Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > Surf

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 12-12-2007, 00:48   #11
alikon8
Çımacı

alikon8 kullanıcısının avatarı

Sevgili John,
Aramıza hoşgeldiniz. Duygularınıza katılıyorum.
0 Rh +
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
alikon8 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 12-12-2007, 02:27   #12
Awesome John
Oltacı

Varsayılan hey dostlar Tesekkurler

Degerli dostlar cok tesekkur ederim sıcak merhabanıza....
Zaten bu guzel sporun en guzel yonu paylastığımız dostluk ve musterek marceralar.... yani balık yakalasakta yakamasakta beraber denizde olmak "o umutu paylasmak" ve kardesçe avlanmak ...iste tüm espiri orada...

Ben 45 sene kaldım Amerikada ... orası buyuk okanyuz.. "dalga ve ruzgar" .. suyun akışana gore hareket ederiz... kıyı balıkcılık yani "surf casting" (surf balıkcılık" çok ozel bir spor ve fantikleri çok....

Surf balıkcılıkta ayaktasın...Radar yok.. GPS yok... sadece dogal sezgilerin... onları kulanmaya ogrenince tam bir av oluyor.. bazen herseyi dogru yapiyorsun ama balık yok onunde.. bazen balık onunde fink atıyor ama sen yanlış yöntem ile yaklaşıyorsun.. iste bu "şifreyi çözmek" surf balıçılığın espirisi budur...

Ben Türkiye'ye ilk geldiğim de hacimli balık peşindeydim... ilk önce her "eski kurt" gibbi ilk önce etrafa sordum .... nasıl.. ne zaman.. nerede... sonra benim yurt dışında öğr endiğim özel teknikleri burada denedim... bazen oldu bazen olmadi... seneler geçti ve yavas yavas çokmeye başladım... şimdi çok sükür "orta şeker" gidiyoruz... ama Amerikada 45 senelek tecrubemle baya idalıyım ama Türk sularında idahalı değilim... bir çok zaman balıksız dönüyorum çünkü hep hacimli balık peşindeyim.. hep yapay yem..gercek yem yok on bana sevk veriri... yem "ÇOK NADIR" kulanırım...

Benim bir üzüntüm hep vardı oda o dostani paylaşım henuz oluşmamıs Türkiyede.. balıkçılar arasında her yerde oldugu gibi sidik yarışı... "en büyük kim" vs.. vs... yani sporun ilimi gelişmiyor... ilk geldiğimde bir çok "istavrit ustası" benden alay etiler.... hende çok alay etiler... takımlarım yanlışmış... ben balık almazmışım... vs.. vs... yani birden baktımkı alay konusu olduk..

Sonra bir gun dondum ve izat ettim.. "dostlar ben baska bir denizin ustasıyım, gel bildiklerimi deniyelim bakalım hangisi oluyor hangisi olmiyor" ama kafa yapısı farklı burada.... alayperestlik devam etti..

Bende topladım takımları "ötelere gittim" orda "çıkra" makinası cıkartım

ve hemen her kez guldu "o tekne makinası uzağa atamazsın onlan" diye...

2 adet 200 metre atış sonra hepsi sustu... üstüne 250 gram çapa kursuna takım _> [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

ve özel "düm düz kilitli takım ve komple bir istavrit --->

sonra saladım.... takım "bakir" sulara gitti.. 200 metre açıklara ve 50 metre aşağadaki dibi özel kurşunu ile.tuttu... Sary burnuda herkezin önünde ufak (7 kilo) köpek balığı tutum... sonra her kez dost oldu

Uzun atış ve "kaşık hoplatmak ile" boağazda Vani köyde güzel bir "sivri" (iri Torik) geldi (22 kilo) onu serbest bırakınca beni az daha dövüyordu millet...

Wheres they love? Yani sevgi nerede?

İşte bu tarz forumlarda inşallah on gerçek sporcu ruhu gerektiği şekilde guzel ülkemizde oluşur....

Bu iş çok sevkli.... yanız balı yakalamak değil... "problemi çozmek" "şifreyi çozmek" balık yutmak zaten hayyatın ufak bir maketi... her kez büyük balık ister ( buyük balık hayalerin simgesidir) ama sadece bir kaç adam alır o büyük balığı.. Şansmı? eh bazen öyle ama yüde 99 şans değil.... zaman emek.. eğıtım.. doğrtu yerde doğru seyi yapmak... bunu zaman ile aklında not ediyorsun.. bakiyorsun öğreniyorsun.. sonra "o gün" geliyor sabahin 3 ünde karanlıkta hiç kimse yok ken o "sağlam balığın" ağızına oturtuyorsun iğineyi...

evet birde tabii onu kıyıya "ikna etmek var"

evet hayyatın ufak bir maketi balık tutmak... onadn çok severim bu sporu... dostluk.. macera.. heycan.. azim... güzel güneş batışları ve doğuşları...
Allaha çok şükür bu sporu bu kadar seviyoırum...
sıgarayı biraktım .. içki tarihe kavuştu... şimi temiz hava.. spor... ve sağlam hacimli balıklar....

Tekarar teşekkürler sıcak merhabanız için...

biz Yurt dısında bazen suya girip yuzerek 200 metere uzaktaki kayalara gidip orada "ÇOK İRİ" levrek alıyoruz.... biraz sabırlı olup dolmasını beklerseniz burada bazı güzel balık videolar var..

bunu tıklayınız burada güzel video var--->

o çok yavaş doluyorsa bunu deneyınız..-->

bir zaman Türkiyede böyle balıklar varmış ama biz kıymetini bilmeyip hepsini oldurmusuz..

AJ
1955
New York/Marmaris
Müzisyen,

Bu mesaj en son " 12-12-2007 " tarihinde saat 02:38 itibariyle Awesome John tarafından düzenlenmiştir....
Awesome John Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-12-2007, 11:29   #13
mehmet07
Oltacı

"Uzun atış ve "kaşık hoplatmak ile" boağazda Vani köyde güzel bir "sivri" (iri Torik) geldi (22 kilo) onu serbest bırakınca beni az daha dövüyordu millet..."
Cok guldurdu beni bu ani
Guzel yazin icin tesekkurler, rastgele.
Eski 12-12-2007, 12:44   #14
araştırıcı
Miço

Hoş bir yazı ve güzel bir yaklaşım...
Aramızda olduğunuz ve bize renk kattığınız için teşekkürler...
Rastgele..
İskenderundan Yumurtalık' a...
araştırıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-12-2007, 13:59   #15
Awesome John
Oltacı

Benim iyi bir arkadaşım "Atilla" oda New York'da surf balıkçı.. ustalaşmış artık... güzl 30 kiloluk "çizgili" Levrek.

benin diğer arkadaş Rodger oda iyi bir Levrek ustası...

buda New York'ta levrek "oynak" yaptığı zaman... resimdeki balık sürünün hepsi ortalama 15 kilo..

Şimdi kendine sor böyle bir oynak Türkiyede olsa ne yapar bizim tayfa?
Zaten yapmışlar zamanında ondan yok balıklar artık. İşin espirisi balığa yaşıyan bir varlık olarak saygı göstermek.. bir tane al sofraya.. gerisini yakala ama geri at... bu Türkiyede mantıksız gelebilir... ondan avucumuzu yalıyoruz burada... yok ettik kendi balığımızı.. zamanıda 20 kilo levrek yapardı bogaz.. hemde "sürekli yapardı"..

aynen boyle..
Eski 12-12-2007, 15:47   #16
arayadis
Çımacı

arayadis kullanıcısının avatarı

Bana abilerimin ustalarımın yanında fazla konuşmak düşmez sanırım ama John'a en içten dilerklerimle hoşgeldin diyorum ve dediklerine katılıyorum mantelite meselesi bu inşallah böyle forumlarla paylaşımlarla çevremizdeki insanları daha duyarı hale getirebilir azda olsun doğaya katkımız olur.Ben izmir bostanlıda oturuyorum daha önce hiç avlanmamıştım buralardan hafta sonuda balığa çıkamayınca dayanamadım bi gidiim iki olta sallıyım dedim.Avladığım balıkları geri salarken geldi bi adam attı kovayı önüme at buna dedi bende uzaklaştım oradanyakaladıkları parmak boyundaki kaya balıklarını bile geri bırakmıyorlar zannımcada yiyiyorlar da yaşlarıda 40 50 var 5 10 kişi şaşırdım kaldım.Böyle giderse bugünkü balıklarıda bulamayacağız...
arayadis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-12-2007, 18:48   #17
paşalı
VİP

paşalı kullanıcısının avatarı

john harika bu resimler ve bilgiler.Tebrik ederim o bslıkları yakalamak büyük bir zevktir herhalde.İnşallah bizlerede nasip olur.

paşalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-12-2007, 21:08   #18
Awesome John
Oltacı

Tabiki herkezin hakıdır sağlam büyük balık yakalamak...

Türkiyede var ama çok saatlerce araba kulanmak gerekiyor.. bakir su bulmak için... ön araştırmak gerek.. istikparat almak gerek... hazırlıklı olmak gerek...

hangi yem.. hangi saat... hangi teknik... vs...

Balık var Allaha şükür henüz komple yok olmadılar ama ha biti ha bitecek...
Büyük balık yakalamak istiyorsan kendini yorman gerekiyor...

Bir kaç kişi bir araya gelip bir araba tutup benzin yemek masrafları paylaşmak...
erken gidip sabahlamak gerekiyor..... kolay değil ama bir kaç yerin "şifresini" çözünce ve balık batığı zaman "çok güzel oluyor".....

İnşallah herkezin hayalındeki balığı yakalamak nasip olur..

AJ
1955
Marmaris/ New York
Müzisyen
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları