Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > RASTGELSİN HAKKINDA > Resmi Avcılık Duyuruları

Resmi Avcılık Duyuruları Sirküler, yasaklar ve benzeri konular...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 03-06-2007, 23:08   #11
Wetblue
Tayfa

Wetblue kullanıcısının avatarı

Dostlar. Zaten uzun zamandır PALAMUT yada TORİK adı altında satıyorlar. Dünyada en büyük yatağı bildiğim kadarı ile MARMARA ADASI-TEKİRDAĞ arasındaydı. Japonlar bizim balıkçılara açık deniz radarları karşılığı bu balığı talan ettirdiler birileri köşe oldu. Netice malum yatak kurudu. Yakalarsanız ve küçükse lütfen geri bırakın . Eti çok kanlı küçükleri zevksiz sığır eti tadındadır. Belirgin özelliği üstündeki çizgilerdir. 5 kg ve üstü yakalayanlar hemen kuyruk ve kafayı kesip kanını akıtın tadı daha iyi olur.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

23/05/1953
Mersin/Erdemli

A Rh +
"Alkolsüz & Nicotinsiz"
Wetblue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 03-06-2007, 23:09   #12
orca
Oltacı

Alıntı:
turna tafarından gönderildi
Onur bende Ankara dayım,derneği senden iyi tanıyorum.bu güne kadar hiçbir faaliyetleri olmamıştır.
mehmet hocam,

ben bu dernegin uyesi olmadigim gibi, bu dernek uyelerinden bazilarini cesitli mecralardan takip ettigimi bildirmistim. ve aldigim duyumlarin, dernegin bu degisiklikte etkileri oldugu yonunde oldugunu belirtmistim.

dernegi size karsi savunmak gibi bir durumum yoktur, ancak derneklesmeyi, orgutlenmeyi savunmak adina bence iyi bir ornekti.

tanidigim rastgele-der uyelerine dernegin herhangi bir faaliyeti olmadigi yonundeki dusuncenizi iletecegim, eger aksini dusunuyorlarsa ve benden bunu iletmemi isterlerse, sizinle paylasirim...
orca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-06-2007, 23:12   #13
aserkansatı
Guest

Onur kardeşim yanılmıyorsam Mehmet Abim daha önce bu derneğe üyeydi.Ya da benim aklımda öyle kalmış...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-06-2007, 23:13   #14
orca
Oltacı

Alıntı:
trakonya tafarından gönderildi
Ben akdenizde avlanan amatör olarak akdeniz palamutu veya kan palamutu diye anılan aslında isminin yazılı orkinos olan bu türün 45 cm den kısa olanlarımı yasaklanıyor acaba sirkülere göre.bunu pek anlıyamadım.lütfen acarmısınız onur arkadaşım.Eğer hal böyleyse sizi temin ederim bu yasağa akdenizde olta balıkcılığı yapan yapmayan amatör veya profosyonel balıkcı olsun bu yasağa uymaz.bu bırakın palamutları torik olsun gibi bir şey.İnşallah uyulur saygılar.
Bir yazılı orkinos örneği.
evet rauf hocam,
yazili orkinosun 45 cm'den kucuklerini ve bir av suresince 2 adetten fazlasini tutmak yasak gorunuyor.
bu yasaklarin konmainda belli mantiklar var. umarim akdenizli balikcilar sizin dediginiz gibi degil, kurallara ve asil onemlisi vicdanlarina uygun davranirlar...
Eski 03-06-2007, 23:17   #15
orca
Oltacı

Alıntı:
aserkansatı tafarından gönderildi
Onur kardeşim yanılmıyorsam Mehmet Abim daha önce bu derneğe üyeydi.Ya da benim aklımda öyle kalmış...
dogrudur serkan hocam, bense uye degilim, ben okuyup duyduklarimi ilettim, rastgele-der uyesi degilim ve burada o dernegi savunmuyorum.

uye olmus olsa da olmamis olsa da mehmet abi benden iyi biliyordur, ona da eyvallah diyorum zaten.

polemik olusmasin diye de bu konuyu 2 seferdir tekrarliyorum. umarim artik aciktir...
Eski 03-06-2007, 23:26   #16
aserkansatı
Guest

Yok ya polemik oluşmaz.Ben sadece Mehmet Abi o yüzden derneğe sinir oluyor demek istedim.Yanlış anlama olmasın...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-2007, 06:59   #17
Rauf
Guest

[quote=Wetblue]Dostlar. Zaten uzun zamandır PALAMUT yada TORİK adı altında satıyorlar. Dünyada en büyük yatağı bildiğim kadarı ile MARMARA ADASI-TEKİRDAĞ arasındaydı. Japonlar bizim balıkçılara açık deniz radarları karşılığı bu balığı talan ettirdiler birileri köşe oldu. Netice malum yatak kurudu. Yakalarsanız ve küçükse lütfen geri bırakın . Eti çok kanlı küçükleri zevksiz sığır eti tadındadır. Belirgin özelliği üstündeki çizgilerdir. 5 kg ve üstü yakalayanlar hemen kuyruk ve kafayı kesip kanını akıtın tadı daha iyi olur.[/QUOTE

cumhur kardeşim bildiğim kadarıyla cızgili orkinos bir akdeniz balığıdır egede de cıkabilir resmini bir evvelki mesajımda eklemiştim sizin bahsettiğiniz tombik palamutu olmasın?diğer adı gobene palamutu diye bilinen.
tombik (gobene palamutu)
zira tarif ettiğin balık buna uyuyor gayet lezzetsiz ve eti esmer bir balıktır değil yenmesi tutulmasını bile tavsiye etmem değmez.
ama Japonlar enayi değil orkinosun hasını alıyorlar bizden hatta yetiştiriyorlar dardanal firması aracılığı ile.Hatta şu sıralar alanya acıklarında tahminen20-25 km acığında bu orkinosları yakalıyor (mavi orkinos) gırgır tekneleri ve canlı canlı havuzlarında büyütüp satıyorlar.birde kanatlı orkinos türleri var onlarıda avlayıp ic piyasaya sürüyorlar.
bizim sirküler yapıcıları bunlarla uğraşacağına bütün doğa korucuları bu orkinosları avlanmaması konusunda savaş verirken (zira sayıları gittikce azalıyor) bizimkiler boyu en fazla bir metreyi bulan yazılı orkinosla uğraşıyor hayret etmemek elde değil!!Kuzu balıklarını yani isim olarak avcı,sarı kuyruk veya akya diye anılan balıkları alanya gibi yerde 33 ton gibi akıllara durgunluk vericek şekilde avlayan bu doğayla dost olmayan balık buldumu yok edercesine avlayan bu sektöre önlem alıcaklarına yok eşkinaymış yok lambukaymış yok efendim yazılı orkinosmuş bunlarla uğraşıyorlar yazık cok yazık
ya bu arkadaşlar hic bir şeyden haberleri yok yada biz hic bir şeyden anlamıyor ve bilmiyoruz.
kusura bakma cumhur kardeşim düşündükce ve uygulamaları gördükce kanım tepeme cıkıyor senin yazından esinlendim kafamdan gecenleri sıralayı verdim bunları yazıya dökmeme sebep olduğun icinde ayrıca sana teşekkür ederim selamlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-2007, 20:14   #18
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Sevgili Onur cum bu derneğin birde sitesi vardır bu siteye de üyeyim ama içte öyle [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] birde burada mesaj tarihlerine göz at ne kadar kaliteli olduklarını anlarsın. Yani bunlar Ankara da bir dernek adı var kendi yok cinsinden.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-06-2007, 21:41   #19
freediver
Kaptan

Böyle dernekler ilgi ve katilim olmadigi zaman kumarhane oluyor....

Bizimde böyle bir dernegimiz vardi Antalya da....

99 da ilk kurdugumuz zaman yaklasik 400 üyemiz vardi..herkes heyecanla geliyordu...Ama millet o zamanki yillik aidat yillik 3 milyon lira (bugunun yaklasik 15 ytl si) ödemeyince dernek binasi vs.. nin kirasi ödenemedi ve dernek kahveciye kaldi ve nihayetinde kumarhane oldu...

BIZ DENIZCIYIZ

Cumhur 1980
Berlin
freediver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-2007, 20:03   #20
mufi
Guest

İzmir için yasak bitiyor geçtiğimiz aylarda bahsettiğiniz gibi..sazan ile tanışmak isteyenler vardı İzmir içinde hadi bakalım balıkçıyım diyenler..
pasınız silinir...derlenip toplanın gelinde sizi götüreyim bir yere...
sazan bahane/piknik ve manzara şahane...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları