Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 23-12-2006, 18:49   #1
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

Varsayılan dam kamış ve makina

arkadaşlar bu kamış ve makinaların çin malı veya orjinal mi sorusu için kısa bir araştırma yaptım [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] adresinden ve avmarket sitesinden ürünleri karşılaştırdım. örnek atp 340 rd serisi makine ikisindede aynı fiyat 32 e spezipower 247 32 70 10-30 gr. kamış almanyada 14 e. türkiyede 11.30 e. almanyadakılerin üzerinde DAS ORIGINAL designed and engineered in germany yazıyor. damın aklınıza gelen bütün ürünleri almanyada daha pahalı demekki türkıyede satılanların hepsı çindekı dam fabrıkasında yapılıyor. bir soru özellıkle SELIM üstadımıza peki almanlar kendi ülkelerinde niye çinde imal ettırdıklerini satmıyorlar, madem kalite aynı ise? neden türkiyede fiyatlar daha ucuz?
Yer:İSTANBUL
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 23-12-2006, 20:57   #2
gokseldbuga
Guest

Cevat kardeş benim kişisel fikrim, 2 kamış arasında çok fark olmayacağıdır, eğer yanlış isem ltf düzeltiniz, made in Germany yazmıyor, desgined and engineered diyor. Tabii ustalar 2 kamış arasındaki farkı daha iyi bilirler.
Gelişmiş ülkeler kendi ürünlerini korumasını diğer ülkeleri de sömürmesini iyi bilirler, bu yüzden ülkelerine Çin malı sokmakta zaten belirlenmiş kotaları vardır, darısı aklını başına almayan Türk milletinindir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-12-2006, 01:16   #3
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Cevat arkadaşım bütün firmalar uzak doğu üretimi yapıyorlar ama bunun yanında kendi bulundukları ülkelerdede üretimlerine devam ediyorlar,D.A.M firmasının iflas etmeden önceki malzemeleri bilhassa 1980 yıllarda üretmiş olduğu hakiki alman malları çok iyi malzemelerden üretilmiş ama sonraları global dünyaya almanyada kendini kaptırıp malların sadece cizimleri ,modeleri gibi işleri üstlenip ve bazı malzemeleride kendileri üretip ama çoğu parçaları dünyanın bir çok yerinde yaptırıp bitmiş olan mallarını tekrar almanyaya getirtip yada direk olarak satmak istedikleri ülkeler için paket işleri ile uğraşıp büyük paralar kazanmaktır gayeleri,ucuz malzeme istiyorsan her ülkede bulabilirsin ama pahalı malzemeler genelde iyidir bu gün,,hangi makina,,bölümüne bir makina yolladım istersen bir bak fiyatı 399 euro iyi bir makina ama parasıda iyi,tabiki 50-100 euro arasıda iyi makinalar mevcut piyasada,sen genede D.A.M malları istiyorsan ve bulabilirsen eski üretmiş oldukları malzemeler daha kaliteli bende bir makina var D.A.M marka tek bilyalı 10 kg balığı çekti hemde ufak bir makina 25 marka almıştım zamanında.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-12-2006, 11:30   #4
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Alıntı:
gokseldbuga tafarından gönderildi
Cevat kardeş benim kişisel fikrim, 2 kamış arasında çok fark olmayacağıdır, eğer yanlış isem ltf düzeltiniz, made in Germany yazmıyor, desgined and engineered diyor. Tabii ustalar 2 kamış arasındaki farkı daha iyi bilirler.
Gelişmiş ülkeler kendi ürünlerini korumasını diğer ülkeleri de sömürmesini iyi bilirler, bu yüzden ülkelerine Çin malı sokmakta zaten belirlenmiş kotaları vardır, darısı aklını başına almayan Türk milletinindir
Göksel almanyadada çin malları kum gibi her yerde mevcut,çinlilerin o kadarda cahil bir yönetimi yok,düşünsene sen çin büyük bir pazar diyip her malı o ülkeye pazarlıyacaksın bu ülke sana hiç mal satmayacak bence adil bir davranış olmaz,ayrıca türkiyeninde bir çok ülkeye pazarladığı malları var başta almanya olmak üzere bir çok avrupa ülkesi.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-12-2006, 10:05   #5
aganta borina borinata
Guest

artık bi çok marka malzemelerinin büyük kısmını belli nedenlerle çindistan ve diğer uzak doğu ülkelerinde üretiyor...bazı markalar bu malların bazı ülkelerde satmıyor orada kendi ürettikleri malları satıyorlar...aralarında kalite farkı var...hem de çok...ama bazı markalarda mallarını orada üretip tüm ülkelerde satıyorlar...mallar aynı kalitede...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-12-2006, 10:18   #6
gokseldbuga
Guest

Selim abi, yanlış anlamışsın, o ülke sana hiç mal satmayacak demiyorum, anlatayım. Dünyadaki tüm güçlü ülkeler kendi üretimlerinin ve insanlarının heba olmaması için Çin den getirtilen mallara kota koymuşlardır. Bu ister ticari ister milli kendini korumadır. Hatırlayınız tekstil sanayimizin çöküşünü, 5-6 yıl önce Çin malları dünyaya yayılmaya başladığı ve tüketici ülkelerin rotayı Türkiyeye değil de Çine cevirdiği zaman batan tekstil firmalarını. En sonunda protestolar artınca geçen yıl hükümet kota koydu. Bu sadece tekstilde mi böyle hayır , saolsun gelen tüm hükümetler mandacı olduğundan pamuk, buğday üretiminin çöküşünü hatırlayınız, adamlar çukurovayı zehirlediler resmen, askeri raporlar ile sabittir.
Sen kendi ülkeni, malını , üretimini, toprağını ,halkını korumazsan, sonun da esaret olacaktır.
O kadar ülke gezdim , Türk'ten daha zekisini ben henüz görmedim, o yüzden bu maharet Çinlinin zekası ile değil bizim kendi kendimizi hançerlememiz ile açıklanabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-12-2006, 10:38   #7
aganta borina borinata
Guest

türkiyede uzun süre çin gibi malları ucuza üretiyordu...bu da avrupa için aslında haksız rakabet sayılabilir...gelgelelim çindeki uygulamalardaki değişikliklerle çin tüm dünya için olağan üstü maliyeti daha düşük mal üretme merkezi haline geldi...hatta türkiyedeki bazı yerli markalar bile buralardaki üretimlerini azaltarak bi çoğunu çine yönlendirdi...daha önce türkiyede ürettiğimiz yabancı markalar üretimlerini güney amerike ve uzak doğu ülkelerine yöneltti...bu arada hem çin hemde bi çok marka çinde fason üretime geçti ne idüğü belirsiz her sektörden ürünleri dünya piyasalarına sürdüler ve fiyatlarının olağan üstü cazipliği nedeniyle kalitesine bakmaksızın hala kapış kapış satılıyor...

türkiye şu anda kota kydu ya da koymak için harekete geçti...türkiye şu anda kendi sermayesini bile yurt içinde tutmak için çaba gösteriyor...ama ne yazık ki ekonomi ve vergi yasalarını ülke şartlarını düşünmeden uygulamaya koyuyorlar...buna benzer bi çok konuda yasa var..ama yasayı çıkarır ken bize avrupada amerikada bu yasa var deniyor...ama ülkenin şartları hesap edilmiyor...ve bu düzensizlik her alanda kendini göstererek ülkedeki tüm ticaret ve üretim alanlarında olumsuz etkiler yaratıyor...

çin modeli üzerinde eğer bi değerlendirme yapılarak bi kaç adım atılabilirse belki biraz daha düzelebilir işler...

ama şu da bi gerçek çin çok kalabalık para kazanması lazım ve bunun içinde elinden geleni yapıyor...bu çok doğal...ve el atmadığı sektör neredeyse kalmadı...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-2007, 18:14   #8
baltiokka
Oltacı

Varsayılan deneyim

arkadaşlar ben dam atp 870 fd 8 bilyalı bir makine aldım. modelden tam emin değilim. fabrikanın az yağ sürdüğünü düşünerek kendim yağlamak istedim. vidalarını geri takarken (zorlamadım bile) yarısı diş sıyırdı yani çok kötü malzeme. ayrıca on taraftaki tel dibinden bir ay sonra dağıldı fiyatı da 120 ytl. bunun yerine albastarın en bayağı ürününü alın daha iyi en azından aynı kalite ve fiyatı çok daha düşük. sakın dam almayın

barış altıokka
1975 Bilecik
baltiokka@hotmail.com
baltiokka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları