Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > RASTGELSİN HAKKINDA > Resmi Avcılık Duyuruları

Resmi Avcılık Duyuruları Sirküler, yasaklar ve benzeri konular...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 20-04-2006, 18:27   #1
sbasaran
Guest

Varsayılan trol ve gırgırlar

Açmış olduğum bu konu sadece site içi yorumlarla kalmamasını temenni ederek başlıyorum yazmaya.
Tüm amatör balıkçılar, deniz ve doğa dostu tüm insanlar... gelin sesimizi biz de duyuralım. nereden başlayalım, ne yapalım. mutlaka ama mutlaka sesimizi saygıdeğer büyüklerimize duyuralım.
"Rastgelsin, rastgele, şansın bol olsun" kime denir?. avlanmaya gidene... zevk için bu işi yapana... ben profesyonelce bu işi yapanlara "rastgelsin, rastgele, şansın bol olsun" demem, diyemem. bir de bizdeki profesyonelleri düşünün: kalem traşı ile açıla açıla tükenmiş, artık elde tutulacak hali kalmamış garibim öğrencinin kurşun kalemi kadar hamsiyi, sardalyeyi, kıraçayı tutanlara (katledenlere) nasıl olur da "rastgelsin, rastgele, şansın bol ola" gibi iyi dileklerde bulunabilirim ki...
Denizdeki canlıları tüketenlere, doğayı zehirleyenlere karşıyım. hadi tüm duyarlı arkadaşlar; tüm insanlar... varmısınız yanımda... yasal yollarla bu işi kökünden çözmeye. sesimizi saygıdeğer büyüklerimize duyurmaya...
Biliyorsunuz 2004-2006 av sezonu bitiyor. Bundan sonra yeni hazırlanacak olan sirküler için bir şeyler yapmalıyız. Koplaya-yapıştır mantığı güdülürse bizden sonra gelecek nesil -balık- diye bir canlıyı, başka ülkelerden ithal ederek yiyebilecek, avlanma zevkini hiç bilmeyecek.
Amatörler olarak sizlerden bu katkıyı bekliyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 20-04-2006, 18:49   #2
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Süleyman abi sana yürekten katılıyorum. Bu konu hakkında detaylı bir araştırma yapmak ve konuyu çok iyi hazırlamak lazım ki yetkililer bizi ciddiye alsın. Önlemlerin arttırılması cezai müeyidelerin uygulanması bunlar biraz hafif kalıyor. İlk önce bu işle profesyonelce uğraşan insanların iyi bir eğitimden geçirilmesi gerektiği düşüncesindeyi bu eğitimi verdiğin insana önlem almakta kolay olur uygulayacağın ceza da caydırıcı olur. Sana bu konuda sonuna kadar destek vermek isterim kendi payıma abi. SAYGILARIMLA
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-04-2006, 21:30   #3
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Süleyman Abi sana bu konuda katılıyorum. Fakat belirtmeden geçemeyeceğim ki ne bu işle uğraşanlar ne de denetim yapması gerekenler yeterli eğitime ve bilgiye sahip olmadığından ne cezai yaptırımlar etkili oluyor ne de yasal düzenlemeler. Profesyoneller kuralsız ve kontrolsüz avlanmaya devam ederken, güçlerinin yettiği amatörlere kurallara uygun davransalar bile ceza kesen denetleme mekanizmalarıyla bu iş yürümez maalesef!

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-04-2006, 22:56   #4
sbasaran
Guest

haldun ve mert. ne çabuk teslim olduk bunlara. amacımız bunların yasal yollardan avlanmalarını temin etmek. lütfen PES ETMEYELİM.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-04-2006, 23:51   #5
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Süleyman abi,
elbette her türlü yasal uygulamalara kendi adıma katılırım,ancak beni hep üzen,ürküten ve kızdıran konu,bu işlerden rand oluşturan insanlara ulaşamayışımız,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-04-2006, 01:56   #6
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Bence kurallar yeterince koruyucu fakat uygulama yok denetim yok gırgırlar kıyıdan 100 metre açıkta avlanıyor buna dur denmeli demezsek ilerde yeni nesiller balık nedir bilmiycekler.
Dün Ege Tv de izledim tuzladaki balıkçılardan pinter denilen ağları toplamışlar yalan doğru bilmiyorum bu av araçları ahtapot avında kullanılıyormuş fakat balıkçılar biz bunları levrek avlamak için kullanıyoruz levrek bundan başka ağa yakalanmıyor dediler. Fakat sahil güvenlik ağları topladı. Umarım bu denetimler devam eder ama doğru şekilde devam eder.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-09-2006, 23:01   #7
erdekli
Oltacı

erdekli kullanıcısının avatarı

Angry gırgır,yasaklar

merhaba.bizim burada adamlar gırgırlarla neredeyse askeri mendireğin önüne giriyorlar kimsenin umurunda
değil. ama oltacı amatör tel örgünün biraz yanına geldi mi hemen yasak.
neredeyse balık tutmayı yasaklayacaklar.neredeyse her tarafı yasak bölge ilan edecekler. derdimiz çok arkadaşlar
erdekli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2006, 22:24   #8
BALCI KAPTAN
Oltacı

Varsayılan İlginç Olaylar

Bu kısımdaki yazıları okudum.Bilinçsiz avlanma yüzünden körfezin girişinden itibaren bu seneki göç yollarında balık yok.En azından Karaburunda durum bu.Sayın levrek rant oluşturan insanlara ulaşlım demiş.Ben bu insanlara ulaşmaya çalıştım ve bunun tartışmasını yaptım.Sakın siz denemeyin.Bu insanların savı şu 1 trilyona gırgır motoru aldım.Denizde ağdan adam çıksa balıkhaneye satarım.Kardeşim makine mühendisi ve bir ara bir motor firmasında bu gemilere servis verdi.Temmuz ayında bu motorlar makine deneme bahanesi ile denize çıkıp tam yükte trol çekiyorlar.Çektikleri ağlar ise eski püskü.Yakalanacaklarını anlayınca iki bıçak darbesi ile ağı denize bırakıyorlar her şey tertemiz.Kimi sorsanız altlarından ortak olarak yüksek mevkide insan çıkıyor.Geçen sene bizim su ürünleri koop.bşk. yanaşan motorlardan doğal olarak liman kirası istedi adama seni denize atıp çıma yapıp motor bağlarız diye tehdit ettiler.Arayı buldumda bir şeyler aldık.Tabi sadece bence bunlar yok.Tamam bunlar toplu katliamcı fakat bilinçsiz oltacılarda var.Benim yazlığım Kraburun Bodrum mevkiinde.Yazın saat akşam üzeri 6-7 oldumu gelin görün ortalığı.

İkamet Gaziemir Emlakbank konutları
BALCI KAPTAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-10-2006, 22:37   #9
BALCI KAPTAN
Oltacı

Varsayılan İlginç Olaylar 2

Bu sene temmuz ortası cumartesi adalardan eşendere önüne kadar 140 tekne saydık ki bende şaşırdım.Önüne gelen polyester ahşap almış kovası iki misinası denize.Gelenlerin kovalarına baktık.Ufacık karagöz yavruları ufacık isparozlar küçük hanoslar ne yapıcan bunları yiycem diyorlar yahu kedi bile yemez minicik.Bir de benim gibi ahşap plakalı tekneler var.Ağ atıyorlar.Zaten bunlarda evrak hak getire o ayrı konu ağlara bakın bide.Elma kurdu bile geçmez o deliklerden.Önüne gelen her yere ağ atıyor.Sıra falan hikaye.Ayrıca bu konuda su ürünleri kooperatifleride suçlu.Ben şu ana kadar düzgün işleyen bire tek dalyanköyü gördüm.Kalanların hepsi rant peşinde o yüzden tanıdık diye her şeye göz yumuluyor.Biraz bastırsam ben bile plakam olmamasına rağmen ağ da atarım paragatta.Çünkü hepsinin bir açığı var ve akıllı insanlar bunları öğrenip sıkıştırdımı her şeye göz yumuyorlar.İmbat pinterler toplanırken şans eseri ordaydım.Şikayet olmasa kimse pinter falan toplamaz.Sayın Haldun Yalımlıya katılıyorum.Bir inceleme yaparsanız doğal yollardan hiç bir kural ve kaide tanımadan avlanan satışı yapılan tek et ürününün balık olduğunu görürüsünüz.

Eski 09-10-2006, 22:48   #10
BALCI KAPTAN
Oltacı

Varsayılan İlginç Olaylar 3

Pinterleri toplayanlar amatör teknelere ceza yazmayıda çok seviyorlar.Tekneleri olan bilirler bu gün teknenize evrak almaya çalışın bir şey ler edinin denize çıkın muhakkak ya eksik evrağınız vardır ya da fazla.Amatör denizci teknelerine bir ara sağlık karnesi veriyorlardı.Tüm bu karışıklık şurada doğuyor bence.Balıkçılık için evrakları veren ayrı bir kurum denetleyen ayrı bir kurum balığın satıldığı yer ayrı bir kurum denizde kontrol yapan ayrı bir kurum.Bu kadar kurum fazla olunca nereye şikayet edelim ne yapalım insanın aklı karışıyor.Gittik bu tip motorları sahil güvenliğe şikayet ettik.Bu kadar damın peşinde sınırlı sayıda tekne bence zor koşar.Giitik koop.lere şikayet ettik.Onların çoğu yöneticisi kendi işleri peşinda koşuyor.Tarım il müdürlüğüne gittik adamlar bu sefer sana hesap soruyor v.s. Size komedi gibi bir olay anlatayım.Bizim koop.tifte 50 üye var.Ben yokum amatörüm tabi.Limanda toplam 20 ahşap tekne var.11tanesinde plaka var.Kalan 30 kişi bağ bahçeci.Peki bu adamların su ürünleri koop.de ne işi var.Ha bide bazılarımızda bulunan amatör balıkçı bekgeleri var.5-6 ytl verince her türlü balığı avlaya bilirsiniz.Geçtiğimiz yıllarda bizim orada bu evrağı bulunmayanlara milyar bazında ceza yazdılar.

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları