Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri-Haritalar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 14-10-2006, 18:12   #1
gokseldbuga
Guest

Varsayılan Ildir deneyimleri

Selamlar, forumda Ildir onerilince gidip bir deneyelim dedik. Abimle birlikte sabah 8 de ildirdaydik. saat 1 e kadar kaldik. Bu arada gelen diger balikci arkadaslar geri donduler. Yengecli oltalarimizi denize biraktik ( kasnak ), bunca sure icinde 1 tek cipura yakalayamadik attigimiz oltalari aynen yemiyle birlikte geri cektik. yakaladigimiz baliklar, mirmir, isparoz, kerpe, karagoz yaklasik 1 kg. Bu arada bugun inanilmaz bir firtina oldugunu da eklemek isterim, fakat bu avlak bolgesinde ruzganizi arkaniza alirsaniz , ses disinda cok problem yasamazsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 15-10-2006, 11:04   #2
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Sevgili Göksel...

Senelerden beri edindiğim tecrübe göstermişdir ki,gerence-ıldır-zeytineli taraflarında avlanmaya gittiğimizde eğer rüzgar sırtımızdan karaya doğru kuvvetlice esiyorsa; düzgün balık o gün yemez.Bu bahsettiğim yöreye giderken bir gün önceden hava raporunu almakta yarar var.Hava illa ki sakin olmalı veya kuzey batı yönünden esmeli.Yani karayel esmeli.Kuvvetli Yıldız ve poyrazda bu yörelerde balık yemiyor.Çünkü bu yönlerden esen rüzgar iç körfezi ayağa kaldırırken bu yörelere ters geliyor ve yatırıyor.Suyu ileri sürerek suların çekilmesine ve balığın da ileri sürülmesine neden oluyor.Yapılacak en hayırlı iş takımları toplayıp o yöreyi terketmek bence.
Çünkü hem gece hemde gündüz bir şey alınmıyor.Böyle bir durumda hemen ıldır-gerence tarafından körfeze bakan mordoğan tarafına geçmekte fayda var.

Bu mesaj en son " 15-10-2006 " tarihinde saat 11:07 itibariyle Uzm.Dr.Rastgele tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-10-2006, 12:43   #3
gokseldbuga
Guest

saolasin doktor, bir dahaki sefere insallah. Bu arada dun yorgunluktan az yazmisim, eger Ildir tarafina giderseniz mutlaka yedek takim kursun igne gotururun, takiliyor, baktim abim sinirden kipkirmizi ben oltayi bozup mantarliya cevirdim, gelsin mirmirlar, karagozler. Ben sabirsiz insanim cipurayi bekleyemiyorum isparozun benle oynamasi daha cok hosuma gidiyor tik tik tik tirrrrrrrrrrr
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-10-2006, 12:25   #4
obivan
Oltacı

obivan kullanıcısının avatarı

walla eski rumlar sunu derdi "kaya ya oturduğunda dotun üşümeden ıldırı da adam gibi balık olmaz" ...
denize sevdalı değil kara sevdalı....
1984 ten beri körfezdeki esmer çocuk...
karantinalı....
namı "doktor" ya da "talebe"
obivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-10-2006, 12:37   #5
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Hiç duymadım...

Karantinalı Fikret yazdığın rum '' atasözünü'' hiç duymadım.Hakikaten sen ıldır taraflarını ekim-kasım-aralık aylarında denedin mi ? Balık yaptımı ?Ne yem kullandın ve ne tür balıklar aldın ?Hava nasıldı ?Eeee.birazcık bilgi ver bakalım sevgili dostum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-10-2006, 21:41   #6
gokseldbuga
Guest

haydaaaa diyorum sayin abicim, yani RUmlarin deyisinden "ldira bosuna gittin sogukta balik cikmaz" imi cikarmam lazim. e o zaman nerede avlanabiliriz, zaten denizlerde balik kalmamis, husran ki ne husran
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-10-2006, 07:46   #7
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Göksel'im,uzman balıkçım sakin ol.Bir şey dediğim veya bir şey de ima ettiğim yok.Sadece Fikret adlı arkadaşımdan tüyo almaya çalışıyorum.Bu sitede yazışan kişilerden birbirlerine karşı kötü söz hiç duymadım ve duyacağımı da zannetmem.Benim anılar bölümünde yer alan maşşşşşşşallhah diyebildim isimli video paylaşımını seyret.o da lıdır taraflarında elde edilmiş balık manzaraları.(Balıkları ben tutmadım,arkadaşlarım tutmuş.Siteye de sağolsun Doğan ekledi.)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-10-2006, 10:55   #8
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Göksel abi şöyle yorum yapmam gerekirse.
Bu balık işinde bazı değişik parametre var aynı yerde 1 hafta önce 10 tane balık alıyorsun. Diğer hafta 2-3 tane zorrla alıyorsun. Peki nedeni nedir?
Su ısısının değişimi olabilir
Rüzgarın estiği yön ve şiddet balığı rahatsız etmiş olabilir
O gün canı yem yemek istememiş olabilir
Etrafta harami balık vardır canını kurtarmak için saklanıyor olabilir
1 önceki gün oraya ağ atılmış balığın keyfi kaçmıştır belkide merayı terketmiştir
Belkide nasipte balık yoktur o gün şansta çok önemli
dahada eklenebilir bu olaylar.
Kendimden örnek vermek gerekirse
İshak abimle Gerence tarafına balığa gitmiştik giderken brifing veren ishak abim bölgede balık çiftliklerinden dolayı iyi çupra yaptığını geçen hafta kişi başı 5-6 adet çupra aldıklarını söyledi. Gittik oltalarımızı attık o gün ben 1 İshak abi 5 Mehmet abide 2 adet çupra tutmuştu şimdi olayı biz şöyle yorumladık hava hiç esmiyordu adeta bütün gece ütülemişlerdi denizi ve sular çekilmişti buna bağlı olarak balığın yem yemek istemediğine kanaat getirdik. Ki İshak abide aldığı çupraları hep dudağının ucundan yakalamıştı buda balıkların iştahsız yeme saldırdıklarının ap açık göstergesiydi.

Böyle durumlar olabiliyor önemli olan balık olmasada o güzellikleri görmek ve şehirden gürültüden patırtıdan uzak vakit geçirmenin keyfine varabilmek.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-10-2006, 14:51   #9
gokseldbuga
Guest

sevgili arkadaslarim, balik ac, hava poyraz, deniz calkantili duz ben annamam, yilardir ara verdigim ve cok sevdigim bi ise geri donus yapmisim , balik tutmak isterim . saka bir yana nasip iste, haftaya bayram hergun baliga gidicem hanim da kesin bosar beni, c.tesi baliga gittim o yalniz kaldi diye 1 gun konusmadi, e napiim 6 da kalksin o da gelsin.
gerence de yer tarifi yapabilirmisiniz?
benim icin farketmez ben kucuk balik ta yakalamayi seviyorum da abim alismis bodrumda gullukte kocaman baliklar yakalamaya olmayinca bozuluyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-10-2006, 18:34   #10
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan seni çok iyi anladım...

sevgili Göksel seni çok iyi anladım.Anladığım kadarı ile ''HAMLIK '' had safhaya gelmiş vaziyette.Evdeki kredini hemen kullanma. Dur bakalım bayramda hava nasıl olacak.Bak ben evdeki kredimi geçen hafta kullanmdadım.Dolayısıyla araya bir hafta boşluk verdiğim için,kredim açıldı.Bayramda belki gidebilirim.
Her zaman söylüyorum,bu balıkçılık işi adı üstünde Rastgele.Geldide biz tutmadık mı.Bu sene yaza girerken hiç unutmam tekne ile zeytinalandaki balıkçı limanından çıkıp,taa pita fenerine kadar yol yapmışdık.Yeminle işe başlarken 1251/c 'ye taktığım sardalyayı,karaya çıktıktan sonra iğneden çıksrıp atmışdım.Kaç kapı yaptıysak da o gün balığa yedirmek nasip olmamıştı.İsparoz ve izmarit'i bulsak.ziynet eşyası diye eve götürüp sandıklarda saklayacaktık.

Bu mesaj en son " 17-10-2006 " tarihinde saat 18:38 itibariyle Uzm.Dr.Rastgele tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları