Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > RASTGELSİN HAKKINDA > Resmi Avcılık Duyuruları

Resmi Avcılık Duyuruları Sirküler, yasaklar ve benzeri konular...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 03-01-2006, 06:39   #1
aserkansatı
Guest

Varsayılan Balikçilik Belgesi Zorunlu Değil

Arkadaşlar bu bakanlık yazısından anlaşılıyor ki amatör balıkçılık belgesi almak zorunlu değil artık...

1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu uyarınca Bakanlığımız, deniz ve içsularımızda yapılacak amatör balık avcılığının esas ve usullerini belirleyerek, sirküler seklinde Resmi Gazete’de ilan etmektedir.

Bakanlığımızca, 1 Eylül 2004 - 31 Ağustos 2006 tarihleri arasında geçerli olmak üzere, 12.08.2004 tarihli ve 25551 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan,

Denizlerde ve İçsularda Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 36/2 Numaralı Sirküler" ile amatör balıkçılıkla ilgili esas ve usuller belirlenmiştir. Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 36/2 Numaralı Sirküler uyarınca, amatör balıkçılara talepleri halinde Bakanlığımız İl/ilçe Müdürlükleri tarafından Amatör Balıkçı Belgesi düzenlenmektedir. Amatör Balıkçılık yapacaklar için sirkülerde Amatör Balıkçı Belgesi alma zorunluluğu getirilmemiş olup, müracaat yapılması durumunda belge verilmektedir. Belge almaksızın sirküler ile getirilen düzenlemelere uymak şartıyla amatör avcılık yapılabilmektedir.

Söz konusu Sirkülerde tatlı su balıkları için zaman bakımından getirilen avlanma yasakları da yer almaktadır.

1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu, bu Kanun’a ait Su Ürünleri Yönetmeliği ve Su Ürünleri Sirkülerleri ile getirilen yasak, sınırlama ve yükümlülüklerin takip ve kontrolünde, hangi kurum ve kuruluşların görevli ve yükümlü oldukları, anılan Kanun’un 33 üncü maddesi ile belirlenmiştir.

Bu kapsamda; Bakanlığımız, emniyet, jandarma, sahil güvenlik, gümrük ve orman muhafaza teşkilatları mensupları, belediye zabıtası amir ve mensupları, kamu tüzel kişilerine bağlı muhafız bekçi ve korucular ile emniyet ve jandarma teşkilatının bulunmadığı yerlerde köy muhtar ve ihtiyar heyeti üyeleri kendi sorumluluk alanına giren yerlerde su ürünleri kontrolü ile görevli ve yetkili kılınmıştır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 03-01-2006, 06:58   #2
Epidermoid_Karsinom
Guest

arkadaş bu tam olarak ne ifade ediyor anlamadım açıklarsan iyi olur belge olmadan balık tutuluyor mu diyorsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-2006, 07:07   #3
aserkansatı
Guest

Zorunluluk yoktur ,istenirse belge veriyoruz ama sirkülere uymak şartıyla diyor bu yazıda özet olarak.Ama yine de bulundurmakta fayda var bence...Laf anlatamayacağımız çok insan var etrafta.Sorunca göstermek lazım...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-2006, 07:28   #4
Epidermoid_Karsinom
Guest

Selim Öner(balıkcı) arkadaş
bende yok bu belge. zaten balik tutma zamanim az. sadece okuyorum. bu arada hepinizden özür diliyorum. silinen yazilarimda herkese çok yanliş davraniyordum. uzman isimli kişi beni biraz kizdirdi. agresif yapımı daha çok irrite etti. özür dilerim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-2006, 07:31   #5
aserkansatı
Guest

Zaman zaman hepimiz sinirleniyoruz.İnsanlar birbirlerini yavaş yavaş tanıyorlar.Önemli olan bundan sonraki sohbetlerimiz.Sevgiler...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-2006, 07:42   #6
Epidermoid_Karsinom
Guest

değerli arkadaşlarimin bana sadece emin demesi hoşuma gidecek. Ben 1960 Ankara doğumluyum İ.Ü. Tıp fakültesinden sonra ABD de göğüs cerrahisi ihtisası yaptim. birkac yil sonunda İstanbulda çalistim. ABD de uzun zamandir yaşiyorum türkiyeye döneceğim. bu sene umuyorum. kendimi tanitmak istedim. bana emin demenizi istiyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-2006, 07:55   #7
Epidermoid_Karsinom
Guest

aslinda cümle yapisindan çok kendimi zorlamadiğimda i ve ı harfleri ile bazi türkce harfleri aliskanliktan yazamiyorum. kendime türkce keyboard aldim pc için iki yil önce türkiyeden burda yok. ya da ben bulamadim. ama iki dil arasinda şaşiriyorum istemesem de. Uzman ile tartişmlarda benim dediklerimi br arkadaşim yazdiydi. oradaki yazilar daha iyi türkçeydi ama seviye düşüktü. bu sorunu aşmaya çalişacağim ben. sağolun yardim gerkirse size başvurucağım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-2006, 17:59   #8
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool Dostluklar

Emin abi her insan zaman zaman hatalar yapabilir.Hiçbirimiz burada birbirimizin hatalarını bulup malzeme yapmak niyetinde değiliz.Geçmişte yapılan hataları unutup biz önümüze bakalım derim ben ve hep birlikte balıkçılık le ilgili fikirerimizi tekniklerimizi en önemlisi bilgilerimizi paylaşalım.SAYGILAR
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-2006, 18:40   #9
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

arkadaşlar belgeyi almanızda fayda var bence. tatlı su için durumu bilemiyorum ama denize çıktığınızda sahil güvenlik soruyor bu belgeyi. zaten masrafı da çok önemli birşey değil (bir ay kadar önce çıkarttım 5 ytl idi. ikametgah, gidiş-geliş falan toplam 10 ytl'ye mal oldu ) tek sorunu bürokrasi yüzünden biraz zaman harcamanız o kadar...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-01-2006, 00:03   #10
aserkansatı
Guest

Aslında zorunlu olmalı ve Selimin dediği gibi bir kursa tabi tutup sınavla vermeliler bu belgeyi.Tıpkı av tezkeresi gibi...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları