Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Diğer Malzemeler

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 23-02-2006, 22:04   #1
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Varsayılan Bir Takım yapımı hakkında Görüş

Yukarıda Mustad'ın sayfasından almış olduğum bir hazır takımın görüntüsü ve şekli var. Şekilden de göreceğiniz üzere bedene bağlama noktasında stopper, boncuk ve fırdöndü kullanılmış. Kendi takımlarını yapmak isteyenler için "stopper-boncuk-fırdöndü-boncuk-stopper beşlisi hazır şeklinde satılıyor da.

Bu şekilde ben de bir kaç yemli takım hazırladım ancak deneme imkanım olmadı. Ne kadar verim sağlayacağı konusunda bilgim yok. Ancak 3/0 bir iğne kullanılmış olması, büyük balıkları hedeflediğini göstermekte.

Aranızda bu şekilde takım kullanan oldu mu? Oldu ise tecrübelerini paylaşabilir mi?

Saygılar, sevgiler

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 25-02-2006, 01:58   #2
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool Bu Tarifte Benden

Abi,takımın kurgusu bana kalırsa bırakma tarzı canlı yem ile seninde dediğin gibi büyük balık hedeflenerek yapılmış. Ben kurşunlu bırakmalarda saçaklı yapmıyorum, tek hat 0,35-0,40 misina üzerinde fırdöndü, 4-5 kulaç sonra 100-150 gr.sırtı kurşunu kurşunun iki ucundada fırdöndü ile bedene bağlanacak bunun için klipsli fırdöndü iş görüyor. Kurşundan sonra 75-100 cm. ucundada 0,25-0,30 misina ve tek iğne. Ben genelde bu sistem ile avlanıyorum babam ile birlikte yakaldığımız en büyük balık 7 kg.'lik bir levrekti. 75-80 metre mesafeden kıyıya çekmemiz 1 saat gibi bir zaman almıştı. Bu takımla aldığımız en büyük balık buydu. Eğer silikon fare bulabilirseniz bu düzeneğin ucuna canlı yem değilde bu fareyi takın mutlaka karşılığını alırsınız.SAYGILARIMLA
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-02-2006, 18:58   #3
mozdil
Tayfa

Yukarıda görüntüsünü verdiğim takım bir örnek teşkil etmesi açısından verilmiştir. Mustad'ın sayfalarından bakarsanız daha değişik takımların yine aynı şekilde yapabildiğini görmeniz mümkün. Benim sorum takımın yapılışında kullanılan fırdöndü, boncuk ve stopper üçlemesi ile ilgili.

Haldun bey verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Deneyeceğim.

Saygılar, sevgiler

Eski 27-02-2006, 19:18   #4
HALDUN YALIMLI
SHARK

Cool

Murat abi genelde boncuklar misina düğümüne zarar vemesi muhtemel şeyler ile düğümler arasında işlevini yerine getirir. Örneğin; hırsızlı bir takımda beden üzerinde hırsız kurşun hareketlidir. beden+fırdöndü+hırsız iğne şeklinde fırdöndü beden ile hırsız iğne arasındadır ve fırdöndünün arkasında beden ve gezer kurşun var bedeni fırdöndüye bağlamadan önce kurşunu sonra boncuğu geçirirseniz gezer kurşunun fırdöndüye atılan düğümüne zamanla vereceği tahribatı önleiş olur şeklinde düşünülmüş yapılmış bir sistem. Açıklayıcı oldumu Murat abi diğer arkadaşlarda fikirlerini yazarsa sanırım daha farklı düşüncelerde çıkar. SAYGILARIMLA
haldunyalimli@gmail.com
Eski 27-02-2006, 19:28   #5
mozdil
Tayfa

Merhaba Haldun,

Bende öncelikle dediğin gibi düşünmüştüm. Ancak takımın o kısmı hareketli olmadığı için bu düşüncemden de vaz geçmiştim. Benim tek aklıma gelen bu şekilde köstek / beden ilişkisinin düğüm olmaksızın sağlanması.

Merak ettiğim bu takımın artı ve eksileri ne olur?

Eksilerini düşündüğümde;
- Dibe takılırsa daha fazla malzeme zayii olur.
- Büyük bir balık (takımın hefelediği ölçüler içinde) asıldığında stopper olduğu yerde kalır mı? Yoksa yukarı aşağı oynar mı? Tekli takımlarda bir sorun olmaz gibi geliyor ancak bir den fazla köstek varsa köstekler dolaşır gibi geliyor.

Eski 27-02-2006, 22:00   #6
HALDUN YALIMLI
SHARK

Cool Sade Takim

Murat abi aynen söylediğin gibi daha fazla malzeme zayii olur. Ben daima teferruatı az ve sade takımlar kullanırım bu sebeple fazla malzeme kullanmam takımlarda sadece gece avlanacağım takımların saçağnı bedene bağlamadan önce 1 edet yaldızlı yada fosforlu boncuk takarım. Temel olarak takımlarım misina+fırdöndü+iğne üçlüsünden ibaret olur, takılma ve kopma durumları olduğunda hem daha az malzeme zayii olur hemde takım çok kısa sürede oluşur. Tabi avlanacak balık seçimne göre takımın şekli şemali değişir. Bırakma tarzı takımlarda saçağı uzun bırakırım, dip kumluksa kurşundan sonra iğne bağlarım yada dip kurşunlu oltaya müsait değilse şamandıralı takım olarak yaparım. Yada fırdöndünün iğne ve kurşuna uzaklığı artar yada 2 fırdöndü takmak durumu gibi değerlendirmelerle takım oluşturulabilir. Sonuç olarak sade ve sağlam malzemelrden oluşturulan takımlardan yanayım. SAYGILARIMLA
haldunyalimli@gmail.com
Eski 28-02-2006, 16:55   #7
HALDUN YALIMLI
SHARK

Cool Ilave

Aklıma şu geldi ilave etmek istedim. Birçok arkadaş hayalet misina görünmez misina kullanmak isterler balık misinayı görüp ürkmesin diye. Şimdi bu çelişki yaratıyor değil mi abi? Bir tarafta stoperli boncuklu panayır çadırlarının ipleri gibi diğer yanda sadece misina+fırdöndü+iğne+kurşundan oluşturulmuş sade bir takım. Çelişkiye düşürüyor insanı. :dikkat:
haldunyalimli@gmail.com
Eski 28-05-2006, 22:05   #8
Sohbetcibaba
Oltacı

Sohbetcibaba kullanıcısının avatarı

Merhaba
Moz ben bu takimi kendim de kullaniyorum hatta kendim yapiyorum bu sitemi biz uzaga atmak icin kullaniyoruz kancayi assagidaki gordugun inpact shield takarak gergin vaziyette denize atiliyor havada giderken de takili kaldigi icin mesafede fark ediyor suya deger egmez kanca bolasoyor ve yemini sahlam bir sekilde bayagi uzaga taktim ediyorsun bunun 2 lisini de yapabilirsin ben hatta 3 lusunu bile yapiyorum ama kostekler o zaman bir a daha kisa
Sohbetcibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-05-2006, 23:40   #9
reos_mow
Çımacı

reos_mow kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Sohbetcibaba tafarından gönderildi
Merhaba
Moz ben bu takimi kendim de kullaniyorum hatta kendim yapiyorum bu sitemi biz uzaga atmak icin kullaniyoruz kancayi assagidaki gordugun inpact shield takarak gergin vaziyette denize atiliyor havada giderken de takili kaldigi icin mesafede fark ediyor suya deger egmez kanca bolasoyor ve yemini sahlam bir sekilde bayagi uzaga taktim ediyorsun bunun 2 lisini de yapabilirsin ben hatta 3 lusunu bile yapiyorum ama kostekler o zaman bir a daha kisa

gercekten cok guzel takimmis cok tesekkurler
Eski 29-05-2006, 02:32   #10
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Selam Arkadaşlar,
evet inpact shield çok güzel bir parça ama maalesef İzmir de bulamadım,Kısık a da sordum,yokmuş ellerinde böyle bir şey.Sohbetçibabanında dediği gibi özellikle de surf tipi avcılık yapanlar için idealdir,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları