Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN)

DENİZ AVI (TEKNEDEN) Tekneyle yapılan tüm avlanma yöntemleri ile ilgili bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 03-09-2005, 23:38   #1
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Varsayılan Karagöz, Mercan, Isparoz, İzmarit, Gopez Nasıl Yakalanır??????

Evet bu kadar çok balık türünü aynı oltayla yakalamak hatta aynı oltayı bırakın aynı numara iğne ve ayne yemle bile yakalamak mümkündür.
Aşağıda kendi çizdiğim bir resimi koyuyorum.

Bu resimde ısparoz için anlattım. Ama yukarıda ismi geçen tüm balıklar mevsimine ve yerine göre yakalanabilir.

Hele hele tekne ile av yapılacaksa iğneleri biraz büyük seçerseniz Çupra bile yakalama şansınız var. Yem olarak Sülünez kullanılabilir fakat karadan avda karagöz ve mercan yakalamak biraz zordur bunun nedeni ise bu iki balığın kayalık ve derin suları sevmeleridir. Ama olmaz diye kesin birşey söylemek yanlış bu iş nasip kısmet işi birazda şans. Neyse eğer tekne ile av yapılacaksa sardalya kullanırsanız genelde iri balık yakalanır. sülünez, borukurdu gibi yemler kullanırsanız her türlü balık yakalanabilir. Tekne avında sardalya kullanırsanız her türlü süprize hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim onun için misinanızı biraz kaliteli ve 0.35 olarak kullanırsanız birde iğneleri biraz büyük tutarsanız o süprizi kaçırmazsınız.

yazıyı tamamen kendi bilgi ve tecrübelerime dayanarak yazdım sorunuz olursa memnuniyetle yanıtlayabilirim.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 05-09-2005, 07:47   #2
banias
Guest

Çupra Yakalamak için ipuçları: (7 sene önce bodrumda oturuyodum, önemli)

1. avlanacağınız yer balık üretim çiftliklerine yakın olsun.. oradan kaçan balıklar ilk defa doğaya çıktıkları için aptal olurlar..
2. kokulu yem kullanın.. o zamanlar teke vardı sanırım, 7 senedir denizde balık tutmadım bilmiyom.
3. ben hep hava kararınca başlardım.. saat 9 gibi
4. gövdeyi yaptığınız misine ince olsun
5. iğneniz sinek iğnesi olmalı
6. Kesinlikle el oltası kullanın.. hiç kamış ile tutanlara rastlamadım : )
7. rastgelsin.COM u takip edin !!

Bu mesaj en son " 05-09-2005 " tarihinde saat 08:26 itibariyle banias tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-10-2005, 08:43   #3
aserkansatı
Guest

Varsayılan Çipura İpuçlarında Katılmadıklarım.

Ben bu yazıyı kaçırmışım.Yeni okudum ve katılmadığım iki noktayı belirtmek istiyorum.Birincisi sinek oltayla çipura değil lidaki yakalayabilirsin.Çipura iki kafada o sinek iğnesini ya açar ya kırar.O çeneyle midyeleri bile kırıyo çünkü.İkincisi niye kesinlikle el oltası olacak onu da anlayamadım.Ben kamışla avlanırım ve çok da memnunum.Bu biraz alışkanlıkla ilgili olabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-10-2005, 17:22   #4
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

seko abimiz haklı sinek iğnesiyle lidaki bile tutmak büyük şans olur bu biir
kamış ile olsun el oltasıyla olsun hiç farketmez hangisini daha iyi kullanıyorsanız onunla avlayın bu ikiiiiii
ayrıca çupra avını çok güzel şekild anlatmıştım ordan okuyabilirsiniz.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-10-2005, 19:46   #5
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Hatırlatmadan edemeyeceğim,eğer balık çiftliklerinin yakınlarında,havuzdan kaçan(ki artık mercan ve mırmır yetiştiriliciliği de yapılıyor) ya da yakınınlarında dolaşan balıkları avlamak istiyorsanız mutlaka çifliklerin yemleme zamanlarını öğrenmeye çalışın,çünkü yem saatine şartlanan balıklar ancak o saatlere yakın vurmaya başlıyor,tabi ki aralarında daha aç gözlüleri de vardır muhakkak, sevgilerimle
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-10-2005, 22:51   #6
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Bende sinek iğne konusuna karşıyım bence sinek iğnele lidaki bile tutulmaz sebebide balık ne kadar küçük olursa olsun bahseddiğimiz balık lidaki ağzının büyüklüğünü herkez bilir o yüzden...Ayrıca kamış kullanılmamalı demiş hertürlü oltala rahatça tutabileceği bir balıktır çupra...
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-11-2005, 07:05   #7
wolverine
Oltacı

Öncelikle herkese selamlar, arkadaşlar biz her hafta mümkün oldukça hava şartlarına bağlı olarak tekne ile arkadaşlarla balığa çıkarız. Hangi balığın ne zaman hangi yeme atlayacağı hiç belli olmaz. Bizim genelde kullandığımız 2-3 tane standart iğnemiz vardır. Bunlar VMC 9224 5 numara, VMC 9210 5 numara, bazen MUSTAD 10015 6 numara gibi çok da büyük olmayan ama bu iğnelerle denk geldiğinde yarım kiloluk çipura, mercan bile çektiğimiz çeşitli iğneler kullanıyoruz. Yani iğnenin büyük veya küçük olması elbette bir etken ama oldu da büyük balık atladı iğneyi açamayacağı sertlikde iğne olması burada daha fazla etkili olduğunu söyleyebilirim. Bu iğnelere taktığımız yeme yeri geldiğinde kendi aramızda tartıştığımız halde ne olduğunu anlayamadığımız büyük balıklar atlamadı mı evet atladı iğneyi de kırdılar bazen dümdüz de ettiler. Zaten o kadar büyük balık kaç kere denk gelir ki oltanıza. O halde yapılacak en güzel şey tabi bu benim düşüncem kaliteli sağlam sivri iğne kullanın. Göz kararı ile büyük çıpranın da çekilebileceği, gopezin de mandagöz mercanın da çekilebileceği orta boyda iğne takın.
İkinci konu el oltası mı kamış mı. Arkadaşlar ben tekneden hayatta el oltası salmam çünkü zevk almıyorum. Üstelik kamış ile sarması daha kolay. Kamış kullanmaya da alıştığınız zaman sanki misina elinizdeymiş gibi kamışa hakim olabilirsiniz. Ama çok sevgili dostum mutlu arkadaşım da tam tersine teknede kamış kullanmaz. O da onun alıştığı ve zevk aldığı tarz. Size nasıl rahat geliyorsa.
Yem konusuna gelince yanınızda her zaman birkaç çeşit yem bulundurmaya özen gösterin. Balığın ne düşündüğünü bilemiyoruz. Sabah başka bir yeme ilgi gösterirken öğleye doğru tercihi değişebiliyor. Ama siz her zaman çantanızdan mamun sülünes sardalye ve boru kurdunu eksik etmeyin derim ben.
Hepinize bol bol balıklı günler inşallah. Eliniz boş dönmeyesiniz.
wolverine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-11-2005, 17:18   #8
levrek
Kurucu Üye

Eyvallah Wolverine kardeş
Eski 04-11-2005, 19:51   #9
wolverine
Oltacı

abi eyvallah da balığa ne zaman gidiyoruz sen ondan haber ver
wolverine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-11-2005, 21:45   #10
levrek
Kurucu Üye

Ah ah, beni bu havalar mahvetti,daha doğrusu hepimizi,inşallah bayramdan sonra bu alçak havalar düzelirde kaçalım hep birlikte.....
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları