Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > ZIPKINLA SUALTI AVI

ZIPKINLA SUALTI AVI Teknikler,sağlık ve zıpkıncılıkla ilgili herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 19-07-2007, 20:19   #1
maxkohler
Oltacı

Varsayılan Yardımlarınızı bekliyor

Herkese selam siteye ilk mesajım arkadaşlar

Zıpkına merak saldım.Pazar günü avşa adasına gidiyorum 40 gün kadar tatil yapıcam.Orada avlanmak istiyorum.Gitmeden önce istanbul karaköyden zıpkın alıcam.Şnoker ve gözlüğüm var.Palet ve zıpkın alıcam.40 gün için çok masraf yapmak istemiyorum.Eldivende ucuzsa almayı düşünüyorum.
Zıpkın araştırmalarımda Nemrod da karar kıldım.Nemrod 75 le başlamak istiyorum.Nemrod iyimidir? 90 alsam daha mı iyi olur? Bide zıpkını kurmak konusunda korkularım var.Çoğu kişi vücutta morarma olduğunu söylüyor Vücudum 90lığı 100 lüğü kurcak boyutta ama güç filan korkuyorum.Yardım etmenizi bekliyorum.Pazar günü gidiyorum hemen yardımcı olursanız sevinirim...
maxkohler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 19-07-2007, 20:22   #2
discus
Kaptan

discus kullanıcısının avatarı

ural kardeşim aramıza hoş geldin konula ilgilenen arkadaşlarımız sorularına cevap vereceklerdir..
discus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-2007, 00:36   #3
ykmk
Kaptan

ykmk kullanıcısının avatarı

Aramıza hoşgeldin Ural.Abilerim sana yardım edeceklerdir.
Rastgelsin....
ogameci39@hotmail.com

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ykmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-2007, 01:14   #4
freediver
Kaptan

Ural öncelikle hosgeldin.
Yeni basliyorsan 75 lik ideal.dedigin markayi tanimiyorum...Ama gidipte pahali birsey alma.Yilmaz falan hatta en ucuzunu al derim ben sana....Yanina yedek sis ve 2 palamut (germe lastiginin ucuna takilan tel) al derim ben!Ve giderken beraberinde kücük bir demir egesi götürmeyi sakiiin unutma !sen yeni basladigin icin ilk önce bol bol kaya vurursun normal olarak.Egeleyerek sivriltirsin sonra sisin ucunu.
BIZ DENIZCIYIZ

Cumhur 1980
Berlin

Bu mesaj en son " 20-07-2007 " tarihinde saat 01:17 itibariyle freediver tarafından düzenlenmiştir....
freediver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-2007, 08:03   #5
sinarit_baba
Oltacı

sinarit_baba kullanıcısının avatarı

Ben de bu işe yeni başlayan biri olarak geçtiğimiz hafta nemrod clasic 90lık zıpkın aldım. Her ne kadar zıpkın hakkında yorum yapacak kadar tecrübeli olmasam da internette yaptığım araştırmada yeni başlayanlar için iyi bir seçim olduğunu okudum. 75lik ve 90lık arasında kararsız kaldım, genelde 90lık önerilerinden dolayı ve aldığım yerde 75lik olmadığından dolayı 90lık aldım. Ancak ilk denemelerimde kuramadım. Bir kaç denemeden sonra kurmayı başardım. 75lik için kurma sorunu olacağını sanmıyorum. Ben balık açısından oldukça fakir olan bir yerde suya girdim ve hiç balık göremediğimden vuramadım. 2 Kez kurdum ve göğsümde kızarıklık oluştu bu sorun olursa sünger gibi bir parçayı tüfeğin kabzasına yapıştırırsın olur biter.
Eski 20-07-2007, 09:11   #6
BLACK SHARK
Kaptan

BLACK SHARK kullanıcısının avatarı

Alıntı:
maxkohler tafarından gönderildi
Herkese selam siteye ilk mesajım arkadaşlar

Zıpkına merak saldım.Pazar günü avşa adasına gidiyorum 40 gün kadar tatil yapıcam.Orada avlanmak istiyorum.Gitmeden önce istanbul karaköyden zıpkın alıcam.Şnoker ve gözlüğüm var.Palet ve zıpkın alıcam.40 gün için çok masraf yapmak istemiyorum.Eldivende ucuzsa almayı düşünüyorum.
Zıpkın araştırmalarımda Nemrod da karar kıldım.Nemrod 75 le başlamak istiyorum.Nemrod iyimidir? 90 alsam daha mı iyi olur? Bide zıpkını kurmak konusunda korkularım var.Çoğu kişi vücutta morarma olduğunu söylüyor Vücudum 90lığı 100 lüğü kurcak boyutta ama güç filan korkuyorum.Yardım etmenizi bekliyorum.Pazar günü gidiyorum hemen yardımcı olursanız sevinirim...

Ural merhaba --öncelikle aramiza hosgeldin .
Zipkin ile balik avlamanin zevkli olabilecegini düsünebiliyorum yanliz Kurallar - yasalar icerisinde oldugu müddedce.
daha yeni basladigin icin , öncelikle emniyet kurallarini arastirsan saglik acisindan iyi olur . öncelikle iyi bir avcı,vurabileceği değil çıkarabileceği balığa atış yapmalıdır.vatos gibi,orfoz gibi balıkları vurup zıpkını suda bırakıp madara olmamalıdır.ha vurupta çıkaranı da vardır ki,takdir edilir.
avcılık yapılacak olan yerin dalgasız,durgun ve berrak olması tercih edilmelidir.kayalık bölgeler her ne kadar balık açısından zengin olsada,zıpkının ucunu kırmak hatta zıpkının sekip avcıyı vurması gibi riskler içerir.bu tür bölgelerde 50 santimlik küçük zıpkınlar tercih edilmelidir.paletler suya batan cinsten olmalı,maske zipkinci maskesiinde tarif edildiği türde,snorkel ise su tahliyesinin kolay olması için mümkün olduğunca kısa alınmalıdır.kurşun kemer kullanılması dibe kolay ve sessiz dalma açısından faydalıdır ayrıca.abc ekipmanlarının dışında scuba ile zıpkın avcılığı yapmak vahşettir,delikanlıyı bozar.
balığa yaklaşırken mümkün olduğunca kör noktası olan tepesinden yaklaşmalı mümkünse 1 metreden kısa bir mesafeden atış yapılmalıdır.
karagöz gibi balıklar sese duyarlı olduğu için dibe dalıp bir kayaya ufak bir taş ile vurmak sureti ile dikkati çekilebilir ve yaklaşınca atış yapılabilir.ayrıca deniz kestanesi kırıp beklemek de balıkların kokuyu alıp gelmesi için uygulanabilecek bir yöntemdir - Uralcigim sana daha cok bilgi vermek isterim ama sen kendin dedigin gibi Internetden daha uzman zipkin avciligi uyguluyan arkadaslardan bilgi alabilirsin , bunlar benim aklima gelenler.kendine iyi bak iyi tatiller ve resimlerinle bekleriz seni.

selamlar - rastgelsin

MUHTAC OLDUGUN KUDRET...
DAMARLARINDA KI ASIL KANDA MEVCUTTUR
BLACK SHARK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-2007, 11:28   #7
mufi
Guest

(scuba ile zıpkın avcılığı yapmak vahşettir,delikanlıyı bozar.)
Yasin kardeşimin mesajına ve bu ifadesine gönülden katılıyorum her işi kuralına ve usulüne uygun yapmak lazım .. benim gödürdüğüm kadarı ile zıpkının elcik tarafı karına dayandıgı için morarma ve kızarıklık olur şahsi fikrim ve hemen aklıma gelen..::
kullanılmış fermuarı bozuk vs. bir freebag dediğimiz bel çantası bul onun içine kumaş doldur agzını dik/sabitle. tak onu beline ..tamamdır işte her defasında elcik kısmını ona dayarsın karnın zarar görmez.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-2007, 20:01   #8
iesencan
Tayfa

iesencan kullanıcısının avatarı

Ural aramıza hoşgeldin kardeşim.Ben Deniz Balıkçısı değilim ama ilgim Zıpkına da yok değil hani.Ancak ben bu aletten çekiniyorum, benim tavsiyem çok dikkatli ol, kendine ve başkalarına zarar vermemeye çalış.Şansın bol, Zıpkının keskin olsun kardeşim.Çok Dikkat?
Eski 20-07-2007, 22:53   #9
ADNAN
Organizatör

ADNAN kullanıcısının avatarı

Ural hoş geldin suyun altına merak sarmamak için direniyorum bu bölüme bile girmeye çekiniyorum deniz altı insanı çeker güzellikleri ve o heycanı yaşamak bile yeter sanırım atış yapmasan bile, herşeyin hayırlısı tecrübe edinmeden iyi bilgiler edinmeden bence deniz altında dikkatli olmanı tavsiye ederim, sevgi ve saygılarımla iyi tatiller.
Eski 31-07-2007, 23:40   #10
aliefe
Oltacı

aliefe kullanıcısının avatarı

ben ufakken dayım zıpkıncıydı adeta dayımla ve onun zıpkınıyla büyüdüm ve sonra bende zıpkınsız yapamıyacağıma karar verdim,uzun süredir zıpkınla dalış yapıyorum ama geçen hafta benim zıpkınımda bir sorun çıktı ve arkadaşımın zıpkınını ödünç aldım.denize girdim,sahilden açıldım zıpkınımı kurmak için hazırlandım(90'lık zıpkın)alışkın olduğum için tek hamlede kurdum.lastiği yerine oturttum ve lastiğin oturmasıyla zıpkının fırlaması bir oldu.zıpkının tetiği bozuldu ve elim hala zıpkının üstünde olduğu için elim lastiğe sıkıştı ve geri tepen kabza karnıma çarptı.elimde allahtan eldiven olduğu için elimi kurtardım ama geri seken kabzanın çarptığı yer hala mosmor ve kalkarken çok acıyor.yani bu iş biraz tehlikeli tabiki tecrübe farkı var ama 100 senelik zıpkıncıda olsan ilk kezde dalıcaksan kesin bir şekilde konsantre olman lazım.çok zevkli ama eğer yapabiliyorsan daha önce dalmış biriyle ilk dalışını yapmanı tavsiye ederim.lastikler içinde endişelenme 2-3 kereden sonra çekmeye alışırsın

Yemeyeceğimiz balıkları lütfen zevk için vurmayalım

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
aliefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları