Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN) > Sırtı-Seğirtme

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 25-12-2005, 18:18   #11
rüzgar2
Kaptan

rüzgar2 kullanıcısının avatarı

Erol neler yapmışsın.Bu yaz hiç İzmir planım yoktu ama gelmeyi düşünüyorum.Seko ne şanslısın be abi.Tabi gelince beni götürmezseniz siz uzaklaşana kadar sizi karadan izler iç geçiririm.Süper teşkilat süper bilgiler .Yok yok bu işe el atmam lazım.Tek kötü yanı Amasya da olmam..Olsun.Bir tarafaımız Samsunlu..Abi azım açık kaldı ne yazacağımı şaşırdım.Açıksası

Bu mesaj en son " 20-10-2007 " tarihinde saat 23:05 itibariyle rüzgar2 tarafından düzenlenmiştir....
rüzgar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 25-12-2005, 20:47   #12
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Selamlar,
Fotoğrafta gördüğünüz downrigger, tamamen demontaj olup kutunun içine girebiliyor.Güç kaynağı olarakta bilgisayarların güç kaynaklarındaki kuru akülerden faydalanılabilinir(küçük ve de taşıma kolaylığı bakımından).Malzeme olarak,ana kaide krom malzemeden,kamış ve ağırlık tutucuları alüminyum fiktif malzemeden, dişli ve merdane kısımları ise derlinden (teflon) yapılmıştır.En çok sıkıntısını çektiğim hareket aksamında gücü verecek motor oldu.Hem düşük amper çekecek,hemde aşağı-yukarı,hızlı-yavaş hareketi kabiliyeti olması gerekiyordu.Piyasada bulunabileceklerin arasında aslında tek alternatif olan, arabaların silgeç motorunu kullandım.Hem düşük amper çekiyor,ki bu pil ömrünü arttırıyordu,hemde tüm hareket olanaklarını gerçekleştiriyordu.
Bu Downrigger ile,sadece troll çekmekle kalmayıp,aynı zamanda da derin sularda (100-150-200 metrelerde ) ister klasik dip oltalı,ister çok iğneli avı da gerçekleştirmek mümkündür,zira 150 metrelere çıkrıkla bile olsa,at-çek işlemleri oldukça zaman kaybettirdiği gibi oldukçada yorucu oluyordu,hele hele 2-3 Kilogram ağırlık kullanıldığında.
Bana bu aletin maliyeti yaklaşık 150 dolara çıktı,oysa muadilleri 700 dolların çok üstünde bir fiyatla satılıyor.
Not:Trolling yaparken orjinal klipsleri satın almadan önce paket lastiği,mandal ve buna benzer düzenekler kullanmıştım (onlarda iş görüyordu netekim,ama işi genede şansa bırakmamak lazımdı),sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-12-2005, 20:50   #13
rüzgar2
Kaptan

rüzgar2 kullanıcısının avatarı

Alıntı:
rüzgar2 tafarından gönderildi
Erol neler yapmışsın.Bu yaz hiç İzmir planım yoktu ama gelmeyi düşünüyorum.Seko ne şanslısın be abi.Tabi gelince beni götürmezseniz siz uzaklaşana kadar sizi karadan izler iç geçiririm.Süper teşkilat süper bilgiler .Yok yok bu işe el atmam lazım.Tek kötü yanı Amasya da olmam..Olsun.Bir tarafaımız Samsunlu..Abi azım açık kaldı ne yazacağımı şaşırdım.Açıksası
Tamam Erol gelmeyiz.Ne yapalım karadan ava devam....Samsun derelerinde kefale devam.....
rüzgar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-07-2006, 17:42   #14
Deep Blue
Oltacı

Alıntı:
levrek tafarından gönderildi
Selamlar,
Sami Beyin,yukarıda yayınlamış olduğu sayın Nasuhi Albulak'ın yazına ilaveten şunları ekleyebilirim;

Suni yemimizi dalma kabiliyetinden daha derine indirebilmek için ağırlık kullanmamız gerekmektedir. Ağırlığımız seyir hızında en fazla 30 derecelik bir açı ile açılmalıdır,ÇÜNKÜ açı büyüdükçe salınması gereken misina metreside artacaktır. İskandil ne kadar ağırsa misina-halat-çelik tel, de o kadar dik (apiko) duracak, böylelikle derinlik daha hassas tespit edilebilir.Ayrıca sürtünmeyi en aza indirgemek için mümkün olduğu kadar ince ve su tutmayan bir malzeme her zaman daha verimli olur.
Troll Bedenlerinin uzunluğu balığa veya av sahasına göre 2-6 metreden 10-30 metreye kadar olabilir.Ancak genelde 4 kulacıyı pek geçmemelidir. Bir tekneye istenirse birden fazla derinlik kontrollu seğirtme aleti monte edilebilir.İp yerine ince çelik halat tercih edilmelidir ki zaten yeni modellerin hemen hemen hepsinde çelik halat vardır. 30-40 metrelerde sürütme yapmak söz konusu ise elektrikli modeller kullanım kolaylığı getirir.

-Yüzey sırtıda en çok 6 metre derinlik için 50 >metre salınması,
-Derin sırtıda 6 metre sonrası derinlik için 30 metre salınması.

DERİNLİK Kurşun Bedenin Tekneye Göre Yaptığı Açı Kalama mesafesi
3 metre 16 derece 3,13 metre
3 metre 20 derece 3,23 metre
3 metre 30 derece 3,5 metre
3 metre 40 derece 3,96 metre

NOTLAR:
Önemli:Kıyıya yakın yerlede çekilecek olan Trollingle yapılacak olan sırtıda yapay yemin yüzer olmasına dikkat etmek gerekir,çünkü zaten derinlik kontrol altında olduğu için dalan tiplerin dibe takılma olasılığı vardır.Ayrıca aynı bedende birden fazla yapay yemin kullanılacağı bir düzenekte aynı cins yapay balığının kullanılması gerekmektedir,çünkü hareket farklılıkları birbirinin yüzme şeklini bozacaktır.Yüzen cins yemler mümkün olduğu kadar zemine yakın seyir etmelidir ki taş oyuklarında veya yuvalarında dinlenen balıkların dikkatini çeksin.Eğer zemin banko şeklinde ise yerden 1 metre yükseklik idealdir,ancak zemin farklılık gösteriyorsa kurşunun dibe( yosun-topuk vs.)takılmasını engellemek amacıyla yükseklik arttırılması gerekmektedir,bu da önceden eğer varsa bir fishfinder ile kesif yaparak sırtı bölgesinin taranması ile ortaya çıkacaktır.

Tekne hızı genelikle yapay yemin doğru yüzme hızıdır.Bunu anlamak için misinayı elimizde tuttuğumuzda gelen titreşimleri denetlememiz yeterli olacaktır.Yemlerin boyu ve cinsi değiştikçe hızı ve hareket şekilleri de değişecektir.Genellikle sürtme hızı 2-8 knot arasındadır.Balık yakalanınca genellikle dibe doğru veya su yüzeyine doğru fişekleme yapacağı için onu yormak gerekir,bunun için de misinayı boşaldıkça sarmayı,zorladıkça da boşalmak gerekir,bu işlem sırasında misinanın gerginliğini daima korumak gerekir.Motor balığın tipine göre ya boşa alınır ya da hızlı balığın çekme yönüne doğru rölanti hızla eşlik edilir,bir yandanda misina dolanmaya devam edilir.Bir süre sonra balığın kursağı şişeceğinden dolayı onu yakalamak kolaylaşacaktır.Eğer yakalanan balık büyük ise ve başa çıkılacak gibi değilse hemen misinanın mevcut yerine bir şamandıra takıp salmaya devam edilir,böylelikle balık şamandıra ile boğuşup yoruluncaya kadar şamandıranın takibine başlanır.

Önemli:Yakalanan balık büyük bir kuvvetle misinaya asılacağı için makarada gerekli frenleme ayarlarını düzenlemek için misinayı ilk denize indirdiğimiz zaman elimizle bedenden asılarak çekme kuvvetini ayarlayabiliriz.Sinağrit Diplemeye çalışır ve kovuklara vs.yerlere kaçmaya çalışacaktır.Bu yüzden kafasını daima misina yönünde tutmak gerekir.Balık kafa atmaya başlarsa bilin ki çekme yönü doğrudur ve bir süre sonra teslim olacaktır.Tekneye almadan kafası mutlaka su dışında tutulması gerekir,çünkü hava kesesi şişince balık kaçsa bile bir süere sonra tekra su yüzeyine çıkar.Martılar takip edilir.
Balıklar genellikle akıntılara karşı yüzerler,bu yüzden avlanılacak yerlerde orta ve dip akıntıları gözlemlemek gerekir.Deniz üstündeki rüzgar yönü ile akıntı yönleri aynı olmayabilir.Eğer zıt yönde iseler dalga boyu normalden daha büyük olur ki bu da sırtı çekmemizi biraz zorlaştıracaktır.Eğer Dip akıntıları takip edilirse av daha verimli olur.Kış aylarında veya suyun soğuk olduğu dönemlerde su daha çok oksijen bulunur,bu yüzden yüzey-orta su sırtı için yapay yemi daha derinlere indirmek gerekir. Eğer karanlıkta Sırtı çekilecek ise geçilen yerleri bir daha taramak veya taramamak için ağırlıklı beyaza boyanmış veya içi strefor doldurulmuş pet şişeleri suya bırakılır.Böylelikle rotalar düzenlenmiş olur.Ay ışığında genellikle ışığın aydınlattığı keşimlerde küçük balık kümeleri oluşur,bu da büyük avcı balıkların yüze çıkması demektir.Bu yüzden Ay ışığının içine doğru sırtı çekilir.Yazın ise bu durum tersinedir,küçük balıklar gölgelik yerler arar,örneğin kıyıdakı dik dağların yarattığı gölgelikler.

Aşağıda,seyyar kullanımı kolay olsun diye 22 inçlik bir çantaya sonarla birlikte kullanılmak üzere, kendi imalatım olan ve kullandığım Downrigger in fotoğrafı vardır,kullanımı hakkında bilgi isteyenler varsa bana yazsınlar lütfen,sevgilerimle
Merhaba Levrek..sizinle daha önce downrigger konusunda yazıştık mı ? ?
Fethiyeden yazıyordum o sıralar..
Selamlar
Eski 28-07-2006, 09:21   #15
levrek
Kurucu Üye

Selam Can,inanki hatırlayamıyorum,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
Eski 28-07-2006, 09:41   #16
Deep Blue
Oltacı

Neyse çok önemli değil ama hatırladığım, sizin el yapımı downrigger'i daha önce bana bir şekilde izmirden yazıştığım birinden gelmesi..
Ben canon'un digitroll (bottom control) modelini kullanıyorum.
bu arada sitenize yeni katıldım.
Selamlar
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg dsc00293ty8.jpg (57,6 KB, 208 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 28-07-2006 " tarihinde saat 14:52 itibariyle Deep Blue tarafından düzenlenmiştir.... Neden: resim ekleme
Deep Blue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-2006, 20:57   #17
Rauf
Guest

erol bey ben alanyada derin su mercanı (kocagöz veya mandagöz) denilen balığın avını yapıyorum kendi yaptığım el cıkrığı ile avı sürdürüyorum avlandığım derinlik 180-225 metrelerde teknem fiber 4.5 mt bu senin imalatın bende calışabilirmi ben kendim tornacıyı daha doğrusu tornacıydım emekliyim o bakımdan teknik olarak yazıcaklarınızı anlayabilirim.benim cıkrığın resmini mesajların cevap bölümüne ekliyecektim resim kalitesi yüksek olduğu icin yüleyemedim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-2006, 22:59   #18
levrek
Kurucu Üye

Merhaba Rauf Bey,
200 metre gibi derinliklerde dip avcılığı yapmak gerçekten yorucudur.Anladığım kadarıyla el çıkrığınızın kolu bire bir dönüyor yani makaranın çapı kadar bir tur misina sarıyor.Şayet el çıkrığınıza 1 re 4 gibi bir dişli grubu ekleyebilirseniz, yorulmanız da o oranda azalacaktır.Fotoğraf da görünen ilk imalat çıkrıkta kullandığım silgeç motoru yerli imalattı,çekeri 6 Kg.kadardı,farkını yabancı model bir araçın silgeç motoru elime geçince anladım,10 Kg ma kadar rahatlıkla çekebilmişti.Bu arada elime geçen 3. motorda, ki bu bir yan cam motoru idi, performansının daha da güçlü olduğunu gördüm.Sonuç olarak az amper çeken bu tip motorlarda yabancı model araçların yan cam motorlarını kullanmak en iyi çözüm diyebilirim.
Gövdeye gelince crom malzeme kullanmakta fayda var,çünkü malüm korozyon meselesi.Dişli grubunu ve makarayayı derlin malzemeden işlemek daha uygundur,çünkü hem sert oluşu ve kolay işlenebilirliği bakımından hemde paslanma derdi olmadığından ideal bir malzeme olarak karşımıza çıkıyor.
Şimdi asıl meseleye gelince, bu düzeneğin tekneye montaj kısmı düzgün bir şekilde yapılmalıdır.Şayet sabit ise sorun yok,ama seyyar olacaksa,ikinci imalat çıkrıktaki fotoğraflardan görebileceğiniz gibi,malzemeyi biraz etli seçmekte fayda var derim,ayrıca teknenin neresine takılıp sökülecek ise orayı da kuvvetlendirmek gerekir.Trolling de genelde 3-8 Kg.arası bir ağırlık kullanılırım,buna birde teknenin hızına bağlı olarak sudaki kurşunun direnci eklenince, kullanılacak malzeme kendisini zaten belli edecektir.
Ama dip avcılığında ise,takımın suda hızlı inmesi için zannedersen 1-3 Kg gibi ağırlıklar yeterli olacaktır.Bu da malzeme seçiminde bir kısas oluşturur zannedersem.Şayet dip avcılığında kullanılan beden, makaradan çıktıktan sonra mevcut ucunda makarası bulunan uzatma borusundan geçiyor ise burada bir değişiklik yapmak faydalı olacaktır.Mevcut Ana uzatma borusunun hemen yanına monte edebileceğiniz ve takacağınız ağırlığı dengeleyecek olan uzunluğu 1 metre gibi ( malzemesi alü,karbon vs.önemli değil ) bir kamışa parçasına ihtiyaçınız var demektir.Yalnız bu kamışın uç kısmına halka yerine bir kanca takmalısınız.Bunun nedenine gelince,ana uzatma borusu esnek olmadığından dolayı balık vuruşlarını algılamak imkansızdır,bu yüzden makaradan gelen bedeni ilave edeceğiniz 2. bir esnek uzatma borusu ile ( kg.bağlı olarak ) örneğin bir karbon kamış parçasının kancasından geçirerek dibe bırakın.Balık vuruşları bu kamışta kendisini hemen belli edecektir,şayet yakalandığında da ufak bir el yordamı ile beden misinasını esnek kamıştan ana uzatma borusunun kancasına geçirin, böylece misina aşağıdan gelecek olan ağırlığa karşı dirençli bir malzemeye geçmiş olur.
Şayet bedende misina kullanıyor iseniz bunun yerine piyasada dacron diye tabir edilen örgü misina ya da ip kullanmanızı tavsiye edebilirim.Bu dacronların muadil misina çaplarına göre çekerleri oldukça yüksektir.
Yukarıda anlatmaya çalıştığım çıkrık mekanizması elbette sizin işinizi rahatlıkla görecektir,ayrıca yapmış olduğunuz çıkrığınızın da fotoğraflarını merakla bekliyoruz.Çıkrığı tarif etmek imal etmekten daha zor,şayet anlatamadığım bir konu var ise yazın lütfen,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Eski 21-09-2006, 23:03   #19
levrek
Kurucu Üye

Sevgili Can,bu arada sende durumlar nasıl ? hareket başladı mı sizin oralarda?

Erol ERDOĞAN 1966

Eski 22-09-2006, 12:34   #20
Rauf
Guest

erol bey evvela bu konudaki mesajım cevap vrdiğiniz icin cok teşekkür ederim anlatımınız ne kadar acık olsada düzeneği yakından görmediğim icin benim icin bu aleti meydana getirmek zor.böyle bir düzeneği sizden istesem böyle bir olanak varmı? maliyet ve giderlerinizi karşılamak kaydıyla böyle bir şanssım varmı.benim cıkrıkta dediğiniz ipi kullanıyorum hemde bayağı cekeri fazla olanını 59 kl cekeri var ağırlık olarak 500gr kurşun kullanıyorum 200 metreye inmesi 3 dakikayı buluyor tabi akıntı veya rüzgar durumuna göre kalamada verince 200 metre derinliğe 250 mt ip bırakıyorum. cıkrık bir dönüşte 900 cm sarıyor saldığım kösteği tekrar sarmak balıkta olduyğunu var sayarsak 3-4 dakikayı buluyor.cıkrığın resmini (ımageShack) ile eklemeye calışıyorum ama resim yüksekkaliteli olduğu icin olmuyor deniyeceğim selam eder işlerinizde başarı diler balıkcılık sporunda bol şans dilerim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları