Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Takım Çeşitleri

Takım Çeşitleri Balık avında kullanılan takım çeşitleri...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 08-06-2007, 12:51   #31
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

Mert ,tabiiki buda bir fikir, türkçemizi kullanabiliriz.Fakat araştırıcı üyelerimiz yurt dışı malzeme sitelerinde ararken daha kolay ulaşabilirler diye vobler veya lure önermiştim.Bakalım diğer arkadaşlarımızın görüşlerinide alalım yeterki hepsine rapala demekten kurtulalım.Haldun doğrusun ağız alışkanlığı selpak diye kağıt mendil istiyoruz bir sürü marka var ilk olan alışkanlık yapıyor.Maksat marka ismini, ürün ismi ile karıştırmamak.
Yer:İSTANBUL
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 08-06-2007, 17:19   #32
ismail çakır
Kaptan

ismail çakır kullanıcısının avatarı

Alıntı:
araştırıcı tafarından gönderildi
Saygıdeğer İsmail Bey;
Gönderdiğiniz kıymetli (saf tecrübe, kesin sonuç verileri) bilgiler için Teşekkür ederim...
Yo-zurinin fosforlu balığının türü ve modeli ve uzunluğu nedir? bulunabilir mi?
Rapalanın MU modeli renk olarak mı? yoksa model olarak mı? önemli... Eğer bu modele özgü başka renkler varsa verimli olmuyor mu? denendi mi aceba?
Cevabınız için Şimdiden teşekkür ederim....
Rastgele....
levent bey,
bilğilerin paylaşıldıkça çoğaldığının, paranın da harcandıkça azaldığının bilincindeyim. pahalı malzeme ve pahalı makina-kamış iyi balık yakalar diye bir şey yok.yeterki uygun makina-kamışınız bulunsun...levrek at-çek avcılığnda fazla büyük olmayan 30-40 lık makinalar yeterli olur. tabi 3 bilyalı olması avantaj sağlıyor.lüfer avcılığnda ise daha kuvvetli 60-80 lik makina kullanılması daha iyi olur. lüferde seri çalışabilmeniz için hızlı sarım için uyğun ve çekim gücünün kuvvetli olması gerekir. ben lüferde ve levrekte bunlara uygun ayrı ayrı makina kullanırım.ve bu at-çek takımlarım mümkün olduğunca en hafiflerinden olur.yemli takımda kullandığım makina ağırda olsa farketmez.
yo-zori marka sahte balığın kutu etiketi şöyle:
ARC MİNNOW
EV8F9 floting
110 mm.
bu sahte balık bulunur.
rapalanın mu modeli yok. sitesinde 2 çarpmalısının resmini gördüm. fakat satıcılarda yok.
tabiki renk çok önemli. rapalanın seride bulunan bütün sahteleri aynı boy ve özellikte olmalarına rağmen tek fark renkler.
sahte balıklar konusundaki tecrübelerim tekrar söylüyorum kendi av yeri tecrübelerimdir.güzel yurdumun başka av meralarında değişiklik gösterebilir.
fakat makina ve kamış konusunda yazdıklarımı mutlaka dikkate alın.bakın sorun araştırın her bakımdan en uyğun olanını tercih edin.at-çek avcılında kullandığınız misina mutlaka çok sağlam olsun.(pahalı olsun demiyorum.)
balık avında oltanız takılında çok fazla makinaya yük bindirerek zorlamayın.zorlamak icab ettiğinde makinanın önünden misinayı elinize sararak ve kamışa da fazla yük bindirmeden zorlayarak kurtarmaya çalışın veya kopartın..
makinanızı denize düşürmeyin .. tuz oksitlenmeyi hızlandırıp bilyayı kilitler.kendiniz söküp temizleyip yağlayabilirsiniz. veya eve gidince makarayı çıkarıp milin dibine ince yağ sıkın. birde misinanın sarım yaptığı yerdeki döneri aradabir ince yağla yağlayınız.o parça sarım yaparken dönmezse misinayı çok çabuk bozar.

cevat bey, güzel tükçemiz gerekli gereksiz bir türlü yabancı kelime ile doldu. sahte balık denilince herhalde arkadaşlarım neyi kastettiğimizi anlıyorlardır. öbür yabancı isimlerini de bilelim ama bunu kullanalım...
rastgelsin...
Eski 08-06-2007, 17:40   #33
Rauf
Guest

Hemşerim helal olsun bu kadar tariften sonra hakkaten cidiye alınacak bir ustasın senden cok şeyler öğreneceğiz bu konuda tebrik ediyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-2007, 19:16   #34
araştırıcı
Miço

Alıntı:
ismail çakır tafarından gönderildi
levent bey,
bilğilerin paylaşıldıkça çoğaldığının, paranın da harcandıkça azaldığının bilincindeyim. pahalı malzeme ve pahalı makina-kamış iyi balık yakalar diye bir şey yok.yeterki uygun makina-kamışınız bulunsun...levrek at-çek avcılığnda fazla büyük olmayan 30-40 lık makinalar yeterli olur. tabi 3 bilyalı olması avantaj sağlıyor.lüfer avcılığnda ise daha kuvvetli 60-80 lik makina kullanılması daha iyi olur. lüferde seri çalışabilmeniz için hızlı sarım için uyğun ve çekim gücünün kuvvetli olması gerekir. ben lüferde ve levrekte bunlara uygun ayrı ayrı makina kullanırım.ve bu at-çek takımlarım mümkün olduğunca en hafiflerinden olur.yemli takımda kullandığım makina ağırda olsa farketmez.
yo-zori marka sahte balığın kutu etiketi şöyle:
ARC MİNNOW
EV8F9 floting
110 mm.
bu sahte balık bulunur.
rapalanın mu modeli yok. sitesinde 2 çarpmalısının resmini gördüm. fakat satıcılarda yok.
tabiki renk çok önemli. rapalanın seride bulunan bütün sahteleri aynı boy ve özellikte olmalarına rağmen tek fark renkler.
sahte balıklar konusundaki tecrübelerim tekrar söylüyorum kendi av yeri tecrübelerimdir.güzel yurdumun başka av meralarında değişiklik gösterebilir.
fakat makina ve kamış konusunda yazdıklarımı mutlaka dikkate alın.bakın sorun araştırın her bakımdan en uyğun olanını tercih edin.at-çek avcılında kullandığınız misina mutlaka çok sağlam olsun.(pahalı olsun demiyorum.)
balık avında oltanız takılında çok fazla makinaya yük bindirerek zorlamayın.zorlamak icab ettiğinde makinanın önünden misinayı elinize sararak ve kamışa da fazla yük bindirmeden zorlayarak kurtarmaya çalışın veya kopartın..
makinanızı denize düşürmeyin .. tuz oksitlenmeyi hızlandırıp bilyayı kilitler.kendiniz söküp temizleyip yağlayabilirsiniz. veya eve gidince makarayı çıkarıp milin dibine ince yağ sıkın. birde misinanın sarım yaptığı yerdeki döneri aradabir ince yağla yağlayınız.o parça sarım yaparken dönmezse misinayı çok çabuk bozar.

cevat bey, güzel tükçemiz gerekli gereksiz bir türlü yabancı kelime ile doldu. sahte balık denilince herhalde arkadaşlarım neyi kastettiğimizi anlıyorlardır. öbür yabancı isimlerini de bilelim ama bunu kullanalım...
rastgelsin...
Saygıdeğer İsmail Bey:
Yazdıklarınız benim için o kadar kıymetli bilgi ki..... hani amiyane tabirle "tadından yenmez" ....... TEŞEKKÜR EDERİM...
Bende sizin gibi Lüfer ve Levrek avında iki ayrı makina ve iki ayrı kamış kullanıyorum... Makina konusunda size katılmakla beraber son aldığım makinamı inşaallah bu hafta sonu kullanmak istiyorum...
Sahte balık konusunda ben biraz sabit fikirliydim...Alinin Balıkları isminde özel yapım bir sahte balık kullanmaktayım.. Değişik boy ve renklerde.... Şükür ara ara yüzümü güldürüyor.......
Fakat sizin gibi bir Üstadtan öğrenecek (tecrübe esas olduğu için) çok şeyim var... Siz bir sahte balık öneriyorsanız Saygıyla ve "EMİR" buyruğu içerisinde yapmaktan keyif alırım... Ne üçkağıtçıların kandırmalarıyla balıklar aldık... Toplasanız 50 tanede bende var...
Verdiğiniz kıymetli bilgiler için TEŞEKKÜR EDER, SAYGILAR SUNARIM...
RASTGELE üSTADIM..
İskenderundan Yumurtalık' a...
araştırıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-06-2007, 00:45   #35
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Alıntı:
katiti tafarından gönderildi
Cevat Abi güzel bir konuya değinmişsin gerçekten. Ama bir konuda sana katılmıyorum: Neden yabancı isimleri kullanalım ki? Bu ürünlere "sahte yem", "sahte balık", "yapay yem" ya da "yapay balık" diyebiliriz bence. Tabii aklına başka bir Türkçe karşılık gelen varsa o da olabilir. Diğer "mepps" türü ürünlere zaten "kaşık" deniyor...
Türkce isim takmak taklit olur mert en uygunu wobbler yani orjinal adıdır,mesela almanlar yoğurda jogurt diyorlar yani orjinal ismini değiştirmek hissine kapılmamışlar seninde bildiğin gibi yoğurt türk patentlidir.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-06-2007, 08:49   #36
rüzgar2
Kaptan

rüzgar2 kullanıcısının avatarı

mert seni kırmamak lazım...sahteyüzergeçliçekergeç nasıl.....
otobüs gibi çok oturgaçlı götürgeç....
rüzgar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-06-2007, 10:54   #37
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

İsmail abi bu mesajı yazan ellerin dert görmesin abi, gerçekten çok açıklayıcı bir paylaşım sağolasın. Av raporlarında mesaj yazmasanda resimler her şeyi anlatıyor zaten abi. RASTGELSİN
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-06-2007, 02:16   #38
MİRATÜS
Oltacı

Herkese merhabalar.
Ben yeni üyelerinizdenim,İsmail Bey ve diğer,sitenin tecrübeli ve değerli üyelerinin aktarmış oldukları bu bilgiler eminimki ben ve benim gibi cidden amatör olan,balık tutmaya yeni başlamış kişilerde çok büyük bir heves ve motivasyon oluşturuyor.Kendi adıma teşekkür ederim.
Saygılarımla.
MİRATÜS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-06-2007, 12:40   #39
mufi
Guest

Özgür kardeş seni daha sık bu sayfalarda görmek isteriz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-06-2007, 02:28   #40
gıracemi
Kaptan

gıracemi kullanıcısının avatarı

aramıza hoşgeldin özgür abi.. rastgelsin..
Nasip olursa bu sezon bundan bi tane tutucam inşallah...
Aramıza katılan bayanlar olduğu için sansürü uygun buldum...

iskele_bekcisi@hotmail.com
'' No one live forever ''
gıracemi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları