Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN

DENİZ AVI KARADAN Denizde olta ile balık avı hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 09-04-2010, 16:18   #1
The Lunatic
Kaptan

The Lunatic kullanıcısının avatarı

Varsayılan Karadan Balık Avcılığında Oltanı Dibe Takılması Sorunu

Özellikle kara avcılığında gittiğimiz bölgeye göre başımıza gelme olasılığı olan can sıkıcı bir durumdur oltanın dibe takılması. Bazı taşlık yerler var ki oldukça iyi balık verme potansiyeline sahipken oltanın sık sık takılması tüm hevesini öldürüyor insanın.

Dün Seferihisar'da avlanırken yaklaşık 10 takım oltam gitti. Ayrıca oltaya epey iyi bir vuruş yapan balığı yakalayabilmek için o heyecanla tasmalayım derken kamışı kırıldı oltanın. Çok kaliteli bir kamış değildi ama durum yine de can sıkıcı.

Özellikle taşlık yerlerde avlanırken oltanın dibe takılma sorununu en alt düzeye indirebilmek için ne gibi çözüm önerileri olabilir? Bakalım ustalarımızdan nasıl tavsiyeler gelecek. Teşekkürler şimdiden...

Uğur
İZMİR-1981
Öğretim Elemanı
The Lunatic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 09-04-2010, 16:28   #2
Kamil ESEN
Kaptan

Gezer kurşunlu tek iğneli takımı takımı öneririm.Balık vurmadan da çekme yalnız.Ne yem kullandığına bağlı tabii.Sağlam yemse eğer at,balık vurmadan çekme
Eski 09-04-2010, 16:51   #3
bucalı ferdi
Çımacı

bucalı ferdi kullanıcısının avatarı

uğur bey kesinlikle tavsiye ederim ve kesinlikle talıkmıyor,terafımdan denenmiştir.

Softa sınıfının din simsarlığına izin verilmemelidir. Dinden maddi menfaat temin edenler. İğrenç kimselerdir. İşte bu duruma karsıyız ve buna müsaade etmiyoruz.
Mustafa Kemal ATATÜRK 1930
bucalı ferdi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-04-2010, 17:09   #4
The Lunatic
Kaptan

Merhabalar, fotoğraftaki malzemenin tam olarak adı nedir?

Uğur
İZMİR-1981
Öğretim Elemanı
Eski 09-04-2010, 17:13   #5
faruk35
Çımacı

faruk35 kullanıcısının avatarı

uğur aynı sorunu bende sık sık yaşıyorum ve gelicek cevapları merakla bekliyorum.inşallah çözüme kavuşuruz hep beraber.

Faruk ÖRTÜCÜ
İZMİR/Çamdibi
B(+) Yaş:30
faruk35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-04-2010, 17:14   #6
bucalı ferdi
Çımacı

bucalı ferdi kullanıcısının avatarı

uğur bey kurşun bir pilastik boruya geçmiş durumda içinde hava barındırdığı için dik duruyor.hisarönündeki balık malzemeleri satan dükkanlardan temin edebilirsiniz

Softa sınıfının din simsarlığına izin verilmemelidir. Dinden maddi menfaat temin edenler. İğrenç kimselerdir. İşte bu duruma karsıyız ve buna müsaade etmiyoruz.
Mustafa Kemal ATATÜRK 1930
bucalı ferdi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-04-2010, 17:36   #7
The Lunatic
Kaptan

Çok teşekkür ederim. İlk fırsatta bir kaç tane edineceğim. Mutlu günler

Uğur
İZMİR-1981
Öğretim Elemanı
Eski 09-04-2010, 17:39   #8
Hasan BALIKÇI
Kaptan

Hasan BALIKÇI kullanıcısının avatarı

uğur kardeşim

bende sizlere nacizane biriki fikir vereyim.öncelikle avlandığınız bölge kayalıksa ve oltayı elinizde tutup devamlı boşluk alıyorsanız o olta takılmaya mahkumdur.
oltanın boşluğunu birdefa alın ve birdahada ellemeyin.taaki balık vuruncaya kadar, balık vurdu tasmalayamayıp boş geçtiyseniz olltanızı belli bir süratte ve boşluk vermeden çekin.boşluk verirseniz kurşun dibe iner ve tekrar takılır
böyle taşlık bölgelerde avlanıyorsanız makinanızın en az 60 lık olmasını tavsiye ederim.eğer daha küçük kafaysa kurşunda 50 gr ise çekerken dipten geleceğinden takılabilir.ama 60 lık ve daha büyükleri 60 -70 -75 gr kurşunları aralıksız belli süratte çekerseniz kurşun devamlı belirli msafede seyir halinde kıyıya kadar gelebilir

umarım yardımım olur olmazsada organizasyonda birebir tarif ederim
Hasan BALIKÇI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-04-2010, 17:50   #9
The Lunatic
Kaptan

Gayet yardımcı oldun Hasan Abim. Kamil Abi ve Ferdi Bey'in tavsiyeriyle de birleştirdiğimde kafamda çeşitli alternatifler ve iyi bir resim oluştu. Çok teşekkür ederim.

Bu arada ben de internette gezinirken şöyle bir taktik daha gördüm. Çocukların çok sevdiği Kinder çikolatalar var hani, içinden maket çıkan. İçinde maket olan yumurta şeklindeki kaba misinanın geçeceği bir delik açıp içinde kurşunu bağlayıp sonra kapattığımızda kurşunun taşa takılma olasılığının bir hayli düşeceği söyleniyor. Ayrıca açılan delik sayesinde Kinder in içine su da dolacağından takımın yukarı kalkması da engelleniyor. Bilmem sizler ne dersiniz...

Uğur
İZMİR-1981
Öğretim Elemanı
Eski 09-04-2010, 18:10   #10
Hasan BALIKÇI
Kaptan

Hasan BALIKÇI kullanıcısının avatarı

Alıntı:
The Lunatic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Gayet yardımcı oldun Hasan Abim. Kamil Abi ve Ferdi Bey'in tavsiyeriyle de birleştirdiğimde kafamda çeşitli alternatifler ve iyi bir resim oluştu. Çok teşekkür ederim.

Bu arada ben de internette gezinirken şöyle bir taktik daha gördüm. Çocukların çok sevdiği Kinder çikolatalar var hani, içinden maket çıkan. İçinde maket olan yumurta şeklindeki kaba misinanın geçeceği bir delik açıp içinde kurşunu bağlayıp sonra kapattığımızda kurşunun taşa takılma olasılığının bir hayli düşeceği söyleniyor. Ayrıca açılan delik sayesinde Kinder in içine su da dolacağından takımın yukarı kalkması da engelleniyor. Bilmem sizler ne dersiniz...
ben denemedim denemekte istemem bence sende deneme

o şekilde kaç metre atarsın?çekerken gelecek ağırlığın durumu,tamam attın çektin ya peki dipte o yumurta büyüklüğünedi kab akıntıda ne olur misina hiçmi aralık taşlara girmicek.

yok abim ben almayayım alanada mani olmayayım bence gereksiz

en iyi hurşun biçimi armut kurşun ve gezer kurşunsa badem biçimi
Hasan BALIKÇI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları