Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > SAĞLIK

SAĞLIK Sağlık konusunda herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 11-11-2007, 22:48   #1
baskan
Oltacı

Varsayılan Safra kesesi taşı

Sizlere başımdan gecen bir olayı anlatacağım ve bu yazıyı okuduktan sonra bilinler varsa cevap vermesini rica edecem başkalarında yardımcı olabilir. Sene 1989-1990 yılları o zamanlar İzmir deyim bir akşam sol tarafımda son derece şiddetli bir ağrı başladı ne yapsam faydası olmadı sabaha kadar çektim ağrıyı sabah soluğu hastanede aldım muayene tahlil vs. dr. Safra kesende taş var dedi pirinç tanesi büyüklüğünde ama bana dünyayı zindan etmişti 10 gün çektim ağrıyı o kadar çok ağrı kesici iğne yemiştim ki iğne vuracak vücudunda yer kalmamıştı bir daha bu acıyı çekmektense ölmeyi tercih edecek hale gelmiştim.Ben de bu hastalığın çaresini aramaya başladım gerçi ameliyat kesin çözüm şimdi olsa ameliyat olurdum ama o zamanlar korkuyordum ameliyattan ben de doğal yollar aradım “biri bana bir balığın beynindeki taştan bahsetti “ben de kemer altındaki balıkçılara gittim o zamanlar balıkçı Galatasaraylı Erol diye birine konuyu anlattım oda “senin gibi çok kişi geliyor bana dedi tam zamanında geldin şu anda o balıktan var dedi balığın adı melakop (yada buna benzer bir ad) bir kilo sana vereyim hem yersin hem de balığın beynindeki taşları kullanırsın ” dedi. Bir kiloya beş tene geldi yatsı esmer bir balık her bir balığın beyninden iki taş çıktı bu taşları 10 taşı 10 tane limonun suyuna koydum eriyinceye kadar bekledim bir haftada eridi ve her sabah yarım cay bardağı içtim aç karnına ve bir saat sonra kahvaltı yaptım ve o tarihten bu güne hastalıkla ilgili bir sorunla karşılaşmadım.Olmayacağından mı yoksa faydası mı oldu bilmiyorum tabi tedbir olsun diye ben bu taşlardan tekrar edinmeye çalıştım yedek burada Sinop’ta aradım (melekop) balığı diye aradım bilen yok bana cinekop balığı var diyorlar o balığı biliyorum onda taş yok o bağlı bulamadın ve sonuç almayınca iki sene önce İzmir’e gittiğimde balıkçı Galatasaraylı Erol’u aradım öldü dediler yerine bakanlarda elimizde taş yok dediler fazlada vaktim yoktu sonuç alamadım .. Şimdi bu yazıyı sabırla okuyan arkadaşlarım böyle bir balık var mı? tam adını bilen varsa başından böyle bir vaka gecen lütfen yazsın eğer bu balık işe yarıyorsa herkes bilsin ve faydalansın Saygı ve selamlar……
ali_koca_57@hotmail.com
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
baskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 11-11-2007, 23:25   #2
Rauf
Guest

Evet doğrudur böyle bir balık vardır ve kafasının iki yanında beyaz mermere benzeyen taşları bulunur bunları limon suyunda eritip icerler böbrek taşını döktüğü söylenir. bu balığın ismi EŞKİNE balığıdır resmini aşağıya ekliyorum Eşkineye bağzı yörelerde kaya levreğide derler .minakop onunla akraba olmasına rağmen sanırım onda taş bulunmaz.gecmiş olsun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-11-2007, 08:46   #3
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Ali abi Rauf kaptanın dediği gibi o balık EŞKİNA-EŞKİNE isimiyle bilinir izmirde kaya levreği olarak adlandırılır. Sinopta bulacağına eminim karadenizde çıkan bir balık. Yalnız tıbbi açıdan gerçeklik payı varmıdır bilemem.
Anneminde safra kesesinde taş vardı inanılmaz derece ağrı veren bir hastalık. Ve zamanında müdahale edilmez ise malesef ölümle bile neticelenebilir. Annemin taşları pankreas kanalını tıkayıp pankreas iltahaplanmasına dönmüştü. Sanırım hem safra kesesini hemde pankreasını aldılar. Belirli bir süre yağlı baharatlı şeyler yemedi (hastayken zaten yemesi mümkün değildi). Şimdi hiçbir sorun yok gayet sağlıklı istediği herşeyide yiyebiliyor.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-11-2007, 10:00   #4
baskan
Oltacı

ilginiz için teşekkürler. şu anda rahatsız degilim o olaydan sonra bir daha olmadı şimdi olursa ameliyat olurum işi riske atmam ama doğal yollarla tedavi günümüzde önem kazanmaya başladı eyer bu taş çözüm isi neden safra keseni aldıracaksın bu konuyu açmamdaki sebeb bu konuda tecrubesi olanların yazmaları ışık tutmaları bir balığın ismini öğrenmek istedim rauf kaptan verdiği isimden emin isi bana yanlış isim vermişler zannedersen balıkcı ekşine ile minakop balığını karıştırmış bana menakop dedi benin hafızandada melakop kaldı neyse doğrusunu öğrenmiş olduk tekrar teşekkürler.RASGELSİN.
ali_koca_57@hotmail.com
baskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-11-2007, 04:46   #5
MEHTERAN
Kaptan

MEHTERAN kullanıcısının avatarı

Varsayılan Bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum

Kıymetli arkadaşlarım abilerim. Bu anlatmış olduğunuz olay benim epeyce ilgimi çekti. Sebebine gelince, Benim hanımdada böyle bir dert var, fakat tamıtamına 15 yıldır birtürlü amaliyata ikna edemedim. Aslında ben çok iyi biliyorum, sordum soruşturdum doktorlarla görüştüm, tıppen amaliyattan başka çare yok deniliyor. Hanıma ne dediysem olmadı çok korkuyor, korkusunun sebebinede anlıyorum. Şu an hanım 38 yaşında, bundan yirmi yıl önce böbrek amaliyatı olmuş, (yani bekarken) bu ameliyat yanlış yapılmış ve üç gün sonra aynı yerden tekrar amaliyat yapmışlar. Böbrek taşı alınmış fakat taş ikitane olduğu için birini almışlar diyeri kalmış, ikinci oparasyonda bu taşıda almışlar, işte hanımın korkusu bundan, ölürümde yatmam amaliyat masasına diyor. Şayet böyle bir şey varsa ben denemek istiyorum. Hanım onbeş yıldır çekiyor bu derdi, her ağrısında filim çekiliyor ultrasyona giriyor, taş alınması lazım diyorlar, fakat hanım, nuh diyor peygamber demiyor. Ali KOCA kardeşime böyle bir konuya değindiği için, Rauf ve muavfak amcamada bilgilerinden dolayı sonsuz teşekkür ediyorum. Önerilerinizi bekliyorum. SAYGILARIMLA.
Eski 19-11-2007, 08:35   #6
ender
Tayfa

ender kullanıcısının avatarı

Selamlar.
İzmirde melenur diye satılan balıkta o taşlardan var.Yaşlı bi amca anlatmıştı ama böbrek taşları için iyi geldiğini söylemişti.Ben iki yıl önce çok şiddetli sancılar sonrasında iki taş düşürdüm.ve anı olarak küçük şişede saklıyordum.sonra bu balık taşları işe yarıyormu diye meraklandım.taşları iyice ezdim benim böbrek taşları ile aynı yere koydum.6 ay geçti hiç bir gelişme yokacaba vucut ısısında mı olacak dedim 37 derece sıcaklık sağlayan benmari ye koydum 07 mart 2007 de hala sapa sağlam duruyolar.bence balıktaki o taşlar da aynı bizlerdeki böbrek, idrar kesesi, yada safra kesesi taşları gibi bir normal olmayan bir durum sonucu oluşuyor.ve kendini eritemeyen bu taşların bir başka taşı eritebileceğini sanmıyorum.
Operasyon korkusu bence çok yersiz artık ülkemizde her türlü operasyon diğer ülkelerle aynı düzeyde hatta daha iyi yapılıyor. çok korkuyorum diyenler için ultrasonik ses dalgalarıyla 2-3 seansta taşlar un ufak ediliyor. hem önce bir muayene olunsun ameliyat son çaredir hiç bir doktor direct ameliyat önermez.çok büyükse etrrafında önemli organ damar sinir vs. doku yada organ olduğunda ameliyat önerilir.
Selamlar saygılar.

Ender ÇAM
1966 A Rh +
İzmir-Balçova
0 232 459 24 10
0 507 747 63 32
endercam35@gmail.com
ender.cam@windowslive.com

Bu mesaj en son " 19-11-2007 " tarihinde saat 08:48 itibariyle ender tarafından düzenlenmiştir....
ender Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-11-2007, 12:26   #7
Rauf
Guest

Sevgili ender sana yanlış balığın ismini vermişler yada senin aklında öyle kalmış olabilir başında taşlar olan balığın ismi EŞKİNE balığıdır kaya levreğide derler.Yalnıs senin uyguladığın yöntem yanlış,niye dersen bu taşın her birini veya ikisini bir cay bardağı icine koyup üstüne bir tam limonun suyunun sıkıldığını biliyorum ve o limon suyu bu taşı erittiği zaman bu suyu her sabah iciyorlar ve bunun taş düşürmekte faydalı olduğunu bana anlattılar benim kendi bir tecrubem yok ama düşürenler var.googd dan eşkine diye yazıp arattırırsan umarım bu konuda daha geniş bir bilgiye sahip olabilirsin.
Gürkan kardeşiminde sorusuna bu mesaj ile cevap vermiş oluyorum selam ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-11-2007, 16:30   #8
MEHTERAN
Kaptan

MEHTERAN kullanıcısının avatarı

Ender kardeşim öncelikle bilgilerin için teşekkür ederim, tahminime göre beni yanlış anladınız. Ben safra taşından bahsediyorum, böbrek taşı değil. Rauf amcamın dediği gibi limon ile eritilerek taş limonun içinde eriyormuş benim öğrenmek istediğim şudur, bu içilen su her nerde olursa olsun taşları eritiyormu yoksa sadece böbrek veya safradamı iş görüyor.
Google den araştıracağım amcam tafsiyelerin için teşekkürler.
Eski 19-11-2007, 18:35   #9
Rauf
Guest

Alıntı:
ayar tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ender kardeşim öncelikle bilgilerin için teşekkür ederim, tahminime göre beni yanlış anladınız. Ben safra taşından bahsediyorum, böbrek taşı değil. Rauf amcamın dediği gibi limon ile eritilerek taş limonun içinde eriyormuş benim öğrenmek istediğim şudur, bu içilen su her nerde olursa olsun taşları eritiyormu yoksa sadece böbrek veya safradamı iş görüyor.
Google den araştıracağım amcam tafsiyelerin için teşekkürler.
Gürkan benim duyduğum böbrek taşı idi kaliba yalancı cıkmayayım selamlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-11-2007, 22:23   #10
paşalı
VİP

paşalı kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Rauf tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Evet doğrudur böyle bir balık vardır ve kafasının iki yanında beyaz mermere benzeyen taşları bulunur bunları limon suyunda eritip icerler böbrek taşını döktüğü söylenir. bu balığın ismi EŞKİNE balığıdır resmini aşağıya ekliyorum Eşkineye bağzı yörelerde kaya levreğide derler .minakop onunla akraba olmasına rağmen sanırım onda taş bulunmaz.gecmiş olsun.
Rauf birader bilgin açısından yazıyorum. Benim yakaladığım minekopta gözlerinin arkasında beyine yakın yerde iki adet pul şeklinde mermer gibi taş çıkmıştı

paşalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları