Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Kamışlarla İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 15-09-2006, 13:36   #1
erhan
Tayfa

erhan kullanıcısının avatarı

Varsayılan Kamışla Fırlatma Teknikleri

Arkadaşlar yeni bir kamış kullanıcısı olarak oltayı en uzağa nasıl atabilirim diye araştırdım (halen el kasnağa sarılı oltayı kamıştan daha ileri atıyorum ). [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] adresinden alınmış bir yazıyı çevirmeye çalıştım. Benim gibi yeni kullanıcılara faydası olabilir.
Bu teknikle kamışa 270 derece civarında bir açı vererek santrifüj kuvvetiyle kamışın uzak mesafelere nasıl atılabileceği anlatılmış. Tekniği yazan Bob D’Amico santrifüj kuvvetin kamışla olta fırlatmada anahtar olduğunu ve uzak mesafelere ulaşabilmek için çok özel donanımlara gerek duyulmadığını belirtmiş. Aşağıda anlatılanların tümünde sağ elini kullananlar baz alınmıştır.

1- Yüzünüz suya bakacak şekilde durun. Sol ayağınızı öne doğru alın ve ağırlığınızı sağ ayağınıza vererek arkaya doğru yaslanın
2- Sonra ayaklarınız sabit kalacak şekilde vücudunuzun üst kısmını kalçalarınızı döndürerek sağa doğru çevirin. Şimdi ilk pozisyona göre 180 derecelik bir açıyla vucudunuz yana bakıyor.
3- Kamışınızı arkaya saat 3:00 pozisyonuna getirerek kurşunu yere oturtun. Kamış ise saat 1:00 pozisyonunda olmalıdır. Bu suya bakan pozisyonunuza göre yaklaşık 200 derecelik bir açıya denk gelir.
4- Kamışı sol kolunuz sağdan daha yukarıda kalacak şekilde ve ucu aşağıya bakacak şekilde tutun.Doğal olarak sağ kolunuz daha altta ve düz kalacaktır.
5- Kurşun yerde ve misinina gergin olarak atışa hazırlanın. Vücudunuzu kalçalardan çevirerek atışa başlayın.Vücudunuz dönerken kollarınız ve kamış arkada kalacak şekilde öne doğru çekilirler. Daha sonra kollarınız yukarıya doğru kalkarak yumuşak bir yukarı yay şekli çizecektir.
6- Vücudunuz suya doğru döndüğünde vücut ağırlığınız ön tarafa sol ayağınıza kaymalıdır. Sol kolunuzu aşaıya göğsünüze doğru çekin. Sağ kolunuzu iktirerek kamışa ilave bir güç verin ve misinayı bırakın.
7- Kamışınızın ucunu yüksekte sabit tutarak atış hedefinize doğru bakın.
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg Casting.jpg (27,8 KB, 460 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 15-09-2006 " tarihinde saat 13:54 itibariyle erhan tarafından düzenlenmiştir....
erhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 15-09-2006, 13:54   #2
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Ellerine sağlık usta güzel bilgiler eminim herkes kendine göre içinden bir şeyler alacaktır. Tekrar teşekkürler. RASTGELSİN.
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-2006, 14:06   #3
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Erhan abi teşekkürler güzel teknik bende kamışla fazla ileri atamıyorum zamanla alışıcaz sanırım

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-2006, 14:51   #4
Güven ÖZYELDAN
Guest

erhan abi sen kamış olayına fena adapte oldun valla hadi hayırlısı bakalım ...saygılar..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-2006, 15:16   #5
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Şu teknikleri bir uygulayabilsem neler yapacağım da şimdilik en çok 30-35 m atıp idare ediyoruz bakalım...

Teşekkürler, elinize sağlık...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-09-2006, 15:22   #6
erhan
Tayfa

erhan kullanıcısının avatarı

Güven beni sizler zehirlediniz valla ben ne güzel mutluydum eskli oltalarımla

Saygılar
Eski 08-11-2006, 08:46   #7
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Kamış fırlatma...

Bana özelden bir arkadaşımız yeni bir kamış aldığını ve elindeki mevcut makaranında iyi durumda olduğunu ve yeni aldığı kamışa monte ettiğini ve kamışı istediği mesafeye atamadığı için fikir beyan etmemi istemiş.Bende konuyu buraya taşıyarak ilgili arkadaşımın daha güzel bilgi edinmesini düşünüyorum.
Balığa yeni başlayan veya kamış olayına yeni başlayan bir arkadaşımız için başdan hakikaten kamış kullanmak biraz zor gibi gelebilir.Aslında alışıldığında kamış gerçekten güzel bir olay.Çünkü sert zeminlerde ve taşlık zeminlerde el oltasını attıkdan sonra kopartmadan geri çekmek pek maharet ister.ve, çoğu zaman da kopar.Ama kamış da bu olayı yaşamazsınız.Kurşunu yerinden kaldırdığınızda; Kamışın ucunu hemen havaya dikip seri şekilde sarmaya başlayınca kurşun ve iğneler yerden, zeminden yüksekten geldiği için takılmadan gelir.Bir de şunu belirtmeden edemem,eğer kamışlı takım takılmış ise asla sert hareketlerle takıldığı yerden çıkakartmaya çalışmayalım.Böyle yapıldığında esnek kargıların dahi çatır diye kırıldığını görmüşsünüzdür.Bu durumda kamışı yere paralel olarak tutup geri geri gidersek,takım eğer ota takılmış ise yavaş yavaş söküldüğünü ve yerinden oynadığını hisseder isek hemen kamışın ucunu yukarıya kaldırıp makarayı sarmalıyız.Eğer hiç kıpırdamıyorsa,geri geri gitmeye devam edelim ki kopsun.ve yeni takım bağlayabilelim.
Ben kıyıda kamış kullanırken genelde 50-60 gr kurşun kullandığımdan makaramdaki misina genelde 0.40 olur.Yani makaradaki misina ile kurşun da uyumlu olmalıdır.Makaraya 0.25 misina sararsanız sakın olaki 60 gr'lık bir kurşun kullanmaya kalkmayın.Misina kopup size veya etrafınızdaki kişilere zarar verebilir.Ayıca, kamışda nasıl bir takım kullanırsanız bilemem ama mutlaka takımı kamışdan gelen ana bedene fırdöndü ile bağlayın.Ve Takımı toplarken veya fırlatmak için hazırlık yaparken, ASLA fırdöndüyü kamışın son çubuğunun halkasından içeriye girmesin.Fırlatmaya kalktığınızda kamış içinde kalan fırdöndü takılırsa bir sakatlık çıkabilir.
Ben elimden geldiği kadar kamış ile ilgili teorik bilgiler vermeye çalışdım.Ama kamışı kullancak bir kişi mutlaka bu işi bilen bir kişinin yanında ve gözetiminde denemek zorundadır.Ve ilk atışlarında mutlaka ve mutlaka tehna bir yerde tekrar tekrar deneme yapmalıdır.İleriye ve daha ileriye fırlatma olayı veya tam istediği yere takımı fırlatma olayı zamanla kazanılacak bir deneyimdir.Yeni başlayan arkadaşların mutlaka kalabalık olarak avlanılan bölgelerden uzak durmasında fayda vardır.Çünkü balığın oynadığı bir yerde kamışı attığınızda diğer bir arkadaşın takımının üstüne atarsanız,artık siz düşünün çıkacak tantanayı. Yani sözün özü ben teorik bilgileri anlattım.Pratikde başka kişileri izleyip deneyim kazanmak lazım diyorum en son olarak.........(Bir çözümde şu bu durumda olan arkadaşlar ile onların yakın semtlerinde oturan site arkadaşlarımız ile birlikte balık organizasyonları yapılmalı ve herkez acizane birbirinden bir şeyler öğrenebilmelidir.)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-2006, 10:10   #8
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

İshak Abi güzel bilgiler için teşekkürler, yalnız ben bir noktaya takıldım. Takılma durumunda kamışı yere paralel tutup takımı çektiğimizde makineye fazla yük binmez mi? Bu durumda kalama da kapalı olacağından makineye zarar veririz gibi geliyor bana. Ben böyle durumlarda misinayı elime alıp asılmayı tercih ediyorum. Ele koruyucu birşey sarmak gerek yalnız, kopma durumunda yaralanma söz konusu olabiliyor...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-2006, 12:01   #9
aganta borina borinata
Guest

bu konuda mert haklı...kamış konusunda pek uzman sayılmam sürekli kamışla avlanan arkadaşlar eminim çok daha deneyimlidir...o yüzden kamış kullanımı konusunda pratik vermeyi pek tercih etmiyorum...

ama ek olarak: diyelim ki oltanız takıldı, misinaya yava yavaş yüklenerek çıkarmayı deneyiniz...eğer misina uzak biyerlere takılmışsa sorun yok ama yakına takılmışsa; çok hafif hareketlerle çıkarmaya çalışmak gerekir...eğer çıkmıyorsa çekip kopararak değil misinayı keserek kurtulun durumdan...zira takım takıldığı yerden fırlayarak zarar verebilir...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-2006, 12:32   #10
sbasaran
Guest

takılma olayına ben de bir şeyler ekleyeyim.
eğer takımınız takıldıysa koparırcasına çekmek yerine tatlı sert çekerek iğnenizin açılacağını veya takılmış olan cismin yerinden kurtularak size geleceğini göreceksiniz. eğer misinanızın gücünden daha mukavemetli bir cisim ise o zaman olan olacaktır.
bu işlemi yaparken kamış-makine yerine el ile çekmenizi öneririm.
RASTGELSİN.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları