Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Tatlı Su Balıkları

Tatlı Su Balıkları Türkiyede yaşayan tatlı su balıkları hakkında bilgilerin toplandığı bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 16-02-2008, 18:12   #1
mufi
Guest

Varsayılan Alabalıklar hakkında

YURDUMUZ SULARINDAKİ ALABALIKLAR:

Arkadaşlar alabalık konusunda bu tür sitelerde bir çok bilgi bulmak mümkündür aradıgınız zaman internet alemide bu konuda hepimize yardımcı olur. Ben burada sizlere bir dökuman hazırladım..gerek internet gerek ise akademik yayınlardan
Yaptıgım araştırmalardır.. maksadım (emekli bir üye olarak) evimde otururken araştırmaya vakti olmayan arkadaşlarımız yardımcı olmak..malum bazılarımızda
(laf aramızda) tembellik ederiz ya…
Neyse gelelim esasa .bildiğiniz gibi alabalık Salmonidae ailesinden olup kuzey yarım küre balıgıdır. Yaşadıgı sular oksijen açısından zengin ,temiz ve soguk sularır (bana göre bu durumda tatlı sularda rastladıgımız en asil balıktır)
Bunları iki türlü yaşam şeklinde görebiliriz. Bazıları(denizla baglantılı sularda) tatlısu/deniz arası göçetme özelliği diger leri ise kapalı iç sularda yaşama özelliği gösterir
Bu balık ülkemizde 1 adet cins+1 adet tür +4 adet alt tür olarak mevcuttur
Yani:
1-Cins=Salmo
2-Türü=Trutta
3-Alt türü =1/macrotigma=Dag alabalıgı /dag alası/
''' '''' 2/Abanticus = Göl alası/ abant alabalıgı
'' '' 3/Labrax= Deniz alası/deniz alabalıgı
'' '' 4/Caspius=Hazar alası/Hazar denizi alabalıgı
buradaki alt türlerin ülkemize şekilleri.
1-karadeniz üresinde yaşayanlar
2-dogu anadoluda yaşayanlar
3-güney ve batı anadoluda yaşıyanlar

Gelelim alttürlerin belirgin özlelikelerine..
1-salmo turutta macrostigma.

Görüldüğü gibi lekeler / benekler gövdenin her trafıan dagılmış vaziyettedir...
Yaşadıgı yerler.. kaz dagları,toroslar (batıdan doguya akdenizin yüksek yerleri)
Aras-çoruh-tortum-munzur-dicle çatak+karadeniz köprü çayı+torslarda başkonak +zindan deresi+aykırı çay+alara çay+boyları en fazla 30 cm olurlar
Yaşamları akarsularda geçer denize inmezler üreme zamanı suların üst taraflarına göç ederler..yukarı kısımlarada yumurta bırakırlar
--------------------------------------------------
2-Salmo trutta abanticus

Yaşadıgı yer abant gölü. Vücudun yan taraflarında kırmızı benekler yoktur..benke sayısı daha vafladır..boyları 30/50 cm arası olur vücut kaba+ burun küt+ zemin rengi sarımsı gelişi güzel dagılmış siyah benekler.bulunur
-------------------------------------------------
3-salmo trutta labrax /Deniz alası

Kırmızı lekelere vücutta az belirgin ve dagınık haldedir. Yanagında galsamada belirgin siyah bir leke mevcut. Macrostiğmadan ayırt edilecek yanı agız yapısı ve arka sırt yüzgecini farklı olması... boyları 1 metreyi bulur 25 kg a kadar ulşır. Üreme zamanı karadenize dökülen dereve nekirlere girip çakıllı yerlerde yumurta döker aynı türün göl versiyonu ise devamlı gölde yaşayıp orada ürer.Yaşadıgı yerler karadeniz+azak+çıldır gölü+sapanca+çoruh+tortum çayı+ikizdere rize+agrı balık lı göl+arhavi civarı

---------------------------------
4-salmo trutta caspius- Caspian Sea trout

Hazar (Caspian)denizi alası .. kafkaslarda .( gizil balig / kizil-balyk/ gazalala, ghezel ala) diye geçer…renk koyudur kırmızı benekler in yogunluge gövdenin(lateralin) alt tarafındadır..bizde Aras+kars+Ardhan civarında bulunur.

Bu mesaj en son " 16-02-2008 " tarihinde saat 18:14 itibariyle mufi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 02-03-2008, 20:22   #2
aykut_34_58
Oltacı

slm abi hataya düşmemek maksadıyla sana birşey sorcam alabalık avı hangi tarihler arasında yapılır beni bilgilendirirsen çok sevinirim belki sitede var bu cevap ama malisef bulamadım şididen teşekür
aykut_34_58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-03-2008, 20:27   #3
hakan25
Kaptan

akutcum hoşgeldin paylaşımlarını bekliyoruz birde form gereği isim yaş şehir ayarlarını yaparsan sana hitapta arkadaşlar zorlanmaz eminimki çok iyi bilgiler alacaksın sevgiler saygılar...
Eski 04-03-2008, 19:11   #4
sokrates
Oltacı

sokrates kullanıcısının avatarı

Alıntı:
aykut_34_58 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
slm abi hataya düşmemek maksadıyla sana birşey sorcam alabalık avı hangi tarihler arasında yapılır beni bilgilendirirsen çok sevinirim belki sitede var bu cevap ama malisef bulamadım şididen teşekür
Merhaba Aykut bey sorduğunuz sorunun cevabını vermek istedim.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
sokrates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-2008, 07:56   #5
sokrates
Oltacı

sokrates kullanıcısının avatarı

Birşey değil Muvaffak abi yardımcı olabildiysem ne mutlu. Saygılar.
sokrates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları