Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Takım Çeşitleri > Sarkıtmalar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 17-06-2010, 20:03   #1
Bahadır Sarıca
Çımacı

Bahadır Sarıca kullanıcısının avatarı

Varsayılan Dip oltası(Bilyeli boncuklu üçlü fırdöndülü)

Sevgili amatör balıkçı Dostlar,

Genellikle derin su avlarında ve minekop, granyöz gibi iri balıkların yakalanması için kullanılan üçlü fırdöndülü sistemlerin(ki bunların üçlü fırdöndüleri biraz farklı ve daha büyük ebatlardadır), klasik dip oltasında uygulanışıyla ilgili kullandığım ve oldukça iyi verim aldığım takımı sizlerle paylaşmak istedim. Elimden geldiğince şekille destekledim.Bu arada çizimlerde kendi kullandığım malzemeleri de not ettim.İsteyen bunları tercihine göre değiştirir.(Hırsız ilavesi de yapılabilir.)

Bu takımı ben tekneden mercan avlarımda tercih ediyorum. Ama bence dip oltasıyla yapılan tüm avlarda kullanılabilir. Buna ne gerek var diyenler olacaktır. Bir tercih meselesi olmasıyla birlikte bu takımı kullanmamın sebebi; sizlerinde bildiği gibi mercan yakalanıp yukarı çekilirken hem kendi etrafında(şekilde-kösteğin kendi ekseninde dönüşü), hem de beden etrafında(şekilde-kösteğin beden ekseninde dönüşü) dönerek gelirler. Bu durumda oltalarımız hem dolanır, hem de kullanılmayacak kadar kırışır. Her ne kadar bunları gidermeye çalışsak da oltamızın şekli ve sudaki duruşu bozulur. Keyfiniz kaçar. Bu takımda ise böyle bir sorunla karşılaşmıyoruz.
İkinci faydası da avın durumuna ve bölgeye göre sadece köstek değiştiriyorsunuz. Kısa sürede takımınız hazır olmuş oluyor.
Üçüncü faydası da, avdan sonra biraz da benim gibi tembelseniz, düğümlü yapılan takımları tek tek sudan geçirip temizlemek zor geliyor. Bu durumda iğneler paslanıyor. Bu takımda köstekleri kesip iğneleri temizleyip bir sonraki avda kullanmak üzere kaldırıyorsunuz. Bir sonraki avda tekrar beden hazırlamak yerine köstekleri değiştirip seri takım hazırlamış oluyorsunuz. Ekonomik oluyor.

Daha önceden hazırlanmış köstekler, teknede değiştirmenin daha kısa zamanda yapılmasını sağlayacaktır.
Umarım sizlere faydası dokunur. Tüm dostlara keyifli av dileklerimle.
Rastgelsin…

Bahadır Sarıca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 17-06-2010, 21:23   #2
kaptankarabulut
Üstad

kaptankarabulut kullanıcısının avatarı

Bahadır kardeşim bilgi paylaşımın için teşekkürler. Faydalınacağını düşündüğüm bir sistem...

İZMİR-1959 0 Rh (+)
KAPTAN KARABULUT
GÜZELBAHÇE 2.LİMAN
Telefon: 0538 294 01 94

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
kaptankarabulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-06-2010, 22:46   #3
The Lunatic
Kaptan

The Lunatic kullanıcısının avatarı

Teşekkürler paylaşım için...

Uğur
İZMİR-1981
Öğretim Elemanı
The Lunatic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-06-2010, 23:26   #4
iboarmutlu
Oltacı

iboarmutlu kullanıcısının avatarı

değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler. bu sistem mezgit avındada çok işe yarar. hayırlı günler bereketli avlar dilerim.
iboarmutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-06-2010, 00:42   #5
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Emeğiniz ve paylaştığınız için teşekkürler.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-06-2010, 09:25   #6
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

O kadar çok fırdöndünün balığı rahatsız edebilceği düşüncesindeyim. Ve takımı anlık bırakmada fırdöndüler dibe yatıcağından olası bir karışma o zaman gözlenebilir.
Misina markası belirtilmiş o kadar kaliteli bir misina olmasa sanırım bu kadar düğümü kaldırabilicek kapasiteyi içermemiş olurdu
Paylaşım için teşekkürler
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-06-2010, 11:56   #7
Bahadır Sarıca
Çımacı

Alıntı:
kaptankarabulut tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bahadır kardeşim bilgi paylaşımın için teşekkürler. Faydalınacağını düşündüğüm bir sistem...
Alıntı:
The Lunatic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Teşekkürler paylaşım için...
Alıntı:
iboarmutlu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler. bu sistem mezgit avındada çok işe yarar. hayırlı günler bereketli avlar dilerim.
Alıntı:
xnode tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Emeğiniz ve paylaştığınız için teşekkürler.
Ben teşekkür ederim arkadaşlar. Umarım tüm dostlarımıza faydalı olur.
Eski 18-06-2010, 12:10   #8
Bahadır Sarıca
Çımacı

Alıntı:
DzzY tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
O kadar çok fırdöndünün balığı rahatsız edebilceği düşüncesindeyim. Ve takımı anlık bırakmada fırdöndüler dibe yatıcağından olası bir karışma o zaman gözlenebilir.
Misina markası belirtilmiş o kadar kaliteli bir misina olmasa sanırım bu kadar düğümü kaldırabilicek kapasiteyi içermemiş olurdu
Paylaşım için teşekkürler
Sevgili Anıl,
Bir çok arkadaşımız balığı rahatsız etme konusunda seninle aynı düşünceleri paylaşmıştı. Onlara getirmiş olduğum açıklamayı sana da getireyim.
Bu takımı ben 50-60m gibi derinliklerde kullanıyorum. Bu derinliklerde ışık yok gibi bir şeydir. Bu derinliklerde balığı bildiğin gibi yemin kokusu ile çekmeye çalışıyoruz. Bu takımda ise ilave olarak fosforlu boncuklar balığın ilgisini çekecektir. Amaçlardan biri de budur. Arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz avlarda ben bu tür problem yaşamadım. Ayrıca klasik takım kullanan arkadaşlarıma göre av verimim çok daha yüksekti.
Burada bence kösteklerde kullanılan fluorocarbon misinanın önemi çok büyük.
Misina olsun iğne olsun tüm balıkçılık malzemelerimde olanaklarım ölçüsünde en iyi ve kalitesini kullanmaya çalışıyorum. Herbir bağlantı noktası takımın güvenirliğini azaltsa da iyi düğüm ve iyi misinada sorun yok
Sevgi ve selamlarımla...
Eski 18-06-2010, 14:36   #9
cemşid
Oltacı

cemşid kullanıcısının avatarı

bence en güzel takım en ince ve en sade olanıdır, 150-200 metrelerde bile 25lik kaliteli misinadan yapılmış yedekleri kullanıyorum tek sorun misinanın 20-25 atışdan sonra buruşması oluyor, üşenmeyip yenisini yapıyorum, bu fıdöndülü sistemide denedim buruşmayı engellemek için, işe yaradı ama bu seferde verim düştü, ayrıca 50-60 metre pek derin sayılmaz bu derinlik için en fazla 22lik misina yeterli olacaktır...
cemşid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-06-2010, 16:20   #10
Bahadır Sarıca
Çımacı

Alıntı:
cemşid tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bence en güzel takım en ince ve en sade olanıdır, 150-200 metrelerde bile 25lik kaliteli misinadan yapılmış yedekleri kullanıyorum tek sorun misinanın 20-25 atışdan sonra buruşması oluyor, üşenmeyip yenisini yapıyorum, bu fıdöndülü sistemide denedim buruşmayı engellemek için, işe yaradı ama bu seferde verim düştü, ayrıca 50-60 metre pek derin sayılmaz bu derinlik için en fazla 22lik misina yeterli olacaktır...
Benim gibi üşengeçler için güzel takım.Rastgele.....
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları