Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > Tanışma

Tanışma Üyelerimizle tanışıp kaynaşabileceğimiz bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 29-12-2007, 20:08   #1
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Awesome John Köpek balığı olta takımı nasıldır,izah ederseniz iyi olur.Ayrıca köpek balığı yemeklerinden basit tarifler verebilirmisiniz.?

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 29-12-2007, 19:50   #2
kturkol
Kaptan

kturkol kullanıcısının avatarı

Jonh aklına sağlık çok güzel bir konu oldu. sanırım mod larımız konuyu uygun olan bir başka başlığın içine almakta gecikmeyeceklerdir.

evet malesef bizim kullandığımız software biraz eski olduğu için tamamen av ve av eti mantığına dayandırılmış. ancak şu bilinmeli ki upgrade (umarım doğru yazmışımdır.) edenlerimizde az değil. hepimiz tabii olarak sizin yaptığınız türde bir spor avcılığını mutlaka yapmak isteriz. kim istemez ki 15 kg lık bir levrek veya 6.5 kg lık bir çipura ile bir akşam veya sabaha karşı güreşe tutuşmak, sanırım hepimizin hayali aslında bu. ama bu ebatlarda bir balıkla karşılaşmak malesef bizim kullandığımız yöntemlerle mümkün değil. bunun için sizin gibi bu işi bilien ehil kişilerden eğitim almamız şart.
bunun yanında tabii ki bildiğimiz yöntemlerle hemde soframızı şereflendirmeleri için balık avlamaya çıkıyoruz. ABD ve diğer ülkelerde de bu böyle başlamıştır. eğer bu gibi bilgilendirmeler, tartışmalar devam eder ve sizin gibi bilgili kişiler bizleri bu konularda aydınlatmaya eğitmeye gönüllü olurlarsa bu site ve diğerlerinde var olanların çoğunluğu upgrade edilmiş olacak ve deniz canlılarımızın kurtulmasının yanında bizler ve çocuklarımız 15 er kg lık levreklerle güreş tutma zevkine erişeceğiz.
bize katılım sağladığınız ve paylaşımda bulunduğunuz için çok teşekkür ederim.
Not: kesinlikle milliyetçilikle bir ilgisi olmamakla birlikte size john diye hitap etmek açıkcası bana garip geliyor. eğer bir mahsuru yoksa kişisel bilgiler(avatar) bölümünde gerçek isminizi yaşınızı ve bulunduğunuz şehri belirtirseniz çok sevineceğim.

Bu mesaj en son " 29-12-2007 " tarihinde saat 19:56 itibariyle kturkol tarafından düzenlenmiştir....
kturkol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-12-2007, 02:46   #3
Awesome John
Oltacı

Varsayılan Sorulara cevap

Tavuk veya dana ciğer suali cevaplandırıyorum...

Tavuk ciğeri 1 numara "tatlı su yayın balık yemlerim birisidir"
dana cigeri "akşama kıyı balıkcilikda" köpek balık için iyi bir yemdir...

ismim: Benim Türk ismimi telafus edemedikleri için tüm Amerikalı dostlarım bana "Awesome John" adı takdılar... her kez beni oh isim ile bilir. Aslında benim musluman ismim Asım Can.

Büyük balığa gelince oh balıklar var Türkiyede , fakkat az miktarda ve çok tecrublei balık ( unutma büyük balıklar tecrubeli balıktır...

İsin sırları? 4 büyk soruyu cevaplandırırsan yakalıyorsun balığı..

1. ne zaman?

2. Nerede?

3. Nasıl ?

4. O dönemde balık doğal ortamında ne tarz natural yem yemekte?

bunları istikbarat, tecrube, deneyim, ve araştırma ile öğrenirsiniz...

en büyük sırların birtanesi met ceziri iyi zamanlamak.
Awesome John Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-12-2007, 09:52   #4
araştırıcı
Miço

Alıntı:
Awesome John tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Tavuk veya dana ciğer suali cevaplandırıyorum...

Tavuk ciğeri 1 numara "tatlı su yayın balık yemlerim birisidir"
dana cigeri "akşama kıyı balıkcilikda" köpek balık için iyi bir yemdir...

ismim: Benim Türk ismimi telafus edemedikleri için tüm Amerikalı dostlarım bana "Awesome John" adı takdılar... her kez beni oh isim ile bilir. Aslında benim musluman ismim Asım Can.

Büyük balığa gelince oh balıklar var Türkiyede , fakkat az miktarda ve çok tecrublei balık ( unutma büyük balıklar tecrubeli balıktır...

İsin sırları? 4 büyk soruyu cevaplandırırsan yakalıyorsun balığı..

1. ne zaman?

2. Nerede?

3. Nasıl ?

4. O dönemde balık doğal ortamında ne tarz natural yem yemekte?

bunları istikbarat, tecrube, deneyim, ve araştırma ile öğrenirsiniz...

en büyük sırların birtanesi met ceziri iyi zamanlamak.

Merhaba Sayın Asım Can....
Sizinle ilgili düşüncelerim ilk günde bu yana katlanarak büyüyor.... Sizin aramızda olmanızdan onur duyuyorum...

Yazdığınız ve "önemli" diye maddeler halinde verdiğiniz bilgilerin her biri benim için bir konu başlığı....
Eğer zamanınız olursa; (tabi siz kabul ederseniz) her konu başlığını, bir kaç parağraf halinde özetleyebilir misiniz? (tabiki kıyıdan surf casting avcılık için)
Özellikle Med-Cezir olayını ayrıntılı anlatırsanız sevinirim.. Çünkü; Ay-Yerküre ve Deniz üçgeninde; yükselme ve denizin çekilme iklemini ve bu dönemde balıkların avlanma ve saldırı içgüdüsünü merak ediyorum...

Anlatımızdaki ustalık, ÇOK KIYMETLİ SPOR BALIKÇILIK BİLGİLERİ ve sempatik Türkçe kullanımınız, bana ve diğer arkadaşlarıma rehber olacaktır....

Selam ve en derin saygılarımla...
İskenderundan Yumurtalık' a...
araştırıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-2008, 23:14   #5
bmb3625
Oltacı

sayın asım can bey, yazdıklarınızı bir solukta okudum, gerçekten yaptığınız avlar rüyalarımızda görebileceğimiz cinsten. Tavsiyelerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu arada soyadınız GÜNDÜZ mü?;
bmb3625 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-2008, 06:57   #6
Awesome John
Oltacı

Varsayılan Gündüz?

O kimki? ...........................
New York / Marmaris
Çok ciiddi şekilde tedaviye muhtaç bir balık hastası , "Surf Casting" meraklısı (kıyı balıkçılık ve uzun atış stili)
Terchi süni yem prezantasyonu, ama gerektiği zaman Naturel yem kulanırım. Canlı yemden kaçınırım.
Balık tutmak bir spor dur, tutkulu güzel bir spor, temiz hava macera teknik konsantrasyon ve güzel dostluklar.
Hayyat hedefim 30 kiloluk levrekleri tekrar Türkiyede görmek
Eski 30-12-2007, 08:18   #7
Rauf
Guest

Asım can sevgili kardeşim benim kıyı balıkcılığı tecrubem cok azdır hele ki büyük balık konusu hic yoktur.inşallah dediğinşiz bir gün gercekleşirde alanyaya gelirseniz sizi misafir etmekten zevk duyarız.ben acizane 4.20 mt fiber teknemle amatör balıkcılık yaparım şimdilik hedef balığım ceylan palamutu ,sinarit maalesef levrek konusunda siftahım yok.onu burada reisbey nikli (ismail usta )hallediyor köpek balığı konusunda karayel nikli (cumhur)kardeşim daha tecrubeli verdiğin değerli bilgiler tabiki burada yazılı kalmıcak hafızamızda da yer alıcak sizden ve tecrubelerinizden yararlanmak cok güzel selam eder güzel ve sıhhatli günler dilerim.

Bu mesaj en son " 30-12-2007 " tarihinde saat 08:29 itibariyle Rauf tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-12-2007, 13:09   #8
mufi
Guest

Can ım , kardeşim yukardaki 2 nolu madde çok önemli bir çok amatör sigara içer ve sigara kokan el ile yem takar...başka balıklarda da yeme elden geçen kokunun balıgı kaçırdıgını duymuştum..... bir çogumuz buna dikkat etmeyiz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-01-2008, 07:12   #9
UFUKTOKUR
Oltacı

UFUKTOKUR kullanıcısının avatarı

Asım Bey bu değerli görüşleriniz ve tecrübelerinizi bize aktardığınızdan dolayı çok teşekkürler ama Gürkan abimin dediği gibi biz tatlısuda avlanıyoruz ve tatlısu ile ilgili de bizi bilgilendirirsen çok sevinirim.
Eski 16-01-2008, 11:44   #10
Awesome John
Oltacı

Varsayılan Tatlı su... "ve Günlük tutmak"

Tatlı su uzmanlık alanımın dışında dostlar...

Size bilinçli cevap vermek için tecrubeli bir tatlı su ustası dostuma danıştım..

"daha ufak çapta aynı şey dedi, ve barometre bilgi ağırlıkli hareket ediyoruz dedi"...

tatlı suda ay cekimi aynı şekilde etkiliyor fakat su daha az oldugu için daha az etliliyor... Tuzlu su gibi dinamik değişimler olmuyor... fakat yinede fark ediyor...

Gölün veya nehirin büyüklüğüne bağlı "nekadar büyükse okadar su yer değiştiriyor, akıntı oluşuyor vs.."

Aslında her yörenin kendisine has "prime time = en iyi avlanma zamanları ve şartlar" var... biz Amerikada "Günlük Tutarız" ..

Her balağa gitiğimizde yazığımız şeyler ..

Tarih, mevsim şartları
Ay durumu (dolu, yarım ,çeyrek vs..)
Ruzgar istikameti (kıyı balıkçılıkta bu çok önemli çümkü rüzgar akıntı yaratarak ufak balıkları şürükler.
hava ısısı
Onemli hava şartları kapalı, açık, fırtına vs...
Sudaki mecut yem patlaması istavrit, kreçe, zargana, çapak ne yiyorlar? Yakaladığın balığın miğdesinden ne çıkıyor?
barometre Talı sudaki en önemli data "barometredir"..(hava başınçı) artık bunu ölçen ucuz balıkçı kol saatleri var... balık vurdumu barometreyi not et... başka bir gün tekrar aynı barometreye olunca git suyun kenarına at oltaya .. bal ne oluyor

sen günlüğü bir iki sene tut sonra bak ne oluyor.. bazı "dönemlerin tekraladığını fark edersin"..... ne zaman ne beklediklerini keşif edersin... her şey devir dayim dönemlerle gidip gelir....

New York da Ekim ayın sonunda plajda sıra sıra jeep var.. hiç biri balık avlamıyor.. oturuyor... kuzey dogu ruzgarı bekliyorlar... ilk firtina hepsi avlanmaya başlar.. "biliyorlar dönemleri, evelden not etmişler"

talı suda kendi tecrubelerim derki firtına öncesi balık iyi vurur... turna leverek ve yayın barometre düşünce iyi saldırır... ve bazi gölerde dolun ayda çok iyi balık yapar... fakat ben her zaman "ay olmayan sim siyah kara geceleri tercih etmişimdir"....

En büyük levreklerimi o zaman yakaladım.... sim siyah kap karanlık.. mubarek havanların özel gözleri var... ve bil bakiğim siyah gecede hangi renk sırtı iş bitirir?

Siyah..

Bende şaşırmıştım ama öyle..... sim siyah gecede sim siyah sırtı deneyin... balıklar daha iyi görüyormuş siyahı gecede...
New York / Marmaris
Çok ciiddi şekilde tedaviye muhtaç bir balık hastası , "Surf Casting" meraklısı (kıyı balıkçılık ve uzun atış stili)
Terchi süni yem prezantasyonu, ama gerektiği zaman Naturel yem kulanırım. Canlı yemden kaçınırım.
Balık tutmak bir spor dur, tutkulu güzel bir spor, temiz hava macera teknik konsantrasyon ve güzel dostluklar.
Hayyat hedefim 30 kiloluk levrekleri tekrar Türkiyede görmek
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları