Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN)

DENİZ AVI (TEKNEDEN) Tekneyle yapılan tüm avlanma yöntemleri ile ilgili bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 17-06-2008, 17:18   #1
hasanova
Tayfa

hasanova kullanıcısının avatarı

Varsayılan Tekne İçin GPS Cihazı

Arkadaşlar, tekne için uygun fiyatlı, aynı zamanda ege kıyılarının haritası yüklü veya cd ile yanında gelen bildiğiniz ya da kullandığınız GPS cihazları var mı? Bayağı uzun zamandır bununla ilgili internette araştırıyorum, lakin cihazların yanında gelen yazılımlar konusunda pek net bilgiler yazmadıklarından cd içeriğinden harita olarak ne çıkacağından emin olamadığım için cesaret edipte bir GPS cihazı alamadım. Bu tip cihaz kullanan ya da bilgisi olan varsa tavsiye cihaz önerebilir misiniz? Fiyat olarakta 500 YTL baremini aşmayan bir cihaz olursa daha da makbule geçer. Şimdiden teşekkürler.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
hasanova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 19-06-2008, 09:26   #2
hasanova
Tayfa

Sanırım kimse GPS cihazı kullanmıyor

Eski 19-06-2008, 10:29   #3
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Merhaba Hasan Bey,daha önce de yazılanları size şöyle özetleyebilirim;

Haritalı bir navigasyon için üç seçeneğiniz var.

1) Navigasyon özelliği bulunan Sonar larla.Bugün revaçta olan modellerde illegal olarak haritayı yükleyebilme şansınız yoktur.Örneğin Garmin den alacağınız sonar modeline bağlı olarak iki farklı harita seçeneği sunuyor.Bunlardan birincisi sadece yeni modellere yüklenebilen Garmin “BlueChart g2 dir,fiyatı USA da $289.28 tabiki bu harita bizim Ege bölgesi için olanıdır,Data mini sd kart içindedir.
İkincisi ise eski modellere yüklenebilinen MapSource BlueChart Atlantic yine USA fiyatı ise $ 251.89 USD. Bu CD li versiyonu PC den de çalıştırmanız mümkündür.
Garmin GSPmap 420 S Sonar liste fiyatı :780 euro gibidir.C uzantılı sonarlar eski model kategorisindedir.

2) Harita yüklenebilen GPS lerle.Garmin in bu modellerinde yine BlueChart g2 geçerlidir.Magellan nın harita yüklenebilen GPS versiyonlarında ise cihaza aldığınız sd kartına internet üzerinden sd kartının serial nosunu vererek sadece bir bölge haritasını yüklemenize izin vermektedir,ancak neredeyse 4 aydır sitenin serverinde bir problem var bu yüzden maalesef yükleme yapılamıyor.Garmin nin yeni nesil chitsetli ürünlerden GSP map 60 Cx ya da CSx modellerin liste fiyatları ise 385 ve 445 euro gibidir.Bu arada son çıkan Colorado 300 ürünü ise bir tasarım harikası.Magellan köşesinde ise 650€,eXplorist XL 650€,civarındadır.Harita fiyatları Gramine göre daha uygundur.

3) Laptopla ,PC nize legal ya da illegal olarak yükleyebildiğiniz herhangi bir harita programını ile (çoğunda gerçek zamanlı navigasyon desteği vardır) dahili ya da harici küçük bir gps ile çalıştırmanız mümkündür.( bence fiyat ve performans bakımından yeni eee pc lerle mükemmel bir sonuç.Ekran Boyutu : 7",ayrıca istenildiğinde internete bağlanıp güncel hava vs.raporlara ulaşabilirsiniz.400 dolar civarda + mouse biçimimde bir tanede haberleşmeyi sağlayan gps almalınız,o da 30 dolar civarındaydı,tabi Garmin derseniz fiyatlar 2 kat artmaktadır.)
Fiyatlar kesin değildir,umarım aydınlatıcı olmuştur,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-06-2008, 11:45   #4
hasanova
Tayfa

Erol bey yazınız için çok teşekkürler. En son bahsettiğiniz mini laptop+gps alıcı çok mantıklı geldi bana da bu şekilde hiç düşünmemiştim. Teknedeki aküden çok yemesin diye el tipi bir cihaz düşünüyordum ama o tarz da bir laptop ve gps alıcı gayet mantıklı. Tekrar teşekkürler ilginize

Eski 26-06-2008, 22:06   #5
aybasan
Oltacı

aybasan kullanıcısının avatarı

Bence bu tip bir amaç için en uygun çözüm ucuzundan basit bir laptop ve bu laptopa GPS özelliğini kazandıracak olan bir GPS alıcısı..
Bu GPS alıcısı ortalama kibrit kutusu boyutlarında ve bluetooth ile laptopla haberleşiyor ve ona GPS özelliği kazandırıyor.Fiyatı yaklaşık100 ytl bu civarlara çeşitli sitelerden bulunabilir..
..Bu sistemin avantajı laptopa çok rahat bulabileceğiniz (ilegal yada legal tercih sizin) haritaları yükleyerek istediğiniz hertürlü haritaya yer bilgisine sahip olabilmeniz..Şahsen nette bütün haritaların kullanıma açılmış bir şekilde yani kırılmış olarak bulunduğunu biliyorum..Normalde harita kartuşları ile çeşitli haritalar yüklenebilen GPS cihazları hem baya pahalı hemde asıl olarak harita kartuşları orantısız bir şekilde pahalı..
Bence eniyi ve pratik ayrıca geliştirmeye açık çözüm laptop+GPS alıcısı kombinasyonu..

Bu mesaj en son " 14-03-2010 " tarihinde saat 20:40 itibariyle Taygun KOCABIYIK tarafından düzenlenmiştir....
aybasan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-06-2008, 22:21   #6
hasanova
Tayfa

Alıntı:
aybasan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bence bu tip bir amaç için en uygun çözüm ucuzundan basit bir laptop ve bu laptopa GPS özelliğini kazandıracak olan bir GPS alıcısı..
Bu GPS alıcısı ortalama kibrit kutusu boyutlarında ve bluetooth ile laptopla haberleşiyor ve ona GPS özelliği kazandırıyor.Fiyatı yaklaşık100 ytl bu civarlara çeşitli sitelerden bulunabilir..
..Bu sistemin avantajı laptopa çok rahat bulabileceğiniz (ilegal yada legal tercih sizin) haritaları yükleyerek istediğiniz hertürlü haritaya yer bilgisine sahip olabilmeniz..Şahsen nette bütün haritaların kullanıma açılmış bir şekilde yani crackli olarak bulunduğunu biliyorum..Normalde harita kartuşları ile çeşitli haritalar yüklenebilen GPS cihazları hem baya pahalı hemde asıl olarak harita kartuşları orantısız bir şekilde pahalı..
Bence eniyi ve pratik ayrıca geliştirmeye açık çözüm laptop+GPS alıcısı kombinasyonu..
Aydın kardeşim doğru diyorsun aslında, en güzeli latop ile çözüme kavuşturmak, lakin laptop var, gps cihazı alıcaz, ama teknede o koca laptopu koyacak yer pek yok Hal böyle olunca ufak laptop almak gerekir, bu da en az 400-500 ytl, birde dediğin gibi 100 ytl gps cihazı al, etti sana 500-600 ytl minimum fiyat. Onun yerine magellan marka bir el gps cihazı aldığım zaman işi 350 ytl ile kapatmış olduğum gibi yerdende kazanım sağlıyacağım. Magellanında haritaları internet ortamından yüklenebildiği için pek sorun teşkil edeceğini sanmıyorum açıkçası. O nedenle laptop işi mantıklı ancak angarya

Eski 27-06-2008, 21:04   #7
vilmus
Oltacı

vilmus kullanıcısının avatarı

GPS ile navigasyon olayında benim önerim biraz daha farklı olacak. Bence alacağın cihaz hem karayollarında hem denizde hem de arazide kullanılabilmelisin. Hali hazırda kullanmakta olduğum sistemden bahsediyorum.

İlk önce windows mobile işletim sistemli bir cep bilgisayarı aldım. Bu cep bilgisayarlarının entegre gps'li olanlarıda var. Ancak bu cihazlardaki gps antenleri yetersiz kaldığından çok fazla önermiyorum. Cep bilgisayarı dışında güneş enerjiside kullanılabilen bir bluetooth'lu gps cihazı aldım.

I-go My Way navigasyon yazılımı ile karayollarında navigasyon yaparak gitmek istediğim yere daha rahat ve ekonomik ulaşabilmekteyim. Ozi explorer programı ile Mapsend Bluenav Europe programından hazırladığım derinlik haritaları ile denizde navigasyon yapıyorum. Ayrıca Google eart'den indirdiğim resim dosyalarınıda kalibre ettikten sonra navigasyon yapma şansım var.

Zaten Zeytineli Körfezinini böyle keşfetmiştim. Toprak yollarda navigasyon yaparak çok ulaştım.

Bluetooth'lu bir gps cihazı ile Laptop'da navigasyon yapmak oldukça kolay. benim teknem Laptop kullanmak için çok müsait olmadığı için bana cep bilgisayarı kullanmak daha kullanışlı geliyor.

Ama size öncelikle şunu öneririm laptop veya cep bilgisayarında navigasyon yapmanın en büyük avantajı ise kullanabileceğiniz program alternetifinin oldukça çok olması. Bunu göz önünde bulundurun derim.

Bütün bunların dışında gerek navigasyon programları gerekse gps cihazı konusunda elimden gelen yardımı yapmaya hazırım.

Şimdilik hoşçakalın
Eski 27-06-2008, 22:33   #8
hasanova
Tayfa

Alakanızdan dolayı çok teşekkürler Mustafa bey. Sizin bulduğunuz çözüm tarzında bir çözümü bende düşünmüştüm zamanında. Bir süre kendime Windows Mobile yazılımlı bir telefon aradım. Ancak piyasadaki telefonlar benim kafamda ki bütçeyi oldukça geçmekte. O nedenle en son karar olarak ben 350 ytl ye Magellan Explorist 500LE modelini seçip bugün siparişimi verdim. Karayollarında daha önce Navturk kullandım 1 sene kadar ve karayollarında navigasyon cihazı bana pek uygun olmadığına karar verip sattım. Zaten çok fazla dolaştığım için hemen her yolu navigasyon cihazına bakmadan kendimin gittiğimi farkettim bir süre sonra O sebeple karayolu haritası içeriği benim aradığım bir durum değil. Ben sadece tekne ile bulunduğum bölgenin ve ballık avı yaptığım noktaları işaretleyebilmem, uzun yola düştüğümde de yolumu denizde şaşırmamam için gerekli bu nedenle arıyordum bir gps cihazı, tabi fiyat/performans ilişkiside önemliydi benim için. Yine de vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ediyorum Mustafa bey. Eğer elinizde magellan gps cihazınıza uyacak güzel haritalar mevcutsa bana gönderirseniz mail yolu ile sevinirim. Görüşmek üzre. Saygılar...

Eski 01-07-2008, 08:42   #9
Michelangelo
Çımacı

Michelangelo kullanıcısının avatarı

Abi bu gps denilen olay kaç para peki
Doğum Günü:1993

ANkaraLI BAlıkçı
Michelangelo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-07-2008, 08:51   #10
hasanova
Tayfa

İnanç kardeşim, GPS cihazları Türkiye dışından getirtilmiş şekilde alırsan, genellikle haritasız geliyor ve el altından ya da bir şekilde harita uydurarak kullanılabiliyor, en ucuz haritalı modeller 300 ila 500 YTL arasında seyrediyor. Türkiyeden haritalı model alayım dersen 600 ila 1000 YTL arasında seyrediyor en ucuz modelleri. Hoş ben daha yeni bir dışarıdan gelme cihaz aldım. Halen, yani 2 gündür harita uydurabilmek için cihaza çabalıyorum. Sabırlıysan, internet ve bilgisayar bilgin iyi ise, çevrende GPS cihazları konusunda deneyimli kişiler varsa, dışarıdan gelme bir model alıp haritayı bir şekilde uydurursun diye düşünülebilir. Ama bunların tam tersi ise o zaman Türkiye'den hazır haritalı modelleri öneririm. Ben şahsen 2 gündür geceli gündüzlü uğraşıyorum ve daha da uğraşmaya devam edicem gibi gözüküyor Saygılar.

Not: Ayrıca şu bilgiyi vereyim, ben Türkiye harita sağlayıcı bir firmadan harita bilgisi şahsen sordum, dışarıdan gelme bir makinem var dedim deniz haritası istiyorum dedim. Dışarıdan harita yüklü SD kartlar geldiğini söyledi ve bunların fiyatının 350 İngiliz Pound'u olduğunu beyan etti Kıssadan Hisse, eğer bir şekilde harita uyduramayacaksanız kesinlikle haritali Türkiye bayii cihazlarından alın. Yoksa astarı yüzünden pahalıya geliyor güzelim Türkiye'mde.

Not 2: Bu şirketin bahsettiği harita yüklü SD kartlar yurt dışında 150$ civarında satılmaktadır. Ülkemi çok seviyorum

Bu mesaj en son " 01-07-2008 " tarihinde saat 08:53 itibariyle hasanova tarafından düzenlenmiştir....
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları