Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > TATLI SU AVI

TATLI SU AVI Tatlı sularda olta ile yapılan avlar hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 16-04-2007, 22:59   #1
gokseldbuga
Guest

Varsayılan M.Akif Sonel adına

Köyçeğiz
slm Göksel,
mesajını gönderdiğin gün okumama rağmen cevapı bir türlü yazamadım kusura bakma lütfen. Öncelikle bilmiyenler için köyçeğiz gölü hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.
Köyceğiz Gölü, Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde bulunan bir göldür. 52 km²'lik tatlı su gölüdür. Derinliği 20-60 metre arasında değişir.

Her türlü tatlı su balığı bulunur. Ayrıca güneyinde nesli tükenmekte olan Nil Kaplumbağası bulunur. Göl içerisinde dört adet irili ufaklı ada mevcuttur. Etrafı dağlarla çevrili olup en yükseği Ölemez Dağı'dır. Sazlıklarla kaplı doğal bir kanalla göl Akdeniz'e bağlanır. Bu tür göllere yani denizle doğal bir kanal vasıtası ile birleşen göllere ayaklı göl adı verilir. Dünyada bu tür göllerin sayısı Köyceğiz Gölü'yle beraber sadece yedi tanedir. Yani dünyadaki doğa harikası yedi ayaklı gölden birisi de Köyceğiz Gölü'dür.

Köyceğiz Gölü Akdeniz Bölgesi'nin batı ucunda, ilçe hudutları içerisinde, suyu hafif tuzlu ve çevresindeki kaplıcalardan karışan kükürtlü bir göldür. Gölün, önü alüvyonlarla tıkanmış eski bir körfezden türediği sanılmaktadır. Hemen her zaman sakin olan gölde, yılın 8 ayında su kayağı yapılması mümkündür. wikipedia sitesinden alındıdır bu, Yazıldığı gibi denizle bağlantılı bir göldür bağlandığı yer ise istuzu sahilinin olduğu bölgedir yani caretta caretta olarak bildiğimiz deniz kaplumbağalarının yumurtladığı kumluk desem belki coğunuz hatırlayacaktır.
Asıl öğrenmek istediğiniz konuya gelince, şu an hava şartları mükemmel ama burada yukarıda yazıldığı gibi tüm tatlı su balığı yok yani gölde sadecesazan ve kefal var tabiki yayın balığıda var ama ben daha tutanı görmedim. Ama turna ve tatlı su levreği yok. Sanırım buraya has olan bir özellikden dolayı kışın birde yılan balığı oluyor bölge insanı cok seviyor. Denize yakın olan kısımda ise tuzluluk oranı arttığından dolayı deniz levreği de giriş yapıyor. Ama genelde sazan avı oluyor.
Ayrıca bir konuya daha değinmekde fayda var göl Dalkoop (Dalyan Kooperatif) tarafından 50 yıllığına kiraya verilmiş durumda balıkçılık tamamiyle Dalkoop elinde tekneyle ava izin vermiyorlar kıyıdan olta ile tutmak serbest
Konuyu hangi başlığa yazacağimi bilmediğimden dolayı size özel mesajdan atıyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 16-04-2007, 23:01   #2
gokseldbuga
Guest

Abicim konuyu tatlı su avının altına gönderdim, forum içinde nereye , nasıl yazacağınız konusunda bilgi almak isterseniz, herhangi birimiz yardımetmekten zevk alacaktır.
Köyceğiz konusunda benim unutamayacağım , göl kıyısına varmadan cadde ortasındaki çeşmenin buz gibi suyu, aman yarabbim o ne tatlı bir sudur, iç kana kana
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-04-2007, 23:34   #3
discus
Kaptan

discus kullanıcısının avatarı

Varsayılan harika

akif hocam ellerinize sağlık..çok güzel bir anlatım olmuş benim daha önce bilgim yoktu. abi birde fotorafları varsa ekleyebilirmisin.
discus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-04-2007, 10:15   #4
ramazanuçar
Guest

geçen yaz tatilimi o bölgede geçirmiştim.tam olarak gölün resimleri olmasada bahsedilen yerler hakkında fikir sahibi olması açısından bir kaç resim ekleyeyim dedim.
iztuzu nam-ı diğer kaplumbağa plajından gün batımı
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
gölü denize bağlayan doğal kanal
bölgenin tarihi zenginliği kral kaya mezarları
bir doğa harikası sarsala koyu
sarıgerme plajı ve ailem
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-04-2007, 10:24   #5
gokseldbuga
Guest

Ramocum çok güzel resimler, benim diğer birader Fethiyede yaşıyor, Sarı germe ve 1,2 yer daha vardı ismini hatırlayamıyorum, geleceğin turistik merkezleri yapılmak için çalışılıyor. Birçok otel ve tesis yapılıyor, yapılacak diye söylemişti abim ben de geçen sene arabayla Antalyadan dönerken inşaat tabelalarına rastlamıştım. İspanyaya benzemeye hızla devam ediyoruz, betok yığını bir sahil şeridi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-04-2007, 10:31   #6
ramazanuçar
Guest

sarı germe gerçekten muhteşem bir yer.sahil kısmına araç girişine müsade edilmiyor zaten.içerdeki birkaç otelde tamamen ağaçların içinde kamufle olmuş durumda.kuşlar elinizden yem yiyor,tavşanlar ayaklarınızın arasında dolaşıyor.anlatmakla olmaz mutlaka yaşanması lazım.ben tatilim boyunca en çok sarıgermeden hazaldım diyebilirim.(geceleri kanaldan kefal avı dışında)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-04-2007, 16:48   #7
kartalbey75
Oltacı

Varsayılan Rekor Gelebilir

Başlıkla ilgili açıklamayı yazını sonunda ele alıcağım….

Gökselciğim öncelikle yardımların için teşekkür ediyorum. Hele içtiğin o suyun kaynağına gelince hani o parayla satın aldığımız sandras suları ile aynı kaynaktan gelmektedir google map acarsınız sandras dağını görürsünüz oralardan gelir o su. Birde o su köyçeğiz insanın kullandığı çeşme suyudur yani biz çeşmelerden hep o suyu içeriz. Sandras Dağı demişken geçen hafta sonu oraya çıktık arkadaşlarla ve hemen o bölgede 1700 lü rakımlarda birde yapay gölet vardır kimse bilmez, Gökçeova göleti Yaban tvyi izliyorsanız denk gelmiştir belki Reçep Erçel’le teke avı proğramları vardır gölün işletmeçiliğini o aldı değişik projeleri var o konuyu daha sonra değineceğim.

Serkan kardeşim şu an hazır elimde fotoğraf yok. Bu isteğine Ramazan bey son derece güzel fotoğraflar eklemiş. Burası gerçekten güzel bir bölge ben buralı değilim ve burada görev yapıyorum, belki şaşıracaksınız ama daha gölden balık avlamadım dibimde olmasına rağmen denizi tercih ediyorum dediğim gibi bölge özelliği itibari ile 30 km ileride gökova körfezi var diğer taraftan 25 km ileride gölün birleştiği yerde ise iztuzu tarafından tekneyle çıkıyorum daha çok. Birde Ekinçik köyü var oranında plajı son derece güzel oradan da açılıyoruz .

Ve başlığa gelmek istiyorum arkadaşlar Bunu sizinle paylaşmak istiyorum; Daha önceden bahsettiğim gibi gölde sazan balığı avı revacta, ve iki yıldır mart ayında gelen Belçikalı bir turist isminden söz ettirir oldu. Şahıs tamamıyle işin sportmenliğinde ve rekor kırma amacında gecen seneye şahit olmadım ama hemen kıyıdan 23 kilo aynalı sazan almış ama bu sene şahıs aynı yerden 31 kg sazan aldı ki sevincine şahit olmalıydınız ne yazıkki fotoğraf alamadım kendi makinasında kaldı ele gecirir gecirmez eklemeye çalışacağım. Bildiğim kadar dünya rekoru 38 kg ve Belçikalı bunu bu gölde geçeçiğine inanıyor. Tamamıyle bütün ekipmanları dışarıdan ve cok teknik çalışıyor. Arkadaşlarınıda bu bölgeye getiriceğni söylüyor Şimdiye kadar her sene Mısır ülkesinde tutuyorlarmış ama 31 kg sazandan sonra bu bölgenin dikkat çekeçeğini ve burada 40-50 kg civarında sazan alabileceğini belirtiyor Bundan sonra Mısır ülkesi yerine buraya gelicekler. Ayrıca aynı gün bir tanede 21 kg aldı ve birgünde 100 kg sazan tutarak kendisin daha önceki rekorunuda kırmış. Tuttuğu balıkları seceresini tutuyor fotorafını çekiyor balığın herhangi bir yarası varsa ilaç sürüyor ve tekrar bırakıyor. Bu arada bazı uyanıklardan bahsetmek istiyorum. Adamın etrafı doldu tabii herkes onu attığı bölgeye atmaya çalışıyor bir kişi olsa neyse en az 5-6 kişi Bu durumdan çok rahatsız oldu ama yapabileceği bir şey yok tabi.Hatta şahsın balığı göle bıraktıkdan sonra arkasından suya atlayıp yakalamayı düşünen bile çıktı da iyiki sadece niyetlendi. Yani her an Bu bölgeden rekor çıkabilir. Fotoğraf istediğinizi biliyorum ama bende de yok ele gecirir gecirmez ekleyeceğim.
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları