Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > ZIPKINLA SUALTI AVI

ZIPKINLA SUALTI AVI Teknikler,sağlık ve zıpkıncılıkla ilgili herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 07-01-2007, 23:12   #1
theimam35
Miço

Varsayılan palet konusunda lütfen yardım

arkadaşlar yeni bir palet almak istiyorum birçok arkadaş karbon palet tavsiye ediyor.ama araştırdım karbon paletler baya pahalı bu paletlerin en hesaplısı hangi marka acaba bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum.
theimam35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 08-01-2007, 09:31   #2
erdem
Oltacı

erdem kullanıcısının avatarı

Varsayılan slm

öncelikle şunu bilmek isterimki:nezamandan beri dalıosun ve nekadar aşşagıya iniosun yani okadar çok dalmıosan yada yeniysen okadar pahalı malzemeye gerek yok bence.
Eski 08-01-2007, 12:13   #3
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Turgay Abi karbon paletler hakkında pek bilgim yok ne yazık ki, ama duyduğum-okuduğum kadarıyla 15-20 m altı dalışlar için tercih ediliyormuş. Bende uzun palalı kompozit paletler var (Apnea), kullanımı çok rahat olmasına rağmen özellikle sığ dalışlarda uzun pala bazen sorun olabiliyor. Karbon paleti öncelikle av yapma türünü ve derinliğini göz önünde bulundurarak düşün derim.

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-01-2007, 17:34   #4
theimam35
Miço

en az 5 yıldır dalıyorum sığ su için fazla kaliteli olmayan paletlerim var.daldığım derinlikte 6-7 metreler falan artık diyorum biraz daha derinleri ziyaret etmenin zamanı gelmiştir diye düşünüyorum.daha öncede bahsettiğim gibi bilgisayarla tanışmam henüz yeni.balık sitelerine girip o koca balıkları gördükten sonra hırs basmadı desem yalan olur.mert'in dediği kompozit paletleride duymuştum hem sığ suda hem derinde kullanılıyormuş onun için iyice öğrenip yanlış bir iş yapmak istemiyorum.
Eski 08-01-2007, 17:38   #5
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Turgay abi şu başlığı incelemeni haddim olmayarak tavsiye ediyorum.
Bu başlığı okuduktan sonra şu soruya cevap vermeni izninle rica edicem.
O koca balıklar için hayatımızı tehlikeye atmaya değer mi sence?

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-01-2007, 18:37   #6
katiti
Kaptan

Turgay Abi derin çalışacaksan kompozit paletler biraz yumuşak kalabiliyor(muş). Ama 10 hatta 15 metrelere kadar olan derinliklerde gayet ideal bence. Ha bu ara eklemek isterim ki ben bugüne kadar suda gördüğüm en büyük balıklarla (tam kestiremiyorum ama 3, belki 4 kg bir çipura, en büyüğü 2 kg civarı levrekler vs.) 5 m'den sığ sularda; çoğunlukla da 1 m'den sığ yerlerde karşılaştım...

Navigare necesse est...

Eski 08-01-2007, 21:20   #7
theimam35
Miço

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Turgay abi şu başlığı incelemeni haddim olmayarak tavsiye ediyorum.
Bu başlığı okuduktan sonra şu soruya cevap vermeni izninle rica edicem.
O koca balıklar için hayatımızı tehlikeye atmaya değer mi sence?
taygun kardeş uyarıların için çok teşekkür ederimsöylediğin başlığı inceledim zaten ozan yıldırım kardeşimizi duyduktan sonra hipervantilasyon konusunu sürekli takip edip bilgi almaya çalışıp sebeplerini araştırıyorum.şunu anladımki hipervantilasyon çok tehlikeli ve uzak durmak gerekir.tüm uyarılarınız için teşekkürler.
Eski 08-01-2007, 21:28   #8
theimam35
Miço

Alıntı:
katiti tafarından gönderildi
Turgay Abi derin çalışacaksan kompozit paletler biraz yumuşak kalabiliyor(muş). Ama 10 hatta 15 metrelere kadar olan derinliklerde gayet ideal bence. Ha bu ara eklemek isterim ki ben bugüne kadar suda gördüğüm en büyük balıklarla (tam kestiremiyorum ama 3, belki 4 kg bir çipura, en büyüğü 2 kg civarı levrekler vs.) 5 m'den sığ sularda; çoğunlukla da 1 m'den sığ yerlerde karşılaştım...
sevgili mert benim gittiğim yer vazla derin deyil zaten 10m cıvarı falan zaten çok derine gitmeme imkan yok ben eşimle birlikte gittiğim için sürekli gözüm onda fazla uzaklaşamıyorum seninde dediğin gibi bende 3-5 metrelerde çok güzel balıklar aldım.saygılar sevgiler.
Eski 13-03-2007, 21:59   #9
doğukan
Oltacı

Varsayılan palet seçimi

mert abi bende palet alıcam.ilk önce arkadan ayarlı almayı düşünüyorum.ve dediğim gibi en fazla 5m ye dalabilirim.ne tür bi palet tercih edersin?(sen bide ben en güzel balıkları 1m gibi sığ sularda gördüm demişsin.bende giriyorum ama ben 2-3m lere bile güzel balık göremiyorum.ama zıpkını alınca yeni olduğum için çok tenha yerlerde dalıcam.belkide balık görememem'in nedeni bu olabilirmi?lütfen bilen abilerim varsa sizden de cevap bekliyorum.

rastgelsin.
Eski 15-03-2007, 09:52   #10
katiti
Kaptan

Doğukan arkadan ayarlamalı dediğin paletler açık ayak olarak adlandırılır ve tüplü dalışlar için uygundur. Biz kapalı ayak paletleri tercih ediyoruz. Sen sığ sularda gezeceğin için nispeten kısa palalı olan paletleri tercih etmen daha doğru olur. Siyah ya da koyu renkler tercih nedenidir. Senin için şu aşamada karbon, kompozit vs paletler gereksiz masraf olacaktır, onları ileride düşünürsün. Termoplastik paletler işini gayet rahat görür. Fiyatına göre bir yığın marka model var, gerisi sana kalmış.

Balık konusunda gelince... Balık görmek öncelikle nerede daldığına (mera), ne zaman daldığına (mevsim ve gün içi saat), hangi koşullarda daldığına (hava koşulları) ve dalış tekniğine bağlı çok değişkenli bir olaydır. Bunların hepsini bir araya getirdiğin zaman ancak güzel balıklarla karşılaşacaksın. Biz de her dalışımızda göremiyoruz o balıklari tabii ki ...

Navigare necesse est...

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları