Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN)

DENİZ AVI (TEKNEDEN) Tekneyle yapılan tüm avlanma yöntemleri ile ilgili bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 29-06-2008, 22:25   #1
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Varsayılan 29 Haziran 2008 - İstavrit Avı - İzmir/Çalı feneri

Merhabalar
Öncelikle içinde bulunduğum durumu anlayabilmeniz için şu an ellerimin her tarafının kesikler içinde olduğunu ve midemin balıkla dolu olduğunu söylemeyi bir borç biliyorum

Cumartesi günü sabaha karşı erken saatte Güzelbahçeye gidebilmek için araba arayışına girdik. Çaldığımız kapılar nazikçe yüzümüze kapatıldıktan sonra ne yapıp ne etsek sabah suyunda şu istavritleri yakalasak diye düşünmeye başladık. Ani gelişen olaylar silsilesi sonucunda saat 11 sularında Güzelbahçe 2. limanda bulduk kendimizi. Aman Allahım o ne sıcak, rüzgar esiyor fakat nemden nefes almak bile mümkün değil, insan yapış yapış ter oluyor. Limanda biraz sohbet edip ustalardan av anıları dinledikten sonra tekneyi yatakhaneye çevirip yattık. Uyumak ne mümkün hem sıcak, hem yanımda Anıl var eli dursa, çenesi durmuyo o dursa oynatıcak başka uzuv buluyor Neyse saat 2 gibi uykuya daldık. Sabah 4 te limandaki hareketlenmeden dolayı uyandık. Zaten yaklaşık 10 tekne birlikte istavrit için çalı fenerine gidiceğimiz için aynı anda uyanıp, aynı anda hareket ettik. Güneşin doğmasına az bir süre kala av yerine geldik. Benim için heycanı yüksekti bu avın. Çünki teknede çapari avı yapmamıştım. Yani daha doğrusu yapmıştık fakat böyle tamamen çapari için ava çıkmamıştık ve o avlarda sadece şansım sayesinde bir kalamar yakalamıştım. Oltaları salladık ilk akışta sadece Anıl'da tek bir balık çıktı diğer teknelerdede hareket yoktu. Hemen ufak bir yer değişikliği yaptık ve 2. akışta azda olsa Anıl ve Necdet amca balık çekti. Bense henüz işi kavrayamamış ve bu acemiliği takıma suç atarak bastırma girişiminde bulundum Çünki balık çeken iki takım aynıydı tek farklı olan benimkiydi ve oda hiç balık tutmamıştı. 3. akış için yer değiştirirken martı, deniz kırlangıcı ve ismini hatırlamadığım penguene benziyen kuşların suya dalıp çıktığını gördük ve hemen orda akışa geçtik. Ve nihayet ilk balıklar oltaya takıldı. Aman ne heycan, ağırlıktan oltayı çekemiyorum resmen sanki taşa takıldı birden olta boşaldı anladım ki bu işte bir yanlışlık var. Tekrar çekip takımı aşağı saldım ve ilk istavrit yukarı geldi. Ard arda balıklar tekneye çıkmaya başladı. Arada 2li 3lüde geliyordu. Yer değiştirdiğimizde ilk atışta bir istavrit çektim. Ardından ikinci atışta olta yarı yolda durdu çekmeye başladım. O an hala gözümün önünde küpeşteden yukarı gelen ilk 5 iğne doluydu takımı ortadan tutup geri kalanıda içeri aldığımda karşımda üzüm salkımı gibi 8 istavrit vardı Tabii çapari ile avda bu normal bir durum ama ilk olunca insan ister istemez heycanlanıyor. Ben o balıkları çıkarırken anılım boş durur mu ard arda 2 kez 3lü ve 1 kez 5li çekerek oda yekünde bana yetişti hatta geçti tabii ki Daha sonra 3-4 kez yer değiştirdik seyrek olarak istavritler livarda yerini aldı. Hem balık kesince, hemde güneş iyiden iyiye yakmaya başlayınca saat 10 civarı dönüşe geçtik. Yarı yoldada denize girmeyi ihmal etmedik tabii

Baştan sona güzel bir gün geçirdik. Hatıralar arasına güzel bir sayfa daha eklediğimize inanıyorum. Toplamda 10 kilo kadar sarıkanat istavrit yakaladık.
Daha iyilerinin sizlerin olması dileğiyle.
rastgelsin

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 29-06-2008, 22:38   #2
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Boş dönmemenize sevindim.
Çapari ile balık avını biz küçükken Tekirdağ'da yapardık. Kovalarla balık alırdık. Hatta o kadar ki; çapari ile ava çıkmazdık balık bolluğundan..

Çapari'de balığın yerini ve derinliğini bulmak mesele. Mevsim, su sıcaklığı ve akıntı durumuna göre sürünün dolaştığı derinlik ve yer değişiyor. Onu bulduktan sonra iş biraz sabır ve kol kuvvetine kalıyor.

Bizim çaparilerimize birgün köpekbalığı takılmıştı. Ne arıyorsa üç kişinin çaparisine birden takıldı, ellerimiz yarılmıştı. Hiç unutmam..

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-06-2008, 23:10   #3
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Taygun kardeşim gerçekten çok güzeL anLatmış bende kendi açımdan anLatayım. Geceden Limanda kaLmaya karar verdik ve Limanın yoLunu tuttuk saat 12 civarı yatma kararı vermiştik ama taygun güzeL muhabbetime dayanamayıp uymaktan vazgeçti , saat 2 ye kadar muhabbet ettikten sonra uykuda buLduk kendimizi . Saat 4 civarı bütün çaLarsaatLar çaLmaya başLadı ve bütün Liman hareketLendi Limanın imamı namazını kıLdıktan sonra (Bizim imam saatini kendi beLirLer) motorLar çaLışmaya başLadı ve istikamet çaLı feneriydi. 40-45 dkLık yoLcuLuk sonucu meramıza geLmiştik ve çapariLeri suyLa buLuşturduk. Sabahın iLk saatLerinde baLık hem seyrek hem biraz zayıftı ve sürekLi derinLik değiştire değiştire akış istikametimizi değiştirdik bi yerde kıstık baLığı ama kaLdıramıyoduk takımLar doLsa da çekiLmiyodu hepsi birden bırakıyordu bize kaLanLar sadece 2şer 3 er iriLer . Akışı bitirdikten sonra tekrardan akmak için yukarıya doğru çıktık ve tam sürüye denk geLmiştik sanırım taygun kardeşim atar atmaz 8 tanesini birden yukarıya çıkardı ve arkasından ben 2 sefer arka arkaya 3 Lü bi sefer 2 Li bi sefer 5Li çektim aynı şekiLde babamda çaLışıyodu ve ortaLama 10 dk içinde 4 kg baLık tutmuştuk . BaLık tekrardan seyreLmeye başLadı ama bu sefer iri yapıyodu saat 10 a kadar çaLışmaLarımız sürmüştü ve saat 10 da sıcağı sevmediğim için dönüş kararını verdim motorun marşına bastım. Limanın açıkLarına geLdik ve bunaLmıştık sıcaktan doLayı taygun kardeşimLe serinLemek amaçLı kendimizi suya bıraktık 20-25 dk derin mavinin tadını çıkarttıktan sonra tekrardan teknemize çıkıp Limanımıza girişimizi yaptık.

Sanırım kardeşimde bende çok konuşmuşuz şimdi sıra fotoğrafLarda.

Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Bu mesaj en son " 03-07-2008 " tarihinde saat 09:36 itibariyle Taygun KOCABIYIK tarafından düzenlenmiştir....
Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2008, 08:30   #4
dersuuzala
Oltacı

Kardeşler ; ellerinize sağlık.Gelde heveslenme.Okurken çok keyif aldım.şansınız açık olsun.kendinize iyi bakın.
sevgiler.
dersuuzala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2008, 10:22   #5
Michelangelo
Çımacı

Michelangelo kullanıcısının avatarı

Taygun abi Anıl abi Siz bunları yazıonuz Babamı ankarada zor tutuyorum Bde Fotorafları koysanız ooo DAkikasında orda haberiniz olsun..
Doğum Günü:1993

ANkaraLI BAlıkçı
Michelangelo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2008, 16:18   #6
halim20
Tayfa

halim20 kullanıcısının avatarı

tebrikler güzel av yapmışsınız yenilerine inşallah
halim20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2008, 18:23   #7
hasanova
Tayfa

hasanova kullanıcısının avatarı

Resimleri göremesekte bolca balık yakalamanın verdiği keyifi yazınızdan bile hissettim kardeşler

En kötü avınız böyle olsun.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
hasanova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2008, 18:47   #8
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Tebrikler,demek ki artık isparoz timi,istavrit timi olmuş,afiyetler olsun...

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2008, 18:49   #9
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Alıntı:
levrek tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Erol abi aşk olsun 2 senedir ısparoz fotoğrafı yolladık mı foruma hiç

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2008, 20:19   #10
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Talking

Alıntı:
levrek tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
heh heh ........

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları