Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 08-05-2007, 21:51   #1
aserkansatı
Guest

Varsayılan Tırıvırı Masalı

Her şey bir masal gibi başlamıştı...
Yıl 2001, aylardan nisan.Arkadaşlar dediler ki 'Yeni bir olta üretmiş ruslar, kesin balık yakalıyormuşsun.Harika bi oltaymış...' Allah Allah ...Kesin balık yakalama garantisini hangi olta verir ki...
- Hadi ya... Nasıl bi oltaymış bu?
-Samsun rus pazarında varmış.Misinadan ağ gibi bi şeymiş...
-Sen görmedin yani...
-Yok görenlerin yalancısıyım...
Hayatımıza girişi böyle oldu bu oltanın.Aldık kullandık,tutmadığımız boylarda değişik cinste balıklar yakaladık.Ben 5-6 tane İzmire getirdim ama benden çok önce Kordon'a asker çıkarmış zaten , oltama takıldı geldi körfezin karanlık sularından.Bir de baktım ki 'Aa tırıvırı...' Çoktan buralı olmuş da kayalıklara takılıp kopmuş bile...
Sonra yasaklandı.Valilikler sıkı sıkıya denetlediler .Ama benim gittiğim hiç bir anadolu kenti denetlenmemişti ve hala denetlenmiyor...Çoluk çocuğun elinde bayrak gibi geziyor işgalci tırıvırı ve malumunuzdur ki işgal kuvvetleri ne zaman zafer kazanır? Tabi ki bayrağını ellerde gezdirdiği zaman...(Çoğunuz İzmirde olduğunuz için bu tabiri kullanacağım)Sanmayın ki tırıvırıya karşı küçük illerde bir yasak var.Varsa da takan yok zaten.
Tırıvırı buralarda legal olarak elden ele dolaşan bir av aracı.Uyardığınız zaman illegal yollarla sizi de uzaklaştırabilecek insanlar, inin ve cinin top oynadığı ırmak boylarında kullanıyor zaten.Jandarma ağ ve serpmeye (zaman zaman(!) ) gösterdiği hassasiyeti bu illete göstermiyor.Her yerde el altından satılıyor ve kullanıyor...
En trajikomik olan sa,tırıvırı yapımında kullanılan ağın ithalatı serbest,satışı serbest,ama tırıvırı olarak satışı yasak...Çok komik bir masal bu...

Bu mesaj en son " 08-05-2007 " tarihinde saat 22:12 itibariyle aserkansatı tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 08-05-2007, 23:28   #2
balic
Miço

balic kullanıcısının avatarı

işallah bu konu ile ilgili olarak geniş kapsamlı bir çalışma başlatılırda bizden sonraki nesillerde balıkları ancak masallarda dinlemezler..
Eski 09-05-2007, 00:29   #3
nevzat
Kaptan

nevzat kullanıcısının avatarı

Serkan,tırıvırı konusundaki görüşlerine katılıyor ve destekliyorum.Fakat misina ağın ithalatı konusu ,profosyonel balıkçılık yapanları(5-8 metre gibi ufak balıkçı tekneleri) direkt etkiler.Zira, bilhassa gündüz yapılan vole tabirli avın çoğunluğu bu misina ağlarla yapılır (tabii bu takımlar gece de kullanılır)İp ağları balık gördüğünden ,randımanı misina ağlara oranla çok düşük olur,bu yüzden tercih edilir.
Eski 09-05-2007, 00:43   #4
aserkansatı
Guest

Doğrudur Nevzat bu konuda bilgi sahibi değilim açıkçası ama sormak istiyorum.Bu ağın takıldığında çok kolay kopması,tırıvırının yarattığı sorundan çok daha fazlasına neden olmaz mı???
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-2007, 07:17   #5
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

geçen hangi konu içinde geçti hatırlamıyorum arkadaşlarımızdan biri izmir tanınmış bir malzemecide tırıvırı görüp uyarınca ''herkes satıyor ben niye satmayayım'' cevabı almış işte türk zihniyeti ,bırakın nehirlere zehir akıtanı,denize yasakta ağ atanı,balık baştan kokuyor malzemeci yasağı satarsa cahili de kullanır esasında hemen şikayet etmek lazım sormak lazım tırıvırıdan kaç para kar ediyor toplayıp verelimde satmasın
Yer:İSTANBUL
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-2007, 07:34   #6
aganta borina borinata
Guest

il yönetimlerine bu konuda tedbir almaları yolunda bilgi verilmiş... alınan tedbirler ortada...

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-2007, 10:58   #7
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Kaynağında denetim yapılmadığı sürece bu soruna çözüm bulunabileceğini düşünmüyorum. Satanlardan birkaç kişinin canı yansa o zaman diğerleri de vazgeçecektir...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-2007, 11:09   #8
nevzat
Kaptan

nevzat kullanıcısının avatarı

Bence de olur Serkan ,zaten ben savunmuyorum ,ama oyunun kuralı böyle demekki.
Eski 09-05-2007, 14:45   #9
gıracemi
Kaptan

gıracemi kullanıcısının avatarı

Alıntı:
aserkansatı tafarından gönderildi
Doğrudur Nevzat bu konuda bilgi sahibi değilim açıkçası ama sormak istiyorum.Bu ağın takıldığında çok kolay kopması,tırıvırının yarattığı sorundan çok daha fazlasına neden olmaz mı???
ben profesyonel olarak balıkçılık yapıyorum ve yıllardır misina ağları farklı takımlarda kullanıyorum.. zaten bi ton zahmet ve masrafla donattığım ağlarımı hiç bir zaman ne kıyıya nede taşa atmadım, neden atayım? en kötü ihtimal hava dönüşlerinde su altında çok sağlam akıntılar olur ağları kayalara takar, ama yinede ağ aşağıda kalmaz çünkü mantar ve kurşun yakalar var.. çektiğinde bütün gelir yani.. zaten kayaya atılan ip ağların bile çoğu yırtılır.. hepsini geçtim trollerin verdiği zarar yanında çok ciddiyim muhabbeti bile olmaz...
Nasip olursa bu sezon bundan bi tane tutucam inşallah...
Aramıza katılan bayanlar olduğu için sansürü uygun buldum...

iskele_bekcisi@hotmail.com
'' No one live forever ''
gıracemi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-2007, 15:16   #10
Güven ÖZYELDAN
Guest

serkan abi teşekkürler gerçekten hassas bir noktaya değinmişin.Bu konu ile ilgili [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] linkte tırıvırıya karşı başlatılan bir savaşın küçükbir parçası var malefef burdaki yorumlarda tırıvırının hala kullanıldığına ve satıldığına dair söylemler göreceksiniz...yarınlar için gerçekten üzülüyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları