Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > ANILAR

ANILAR Yaşanmış veya yaşanmamış anılar.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 25-07-2012, 04:30   #1
night fisher
Çımacı

night fisher kullanıcısının avatarı

Varsayılan Sene 1998

1998 yılı eylül ayı başlarında uzun zamandır görüşemediğim (o sıralar yüzbaşı idi şimdi emekli) erhanla akşamdan kararlaştırdığımız balık avı serüvenine sabah 5 te erhanın zili çalmasıyla başladık. yemleri,ıvırzıvırı tekneye yükleyip alaca karanlıkta altıntaş kocakaya açığına doğru hareket ettik.Erhan liseden kankam , harbiyeye girdi,orası senin burası benim yurdum içinde dönüp durdu yıllarca görev icabı.balığa merağı çoktuda pek fırsatı olmadığından acemilikte oldukça kıdem yapmıştı.koca kayanın 150-200m açığı kaynayan sular (suda yeryer hava kabarcıkları oluşuyor tatlı su kaynakları var)mevkiinde o günlerde bol miktarda pabuç gibi izmaritler tutuyordum onuda oraya götürüp bol balık tutturmak niyetim.av yerimize vardığımızda hava aydınlanmıştı,çapayı atmadan tekneyi kendi haline hafif akıtıya bırakıp vuruş alacağım yere çapa atmak niyetim.derinlik 20 metre civarı ve aşşağısı kırmalık tabir ettiğimiz yapıda.erhan hemen oltasını çıkardı ama ne olta ,en adisinden bi kamış ve makine,ucunda belki ikiyıl önce su görmüş sinek iğneli uydurma bi takım.acele etme sana güzel bi takım hazırlarım dediysemde dinlemiyor.ucuna bir parça midye takıp açığıa doğru salla bari dedim,altımız kayalık 15-20 m açığımız kumluk bölge,ben balığı bulacam ya bide oltası takılır uğraştırmasın şimdi diyorum içimden.o salladı oltayı ,ben takımı hazırlayıp yemleyip saldım suya zeminden bir metre yukarıda akıntıyla ağır ağır yokluyorum.5 dakika geçmedi erhanın kamış yamuldu ne oluyo dedim takıldı galiba dedi,oğlum sana atma dedim acele ettin taktırdın oltayı diye söylene söylene aldım oltayı elime asıldım dibe takılı gibi ama çok hafif bir kıpırdanma yaptı ne takılması oğlum balık bu dememle oltayı sarmaya başladım,önce oltanın ucu çat etti kırıldı,sarıyorum makinadan carıltı curultu garip sesler çıkıyor .aşşağıdan gelen ağır ama hiç kafa sallamıyor,allah allah bu ne yahu derken suyun yüzeyine geldi balık,net 1300 gr lık bir pisi kalkana yakın boyu var izmarit avlayacaz diye kepçed e yok ,kaldırıverdim teknenin içine düştü.ne ballısın birader şu dandik sinekle koca pisiyi yakaladın diyorum erhana.baktım yem takıyor yine atacak oltayı,kırık parçayı çıkarmış kamıştan.bekle yahu biraz çapa atınca yeni takımla atarsın dedim herzaman kedi kaymak yemez,sabret biraz.kim dinliyorki cump olta sallandı bile aynı yöne.mübarek izmaritlerdende tık yok oysa iki gün önce kaynıyodu balık diye söylene söylene içimden akıyoruz hafif hafif.abartısız beş dakika geçmeden erhanın olta yine yamuldu.yok deve dedim erhana takıldı bu sefer demi ,aldım yine elime kastım bi oda çekti geri oltayı al ulan ballı herif çek balığı dedim ,başladı sarmaya.bu sefer kamış sekiz oldu carcar makine sesi sıyıra sıyıra dişliler balık gözüktü koca bir kırlangıç(2700gr geldi)ulan kaçar şimdi bu paniğiyle erhan kaldırıp attı tekneye balığı,sinek iğne dudağında hala duruyor.ellerimi kaldırıp pes dedim acemi şansının böylesi görülmemiştir.bu olayı yaşamayıp birisinden duysam asla inanamazdım ama aynıyla vaki oldu. o gün bu gün bir sürü acemiyi yanıma alıp acemi şansından medet ummuşumdur.ama hepsinin kulakları çınlasın bu gün usta oldular, çıraklık günlerini unutup ustalarına tuttukları balıklarla hava yapıyorlar.boynuz kulağı geçti diye.o da işin bir diğer zevkli yanı tabi.tüm balıkçı dostlara rastgele diyorum.
night fisher Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 25-07-2012, 05:22   #2
night fisher
Çımacı

ve aradan birkaç gün geçti erhanın pisiyle kırlangıcı tuttuğu yerdeyim sabah 6.yalnızım ,takımlar hazır ,dip sürtmesi tekniği uygulayarak kumluk bölgede kırlangıcın peşine düştüm.iğneler 2/0 0,40 misinalı köstekler herşey kitabına uygun.iki adet kamışı teknenin kıçına yaslayıp ayaklarımla hafifçe bastırarak ağır ağır kah kürekle kah akıntıyla dibi tarıyorum.çok geçmeden kamışın biri sallanınca elime aldım ve evvet şükür allaha oldu bu iş,ağır ağır aldım yukarı, bu sefer kepçede yanımda küt kepçede zevkten dört köşeyim.2 kiloluk bir kırlangıç.tel bir livarım var içine koyayım dedim kafası sığmadı koydum teknenin içine.oltalar tekrar suya ben daha bi iştahlı asılıyorum küreğe.vızık vızık bi ses kırlangıç sanki inliyor,acıdım hayvana kepçeye koyup yandan saldım suyla temas etsin diye.fazla zaman geçmediki kamışın biri ayağımın altından kaydı gidiyor,elime almamla kamış yarım daire şeklini aldı.sanki koca bir taşa bağlı gibi gacır gacır ötüyo emektar 82 model silstar kamışım.kayıktan yaklaşık 100 metre geriden geliyor takım .biriki metre biriki metre çeke çeke,adrenalin patlaması yaşayarak bi yarım saat uğraşarak balığı teknenin 2 metre altına kadar getirdim kanatlarını açmış yaklaşık 120 cm lik dev bir kırlangıç aşşağıda süzülüyor ne aşşağı hareketi var ne yukarı ağır ağır süzülme hareketi yapıyor.kepçeyi hazırlayayım diyorum bir elimle ,ama keçedeki kırlangıç geliyor aklıma,hemen ter çeviriyorum kayığın içine kepçeyi ama ne çareki düşmüyor balık dikenleri geçmiş bir sürü yerden ağa.aşşağıdaki güçlü bir hamle yapıyor bırakıyorum kepçeyi iki elle tekrar kayığın altına yaklaşık 1 metre derinliğe getiriyorum balığı,yan tarafa dayayıp kamışı dizimin altına sıkıştırıp kamışı kepçeye dönüyorum ama bi yanda kamışın gacırtısı,bi yandan arapsaçına dönmüş kepçe panikten beni öldürecek.iki elimle savurup duruyorum kepçeyi ,elimle tutulcak gibi değil üst dikenler parmak kadar.kaç dakikamı yoksa kaç saniyemi sürdü bu mücadele farkında değilim ama balık sonunda tekneye düştü ohh diyordumki kamış düzeliverdi,gitti koca balık,kanım çekildi sanki,nefes almayı unuttum sadece yutkunuyorum.topladım takımı iğne yerinde yırtmış neresine saplandıysa keratanın.14 sene geçti onun sevdasıyla bir iki sene dövdüm o merayı ama bir iki kırlangıçtan fazlasını tutamadım,birde bir iki balıkçı hergün aynı yerlere bırakma ağ atmaya başlayınca benim kırlangıç avcılığımda sona erdi.şimdi bu avı tekrar hatırlayınca bu sene ekimde tekrar şu kırlangıç avını denemeye karar verdim,deneyecem şansımı allah izin verirse. tekrar tüm dostlara rastgele,bol balıklı avlar diliyorum.
Eski 25-07-2012, 07:09   #3
ustam18
Kaptan

ustam18 kullanıcısının avatarı

Değerli kardeşim harika anlatımınız için teşekkürler.
Ad soyad yaş iş vb.bilgilerinizin olduğu imza bölümünü doldurursanız hitapta kusur etmemiş oluruz.

İğneniz keskin avlarınız bereketli olsun.Rastgele.
O Rh +
ÇANKIRI
ustam18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-07-2012, 08:15   #4
night fisher
Çımacı

nedir şu imza ayarı anlamadım gitti.profilim bölümünde tüm bilgiler mevcut.ayrıca denizavı tekneden bölümünde 29-04-2012 mırımır avı konusundaki yorumumda oldukça uzun bir tanıtımım mevcut.ilginize çok teşekkür ederim,kızılırmak maceralarınızı zevkle takip ediyorum,bir gün tanışmak dileğiyle rastgelsin .not:imza ayarı bölümünüde doldurdum inş. becerebilmişimdir.
Eski 25-07-2012, 10:56   #5
Murat ÇAKMAKÇI
Üstad

Smile

Paylaşım için teşekkürler
Murat ÇAKMAKÇI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-07-2012, 11:01   #6
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Bir biriyle bağlantılı çok güzel iki anı yazmışsınız teşekkürler.

Acemi arkadaşların acelesi gerçekten çok can sıkıcı, tekne durmadan, motoru stop, etmeden çapa atmadan olta atanları tekneden atasım geliyor Neyse ki sizin arkadaşınızın aceleciliği işe yaramış. Umarım yeni denemelerinizde o kaçan kırlangıç gibi iri balıklar oltanızı ziyaret eder.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-07-2012, 12:13   #7
soncet36
Kaptan

soncet36 kullanıcısının avatarı

paylaşım için çok teşekkür ederim.
rastgelsin.

Çetin Açık

1972 izmir

iğneniz keskin, avınız büyük olsun. RASTGELSİN...
soncet36 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-07-2012, 13:04   #8
night fisher
Çımacı

anılar paylaştıkça yaşar,paylaşılmayan anılar hiç yaşanmamış hale gelir,kaybolur giderler beynimizin kıvrımlı dehlizlerinde.
Eski 29-07-2012, 01:30   #9
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Exclamation

Gece balıkçısı;
Harika yazmışsınız..bir nefeste okudum....Paylaşımın için teşekkürler...iyi sabahlar...
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-2012, 17:01   #10
night fisher
Çımacı

Alıntı:
night fisher tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
1998 yılı eylül ayı başlarında uzun zamandır görüşemediğim (o sıralar yüzbaşı idi şimdi emekli) erhanla akşamdan kararlaştırdığımız balık avı serüvenine sabah 5 te erhanın zili çalmasıyla başladık. yemleri,ıvırzıvırı tekneye yükleyip alaca karanlıkta altıntaş kocakaya açığına doğru hareket ettik.Erhan liseden kankam , harbiyeye girdi,orası senin burası benim yurdum içinde dönüp durdu yıllarca görev icabı.balığa merağı çoktuda pek fırsatı olmadığından acemilikte oldukça kıdem yapmıştı.koca kayanın 150-200m açığı kaynayan sular (suda yeryer hava kabarcıkları oluşuyor tatlı su kaynakları var)mevkiinde o günlerde bol miktarda pabuç gibi izmaritler tutuyordum onuda oraya götürüp bol balık tutturmak niyetim.av yerimize vardığımızda hava aydınlanmıştı,çapayı atmadan tekneyi kendi haline hafif akıtıya bırakıp vuruş alacağım yere çapa atmak niyetim.derinlik 20 metre civarı ve aşşağısı kırmalık tabir ettiğimiz yapıda.erhan hemen oltasını çıkardı ama ne olta ,en adisinden bi kamış ve makine,ucunda belki ikiyıl önce su görmüş sinek iğneli uydurma bi takım.acele etme sana güzel bi takım hazırlarım dediysemde dinlemiyor.ucuna bir parça midye takıp açığıa doğru salla bari dedim,altımız kayalık 15-20 m açığımız kumluk bölge,ben balığı bulacam ya bide oltası takılır uğraştırmasın şimdi diyorum içimden.o salladı oltayı ,ben takımı hazırlayıp yemleyip saldım suya zeminden bir metre yukarıda akıntıyla ağır ağır yokluyorum.5 dakika geçmedi erhanın kamış yamuldu ne oluyo dedim takıldı galiba dedi,oğlum sana atma dedim acele ettin taktırdın oltayı diye söylene söylene aldım oltayı elime asıldım dibe takılı gibi ama çok hafif bir kıpırdanma yaptı ne takılması oğlum balık bu dememle oltayı sarmaya başladım,önce oltanın ucu çat etti kırıldı,sarıyorum makinadan carıltı curultu garip sesler çıkıyor .aşşağıdan gelen ağır ama hiç kafa sallamıyor,allah allah bu ne yahu derken suyun yüzeyine geldi balık,net 1300 gr lık bir pisi kalkana yakın boyu var izmarit avlayacaz diye kepçed e yok ,kaldırıverdim teknenin içine düştü.ne ballısın birader şu dandik sinekle koca pisiyi yakaladın diyorum erhana.baktım yem takıyor yine atacak oltayı,kırık parçayı çıkarmış kamıştan.bekle yahu biraz çapa atınca yeni takımla atarsın dedim herzaman kedi kaymak yemez,sabret biraz.kim dinliyorki cump olta sallandı bile aynı yöne.mübarek izmaritlerdende tık yok oysa iki gün önce kaynıyodu balık diye söylene söylene içimden akıyoruz hafif hafif.abartısız beş dakika geçmeden erhanın olta yine yamuldu.yok deve dedim erhana takıldı bu sefer demi ,aldım yine elime kastım bi oda çekti geri oltayı al ulan ballı herif çek balığı dedim ,başladı sarmaya.bu sefer kamış sekiz oldu carcar makine sesi sıyıra sıyıra dişliler balık gözüktü koca bir kırlangıç(2700gr geldi)ulan kaçar şimdi bu paniğiyle erhan kaldırıp attı tekneye balığı,sinek iğne dudağında hala duruyor.ellerimi kaldırıp pes dedim acemi şansının böylesi görülmemiştir.bu olayı yaşamayıp birisinden duysam asla inanamazdım ama aynıyla vaki oldu. o gün bu gün bir sürü acemiyi yanıma alıp acemi şansından medet ummuşumdur.ama hepsinin kulakları çınlasın bu gün usta oldular, çıraklık günlerini unutup ustalarına tuttukları balıklarla hava yapıyorlar.boynuz kulağı geçti diye.o da işin bir diğer zevkli yanı tabi.tüm balıkçı dostlara rastgele diyorum.
fotoğrafını buldum,zaten 14 senelik,birde scanner den geçince pek güzel olmadı ama...

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

bu resimdeki de kepçeye sıkışan
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 15-08-2012 " tarihinde saat 18:04 itibariyle night fisher tarafından düzenlenmiştir....
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları