Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > Akvaryum

Akvaryum Akvaryum balıkları, bakım, üretim, sorular...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 21-03-2008, 13:32   #1
Lethe
Kaptan

Lethe kullanıcısının avatarı

Varsayılan Ben de artık hobiciyim.

Madem balığa gidemiyorum, balık bana gelsin bari diyerek ilk akvaryumumu kurdum.Şaka bi yana,aslında bayadır aklımdaydı ama, fırsatım olunca uygulamaya geçirdim.Balıkları seviyorum napim
Geçelim ayrıntılara:
-Piyasa araştırması sonucunda 100*40*50(yükseklik) 6mm. camdan tank aldım(80 ytl-daha ucuzu eminim yoktur)
-Bu ebatlardaki tank için 6 mm. cam biraz riskli olduğundan tabana ve üste kayıt-kuşak yapıp sağlamlaştırdım.
-Akvaryumu koymak için demirciye porfilden sehpa yaptırdım(50 ytl tanıdık fiyatı ! güya.. )
-Almışken bir kere alıyım rahat ediyim mantığı ile,kaliteli bir marka olduğunu öğrendiğim TetraTec ex 700 dış filtre aldım(120 ytl-eminim bunun altına da bulmak zor..)
-Minikler üşümesin diye Eheim Jager ısıtıcı 220 W 'lık(40 ytl)
-20 kg.kum(10 ytl)
-10 kg lav kayası (5 ytl)bunu parçalayıp kullandım.
-2 ad. beyaz mercan(3 ytl/ad.)
-1 ad. hindistan cevizi kabuğundan mağara(3 ytl)
-Balıklar 9 ad. sarı prenses(2,5-3 cm.)1 ad.kobalt mavi(3 cm) 1 ad. vatoz
yani toplamda aşağı yukarı bana 350 ytl ye maloldu.Fiyatları,ilgilenen ya da akvaryum kurmak isteyen arkadaşlara referans olabilir diye bilerek verdim.
Keratalar yaklaşık 1 aydır yüzmekteler.Yaklaşık 1'er cm büyüdüler.Biraz daha büyüdükten sonra cinsiyetlerine bakıp 1erkek 5dişi olacak şekilde ayıracağım.Bu şekilde üremelerini de planlıyorum.Akşam işten geldiğimi anlayıp hemen ortaya çıkışlarını,yem yemelerini,daracık yerlerden geçip kumu kazmalarını izlemek çook keyif verici..
Yakın zamanda da fotoğraflarını eklerim.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
..-.-...-... -.-..-.-..-.-.
Lethe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 21-03-2008, 15:32   #2
mufi
Guest

gayet güzel bir iş.. canlılar dünyasına daha yakından bakış...
sana tavsiyem... bende zamanında her türlü balıkla çok ugraştım ama en zevklisi:

zebra malawi chiclid.. üretimi... yavrularının çıkışı annenin agzında taşıması vs.. görülmeye değer.. hayat hikayesi

beslediğim ve ürettiğim balıklar
1-tüm canlı doguranlar: lepistes+molly+kılıç+platy vs.çeşitleri
2-yumurtalılardan.. japon+tetra+zebra+melek+chiclid+ gibi
(Üniversite yıllarında İstanbulda)

Bu mesaj en son " 21-03-2008 " tarihinde saat 15:36 itibariyle mufi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-2008, 16:31   #3
Lethe
Kaptan

Muvaffak Abi, ben de Malawi ile başlamayı tercih ettim.
Ama biraz tecrübelendikten sonra yapmak istediğim çok şey var.Örneğin ilk etapta 400 lt. lik bir frontosa kolonisi kurmak.Bununla beraber low-tech bitkili nano biyotopu oluşturmak da hedeflerimin arasında.
Zaten ilgenen arkadaşlarım, bu işin tehlikeli ve sonunun olmadığı konusunda başlamadan önce beni uyarmışlardı.Şimdi anlıyorum ne demek istediklerini

Eski 21-03-2008, 17:58   #4
mufi
Guest

Alıntı:
Lethe tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Muvaffak Abi, ben de Malawi ile başlamayı tercih ettim.
Ama biraz tecrübelendikten sonra yapmak istediğim çok şey var.Örneğin ilk etapta 400 lt. lik bir frontosa kolonisi kurmak.Bununla beraber low-tech bitkili nano biyotopu oluşturmak da hedeflerimin arasında.
Zaten ilgenen arkadaşlarım, bu işin tehlikeli ve sonunun olmadığı konusunda başlamadan önce beni uyarmışlardı.Şimdi anlıyorum ne demek istediklerini
Dogrudur bu işin dibi ucu bucagı sonu yok..bl masraf ta açar yani..
ama bu işte .. bir yerde duracaksın..
ve akşamları akvaryuma dalıp gideceksin..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-2008, 20:53   #5
hakan25
Kaptan

ulaşcım allah kolaylık versin bendede vardı hepsi öldüler bir zebra kalmıştı kocaman oldu onuda bacanağa verdim. şimdi iki tane kocaman oldular su kaplumbağası var...
Eski 21-03-2008, 21:07   #6
ibrahimz35
Moderator

ibrahimz35 kullanıcısının avatarı

Ulaş kardeşim bende yaklaşık bir yıldır iş yerinde balık besliyorum, seninde dedigin gibi çok zevkli bir ugraş bende fırsat buldukca onları izliyorum sarı prenseslerden düzenli yavru alabiliyorum, aldıgım yavruları büyüyünceye kadar küçük akvaryumda besliyorum daha sonra diyerlerinin yanlarına koyuyorum. Takıldıgın bir şey olursa elimden geldigi kadar yardımcı olmaya çalışırım.

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Forum kullanma kılavuzu için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı değiştirmek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Avatarınızı ayarlamak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Lütfen TÜRKÇEMİZE sahip çıkalım.Yazım kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ibrahimz35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-2008, 12:44   #7
Caner BALIKÇI
Tayfa

Caner BALIKÇI kullanıcısının avatarı

Balık beslemek,akvaryum kurmak o balıkların büyümesini beklemek üretmek bunlar tamamen sabır işi ve akıllı işi olmadığını biliyorum.Ben ilkin babamın lepistesleri ve kılıçlarıyla başladım.Her ay yavruluyolardı.SOnra japon falan derken çikletlerle tanıştım.Tabi aldığım ilk çiklet albino zebra nerden bilecektim çok üreyen ve kimsenin sevmediği bi balık olduğunu.Neyse onları balık beslemeye henüz yeni başlayan arkadaşlarıma dağıttım sonra malawi dikkatimi çekti yunus, sarı prenses, yaşayan kaya besledim onlardan sonra green terror onlardan sonra ateş ağızlar geldi onları baya besledim hatta yavru bile aldım.Onların yavruları verip elimde bi tek anaçlar kaldı.Sonra en görkemli göllerden biri olan tangayika gölü balıklarından lelupilerimi aldım 2 ay oldu alalı 2cm boyundaydı aldığımda şu 6 cm boyundalar.Şu an onlarla çok mutluyum fakat önümüzdeki bir ay içinde 60 litre bitkili bir akvaryum kurup sadece bitkili bir tank olucak.İçindede belki 3-5 tane neon da besleyebilirim.

saygılar;sevgiler

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

O ŞİMDİ ASKER ş=222
Caner BALIKÇI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-2008, 16:53   #8
Lethe
Kaptan

Alıntı:
balıkçı89 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Balık beslemek,akvaryum kurmak o balıkların büyümesini beklemek üretmek bunlar tamamen sabır işi ve akıllı işi olmadığını biliyorum.Ben ilkin babamın lepistesleri ve kılıçlarıyla başladım.Her ay yavruluyolardı.SOnra japon falan derken çikletlerle tanıştım.Tabi aldığım ilk çiklet albino zebra nerden bilecektim çok üreyen ve kimsenin sevmediği bi balık olduğunu.Neyse onları balık beslemeye henüz yeni başlayan arkadaşlarıma dağıttım sonra malawi dikkatimi çekti yunus, sarı prenses, yaşayan kaya besledim onlardan sonra green terror onlardan sonra ateş ağızlar geldi onları baya besledim hatta yavru bile aldım.Onların yavruları verip elimde bi tek anaçlar kaldı.Sonra en görkemli göllerden biri olan tangayika gölü balıklarından lelupilerimi aldım 2 ay oldu alalı 2cm boyundaydı aldığımda şu 6 cm boyundalar.Şu an onlarla çok mutluyum fakat önümüzdeki bir ay içinde 60 litre bitkili bir akvaryum kurup sadece bitkili bir tank olucak.İçindede belki 3-5 tane neon da besleyebilirim.

saygılar;sevgiler
Evet bitki akvaryumları görsel olarak gerçekten çok güzel oluyor.Biyolojik dengeyi oturtmak da bir o kadar zor.İlgilenecek bol vaktim olsa, kesinlikle ben de yapardım.Bitkilerin arasında gezinen neonlar gerçekten güzel bir görüntü oluşturuyor. Sonuçta, sabah servise yetişmek için acele ederken anca akvaryumun ışığını açıp yem veriyorum ve sabah iştimasını alıyorum Akşam da gelince yine yem faslı.Vakit oldukça inceliyorum durumlarını, hareketlerini.Arada bir PH ve Nitrat durumlarını kontrol, haftada bir %25-30 dip çekimi ve su değişimi.Çok canım isterse bir-iki ufak dekor değişikliği..Bu şekilde büyüyo yaramazlar.
İleride ise daha farklı şeyler yapacağım.Daha büyük bir tank, küçük ve tek türlük bir aile.(calvus, frontosa vb.)...

Eski 04-06-2008, 21:17   #9
kturkol
Kaptan

kturkol kullanıcısının avatarı

ulaş çok güzel bir iş yapmışsın tebrik ederim. umarım büyük zevk alırsın.
Eski 04-06-2008, 23:34   #10
Caner BALIKÇI
Tayfa

Caner BALIKÇI kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Lethe tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Evet bitki akvaryumları görsel olarak gerçekten çok güzel oluyor.Biyolojik dengeyi oturtmak da bir o kadar zor.İlgilenecek bol vaktim olsa, kesinlikle ben de yapardım.Bitkilerin arasında gezinen neonlar gerçekten güzel bir görüntü oluşturuyor. Sonuçta, sabah servise yetişmek için acele ederken anca akvaryumun ışığını açıp yem veriyorum ve sabah iştimasını alıyorum Akşam da gelince yine yem faslı.Vakit oldukça inceliyorum durumlarını, hareketlerini.Arada bir PH ve Nitrat durumlarını kontrol, haftada bir %25-30 dip çekimi ve su değişimi.Çok canım isterse bir-iki ufak dekor değişikliği..Bu şekilde büyüyo yaramazlar.
İleride ise daha farklı şeyler yapacağım.Daha büyük bir tank, küçük ve tek türlük bir aile.(calvus, frontosa vb.)...
Ulaş abi bi organizasyonda denk gelir de tanışarsak eğer biz senle balık tutmayı bırakır akvaryum muhabbeti yaparız heralde.Ama olsun balıklarım benim her şeyim onları beslemekten çok keyif alıyor böyle bir hobim olduğu için kendimle gurur duyuyorum.Calvus,frontoza çok görkemli balıklar üremeleri bile bir ihtişam içinde oluyo.Şu an kuzenimle birlikte 633 litre sadece tek tür frontoza tankı kurduk henüz fronti ler 3-4 aylık yavru ama 2 sene sonra kolonileri oluşturucaz veya tek bir koloni geri kalanları elicez.Calvusta yapıcam fakat almışken bulunmayan ve pahalı olan calvus türlerini tercih edicem(nangu).Bitkili akvaryumu becerirsem eğer ki ben eminim olucak.Tabi şartlar olgunlaştığı zaman hemen arkasından bir de discus tankı kurup hobime devam edicem.Bu arada senin sarı prenseslerin boyutları ne kadar oldu ?

saygılar.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

O ŞİMDİ ASKER ş=222

Bu mesaj en son " 04-06-2008 " tarihinde saat 23:37 itibariyle Caner BALIKÇI tarafından düzenlenmiştir....
Caner BALIKÇI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları