Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > ANILAR

ANILAR Yaşanmış veya yaşanmamış anılar.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 27-07-2012, 23:43   #1
night fisher
Çımacı

night fisher kullanıcısının avatarı

Varsayılan Tatsız bir anı

2010 yılı temmuz ortaları ,13 yaşındaki oğlumu alıp düştük yollara,rota çanakkale melandros ırmağı.her zaman kamp yaptığımız kavaklığın altına yerleştik.yıllardır aynı bölgeye gittiğimizden,çevre tarlaların sahibi köylü dostlarımız birer birer sohbete geldiler karşılıklı hasbihal ettik.ırmak az sonra her zamanki konuk severliğini gösterip akşam yemeğimizi bir çırpıda bize sundu,keyfimizde yerine geldi.hava kararmasına yakın kamp yerimize dönüp tuttuğumuz balıkları ayıklayıp masamızı kurmak üzereyken arkasında bir kayık olan bir pikap ve iki kişi yakınımıza yanaşıp selam verdiler.nerelisiniz,hayırdır derken oraya yakın bir köyden bir şahıs ve adil adlı bursa gölyazı köyünden balıkçılık yapan bir diğer şahısla tanıştık.adil bu çevrede bir gölet kiraladığını,tuttuğu balıkları gölyazıdaki mezata götürüp sattığını anlattı.peki buraya neden geldiklerini sorduğumda dereden yılan balığı avlayacaklarını ve tuttukları balıkları kiraladığı gölete atarak üreteceğini söyledi.Yılan balıklarının atlantikte bir bölgede ürediklerinden falan bahsedince su ürünlerinden teknik destek aldığını yeni teknikler geliştiğini uzun uzun sıralayınca eh hadi dediğin olsun bakalım deyip masayı kurmaya devam ettim.Derken kayığı suya indirip kamyonetteki yaklaşık 20 takım pinter ağı kayığa yerleştiklerini görünce ağzımın tadı bozulmaya başladı.Yılan balığı falan işin hikayesi adamlar resmen dereyi yağmalamaya gelmişler.Az sonra ne yapıyorlar diye bi kolaçan ettiğimde bi 300 metrelik mesafede her balık barınacak noktaya pinter(davul,kasnak vs. adlarıylada anılır)leri döşediklerini gördüm.iİşlerini bitirip yanıma geldiklerinde yaptıklarının yasalara aykırı olduğunu,buraya yıllardır geldiğimi ve bu tür bi şeyle karşılaşmadığım gibi buna da müsade edemeyeceğimi söyledim.Adil yaptığı işin riskini bildiğinden alttan alırken,diğer şahıs bu bölgenin sorumlu şefinin dostu olduğunu kimsenin ağlarına dokunamayacağını öne sürerek hafif uzaklaşıp telefona sarıldı.bi onbeş dakka geçince bir otomobille yanımıza bir şahıs daha geldi.Kendisini bölgedeki sulama ağının sorumlusu olarak tanıtan şahsa ziraat mühendisi olduğumu söyleyince biraz temkinli hareketlerle arkadaşların kötü bir amaçları olmadığını beni rahatsız ettilerse ağlarını 500 metre yukarı attırabileceğini söyleyince şimdi araca bineceğimi ve yarım saat içinde su ürünleri jandarma ne var ne yok buraya yığacağımı söyledim .hemen uzaklaşıp arkadaşlarının yanına gitti aralarında ufak bir istişare yaptılar on dakka içinde tüm ağları toplayıp karanlıkta kaybolub gittiler.yıllardır bu tip haramiler,üç kuruş kazanç uğruna akarsularımızın balık nesillerine büyük zararlar veriyorlar ve bunlara engel olması gereken sorumlular göstermelik bir kaç denetlemenin dışında resmen bu katliamlara sessiz kalıyorlar.verdiğim örnekte benim mesleğim bana bir avantaj sağlamış gibi gözüksede ,herhangi bir amatöründe karşı durabileceği bir örnek aslında.önemli olan kanun ve kuralları bilmek ve bunların uygulayıcısı kurumların arkamızda olmak zorunda olduğunun bilincinde olmaktır.tüm avcı dostların kurallara uygun avcılık yapmalarını ve kural dışı avlanmalara asla göz yummamalarını,bu konuda ellerinden gelen herşeyi yapmalarının sürdürülebilir avcılık için her bireye düşen görev olduğunu hatırlatır ,saygılar sunarım. rastgelsin.
night fisher Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 28-07-2012, 00:17   #2
night fisher
Çımacı

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Uploaded with [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] çayın adını yanlış yazmışım anımı yazarken melandros değil skamender antik isimli karamenderes çayıdır.
Eski 28-07-2012, 00:30   #3
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Exclamation

Değerli arkadaşım Fatih;
Raporunu dikkatle okudum...Beğendim...Teşekkür ederim....
Mutlaka her birey etrafındaki tüm olaylara duyarlı olmak zorundadır...
Banane dememeliyiz.....iyi geceler dilerim...
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-07-2012, 10:57   #4
ustam18
Kaptan

ustam18 kullanıcısının avatarı

Fatih kardeş eline emeğine sağlık.yazınızı büyük bir ilği ile okudum.iyiki adamlar sessizce gitmişler.
ya inatlık edip "git kimi çağırırsan çağır"deselerdi,çağırdığın kolluk güçleri önce sana belge kimlik vb sorsalardı,"onlar buranın yerlisi hergün onlarla yüzyüzeyiz,sizi ayda yılda bir görürüz "deselerdi,şikayetinizi mesai saatlerinde dilekce ile bildirin biz icabına bakarız ayağı çekselerdi,benim gibi birdaha kimseye karışmayacağına yemin edermiydin?Banane diyemediğimiz için gelen kolluk kuvvetlerinin "genemi siz?"sorusuna muhatap olmaktan bıkmazmıydın?
Tekrar paylaşımınız için teşekkürler.Rastgele.
O Rh +
ÇANKIRI
ustam18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-07-2012, 11:31   #5
hus213
Kaptan

hus213 kullanıcısının avatarı

Bu tür olaylarla karşılaşmak herkez için mümkündür,fakat duyarlı olup bilinçli davranmak gereklidir.İyiki size bir zarar vrmemişler.çünkü bu kişiler açlıklarını kanlada birleştirirler.Hem paylaşımın için teşekkürler ,hemde geçmiş olsun derim.
Kan Gurubu:B.Rh (+)
hus213 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-07-2012, 11:46   #6
hus213
Kaptan

hus213 kullanıcısının avatarı

Sevgili Hayrettin bey kardeşim ben yazımı sizin yazınızı görmeden yazdım.Bu olay tatlı suda olmuş buna benzer denizde olan ve bizzat yaşadıklarım teknemin üzerine koca tratayı sürerek hem teknemi batırmaya hemde beni çldürmeye hareket edenlerle karşılanınca insan bazı konulardan uzak durmaya çalışıyor.ama yinede duramıyoruz işte.Bu gelecek düşmanı hayinlere verilecek cevaplar var aslında,İşte şimdi tam zamanı amatör balıkçı sitelerinin ortak paylaşacakları bir konu bu.Tam zamanı dediğim ise şu an biliyorsunuz balık yakalama yasağı var.Site yöneticileri her denizlerimizde periotik günlerde org. yapsınlar ama gece ve bu yasak zamanda balık avlanan yerler her yörede bilinenler vardır mutlaka.Bu konuda sahil güvenliktende gerekli bilgiler alınıp hatta onlarında iştiraklarını sağlıyarak gereken cevabı vermek gerekir diye düşünüyorum.Bütün Amatör balıkçı sitelerine böyle bir organizasyon için çağrıda bulunmuş olayım.Tam zamanı haydi harekete geçin ama Sitelerin içindeki çaşlarıda dökmek gerekir UYARI.
Kan Gurubu:B.Rh (+)
hus213 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-07-2012, 12:29   #7
night fisher
Çımacı

Alıntı:
ustam18 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Fatih kardeş eline emeğine sağlık.yazınızı büyük bir ilği ile okudum.iyiki adamlar sessizce gitmişler.
ya inatlık edip "git kimi çağırırsan çağır"deselerdi,çağırdığın kolluk güçleri önce sana belge kimlik vb sorsalardı,"onlar buranın yerlisi hergün onlarla yüzyüzeyiz,sizi ayda yılda bir görürüz "deselerdi,şikayetinizi mesai saatlerinde dilekce ile bildirin biz icabına bakarız ayağı çekselerdi,benim gibi birdaha kimseye karışmayacağına yemin edermiydin?Banane diyemediğimiz için gelen kolluk kuvvetlerinin "genemi siz?"sorusuna muhatap olmaktan bıkmazmıydın?
Tekrar paylaşımınız için teşekkürler.Rastgele.
hayrettin bey,bende bu konu ile alakalı o kadar çok anı varki,inan çok tecrübeliyimdir.işin sonunu kavgaya kadar götürmeden,etkili konuşmalar,kararlı duruş çoğu zaman etkili olmuştur.yeterki karşı taraf yaptığının suç olduğunu biliyor olsun.bilmiyorsa çok daha farklı yöntemler uygulanabiliyor.kolluk konusuna gelirsek,size çekilen ayakların ayak olduğunu anlayıp yememek,sonuna kadar takipçisi olacağınızı göstermeniz gerek.jandarma ise işi garnizon komutanına kadar taşıyacaksınız,memursa kaymakama valiye kadar ulaşacaksınız.kanunlar sizin tarafınızda oldukça her şartta sizi tatmin edecek sonuca ulaşırsınız.bir görevlinin yanlış tutumu tümünün yanlış yapacağı anlamına gelmez.mutlaka işini layıkıyla yapan bir görevliye ulaşırsınız,yeterki pes etmeyin. bu arada adamlar sessiz gitmişler demişsin,aksine bayağı gürültülüydüler,birbirine girdiler- ulan seni adamı tırsıt diye çağırdık sen tırstın - lan fazla konuşmayın ne takımınız kalacak ne kamyonetiniz herif dişli işte hadi toplanın........
Eski 28-07-2012, 12:41   #8
night fisher
Çımacı

hayrettin bey,şu genemi siz diyen görevliler hala görevdelermi,adları soyadları,görevleri,görev yerleri ve genemi sizin söylendiği olayın detaylarını burada paylaşarak ,mücadeleye start verebilirsiniz.
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları