Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Tabiatı ve Canlıları Koruma

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 08-10-2008, 14:00   #11
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Alıntı:
adapot defkan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
merhaba sevgili arkadaşlar trolehayır kanpanyasının resmi sahibi olarak ilk başlattığımız günden bugüne çok gelişmeler oldu . bir çok amatör balıkçılık forumları bizi destekledi bunun için çok teşekkür ediyorum .
bazı forumlarda okuduğum yorumlarda bu kanpanyanın boş bir kutu olduğunu ve sonuç alınamayacağını yazanlar oldu.
şimdi şunu belirmek istiyorum ben ismail kardeşimle bu e posta sayfasını açtığımızda çok umutlu değildik ama okadar çok duyarlı arkadaşımız destek olduki 2000 imzaya ulaştık . bakanlığa yazdığımız yazıda 2000 sayısının aşılması durumunda yeniden görüşmemizi istemişlerdi ve bu konu üzerine değerlendirme yapılacağını uygun görüldüğü taktirde meclise sunula bileceğini dahi söylediler . sanılmasınki bu kanpanyayı laf olsun diye yapmadık . birer amatör balıkçı ve doğa dostu olarak üstümüze düşen görevin bilincindeyiz sizlerinde aynı duyarlılıkla bize destek çıkmanız aynı görüşte olmamızdan geçiyor . ileride çocuklarımız için denizlerimizdeki yaşam için dip trolünü kaldırılması gerekiyor .trole yasak sahalar ve serbes sahalar arasındaki farkı yıllardır takip ediyoruz ve kaybımızın bilincindeyiz .

tüm denizlerimize ve amatör balıkçılığa gönülvermiş dostlarımıza teşekkür ediyorum . inşallah bu konuda başarıya ulaşacağız ve gelecek nesil amatör balıkçılığı sizlerin desteğiyle kurtara bileceğiz .

saygılarımla.
Volkan abi sadece amatör balıkçılık değil. Bence tüm balıkçılar hatta şu an trolcülük yapanlar bile ilerde bu çabaların ne kadar doğru olduğunu anlayacaklardır. Devamlı denizden birşeyler alıyoruz ama ona hiçbirşey vermiyoruz. Bu bölye ne kadar daha devam edebilir?

Bayramda Karaburun'da ava çıktık inanın trollerin büyüklüğünü görseniz bu konunun ne kadar ciddi olduğunu daha iyi anlarsınız. Ayrıca çalışma saati kısıtlaması, kotası vs. yok sanırım varsada denetim yok. Biz avlandığımız süre boyunca sabahtan akşama kadar avlandılar. Gece limandan çıkışlarınıda gördük yani neredeyse hiç denizden dönmeden avlanıyorlar.
Böyle olmamalı...

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 09-10-2008, 07:50   #12
Wetblue
Tayfa

Wetblue kullanıcısının avatarı

Angry ????????

Alıntı:
lineerman tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bu çok doğru ama meraktan soruyorum o insanlar nasıl geçinecek? sonuçta ciddi bir sektör? yanliş anlaşılmasın fikrinizi destekliyorum.
Bu sorunuza cevap veremek istiyorum. Kaçakçılık ve sahtecilik kanunla yasaklanınca o işte legal çalışanlar illegal olunca NE YAPARLARSA ONU.Bu resimde bir trolden alınıp satılan balıkları görünce bunu yapacak kadar zalim kişileri düşünmek bence biraz saflık olacak.Komşu YUNANLI tüm trol teknelerini yasakladı yıllr önce sonrasında yakaladığı her tekneyi YAKTI bu gün YUNANİSTANDA tek trol yok. Bu sistemden faydalanan ve cebini dolduranlar olduğu açıkça belli bu avcılık değil resmen yağmacılık . Şayet gelecekte çocuklarınız ve trunlarınız balık yesin diyorsanız lütfen bu yağmacılığı engelleyelim.
TRIVIRI için kıyamet koparılıyor bu TROL KATLİAMI hala legal . Bu olacak şey değil.
"Not: Resim çekmek istediğimde satan balıkçı engel oldu bende para ile alıp evde çektim ayıklanmış olması ondandır ."

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

23/05/1953
Mersin/Erdemli

A Rh +
"Alkolsüz & Nicotinsiz"

Bu mesaj en son " 09-10-2008 " tarihinde saat 08:00 itibariyle Wetblue tarafından düzenlenmiştir....
Wetblue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2008, 22:23   #13
gerence
Kaptan

gerence kullanıcısının avatarı

Angry Cinayetin boyutları..!

Tebrik ediyorum seni Cumhur; gayet net ve yerinde görüşlerin için..Ayrıca yayınladığın fotoğrafla da çok çarpıcı bir gerçeği tesbit etmişin... İşte cinayetin boyutları bu mertebede. Bilen bilmeyen görsün..!
Eski 10-10-2008, 11:06   #14
walras
Kaptan

walras kullanıcısının avatarı

fotoğraftaki kürdan değil mi? yanlış gördüğümü umut ederek soruyorum...
walras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-2008, 13:46   #15
Wetblue
Tayfa

Alıntı:
walras tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
fotoğraftaki kürdan değil mi? Yanlış gördüğümü umut ederek soruyorum...
kesinle doğru kürdan

23/05/1953
Mersin/Erdemli

A Rh +
"Alkolsüz & Nicotinsiz"
Eski 24-10-2008, 18:38   #16
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Greenpeace tarafından hazırlanmış bir video ekliyorum.
Trolle ilgili bir çok video buldum araştırmalar sonucu. Trole hayır kampanyasına destek ve bilinçli bir toplum için bunlarıda vakit buldukça siteye eklemeye devam edeceğim.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-10-2008, 19:51   #17
cumhur
Kaptan

cumhur kullanıcısının avatarı

Alıntı:
lineerman tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bu çok doğru ama meraktan soruyorum o insanlar nasıl geçinecek? sonuçta ciddi bir sektör? yanliş anlaşılmasın fikrinizi destekliyorum.

Serdar kardeşim merhaba.
öncelikle ben profosyonel bir olta balıkcısıyım ve ayrıca prof balıkcılığının bir çoğunda bulundum.
volkan arkadaşımızın daha önce yöneticisi olduğu bir sitede : BEBEK KATİLİ TROLCÜLER başlıklı yazım ve kampanya resmi ile konuyu açıp , istanbuldan trolcü bir arkadaşımızla tartışmaya başladık, bunun neticesindede volkan ve ismail arkadaşımız TROLE HAYIR sitesini kurarak konuya çok büyük destekde bulunmuşlardır( TEŞEKKÜRLER), burada sizlere bir ayrıntıyı anlatmak istiyorum.

trol ile avcılık 2 şekilde olmakdadır.
1= DİP TROLÜ = KARŞI OLDUĞUMUZ SİSTEM
2= YÜZ TROLÜ = DESTEKLEDİĞİMİZ SİSTEM

SORMUŞ OLDUĞUN SORU BU İNSANLAR NASIL GEÇİNECEKLER ?.
zaten motor ve takımları trol avcılığı için dizayn edilmişdir, DİP TROLÜ yerine , YÜZ TROLÜ ne geçiş onlar için çok kolay olacakdır. ayrıca ciddi sektör dediğin trolcüler toplamda 512 ad ve toplam türkiye tonajının sadece % 8 i kadar yerleri vardır.marmarada trol komple yasak(yasa ile) 95 kayıtlı tekne var ?- samsun bafra burnu - hopa arası komple trole yasak 92 kayıtlı trol var ?.
sizlere sinop ünversitesinden YAKUP ERDEM HOCAMIZIN bir yazısından bir bölüm veriyorum bu şekilde konuyu daha iyi anyacaksınız.

Trol Ağları ve Trolcülük

Genelde ülkemizde trol konusu belli çıkar çevrelerinin yönlendirmesiyle bu kadar aktif olarak gündemde tutulur.

Ülkemiz karasularının %95 inde trol ağlarıyla avcılık yasaktır. Marmara ve Boğazlar yasayla (tebliğle değil) trole kapalıdır, ama en çok Marmarada trol vardır.
Ayrıca Marmara'da ipten trole yasakken karides algarnası adı altında demirden troller (her biri 6 metre genişlikte, torbası 10-12 mm (göz kenar uzunluğu) ve bir tekneden aynı anda 2-3 adet kullanılıyor) serbestdir.

Doğu Karadeniz 1978 yılından beri trole yasaktır ama tıpkı Marmara gibi devletin resmi rakamlarında orada trol teknesi varlığı görülür.

Trolün serbest olduğu alanlarda denetim sıkıdır. Çünkü orada trol vardır ve denetlenmelidir, oysa trolün tamamen yasak olduğu yerlerde trol yok diye denetim de hiç yoktur. Buralarda kontrolden sorumlu birimler trol varlığını reddetmektedir çünkü çoğu trolü tanımamaktadırlar.

Yasak alanlarda trol varlığı resmen mümkün değildir. Geçiş bile mühürlü ve kontrol altında yapılır, yapılmalıdır. Ama güvertesinde ağ ve kapı ile bu tekneleri pek çok yasak limanda görebilirsiniz.

Trol ağları ekmek bıçağı gibidir. Adam kesmede kullanılan bir ekmek bıçağı yerine, adamı kesen katili cezalandırmak daha doğrudur.

Trol ağları ekmek bıçağı gibidir. Adam kesmede kullanılan bir ekmek bıçağı yerine, adamı kesen katili cezalandırmak daha doğrudur.

Trol torbası 44 mm olan, ülkemiz karasularının %95 inde zaten yasak ağdır. İstendiğinde ağ gözü büyütülerek istenmeyen boydaki balığın avlanması önlenebilir. Trol ağlarıyla ülkemizde avlanan balığın sadece %8 -12 si avlanır.

Mesela; Türkiyede avcılığın %85 i gırgırla yapılır, gırgır ağları yapı ve çalışma ilkeleri gereği seçici yapılamazlar.
Hamsi gırgırı kibrit çöpünü,
palamut gırgırları kraçayı,
orkinos gırgırı palamutu yakalayacak göz açıklığında (sırasıyla 5, 12, 30 mm kenar uzunluğunda) yapılmak zorundadır.

Eğer daha geniş yapılırsa ağ gözüne balık saplanır, ağı kullanılamaz hale getirir, ağa saplanan balıklar makaradan geçmek zorunda kalır, ezilir telef olur. Balık saplanan ağ ağırlığından kaldırılamaz, 500 ton hamsiye saran bir gırgır, göze balık saplanırsa batar.

Bu nedenle gelişmiş ülkelerde yüzey balıkları gırgırla değil ortasu trolleriyle avlanılır.
yakup erdem- sinop
SİTE ÜYESİ ARKADAŞLAR = KONULARA LÜTFEN YORUM YAZINKİ, DOĞRU YANLIŞ, İYİ KÖTÜ, EKSİK VARSA HEP BERABER ÖĞRENELİM.
Ç SULARIMIZ VE DENİZLERİMİZE PLASTİK MADDELERİ ATMAYALIM= her balığa gittiğinizde 2 ad plastiği toplayın - 2 gün fazla balığa gideceksiniz.TEŞEKKÜRLER

Bu mesaj en son " 25-10-2008 " tarihinde saat 20:03 itibariyle cumhur tarafından düzenlenmiştir....
cumhur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-10-2008, 21:07   #18
gerence
Kaptan

gerence kullanıcısının avatarı

Yazdıkların çok aydınlatıcı oldu. Teşekkür ederim Cumhur Kaptan
Eski 17-11-2008, 10:27   #19
Süleyman ONUR
Çımacı

Süleyman ONUR kullanıcısının avatarı

yazdıklarınız çok doğru ama bunları hep göz ardı ediyorlar sadece denizin dibini taramakla kalmayıp
aydınlatma ile de köreltiyorlar bunlara kimse ses çıkarmaz iken keyif avcılığı ve spor amaçlı av yapan amatörlere engel olunuyor adamları para hırsı o kadar kör etmiş ki teknesinin altı sürtmese karada trol çekecek neredeyse bunlara birilerinin dur demesi yetmiyor demekki cezalar ya hafif yada caydırıcı değil neyse bu konu çok uzar daha yazınızı gördüm ve çalışmanız saygı duyarak destikliyoruz zaten trol e hayır
Süleyman ONUR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-11-2008, 18:24   #20
Wetblue
Tayfa

Thumbs up Arkadaşlar lütfen gelecek adina bu tarz trolü engelleyin

Mersin bölgesinde Sahil Güvenlik olmasa acaba karada trol görmezmiyiz.

Benim ricamın cevabını sunarım. "SG saygılarımla."

İLGİ: 18 Ekim 2008 tarihli bilgi edinme talebiniz.

1. 18 Ekim 2008 tarihinde Mersin ilinde ruhsat kod numarası ve ismi okunmayan bir trol teknesiyle yasa dışı su ürünleri avcılığı yapıldığı konusunu içeren ihbarınız ilgi ile Sahil Güvenlik Komutanlığına intikal etmiştir.

2. Elektronik postanızda belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak;

a. Bahse konu ihbar mevkiine bot görevlendirmesi yapılmış fakat yasa dışı trol avcılığı yapan herhangi bir balıkçı gemisine rastlanılmamıştır.

b. Bölgede Sahil Güvenlik Komutanlığı bağlısı Bot Komutanlıkları tarafından 18–20 Ekim 2008 tarihinde 3 adet balıkçı gemisine 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununa muhalefetten idari para cezası uygulanmış, 6 adet balıkçı gemisi ise 4922 sayılı Denizde Can ve Mal Koruma Hakkında Kanun kapsamında Liman Başkanlığına sevk edilmiştir.

3. Komutanlığımızca, bahse konu tespit ve ihbarlara ilişkin olarak Mersin Valiliği ve Mersin İl Tarım Müdürlüğü ile koordineli olarak balıkçı gemilerinin avladıkları ürünleri çıkardıkları karaya çıkış noktalarında küçük boyda balık avlanıp avlanmadığı, avlanılan ürünlere ilişkin tebliğ hükümlerinde belirtilen koşullara uyulup uyulmadığı yönünde kontroller sıklaştırılmıştır.

4. Yasa dışı trol avcılığına yönelik bölgede yapılan inceleme ve denetimler sıklaştırılarak devam etmekte olup, koruyuculuğunu yapmakta olduğumuz tüm denizlerimizde yasa dışı ve bilinçsiz avlanmanın tespiti halinde yasalar tereddütsüz uygulanmaktadır.

5. Yapmış olduğunuz ihbarlara yönelik olarak Alo-158 İhbar hattını kullanmanız Komutanlığımız bağlısı Bot Komutanlıklarının olaya daha süratli bir şekilde müdahale etmesini sağlayacaktır. Ayrıca göndermiş olduğunuz fotoğraflara Komutanlığımız adına teşekkür ederiz.

6. Sahil Güvenlik Komutanlığı olarak yasa dışı su ürünleri avcılığı denetimlerinde personelimiz su ürünleri avcılığının sürdürülebilirliğini sağlamak adına ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde görev icra etmektedir. Yapılan kontrollerin ülkemizin denizsel flora ve faunasında bulunan canlıların korunması ve bilinçsiz avcılığın önüne geçilmesi adına yapıldığını belirterek, 24 saat görev yapan Komutanlığımız adına teşekkür eder, Sağlıklı günler dileriz.

23/05/1953
Mersin/Erdemli

A Rh +
"Alkolsüz & Nicotinsiz"
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları