Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > TATLI SU AVI

TATLI SU AVI Tatlı sularda olta ile yapılan avlar hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 11-03-2008, 16:16   #31
balıkcı omer
Tayfa

ozaman ekmeğe bile vurur yiyecek birşey bulamayınca garibim ne yapsın mısırla idare ediyor ara sıra birazda sizler onları yemleyin bari hep biz yemeyelim onları.

ÖMER FARUK EREKMEKCİ 1960/SAMSUN
BALIKCILARIN EFENDİSİ

(AYIPSIZ DOST ARAYAN DOSTSUZ KALIR)
(MEVLANA)
balıkcı omer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 11-03-2008, 16:18   #32
C@feran
Çımacı

C@feran kullanıcısının avatarı

Alıntı:
balıkcı omer tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
mantarlı oltada mutlaka stoper kullan 2,numara ortadan delikli kurşun,kurşun ağırlığını kaldırabilecek mantar gerçi sen bilirsin ama ben yazayım dedim.
Evet abi biliyorum.Gezer şamandralı kullanıyoruz

Bir insanı doyurmak istiyorsanız, ona hergün bir balık vermeyin.. ona balık tutmasını öğretin!!!
C@feran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-03-2008, 20:19   #33
balıkcı omer
Tayfa

sen bu işi biliyorsun cafer altdaki slogan yazınıda çok beğendim bende aynını düşünüyorum tebrik ederim sağlıcakla kal.

BALIKCILARIN EFENDİSİ

(MEVLANA)
Eski 12-03-2008, 00:40   #34
oralatak
Oltacı

Merhaba Ömer Ağabey,

Sevgili Muvaffak Ağabey'in anladığı şekilde ifade etmek istemiştim. Biraz kapalı bir söylem oldu sanırım, özür dilerim.

Bu Avlak ve paylaşma ve sonrasında orasının karışması konusunda bir kaç tecrübem var. Tatlısuda daha belirgin ama Deniz avında da Kerterizinize vardığınızda başka birilerini TAM DA orada bulmak biraz hayal kırıklığı yaratabiliyor elbette. Amatör ilke ve kuralları ile avlananlar bir yana, bir tarihte Denizde şöyle bir şey başımıza geldi; Denizde, Tekne ile, Alaplı'da çinekop çaparisi yapıyorduk. Hamsi sürüsünü kovalayan çinekoplar, teknemizin hemen 10 metre önüne kadar Hamsileri sürmüşler, biz de çaparilerle üçer beşer çinekopları tutmaya başlamıştık ki, birden; önce bir, sonra iki derken yedi sekiz devasa Gırgır teknesi teknemizin etrafını sardı. Nereden nasıl geldiler farketmedik bile Biz gidelim de orayı sarıp balığın canına okusunlar diye fırdöndüler etrafta, hafif rüzgar çıkıp, yeterli balığı almış da olduğumuzdan, ava son verdik, biz kıyıya beş yüz metre mesafedeydik, toplandık döndük. O tekneler orayı çevirdiler, devamına bakmadım bile...

Şimdi...Bir de tatlı su anısı: Beykoz ilçe sınırları içinde küçük bir gölete gidiyoruz bir kaç zamandır (geçen yaz sonu) Köylüsü, şehirlisi, oradalar...Sular yüksekken (Mayıs gibi) yürüyerek ulaşılamayacak yerler, Ağustos Sonu Eylül gibi suların çekilmesi ile birlikte ulaşılabilir hale gelince, seyreyleyin akını...Tuttukları nedir? Gümüş ya da İnci balığı gibi 10-12 cm'lik balıklar...Bir de sazancılar var ama aslan yattığı yerden belli oluyor, avlağı terk ederken, geride o kadar çöp bırakıyorlar ki, bana köpeklerin ağaçları sidikleriyle işaretlemesini anımsatıyorlar...

Konuyu dağıttı isem özür dilerim.

"Avlak" eğer 2000 metreden yüksekte ise, karayolu ile ulaşım çetrefil ise, yakında köy möy yok ise, vs. belki saklanabilir...Ama yurdum insanı Sakarya'dan Samsun'a kamyonetle balığa gidiyorsa, "Saklıyorum" diyen, neyi kimden saklıyor, diye durup bir düşünüyorum...

Yapı itibariyle, gizli ve saklı olana karşı muhalif bir tavrım var. BU olayda avlak dediğiniz eğer ÖZEL AVLAK ise, yani Hazineye değil de Kişilere ait ise, saklanabilir. Yoksa, vatandaşın vatandaştan avlak saklamasını garipsiyorum (ama elbette saygı duyarım, kimse nerede avlandığını açıklamaya zorlanamaz)

Hafta sonu Saroz Körfezi Kuzey Doğu ucunda sahilden olta attım. Yolu biraz kötü stabilize idi. Geceledik. İkişer mığrı geldi, suya iade ettik. Sabah bizim olta attığımız küçücük koyun solundan iki zıpkıncı (elbise ve diğer takımlarıyla pek şıktılar ) hemen bizim arabanın yanından da bir başka zıpkıncı suya girdiler, yarım saat sonra da bir amca geldi, sahildeki kayığını suya indirdi, olta attığımız hizada kıyıdan yüz elli metre ileride akşamdan serdiği ağını topladı, şu jel oralara da gelmiş, ağı yatırmış, balık derinde , hiç bir şey çıkmamış ağdan...

Zıpkıncı da çıktı amca ile beraber ve "kılçık yoktu" dedi. Boştu elleri...

Bilirsiniz belki, Zıpkıncılar avlak demez de pek, "mera" derler...ve gizlerler, söylemezler avlandıkları meraları...

Kılçık çıkmayan meralarını gizleyen Zıpkıncılar, İsrail sazanı çıkan avlaklarını gizleyen tatlısucular, kerterizlerini gizleyen Marine avcıları...

Bakın, Bundan 93 yıl önce Karekin Efendi Deveciyan bir kitap yazmış. Osmanlıca. 40'lı yıllarda Fransızca ikinci ve genişletilmiş baskısı çıkmış ve tükenmiş. 2006 yılına kadar bu kitabın bir baskısı yapılamadı bu ülkede. Şimdi sanırım vardır. Bu kitabın sonunda Türkiye Denizlerindeki Dalyanların yeri ve İçsularında, nerede hangi balık çıktığı öylesine ayrıntılı yazar ki insan şaşı bakıp şaşırır.

Ben, tekrar belirteyim, avlak saklanmasına bir itirazım yok ve olamaz da...Ama Vampirlerin, ayyaşların, mandaların ziyaretine açık avlakların amatör avcılardan gizlenmek istenmesini nedense garipsiyorum...

Bu ülkede amatör balık avcılarının etik değerleri öteden beri vardı. Başka alanlarda olduğu gibi, bu alanda da bir erozyon yaşandığı muhakkak. Bu erozyonu durdurmanın yolu ağaç dikmektir. Avlaklara Amatör avcı meyvesi veren fidanlar dikmeliyiz, onlar yeşermeli ve avlakları (vatan toprağıdır ve suyudur, yahu) onlar korumalı. Bilmediği yeri nasıl koruyacak?

Sevgi ve saygılarımla,

Oral

Alıntı:
balıkcı omer tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
merhaba oral kardeşim ne demek istediğini anlayamadım biraz daha açık olursan çok sevinirim saygılar.

Bu mesaj en son " 12-03-2008 " tarihinde saat 00:42 itibariyle oralatak tarafından düzenlenmiştir....
oralatak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-03-2008, 00:49   #35
C@feran
Çımacı

Alıntı:
oralatak tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Bu ülkede amatör balık avcılarının etik değerleri öteden beri vardı. Başka alanlarda olduğu gibi, bu alanda da bir erozyon yaşandığı muhakkak. Bu erozyonu durdurmanın yolu ağaç dikmektir. Avlaklara Amatör avcı meyvesi veren fidanlar dikmeliyiz, onlar yeşermeli ve avlakları (vatan toprağıdır ve suyudur, yahu) onlar korumalı. Bilmediği yeri nasıl koruyacak?

Sevgi ve saygılarımla,

Oral
Sevgili Oral abi inan çoğu avlağa diktiğimiz fidanlar ya köylülerce yada balıkçıların oraya gelip ağaç gölgesinde oturmasını istemeyenlerce yerinden söküldüğünü çok gördük.Sanırım biraz daha bilinçlenirsek avlaklarımızda paylaşılır....

Bir insanı doyurmak istiyorsanız, ona hergün bir balık vermeyin.. ona balık tutmasını öğretin!!!
Eski 12-03-2008, 08:55   #36
balıkcı omer
Tayfa

selamın aleyküm oralcığım
yazını birkaç sefer okudum çok teşekkür ederim baştan sona haklısın ben çocukluğumdan beri balık tutarım eskiden bukadar bilinçsiz balıkcı yoktu nereye gidersek gidelim doğa orjinaj balık bol herşey saf ve tertemizdi nevarki aşırı nufus artışı beraberinde aşırı tüketimi ve tahribatı getirdi bunları yaşayan biri olarak bu gelişimleri üzüntüyle seyrediyorum ama boşda durmuyor gitiğim yerleri başkaları kirletse bile elimden geldiğince temizlemey çalışıyorum bunun yanırada insanlara doğaya sahip çıkmamız konusunda uyarılarda bulunuyorum beni etrafımda daha yeni balıkcılık yapmay çalışan bir çok genç arkadaşım var güvendiğim inandığm arkadaşları saklama gereği duyduğum avlak yerlerine götürüyorum tabiki şartlı oray sahip çıkmaları adına korumaları adına hiç çöp bırakmadan hiçbir yeşile dokunmadan bir çiçeği bile koparmadan oraya sanki hiç kimse gimemişcesine iz bırakmadan dönmek şartıyla götürüyorum. bazı avlak yeleri varki daha hiç bozul mamış sanki yalancı cennet orları koruma adına hiç kimseye sölemiyorum çünki orlara kayıkla gidiyorum bunudaki amacım sadece balık tutmak değil kocman göl her tarafta balık var ama oralarda gizlenmiş olan doğa bozulmamış tahribata uğramamış egzotik insanın geçmişdeki özlemini gideren oturduğu yerde poposuna diken batan arların kelebeklerin kuşların yılanların daha birçok canlının özgürce hareket ettiği bir doğa var ben nasıl saklamayayım burayı çünki ben hep doğayla oldum hep doğada yaşadım ve büyüdüm etrafdaki tahribatı gördükce oralar benim için ana kucağı gibi sığınılacak yerler.
DOĞAYI KORUYALIM ONA SAHİP ÇIKALI BİR FİDAN İÇİN ELELE VERELİM YÜCE RABBİM TARAFINDAN BİZLERE BAHŞEDİLEN VE KORUMAMIZ GEREKEN DOĞAYI HEP BERABER KORUYALIM TEKRAR BİR FİDA İÇİN ELELE DEĞERLİ SEVECEN SICAK KALPLİ İYİNİYETLİ AMATÖR BALIKCI ARKADAŞLAR HEP BERABER.saygılar sevegiler allaha emanet olun.

BALIKCILARIN EFENDİSİ

(MEVLANA)
Eski 12-06-2008, 11:46   #37
bekir arslan
Oltacı

cafer kardeşim ben istnbuldayım yıllardır sazan avına giderim alabalık için burdan ankaraya giderim.avlak bolgeni soylememekte haklısın daha once boluya gıttım fakat basarılı bır av olmadı.bana özelden avlak bolgesi hakkında bılgı verirsen çok memnun olurum.bekir_arslan18@hotmail.com.tesekkurler.
çankırılı
bekir arslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-2008, 15:50   #38
emre97
Tayfa

emre97 kullanıcısının avatarı

cafer abi balıklar güzel yer güzel tebrikler...
saygılar.
emre97 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-2008, 18:55   #39
C@feran
Çımacı

Sevgili arkadaşlar o avlakta sazan ve kadife olduğu için şuan avcılık yasak.jandarma bunun sıkı takipcisi... Avlak yerini sazan ve kadifenin av yasağının kalkmasından 1 Temmuzdan sonra isteyen üyelere özel mesajla iletebilirim. saygılarımla.. sevgiyle kalın...

Eski 12-06-2008, 18:57   #40
C@feran
Çımacı

Alıntı:
emre97 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
cafer abi balıklar güzel yer güzel tebrikler...
saygılar.
Emreciğim teşekkür ederim.İlerde sende böyle güzel avlar gerçekleştirirsin umarım.Kendine iyi bak

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları