Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 20-03-2012, 16:24   #1
sakkucuk
Çımacı

sakkucuk kullanıcısının avatarı

Varsayılan Bu ne yaman çelişki anne?

Herkese selamlar,
Bugün bir meslektaşımla muhabbet arasında hafta sonu tekne ile ava çıktıklarını, (kaç kişi idiler bilmiyorum) kişi başı yaklaşık 4 kilo kadar mercan avladıklarını öğrendim. Tamam işte yapalım bir organizasyon falan diye konuşurken;
Av belgesi edinmemizin iyi olacağını, sahil güvenlik (Jandarma da olabilir) sıkı takipte bulunduğunu söyledi. Zaten uzun zamandır aklımda olan "Amatör Balıkçılık Belgesini" almak için İl Tarım Müdürlüğü'ne gittim hemen. Başvuru sırasındaki muhabbette eğer balık avı için kiralayacağımız tekne balıkçı teknesi ise amatör belgenin geçersiz olduğunu söylediler. Tabii ki kendi teknemizi alana kadar (tabii alabilir miyiz o da ayrı bir konu) ya da bir dostumuza kendimizi yamayana kadar yapacağımız iş balıkçı teknesi kiralamak olacak. Peki o zaman su ürünleri ruhsat teskeresi alalım dedik. Ve belge düzenlendi. Ancak yine aynı sohbette, balıkçı teknesi dışındaki özel teknelerde de bu belgenin geçerli olmadığını, daha doğrusu bu belge ile avlanamayacağımı öğrendim.

Aklıma hemen Nasrettin Hoca'nın meşhur fıkrası geldi.
Oğlu demiş ki; baba ben bir hırsız yakaladım.
Hoca: Getir oğlum kolundan tutup.
Oğlu: baba gelmiyor.
Hoca: oğlum bırak gitsin o zaman.
Oğlu: İyi de baba gitmiyor.

İşin bir de ayrı bir tarafı var ki, o da şu; belgemi müdür beye onaylatmaya gittiğimde ne iş yaptığımı sordu.Öğretim üyesi olduğumu söyleyince yasal olarak bu belgeyi alamayacağımı, ama kırk yılda bir ola ki balığa gidebilirsek, keyfimize limon sıkmamak için belgeyi vermeye göz yumduklarını söyledi (aman ihbar falan etmiyorum kendisini, iyi niyeti başına iş açmasın da).

Şimdi sormak istiyorum: Ben bir devlet memuru olarak kendi teknemi alana ya da bir dostum tekne edinene kadar balığa çıkamaz mıyım?
Her balıkçı teknesi ile açılan bu işin ticaretini mi yapıyor demek bu? Kabul işin ticaretini yapanların kayıt altına alınması için bu belgeye gerek var. Ve bizim gibi amatörlerin doğruları söyleyip söylemediğini tespit etmek de zor. Ne yapacağız o zaman.
Ya benim gibi memur olduğu halde "gerçek kişiler için su ürünleri ruhsat teskeresini" hem de yasal olmadığı halde alacağız ve ola ki kontrole gelen olursa gerçek mesleğimizi saklayacağız, ya da bu konuda daha kapsamlı belgelerle başvurarak balıkçı teknelerinde de balık avlayabileceğimiz amatör balıkçılık belgesine yönelik düzenleme yapılacak.
Ben çözüm bulamadım, siz ne düşünürsünüz bilmem.
Okumaya tahammül edenlerin başını ağrıttım kusura bakmayın.
Saygılarımla

Artık ek bir gelir kapısı olan Seçkin Akküçük
sakkucuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 20-03-2012, 20:08   #2
c*.türkiyem.c*
Çımacı

c*.türkiyem.c* kullanıcısının avatarı

Eski 21-03-2012, 00:55   #3
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Arrow

Değerli arkadaşım Seçkin,
Paylaşımın için teşekkür ederim....
Ancak denize açılabilmen için su ürünleri belgen olması gerekmektedir..bunun için en yakın su ürünleri departmanına( Tarım il müdürlüğünde ) müracaat ederek 2 saatte belgenizi sarı renktedir alabilirsiniz...Bunun için 1 adet resim, 1 adet ikametgah ve 10.-Tl...gereklidir...
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-2012, 06:04   #4
sakkucuk
Çımacı

sakkucuk kullanıcısının avatarı

Alıntı:
MAVİ FENER tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Değerli arkadaşım Seçkin,
Paylaşımın için teşekkür ederim....
Ancak denize açılabilmen için su ürünleri belgen olması gerekmektedir..bunun için en yakın su ürünleri departmanına( Tarım il müdürlüğünde ) müracaat ederek 2 saatte belgenizi sarı renktedir alabilirsiniz...Bunun için 1 adet resim, 1 adet ikametgah ve 10.-Tl...gereklidir...
Değerli Kaptanım, dün aldım belgemi. 1 resim, nüfus cüzdan fotokopisi ve 45 TL mukabilinde.
sakkucuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları