyolar.. yem olarak ise et türü yemler cime (küçük dere balığı) , tavuk ciğeri,toprak solucanı,ve canlı kurbağa yayınlar buna dayanamıyolar...

Daha fazla bilgi için buraya bakabilrsiniz..!!!
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Millet Deliye Hasret Bizde Koycak Yer Yok

45-MANİSA / MERKEZ-45

A rh (+)
Emre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-2007, 14:03   #3
balıkçısofi
Oltacı

Smile

turan abi yayın avında gezdirme oltada kullanabilirsin.büyükçe bir şamandıra.oltacılarda özellikle üzerine fosfor takılabilen şamandıralar vardır.bu şamadıralardan kullanabilirsin.hem bu şamandırayı kullanırsan ayrıca ağırlık kullanmana gerek kalmaz.şamandıra ile takacağın yem arasındaki mesafeyi ise sen istediğin gibi ayarlayabilirsin.gezdirme oltasının dip oltasına göre avantajı takılma olayının olmaması.belki kafan şu takılmış olabilir?''yayın dip balığı,neden üste çıksın''biz bu şekilde çok yakaladık.yayın dip balığıdır ama gece olunca onun için hiç farketmez.rastgelsin şimdiden
balıkçısofi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-2007, 14:59   #4
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

yayını yakalama tekniğinden önemlisi yerini tesbit edebilmek çünkü pek gezen bir balık değil sazlık önleri kıyyıya yakın taşlık kovukların önlerini kolaçan etmek lazım ben 3-4 mera denedim balıkçı tüyosu ile yok her türlü yem kullanıyor 5-6 tane geceden bırakma yapıyorum kurbağa,tek iğneye 10 solucan,sucuk,tavuk kanadı kokmuş olacak birde gecelemek lazım havalar ısınsın kıyıya daha çok yanaşır iznik gölünde 4 çeşit balık var zaten 3 nü aldım bir yayın kaldı kısmet denemeye devam takımı 50 ve 60 lık misinadan yapıyorum bedende aynı bu balık için misina kalınlığı önemli 1 veya 1/0,2/0 tek iğne 50 cm köstek aynı kalınlık yeşil ve ebruli misina 100 gr kurşun köstekle arası 20 cm.canlı kurbağa için 3 iğne iğneler biraz daha ufak ikisi bacaklara biriçeneye kurşunsuz
Yer:İSTANBUL
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-2007, 10:06   #5
balıkçısofi
Oltacı

cevat abi haklısın.yayın genelde akşamları sazlık bölgelerde oluyor.dediğin gibi balığın bulunduğu yeri iyi tespit etmek gerekir.bu iş aslında pekte yemle alakalı değil.tabi canlı yem en ideali ama.sen oltaya kana bandırılmış ayakkabı bile taksan ona bile atlicak
Eski 24-03-2007, 10:13   #6
balıkçısofi
Oltacı

valla abi ALLAH ın izniyle yaz gelsede dediğin gibi sabahlasak.ben yaz mevsimini sırf bu yüzden gelsin diye bekliyorum.geçen dayanamadık sakaryaya yakın bir dereye balığa gittik.bu dereden çok iyi yayınlar çıkıyor.iki dip oltası attık sadece.ilerleyen saatlerde hava çok soğudu.uykuda bastırınca dönmek zorunda kaldık.
Eski 24-03-2007, 10:42   #7
aganta borina borinata
Guest

su derinleştikçe yayın daha büyük olur... besleneceği zaman dip, orta su, kıyı yada yüzeydeki yemler arasında çok fazla tercih yapmıyor... çamurlu otlu zeminlerde günü yatarak geçirmeyi sever eğer bu bölge tespit edilirse akşamdan yapılacak bırakma başarı sağlayabilir... ben yem olarak dalak ve solucanı aynı kancaya takıyorum (bulabilirsem sülükte kullanıyorum) bunun yanında kurbağa ve canlı balıklarda iş yapar...

bırakma yapılacak takımda misina sağlam olmalı, ben gezer kurşunlu takımlar kullanıyorum... akşamdan bırakma yapıyorum... ama misina bi yerlere çok sağlam bağlanmalı... yayın diğer balıklar gibi bi süre mücadeleden sonra kendini bırakan bi balık değil... aksine sudan çıkana kadar hatta ölene kadar (ki bu bayağı bi zaman alır) elinden geleni yapar... dinlenir tekrar başlar mücadeleye...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-2007, 12:58   #8
balıkçısofi
Oltacı

biryerden okumuştum kuşbaşı yada biraz daha büyük parçalar halinde sığır etini 1-2 gün ağzı kapalı kavanoz içinde bekletildikten sonra bu etler müthiş kokuyormuş.öyleki ben bunu yaptım ve bu kokuyu şuan hala hissedebiliyorumyayın bu kokuyu çok uzaklardan alabiliyormuş.bende et aldım ve etleri beklettim.oltalara takıp suya attım.herhalde o bölgedeki bütün balıklar orayı terk etmiş olmalıki birtane balık yakalayamadık.
Eski 27-03-2007, 22:09   #9
balıkçı_38
Oltacı

balıkçı_38 kullanıcısının avatarı

Smile

yayın avında öncelikle yeri iyiseçmek lazım.yayın balığı bataklık çöplük yerlerde yaşar.olta genelde tek kılçıklı olur.yem olarak solucan, kurbağa,sülük,canlı balık takılır.

AYHAN KOÇ
17/10/1969
YENİŞEHİR/BURSA
balıkçı_38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları