Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 01-03-2007, 09:18   #1
gokseldbuga
Guest

Varsayılan kamış

şu aşağıdaki kamışı beğendim fakat aklıma takılan 1,2 şey var
bu kamışın atarı 50-150 gr, bu durumda 80 gr kurşun takıp atarsak verim alırız diye biliyorum, fakat avlandığımız yerleri düşünerek eğer ben bu ağırlıkta bir kurşun takarsam çok ta takım kaybediceğimden korkuyorum. Kamışlarla ilgili bir sürü şey okumama rağmen kafamda bir türlü netleştiremedim. Hatta Onur da bilir, bundna dolayı 3,5 mtlik kamışa 30-40 gr kurşun takıp atıyordum ve düzgün verim alamıyordum şimdi 50 liğe döndüm de hiç olmazsa daha ileri atabiliyorum.
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg Freestyle.jpg (14,9 KB, 39 Görüntülenme)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 01-03-2007, 12:36   #2
mufi
Guest

Göksel im aynı markanın 4 m.ligi var bende ...kamış iyidir.. de'! artık atış menzilini sen saptayacaksın.alışma/çalışma hesabı..degişik gramlar ile...

zira bu kamışla mesela herkes farklı mesafelere fırlatır...alışkanlık abisi..!!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-03-2007, 13:44   #3
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Göksel zemin taşlık ise zaten her durumda çokça kurşun kaybı olacaktır. Ama bu kamışla birlikte sarım miktarı yüksek bir makine kullanırsan (Onur'daki gibi, bir turda yaklaşık 1 m misina sarıyor yanlış hatırlamıyorsam) takımı kaldırıp hızlı çekmen ve kurşunu kurtarman mümkün olabilir diye düşünüyorum...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-03-2007, 13:53   #4
giritli
Kaptan

giritli kullanıcısının avatarı

Gökselim kamışın boyu kaç mt bilmiyorum ama şöyle birşey söyliyebilirim...Sanırım almayı düşündüğün kamış 3,5-4,0 mt civarında...kamışın boyu uzadıkça atış mesafende uzar...yani 30-40 gr.lık bir kurşunu 2.70 lik bir kamışla attığın mesafedan daha uzağa atabilirsin bu kamışla...Ama tabiykide kamışın atarının %80 civarı ağırlıkta bir kurşun kullanırsan elbetteki kamıştan max.performans almış olursun...bu hesaba göre aslında senin kullanman gereken kurşun 100-120 gr.civarı olmalı ama kıyıdan da bu kadar ağır kurşun kullanmak ne kadar doğru bilemiyorum...Ayrıca kurşun ağırlığı arttıkça kullandığın misinanın mukavemetinin de artması gerekiyor...Şunu da tavsiye edebilirim,malzeme aldığımız dükkanda telli kurşunlar satılıyor...bu kurşunların özelliği herhangi bir ilişkene takıldığında tellerin kapanarak takıldığı yerden kurtulmasını sağlaması...bu kurşunların 65 ve 75 gr.lıkları satılıyor...Şayet eş dostta 150 gr.atarlı bir kamış varsa önce onların kamışlarında 1-2 deneme yapabilirsin diye düşünüyorum...

Son olarak bendeki kamış da aynı marka ve kamışın atarı 90 gr.civarında 75-80 gr.kurşun kullanıyorum ve çok da fazla takıldığını söyleyemem...

Bence kamışla atış tekniğini ve attıktan sonra çekiş tekniğini biraz geliştirirsen sorun olmaz diye düşünüyorum ...Her gidişimizde bir kamış kırdığını düşünürsek
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
giritli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-03-2007, 14:24   #5
aganta borina borinata
Guest

arkadaşlar...taşlık alanlarda tek iğneli takımlar kullanın... taşa oltanın takılmasındaki en büyük etken iğne sayısıdır bence...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-03-2007, 14:25   #6
gokseldbuga
Guest

Doğana katılmakla beraber, bu işi galvaniz iğne ve azami 2 köstekle çözüyorum, genelde kurşundan gidiyor takımlarım, iğneler hep geliyor geri, mustad 1523 d
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları