Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 06-04-2012, 15:25   #1
Ahmet TARİH
Moderator

Ahmet TARİH kullanıcısının avatarı

Varsayılan Kurtlu Hamsi

İşyerinden ve formumuz eski üyesi Öner abinin uzun süredir bir iddiası vardı.
Pazardan aldığımız hamsilerin üzerlerinde kurt var diyordu. Biz de senin balıkçın bayat, kurtlanmış balık satıyor, balıkçını değiştir diye takılıyorduk. Ancak en son aldığım hamsilerde bende kurtları görünce şok oldum. Öner abi doğru söylüyormuş. Hamsi son derece taze olmasına rağmen bazılarının üzerinde kıl kadar ince, kırmızı renkli, çok dikkatle bakıldığında hareket eden kurtcuklar gördüm. Ayıklarken ve yıkarken tamamen temizlenmesine rağmen içimizi burkan bu olaya daha önce şahit olanınız varmı arkadaşlar.
Hamsi taze bile olsa neden kurtlanır veya parazit oluşturur? Bu doğal bir şeymidir? Yiyene zarar verirmi? konularında bir sohbet başlatmak istedim.

"Ortadaki hamsinin üzerinde bahsettiğim kurtlardan 3 tane var

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Uploaded with [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Ahmet TARİH Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 06-04-2012, 15:42   #2
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Arrow

Yakışıklı Kardeşim Ahmet:
Taze Hamside veya diğer taze balıklarda kesinlikle kurt vede kurtlanma olmaz.....
Ancak resimden de anlaşılacağı gibi o hamsi balığı taze değildir...Bunun nedeni Baş bölümüne doğru olan solungaçlarına yakın bölümlerinde kırmızılıklar bulunmaktadır.Yani hamsi nerden baksan 4-5 günlüktür....
Zaten Hamsinin en önemli püf noktası en fazla balık pazarlarında 2 gün içerisinde satılmasıdır.Bundan sonra yapısındaki kimyasal maddeler ( Fosfor )nedeniyle anında kokmaya başlar ve bozulur.
Bu nedenle en iyi muhafaza şekli -20 / -25 derecelerdir.
Evlerde dolaplarda mutlaka kafası kesilmiş ve içi temizlenmiş olarak dip frizde muhafaza edilebilinir....Dolaptan çıkartılan balıklar kesinlikle pişirilmeli, tekrardan dolaba konmamalıdır..Çünkü balık ağırlaşır, pis koku salmaya başlar...Böyle durumlarda balık çöpe atılmalıdır....Aksi halde balık zehirlenmesi söz konudur....
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-2012, 19:40   #3
ustam18
Kaptan

ustam18 kullanıcısının avatarı

Ahmet kardeş sen deniz kenarında bu durumla karşılaşırsan biz ne yapalım?bize gelen balıklar denizi unutmuş oluyor.İçişlerine sordum burada da genelde hamsilerde böyle kırmızı kurtlara rastladığını üzerinde kurt olan balıkları temizlemeden attığını söyledi.şimdi anladım ki aldığım balığın yarısı neden çöpe gidiyormuş.mezgitte de beyaz ve daha irilerinin olduğunu söylüyor. Balığı ben temizlemediğim için kurt murt görmüyorum.
Avların bereketli olsun Rastgele.
O Rh +
ÇANKIRI
ustam18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-2012, 20:03   #4
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Ben pazardan balık almadığım için pek böyle bir durumla karşılaşmıyorum..
Kurtların temizlenme sonucunda herangi bir zararının olacağını düşünmüyorum..
Bizim yakaladığımız gopezleri kovaya koyduğumuzda öldükten bir kaç saat sonra su yüzeyinde parazitler başlıyor nereden geldiklerini bende bilmiyorum ama zararlı olduğunu düşünmüyorum.. Bu da onun gibi birşeydir düzgün temizlendikten sonra zararı olmayacaktır..
Yaşanabilecek tek problem yakalandıktan sonra 5-6 gün boyunca tezgahta güneşi, kuru havayı yiyen balığın içsel bozulmasından gelecek problemdir..
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-04-2012, 01:31   #5
kadir 06
Tayfa

kadir 06 kullanıcısının avatarı

Nette bir gezinti yaparak balik da olabilecek parazitlerin bir cogunu okuma olanagi buldum.Iclerinden bilimsel adi Opistorchis Felineus ile gecen bu parazit dikkatimi en cok cekenlerden oldu.Ancak sevgili dostlar,"Ateste bakteri barinmaz"soylemiyle, ozellikle izgara veya komurde iyi pisirilmek kaydi ile baliktan parazital bir sirayet soz konusu olmaz gorusundeyim.Kaldiki parazital hastaliklar sadece balik yemekle degil,disaridan geldigimiz ayakkabi ile,yikanmamis meyve sebzelerle,asilanmamis evcil hayvanlarlada bulasabiliyor.Bence ozellikle balik soguk hava depolarinin temizligiyle alakali oldugunu dusunuyorum cunku buradaki sirkulasyon cok yogundur yani kilolarca ve cins cins balik buralarda bekletilir,biri gelir biri gider.Yani kisaca bir organizmanin olusmasi icin siz ortami sagliyor iseniz oda gelismekten geri kalmaz.Ahmet kardesimede bu guzel fotolu paylasimindan dolayi tesekkur ederek,icinizdeki sevginin hep daim kalmasini diliyorum..

Bu mesaj en son " 07-04-2012 " tarihinde saat 01:53 itibariyle kadir 06 tarafından düzenlenmiştir....
kadir 06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-04-2012, 08:08   #6
Ahmet TARİH
Moderator

Resimdeki balık Öner abinin aldığı balık. Resmide o çekmişti. Bu fotoğrafı gördükten sonra ben kendi aldığım ve tazeliğinden emin olduğum balıktada görünce şaşırdım.
Nette çok aıklayıcı bir bilgi göremedim. Sadece parazitlerin balığı yiyen kişilere geçebildiği söyleniyor.
Bazı parazitler hayvanın içinde, bazılarıda dışında barınıyor sanırım. Bu paraziti hamsinin içini ayıklarken göremedim. Sanırım hayvan canlı iken üstüne yapışıyor ve orada büyüyor. Yani taze bayat farketmiyor. Dediğiniz gibi içini dışını iyi yıkayıp iyi pişirmekte fayda var.
Eski 07-04-2012, 18:08   #7
MAVİ FENER
Kaptan

Arrow

Beyler balıklardaki kurtlar balığın kıyması gibidir...Pişince onlarda pişerler.....Vitamin kaynağıdır onlar.
Kaşar peynirindeki kurtlarda kaşarın çok kaliteli olduğu anlamına gelmektedir....Afiyet olsun.....

Sizler hiç böreğin nasıl hazırlandığını gördünüzmü beyler...İstanbul boğazda duruma hasbelkader şahit oldum..elektrikler kesilmişken hamur teknesinin hamuru nasıl yogurduğunu gördüm...o günden bu yana börek, açma, puaça ağzıma girmez...Aman allahım...
Göz görmeyince gönül herşeye katlanırmış derler...ama ben katlanamadım...Hadiseyi yaşamak lazım....
neyse 150-160 dercede pişince elbetteki mikrop falan kalmıyor...Afiyet olsun diyorum....
İstanbul - 1949

Eski 07-04-2012, 21:00   #8
Ahmet TARİH
Moderator

İyiki balık tutmayı biliyoruz. Yoksa Nuri abinin bahsettiği poğçacılara benzer şekilde balık satan pazar balıkçılarına abone olmak zorunda kalacaktık. Bu arada balığı mümkün olduğunca kendiniz ayıklayın derim. Benim gözlerde çok acayip şeyler gördü bu konuda.
Eski 08-04-2012, 11:21   #9
ustam18
Kaptan

ustam18 kullanıcısının avatarı

Ahmet kardeşim şu devirde ne yiyebilirsin ki?pazardan domates biber alıyorsun GDO lu,marketten peynir alıyorsun içinde binbir türlü karışım,fırından ekmek alıyorsun sadece % 40 ı buğday unu,.......... uzar gider.Armudun sapı üzümün çöpü demeden içinin elverdiğini ye iç."bize bişey olmaz "

Rastgele.
O Rh +
ÇANKIRI
ustam18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-04-2012, 13:09   #10
MAVİ FENER
Kaptan

Arrow

Alıntı:
Ahmet TARİH tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İyiki balık tutmayı biliyoruz. Yoksa Nuri abinin bahsettiği poğçacılara benzer şekilde balık satan pazar balıkçılarına abone olmak zorunda kalacaktık. Bu arada balığı mümkün olduğunca kendiniz ayıklayın derim. Benim gözlerde çok acayip şeyler gördü bu konuda.
Aynen katılıyorum yakışıklı kardeşim...bol avlar diliyorum..
İstanbul - 1949

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları