Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Kamışlarla İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 15-09-2006, 16:05   #1
erhan
Tayfa

erhan kullanıcısının avatarı

Varsayılan Kamış Fırlatma Teknikleri-2

Arkadaşlar burda da [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] adresinden çevirmeye çalıştığım bir teknik var. (İngilizce çeviride hata olabilir.Düzeltmek isteyen arkadaşlar lütfen müdahale ediniz). Resimleri olduğu için daha anlaşılır geldi bana. Resimlerin devamını gönderiyorum

1-Yüzünüzü oltanın fırlatılacağı yere dönün. Önce 180 derece daha sonra 60 derece daha arkanıza doğru dönün. Ağırlığınızı sağ ayağınıza yükleyerek vücudunuzu arkaya yaslayın. Kurşunu kamışla 90 derece açı yapacak şekilde yere yatırın.
2-Oltanın fırlatılacağı yere doğru vücudunuzla dönmeye başlayın fakat kollarınız arkada kalsın ve kafanızı da fırlatılacak yere doğru çevirmeye başlayın.
3-Ne kadar ileri fırlatılacağı bu andaki vücudun dönme hareketinin kamışa uygulayacağı kuvvet ile ilgilidir. Bu esnada sol el ileri (öne) doğru gelirken sağ el cirit atma pozisyonunu alır.
4-Vücut ağırlığı her iki ayağa transfer edilir ve sol kol olabildiğince geridedir.
5-Sağ kol kol ile kamış ileriye iktirilmeye başlanır ve sol kol kamışı geriden çekmeye başlar. Bu itip çekme yüzümüz suya dönünceye kadar sürer.
6-Kamış göğüs hizasından çekilirken Vücut ağırlığı sol ayak üzerine kaydırılır.
7- Sağ kol kamışı ileri yukarı doğru iterten sol kol geriden sertçe çeker.
8-Fırlatma tamamlanır ve vücut ağırlığımız kamışa uygulanmış olur. Kamış kurşunun gittiği yere doğru ve 45-45 derece açıyla tutulur.
9-Kamışa, misina takip edilerek, kamışın en uç halkasının misinaya minimum direnç göstereceği şekilde yön verilir.

Uyarı: Bu teknikleri uygulayıp öğrenen arkadaşlar oltaları Yunan adalarına doğru tutmayın Allah korusun düşer birisinin kafasına başımıza iş alırız .
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (7,9 KB, 679 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg 2.jpg (8,3 KB, 611 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg 3.jpg (8,4 KB, 579 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg 4.jpg (8,6 KB, 581 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg 5.jpg (8,6 KB, 578 Görüntülenme)
Sponsored Links
Eski 15-09-2006, 16:09   #2
erhan
Tayfa

erhan kullanıcısının avatarı

Varsayılan Resimlerin devamı

Arkadaşlar resimlerin geri kalanını gönderiyorum.

Saygılar
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg 6.jpg (8,8 KB, 537 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg 7.jpg (8,7 KB, 506 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg 8.jpg (8,4 KB, 494 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg 9.jpg (8,7 KB, 505 Görüntülenme)
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: rar otg_slow.rar (94,8 KB, 70 Görüntülenme)
Eski 15-09-2006, 22:06   #3
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Valla ben bu gidişle kamışla olta atmayı öğrenir miyim bilmem ama çekiç atma milli takımına ciddi bir aday olurum herhalde .

Elinize sağlık, teşekkürler...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-2006, 08:21   #4
Güven ÖZYELDAN
Guest

erhan abi tesekkürler ben 5 kareye gelinceye kadar adam sinirden kamışı kıracakmış diye düşündüm valla atamıyorum diye öyle kamışmı savrulur abicim düşmana gülle atıyor adam resmen aman abi uygulayım derken birinin kafasına yeni kamışı monte etmeyesin saygılar...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-2006, 09:49   #5
ramazanuçar
Guest

ilk başlarda bende bu anlatılan teknikle atıyordom kamışı.fakat bir türlü istediğim isabetli atışı yapamıyordum.tamam olta bayağı uzağa gidiyor ama istediğim noktaya düşmüyor her seferinde başka noktalara gidiyordu.bir gün balık tutarken yanıma genç bir arkadaş geldi ve yanımdaki 1,5-2 mt yerin boş olup olmadığını sordu.çok şaşırmıştım çünkü o kadarlık bir alandan ben atsaydım kesin 5-6 olta toplar gelirdim.üstelik oraya atmak için 4 ad olta çıkarmıştı.pür dikkat kesildim ve izlemeye başladım ne yapacak diye (bir yandanda içimden gitti bizim takımlar diyordum)ilk oltayı aldı ve başının üzerinden arkaya doğru uzattı.yüzüde oltayı atacağı istikamete bakıyordu.oltanın arkası da atacağı yöndeydi.elleri tam başının üzerinde yer almıştı bu pozisyonda.oltada arkasında yere parelel bir vaziyet almıştı ve öne doğru çekip fırlattı oltayı.olta tam 180 derece bir açı çizmişti ve atmak istediği yerden 10 cm bile sapma olmamıştı.bu teknikle o dar alana 4 ad oltayı attı ve iki ad de sallama olta attı.benim hayretten ağzım açık kalmıştı.bende denedim daha sonra ve bir iki acemice atıştan sonra bende isabetli atışlar yapmaya başladım.saygılar rastgelsin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-2006, 12:05   #6
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Ben şu anda son anlatılan teknikle atıyorum. evet yön olarak isabetli atışlar oluyor ama mesafe konusunda sorun oluyor. en çok 30 m (3 aşağı 5 yukarı) civarı atabiliyorum. Daha uzun mesafelere atmak gerektiğinde sanırım diğer yöntemleri denemek gerekiyor...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-02-2007, 09:53   #7
murtoy
Oltacı

murtoy kullanıcısının avatarı

en üstdeki bilgiler biraz amtöre kaçıyor ama alt bilgiler güzel fazla yormadan kendini sakin bir şekilde tek bir hareket ile bu başarılabilinir tek bir ani hareket yeterli bence
Eski 20-03-2010, 15:21   #8
ahmetto
Oltacı

Paylaşımlar için teşekkürler.
ahmetto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-11-2010, 19:16   #9
Ranchu
Oltacı

Ranchu kullanıcısının avatarı

Yanımdaki ağbiden yardım aldım biraz öğrenme amaçlı. Gösterdi atmayı sonra kendi oltasını aldı. biraz geri çekildi. Koşa koşa geldi ve fırlattı. Makaranın hemen hepsi boşaldı. Resmen cirit atmıştı. Sanırım bu tekniği biraz modifiyeleyerek kullanıyor.
Öğrenci
Ranchu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları