Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Kamışlarla İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 16-01-2006, 02:12   #1
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Varsayılan Kamış Alıcam Yardım Edin

Abilerim arkadaşlarım benim kamış 2.40 bana kısa geliyor atışlar fazla ileri gitmiyor zaten 1 tane kamış kime yeter demi ama
anlıycağınız ikinci bir kamışım olsun istiyorum
şöyle ucuz yollu tavsiye edebiliceğiniz 3 metre veya 3 metrenin biraz üzerindeki boyda bir kamış arıyorum tavsiye istiyorum.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 16-01-2006, 02:26   #2
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Sen ucuz diyerek seçimini yapmışsın taygun, ben şunu söyleyebilirim iki parçalı carbon bir kamış alırsan 3 veya 3.3m lik iyi malzeme almış olursun.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-2006, 02:33   #3
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Alıntı:
balıkcı tafarından gönderildi
Sen ucuz diyerek seçimini yapmışsın taygun, ben şunu söyleyebilirim iki parçalı carbon bir kamış alırsan 3 veya 3.3m lik iyi malzeme almış olursun.
selim abi gönlümüz istiyor şekspir alalım ama cebimiz elvermiyor
marka ve model tavsiyesi yok mu?
internettende alabilirim.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Eski 16-01-2006, 02:48   #4
balıkcı
Kaptan

Taygun 20 euro,ya bile benim bahsettiğim kamış türünden var ayrıca Shakespeare,de o kadar iyi bir malzeme değil onuda belirteyim iyi kamışı berkley ve bence en iyi olan sportex üretiyor ama çok pahalı sana ucuz yoldan tavsiye edebileceğim [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] diye bir site var o sitede iki tane katolog var biri büyük ikincisi küçük olanı küçük olanında ucuz ve kaliteli mallar var bir bak almancası olan bir arkadaşla irtibata geç o sana yol gösterir bu sitede bir kaç arkadaşınla alış veriş yaparsan ucuza alırsınız kargo için diyorum.
ayrıca ebay den de alabilirsin,şunu açıklarsan sana daha iyi bir tavsiyem olur bu kamışı ne için istiyorsun dip olarakmı şamandıra olarakmı kulanmak istiyorsun yada at çek içinmi kaç gr atarı olmalı bunları belirt,ki daha iyi bir tavsiyem olsun.
Eski 16-01-2006, 02:57   #5
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

İşte can alıcı noktaya geldik.
Ben şamandıra kullanmam ilgi alanım olan ısparoz,lidaki,çupra gibi balıkların tümü dip balığı ve dip oltası kullanıyorum. 50-60 gram atarlı yeter sanırım yada olmuşken 100 gram atarlı olsun.

Bide benim almancam var biraz okulda 3 yıldır görüyorum ama pek iyi değil almancam anca
wie heist du? ich heise taygun
bide
wo wons du muydu neydi nere oturuyosun diye sorabiliyorum
neyse birşey daha sorucam tatlı su tuzlu su kamışı farklımıdır?
Eski 16-01-2006, 03:06   #6
balıkcı
Kaptan

Taygun benden sana tavsiye 20-70gr atarlı bir kamış al tatlısu ve deniz kamışı arzuya göre olur ama genelde kamışı denizden sonra halkalarını tatlısuyla yıkarsan her hangi bir sorunla karşılaşmazsın unutma carbon olsun kamışın en iyi aksionu bu kamışlarda görebilirsin birde fiber kamışa göre yarı yarıya daha hafiftir yormaz at çek de yapmak istersen,başka sitelerde var ama demin vermiş olduğum sitedeki ufak katalog,daki gibi ucuz ve kaliteli olmaz mesela [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] var.
Eski 05-03-2006, 22:17   #7
halil balkanlar
Oltacı

İmBat Kardeş, Nacizane benden sana fikir versin diye internetten bulduğum bir yazıyı yollayım istedim. ( Eğer bugün itibari ile işine yararsa!) Selamlar. Rastgelsin...

olta kamışları
porselenli porselensiz olmak üzere iki ana grupta toplanıyor
porselenli tabir edilen türler ise parçalı ve teleskobik olmak üzere iki grup oluşturuyor.tüm türler fiberglas,karbon sarım karbon çelik sarım, yada kompozit malzemelerden imal ediliyorlar.
peki av bayiine gittiğinizde nasıll bir kamış seçeceksiniz?makinanız nasıl olacak?
bu konuda satıcı yeterli bilgiye sahip değilse yandınız.ava gittiğinizde atıp çekme yaparak avlanıyorsanız kolunuz kopacak ve sonuçta esnek olmayan gereginden uzun kamışlarla yada çok agır makinalarla yorgun ve bitkin eve döneceksiniz.
kamış ve makina seçmede en önemli kriter bence av yaptığınız avlaklarda çıkan balık cinsleri için kullanılan avlanma teknikleri
buna göre bi kamış ve makina seçmelisiniz.
piyasada bir çok marka var bunların üzerinde bir sürü yabancı yazı yazıyor.
değişik fiyatlarda bi çok ürünün arasından hangisini almalıyız?
arkadaşlar makina ve kamışla av yapmak 3 yolla oluyor
1 spinning
2 casting
3 trolling
türkçesi ise şu
alabalık turna levrek gibi su yüzeyine yakın avlanan balıklar için yaptığımız at çek avlanma yöntemi spining
istavrit palamut kolyoz çaparileri gibi av şekli casting
tekne arkasından suni yada doğal yem çekerek yaptığımız av yöntemi ise trolling(bu tekne de yapılan ağ trolü değil)

spining denilen yolla avlanacakcak
10- 40 gr ile 20-50 gr atarı olan esnek yapılı kamışları seçmeliyiz.
peki bazı kamışlar esnek bazıları ise odun gibi sert oluyor balık vurunca anlamıyoruz diyebiliriz.
o zaman kamışlarda atma agırlığı yanında teknik olarak kamış esnekliğini belli eden işaretlerde bakmak lazım değilmi
sensitive(çok hassas) esnek yarı esnek ve az esneklikte kamışlar imal ediliyor.buda av sahamızda olan balık la ilgili bir seçim olacak elbette.
küçük boy ve vuruşu nazik balık avlıyorsak en hassas kamış olan sensitive esneklikte 10-30 gr atarlı orta uzunlukta 2.10 2.40 bir kamış seçimi en ideal i diye düşünüyorum.spining yöntemiyle avlananlara benim tavsiyem kıyıdan av için 2.40 3.00 metre esnek ve hafif malzeme olmaları dolayısıyla yormayan karbon veya karbon çelik örgü karışımı kamışlar ile 300 350 gram agırlıkta olan grafit hafif gövdeli yedek kafalı makinaları öneririm.makina inceleyenler bilir
makina kafaları üzerinde misina kapasitesi ve makina kafasının kırılmadan çekme yapacagı agırlık libre olarak yazar
30 lük yada 35 lik tabir edilen bu kalınılıklarda misinalar için imal edilen
makinalar dan üzerinde spin yazanları alırsanız yorulmadan turna levrek gibi balıkları avlarsınız.
spin makinaların kafalarının ön kısımları uzun mesafe atışı kolaylaştırmak için daha ince yapılıyor.bu av türü için ben banax brisa 35 ve brisa 30 kullanıyorum
brisa 30 un bilya sayısı daha fazla ve daha yumuşak bir makina.8 ila 12 libre arası bir kafa mukavemeti var yani 4 ila 6 kilo dan sonra kafa kırılır yada bilyası dagılır.
13 dolar civarında çokda uygun bir fiyatı var.
2 casting av için orta esneklikte atarı biraz daha yüksek gramlarda olan kamışlar ile bu agırlıklara dayanacak makinalar seçmek lazım
casting avda daha uzun boylara çıkmalıyız kafada atıp çekmeyi cok sık yapmayacagımız için casting kafa olmalı yani kafa ön kalınlıgı ile arka kalınlığı birbirine eşit daha fazla kalın misina sarabilecek derinligi olan kafalar seçilmelidir.
40 ila 60 lık kafa tabir edilen kırılma mukavemeti 12 ila 25 lb olan makinalar ile 3.00 ila 4.00 metre orta esneklikte atarı 40 ila 100 gr olan kamışlar bu avlanma ya ideal.ben banax helicon 400g öneriyorum
kıyıdan daha büyük boy balık hedefliyorsanız bi kere atıp yem kontrolü için hariç olmak üzere oltanızı toplamıyorsanız 3.00 ila 6.00 metre arası esnekligi az veya orta esnek 100-300 gram atarlı kamışlar ile mukavemeti cok yüksek makinalar kullanmak lazım.banax sx 2000 cok iyi orta katergori bir makina tekneden büyük balığa(sarı kuyruk vb) trol için ise dolgu 1.80 2.00 dolgu kamışlar ile çıkrık makinalar bu iş iiçin ideal.
malzeme alırken bişeye dikkat edin ben malzeme incelerken bir iki malzeme hariç çogunun uzak doguda fason üretim oldugunu gördüm.
üzerinde dam yazıyor ama made in taiwan yada china
o yüzden aynı malzemenin özellikle kamışların marka olmayanları daha ucuza bulunabiliyor.çelik örgülü kamış ararken dam olanın 70 milyon aynı malzeme aynı özellikte olan alba nın ise 27 milyon oldugunu hayretle görmüştüm
bazı öneriler için foto koymayı düşündüm ama reklamını yapmayalım diye vazgeçtim.başta belirttiğim teleskobik parçalı kamış seçini ise arabada yer kaplaması ilde daha cok ilgili.ama parcalı kamışlar spining için daha uygun.
bide makinaların sarım oranlarını çok kısa yazayım;
makinaların üzerinde kolu bir tam tur çevirdiğinizde kafanın kaç tur döneceği yazar 1:5 1:4.2 1:5.6 gibi
buda av yapacağınız balık la ilgili bir kriter
küçük balığa büyük sarım oranı olanı seçin daha cabuk cekersiniz.büyük balıklarda ise daha küçük saran makinalar daha iyidir.
makina larda debriyaj sistemleri de denilen kolama sistemleri 3 farklı şekilde yerleştiriliyor.
önde arkada ve üstten kolama.
önde debriyaj ayarrı yapılan makinalar daha saglam ve güvenilir oluyorlar belkide bu yüzden digerlerine göre daha pahalı galiba
NOT: YAZIYI YAZAN KİŞİNİNİN ŞU AN ADINI HATIRLAYAMADIM AMA İNTERNETTEN BULUP BİLDİRECEĞİM... Bana ait bir yazı değildir. H. Balkanlar
halil balkanlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-2006, 22:26   #8
halil balkanlar
Oltacı

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] adlı siteden yukarıdaki yazıyı almıştım... Ama isim olarakta araştıracağım. Emeğe ve Bilgiye Saygı! Halil Balkanlar 1965 Bursa
Eski 06-03-2006, 00:06   #9
balıkcı
Kaptan

Halil arkadaşım bu yazıyı yazan arkadaş yanlış deği ama çok eksik yazmış belkide Türkiyede bulunabilecek kamışlardan bahsetmiştir çünki bir çok malzemeden üretilmiş ve bir çok kamış çeşidi var hemen hemen her balığa uyarlı yapılmış,her suya göre değişen kamış çeşitleri var ve yazıyı yazan kişi sayın Bilgehan Sarp bey değil Bilgehan bey de değinmiş kamış çeşitlerine kendi sitesinde bu yazı daha çok geçerli bence gerçi o da değinmemiş bütün çeşitlere ama hepsini yazmaya kalkarsa zatem 10-15 sayfa ayırması gerek kamışlar bölümüne.
Eski 05-03-2006, 22:24   #10
halil balkanlar
Oltacı

Sanırım [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] sitesinden alıntı yapmıştım. Yanılmıyorsam... Halil Balkanlar 1965 Bursa
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları