Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Kamışlarla İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 13-01-2007, 13:33   #1
yilmaz
Tayfa

yilmaz kullanıcısının avatarı

Varsayılan teknede nasıl bir kamış kullanılır

merhaba arkadaşlar, teknede hem derin su için hem de sırtı işin nasıl bir kamış ve makina kullanılması uygun olur.yada ikisi içinde ayrı ayrı takım mı gerekir.ayrıca kamışsız olarak kullanılan çıkrıklar var mı?

Adana-Hatay-Düziçi
yilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 13-01-2007, 20:23   #2
eşref sürek
Tayfa

selam yılmaz kardeş bende teknede kamış kullanıyorum benim tavsiyem kullanıcağın kamış 1.80 ni gecmesin uzun olursa rahat çalışamazsın ben teknede alba starın 2305 serisi 100 300 atarlı 1.20 1.35 cm kamışını kullanıyorum bunlara çıkrık tipi makina bağlı bu kamışların fiyatıda 6 ytl gibi komik bir fiyat ayrıca daha iyi bir şey istersen o zaman yine alba starın 1.80 cmlik çeşitli lbs lerde güzel kamışları var ben bunun 80 lbs lik yani yaklaşık 40 kg çekerlisini çıkrık makina ile kullanıyorum 3 senedir ne kamışlarda nede makinalarda bir sorun yaşamadım dahada çeşit seceneği için kısık balıkcılık sitesini gez ben onlardan aldım o kısa kamışlara çıkrık makinalar normalde takılmıyo ters olduğu için bende makinayı üste gelicek şekilde takıp misinayı halkalardan gecirdikten sonra makinaya ilk halkayı makinaya 45 derece olucak şekilde ikinci halka buna biraz daha aşağıya bakacak son halkada tam normal durumda tam aşağıya bakacak şekilde olusa misina kamışa hiç sürtünmeden rahatlıkla çalışırsın 1.80 lik kamışlarda böyle bir şey yok çorludan selamlar yardımcı olduksa rastgele
eşref sürek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-2007, 20:44   #3
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Yılmaz yukarıdakilere katılıyorum. Ayrıca alacağın kamış dolgu tipte ve mümkünse parçalı (taşıma kolaylığı için) olursa daha rahat edersin. Ben de Silver Star kamışları önerebilirim bu türden. Bugün 1.80 30 lbs olanı sordum 25 YTL idi. Makine olarak da çıkrık diyorum kesinlikle.

Diğer kamışlar da tekneden kullanılabilir ama zor ve verimsiz olur...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-2007, 14:26   #4
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Evet, tekneden hem derin su hemde sırtı için bana göre çıkrık makine şart.Kamış olayına gelince, işler biraz değişiyor tabi.Hem dip avındaki vuruşları hissettirecek hemde taşıma kapasitesi yüksek olup büyük balıkları çekebilecek 30-80 lb lik kamışlarla ikisi bir arada olması biraz zor.Ancak teknede tente yok ise Klasik 1,80 lik boyların üzerine çıkılıp 2,40 larla bir nepse olsun hassasiyet arttırılabilinir.Avlak bölgenize ve hedef balığınıza göre seçim yaparsanız olay biraz daha basitleşecektir.Örneğin genelde kıyı sırtısı yapılacak ise max.15 lb lik bir kamış yeterli olacaktır,bu aynı zamanda dip avı içinde geçerli olup hassasiyet böylece otomatik olarak artacaktır.Unutulmaması gereken bir konuyu yinelemekten kendimi alamayacağım.Takımınızın parçalarını hep eşit bir kompinasyonda tutun,yani makinenin,misina-ip inve kamışın yük taşıma kapasiteleri dengeli olsun,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-2007, 16:32   #5
giritli
Kaptan

giritli kullanıcısının avatarı

Alıntı:
katiti tafarından gönderildi
Yılmaz yukarıdakilere katılıyorum. Ayrıca alacağın kamış dolgu tipte ve mümkünse parçalı (taşıma kolaylığı için) olursa daha rahat edersin. Ben de Silver Star kamışları önerebilirim bu türden. Bugün 1.80 30 lbs olanı sordum 25 YTL idi. Makine olarak da çıkrık diyorum kesinlikle.

Diğer kamışlar da tekneden kullanılabilir ama zor ve verimsiz olur...
Mert tesadüfe bak hocam,bugün bende aynı kamışa baktım...Lbs si daha düşük olan bir model daha vardı karar veremedim...benim kamışta aradığım özellik 100-150 gr.kurşun kullanırken,kurşunu yerden kestiğimde kamışın ucunun kurşunun ağırlığından dolayı çok fazla eğilmemesi...Kurşun kamışın unucu eğdiği zaman sanki balık vuruşlarına karşı duyarlılığı azalıyormuş gibi geliyor bana...Bu tarafa geldiğinde haber verirsen beraber bakalım mı hocam...
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

giritli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-2007, 16:36   #6
giritli
Kaptan

Erol abi birşey sorucam...Ben teknede banax 2000 model makina kullanıyorum...
Ama beni biraz zorluyor...Çıkrık mı yoksa çekeri ve dişlileri sağlam bir makina mı alsam karar veremedim....Aslında gönlüm çıkrıktan yana ama işin maddi boyutu beni biraz aşıyor abi...Sizin önerebileceğiniz uygun fiyatlı çıkrık ya da makina varmı abi...Saygılar...

Eski 16-01-2007, 16:51   #7
levrek
Kurucu Üye

Onurcum,genelde dediğin gibi çıkrıkların fiyatları biraz yüksek,lakin spin makineye göre karşılaştırma yapmak gerekirse traktör gibidirler.Remixsonun fiyat-performans olarak ürünleri fena değil, bu arada bu iş için ayırdığın bütçeyi bilemediğimden dolayı pek fazla bir seçenek sunamıyorum.Ama biraz paraya kıyarım dersen yine fiyat-performans bazında benimde kullandıklarımdan bir Pen ya da Shakespeare de olabilir.Fazla derin olmayan (50m.gibi) Dip avında kullanacağım Kamış seçiminde genelde uyguladığım bir yöntemden bahsedeyim. Genelde kullanacağım kurşuna (örneğin 125gr.)misinayı bağlayıp açık kamışın sap kısmına kadara deliklerden geçirip kamışı yere paralel tutuyorum,şayet kamış ucu büküldü bükülecek gibi duruyorsa bu benim için yeterlidir,zira bu durum suda da geçerli olacağından hafif vuruşları hissetmenizi sağlayacaktır.Suyun kurşunu kaldırma güçüne karşılık mono misinanın esnemesine denk gelecektir,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
Eski 16-01-2007, 16:55   #8
giritli
Kaptan

Erol abicim dip kamışı için önerdiğin testi yaptıktan sonra,alıcağım bu kamışı sırtıda da kullanabilirmiyim...Birde sizin önereceğiniz kamış boyu kaç cm.dir.160-180 yeterli olurmu...
Makina konusunda da fiyat sınırım 100-150 civarı diyebilirim...Tabi taksitle...

Bu mesaj en son " 16-01-2007 " tarihinde saat 17:00 itibariyle giritli tarafından düzenlenmiştir....
Eski 16-01-2007, 18:12   #9
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Alıntı:
giritli tafarından gönderildi
Mert tesadüfe bak hocam,bugün bende aynı kamışa baktım...Lbs si daha düşük olan bir model daha vardı karar veremedim...benim kamışta aradığım özellik 100-150 gr.kurşun kullanırken,kurşunu yerden kestiğimde kamışın ucunun kurşunun ağırlığından dolayı çok fazla eğilmemesi...Kurşun kamışın unucu eğdiği zaman sanki balık vuruşlarına karşı duyarlılığı azalıyormuş gibi geliyor bana...Bu tarafa geldiğinde haber verirsen beraber bakalım mı hocam...
Onur Cumartesi kısmet olursa (tabii Erol Abi'yi de kıstırabilirsek ) beraber bakalım. Benim de çıkrık ve kamış niyetim var biliyorsun...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-2007, 22:48   #10
levrek
Kurucu Üye

Tabiki kullanabilirsin Onur,mühim olan senin hangisini daha rahat kullanabileceğin.Teknenin üstü açık ise hiç problem olmaz.Örneğin genelde dip balığında sevdiğim bir kamışın boyu 2.70 m.dir ve inan hiç de rahatsızlık vermiyor,hatta faydası bile var.Ara bedeni genelde biraz uzun tutarım (2.30 gibi),bu yüzden bedene bağlı olan fırdöndü uçtaki halkaya takılınca balık halen suda iken yani askıda kalıp karşı bir direnç oluşturmadan kamışı havaya dikmeye başlıyorum,daralan açı ile balık yine suda fakat gittikçe tekneye yaklaşmakta,nihayetinde kamış 90 dereceyi bulunca balık tam elimin hizasına gelir ve kolaylıkla tutmamı sağlar.Lakin tentem var dersen yazmış olduğun her iki ölçüdeki kamışlardan birisini rahatlıkla kullanabilirsin,Taksitle yapacağın harcama ile zannedersem birşeyler kıstırmak mümküm.

Sevgili Mert,işyerinde makineyi kuran montörler,şayet önümüzdeki c.tesi günü işi erken bırakırlar ise aynen çarşıdayım.Bu da gene öğle sonrasını rahat bulur gibime geliyor,artık kısmet ne diyeyim.Açıkçası bende kurtlandım,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları