Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN

DENİZ AVI KARADAN Denizde olta ile balık avı hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 16-08-2009, 13:08   #1
trrudeboy
Oltacı

Varsayılan İstanbul'da balık tutmak(Yeni başlayacağım)

Herkese merhabalar,

Ben İstanbul'da yaşıyorum.Balık tutma konusunda 0 tecrübem var fakat ilgiliyim ve başlamak istiyorum artık boş zamanlarımı güzel geçirmek için.
İstavrit, izmarit veya kefal tutmayı düşünüyorum.Bu balıklar için nasıl oltalar kullanmalıyım?Misina türü, iğnesi, çaparisi, kurşunu gibi ve de bağlama şekli.
Ayrıca yeni başlayan biri için hesaplı ve iş görür bir kamış ve makara önerebilir misiniz?
Ve de İstanbul'da nerelerde tutabilirim balık?Avrupa yakasındayım ama Anadolu'da çok uzak olmayan yerlere de gidebilirim.

Şimdiden teşekkürler, hepinize rastgele.
trrudeboy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 16-08-2009, 14:48   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

İstanbulu bilen orda avlanan varsa elbet daha faydalı yardımı dokunacaktır size fakat.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] şu konu yeni sayılır ordan bakın bir kaç tüyo var Nuri ustamızdan. İğne, kurşun, misina vs. avın niteliğine göre değişir ben biraz kamış ve makinalar hakkında yardımcı olmaya çalışayım.

Kamış ve makinalar çok çeşitli. Keseye göre belirli fiyat aralığından hoşunuza gideni alın derim. (kullandığım 2-3 makina hakkında bilgi vereyim) Geçtiğimiz günlerde orta karar fazla pahallı olmayan bir makina arayışına girdim. 30 TL civarı okuma impact IM-65 bir makina aldım tek problemi çok ağır 500 gr üzeri bir ağırlığı var fakat çok memnun kaldım. Arkadaşımada aldık aynısından. Çapari atacaksanız kolunuzu ağrıtır eziyete döndürür avı. Fakat yemli takım kullanacaksanız ve ileri atma gibi bir amacınız varsa uygundur. Kafa yapısı uzak atışlar için uygun şekilde.

Birde okuma razor 65 modelini baharda almıştım. onunda fiyatı 30 lira civarları olması gerekiyor. Daha hafif ve dayanıklı bir makina ben malzemelerime pek bakmıyorum tepe tepe döve döve kullanıyorum hala gayet iyi şekilde duruyor. Şöyle tuzunu akıtıp wd40 ile silsem birde yağlasam yeni gibi olacak.

Geçtiğimiz dönemlerde kullanıp memnun kaldığım bir kaç makina daha var. Alba rr 60 modeli (gerçekten çok taş gibi bir makina) ve alba delta 60 modelinden memnun kaldım. Elbette bunlar orta karar bile denemeyecek makina modelleri fakat fiyat/kalite oranına göre değerlendirme yaptığım için iyi diyorum.

Kamış alırkende kullanacağınız kurşun ağırlığına göre seçim yapmanız gerekiyor. Yani kamışın atarı önem kazanıyor. Tabii yine bütçe aralığı belirlenip o aralıktaki ürünlerden bir tane seçilmeli.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-2009, 15:28   #3
trrudeboy
Oltacı

Bilgiler çok yararlı oldu, teşekkürler.

Ben de işte 50-60 Tl'ye olta takımıyla çapariyle istavrit tutmak istiyorum başlangıç olarak.
O yüzden impact IM-65 olmaz gibi.Ama şu Alba RR 60 ve Delta 60 çok hoşuma gitti.Büyük ihtimalle ikisinden birini alırım.

Nuri usta 100 gr kurşun demiş ona göre de bir kamış bulmaya çalışacağım.
trrudeboy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-08-2009, 15:43   #4
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

O zaman Albanın rr 60 modelini öneririm.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları